Burze z gradobiciami przechodziły w drugiej części dnia przez południowe regiony Polski. Najmocniej grzmiało na Śląsku i Opolszczyźnie. Na Kontakcie Meteo i Kontakcie 24 pojawiło się sporo zdjęć gradu, który spadł w tych regionach.
Ratownicy TOPR na pokładzie śmigłowca przewieźli do Zakopanego dwoje turystów, którzy zaskoczeni załamaniem pogody utknęli w Żlebie Kulczyńskiego w Tatrach. W sumie o pomoc ratowników tatrzańskich poprosiło dziś 10 osób.
W Rumunii od dwóch dni pogoda przysparza wiele kłopotów. Powódź, nawałnice, wichury od środy nękają mieszkańców okręgów Gałacz i Tulcza. Jak dotąd zginęło osiem osób, zalanych zostało ponad 700 budynków w 17 miejscowościach, ewakuowano setki mieszkańców. To jednak jeszcze nie koniec.
Voyager 1 od wczoraj oficjalnie jest już poza Układem Słonecznym, a wraz z nim wiadomość od całego świata. Naukowcy zawarli w kapsule sondy: muzykę, pozdrowienia w 55 językach i ponad 100 obrazków.
Hawaje walczą z katastrofą ekologiczną. Doszło tam do wycieku melasy, która zadusiła morskie zwierzęta. Setki martwych ryb pływają po powierzchni wód w porcie Honolulu. I chociaż nie ma bezpośredniego zagrożenia dla życia człowieka, władze obawiają się, że słodka substancja zwabi niebezpieczne gatunki.
Ogromnych rozmiarów trąba wodna pojawiła się na Jeziorze Michigan w rejonie miasta Kenosha w stanie Wisconsin (USA). Lokalne media podały, że trąba mogła porwać jedną z łodzi, a władze podjęły decyzję o uruchomieniu syren ostrzegawczych. Zdjęcia i informację przesłała na Kontakt 24 @Barbara. "Było pięknie i groźnie"- napisała.
Dowodem na to, że sonda nie znajduje się już w naszym systemie planetarnym i że wyszła poza obszar oddziaływania Słońca, są pomiary gęstości cząsteczek, siły pola grawitacyjnego i prędkości fal plazmowych, wykonane przez detektory sondy.
Statystyki są alarmujące - nawet 20 proc. wypadków powodują kierowcy, którzy zażyli niewłaściwe leki. Leki przeciwhistaminowe stosowane sezonowo, zarówno krótko, jak i przewlekle, mogą powodować senność oraz znużenie.
40 lat temu z brukselskiego ogrodu zoologicznego wyleciało na wolność 50 papug. Zielone aleksandretty miały ubarwić szare ulice miasta. Projekt wymknął się jednak spod kontroli, bo po Flandrii lata już ponad 10 tys. tych egzotycznych ptaków.
Co najmniej trzy osoby nie żyją, setki musiały się ewakuować, a kilka miast zostało zupełnie odciętych od świata z powodu najgorszej od przeszło stu lat powodzi, jaka nawiedziła amerykański stan Kolorado.
Chociaż wciąż mamy astronomiczne i kalendarzowe lato, w nadchodzący weekend pogoda może nastroić nas raczej jesiennie. Zdominują ją deszczowe chmury, a temperatury w wielu regionach nie sięgną 20 st. C. Słońce jednak nie da nam o sobie zapomnieć i od czasu do czasu wyjrzy zza chmur.
Chociaż od startu nowej księżycowej sondy LADEE minęło już kilka dni, zdjęcia z tego wydarzenia znowu obiegają media. Wszystko za sprawą niewielkiego elementu wypatrzonego na jednym z kadrów: żaby szybującej na tle startującej rakiety. Choć w pierwszej chwili można uznać to za fotomontaż, specjaliści z NASA zapewniają, że zdjęcie jest prawdziwe, nie wiadomo tylko, jaki los spotkał żabę.
W piątek pogoda w Polsce będzie silnie zróżnicowana. Mokro będzie wzdłuż granic Polski, zaś najsilniej będzie padało na północnym wschodzie - tam spadnie nawet 20 mm wody. Centrum kraju ma być raczej pogodne.
Piątkowe warunki drogowe będą zróżnicowane w całym kraju. Pogodnie będzie w centrum i na północnym zachodzie Polski, ale wzdłuż granic kierowcy powinni uważać na przelotny deszcz, który utrudni jazdę.
Po ulicach Gatlinburga w stanie Tennessee przechadzał się niedźwiedź. Zwierzę w ogóle nie przestraszyło mieszkańców, wręcz przeciwnie - chętnie robiono sobie z nim zdjęcia.
Najbardziej wewnętrzny region naszej galaktyki w zależności od kąta patrzenia przybiera kształt orzeszka ziemnego, wydłużonego paska albo litery X. Udało się to ustalić dwóm zespołom astronomów, którzy przeanalizowali i połączyli nowe obserwacje tego rejonu nieba pochodzące z kilku teleskopów Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dzięki tym badaniom powstała najlepsza stworzona dotąd trójwymiarowa mapa centralnego wybrzuszenia Drogi Mlecznej.
Naukowcom udało się wykonać trójwymiarowe obrazy zorzy polarnej jedynie przy użyciu dwóch cyfrowych lustrzanek. Wykorzystanie nowej techniki pozwoli nie tylko wykonywać niezwykłe zdjęcia nawet amatorom, lecz także otworzy badaczom nowe drogi badania tego zjawiska.
Władze portowego miasteczka postanowiły złapać makaka, który terroryzował od miesiąca japońską miejscowość Hyuga. W tym celu około 280 mężczyzn rozstawiło siatki, a potem uganiało się za przekornym stworzeniem po całej miejscowości.
W ściekach browaru Warsteiner zostały odnalezione bakterie Legionelli. Na razie nie wiadomo, czy sieć kanalizacyjna browaru jest źródłem epidemii niebezpiecznej choroby, czy tylko jednym z wielu miejsc, w których żyją bakterie.
Latające krzesła, ławki uczniów, biurka nauczycieli, ciężkie tablice to niecodzienny widok w szkole. Burza, jaka przeszła przez tajlandzką prowincję Trat, miotała nie tylko meblami, lecz także... uczniami i nauczycielami.
Kolejny rekord padł w Arktyce. Podczas ubiegłej zimy objętość lodu osiągnęła tam najniższy dotąd poziom, a przez 30 lat zmniejszyła się o 50 proc. Naukowcy tłumaczą to zjawisko postępującym globalnym ociepleniem.
W Kolumbii sezon powodziowy trwa w najlepsze. Mieszkańcy nazywają je "Arroyos" - ciężka powódź, i jak sami przyznają, nauczyli się z nimi żyć. Co roku powodzie są na tyle silne, że stanowią realne zagrożenie dla ludności. Doskonale obrazuje to film, na którym samochody płyną z nurtem jak łódki.
Jej szansa na przeżycie wynosiła zaledwie 1 proc., a lekarze nie wierzyli, że odzyska przytomność. Dwunastoletnia Kali Hardig, do której mózgu dostała się śmiertelnie niebezpieczna ameba, po prawie siedmiu tygodniach walki opuściła szpital i w przyszły poniedziałek wróci do szkoły.
W nocy ze środy na czwartek na szczyty Tatr spadł pierwszy tego lata śnieg. Cienka warstwa pokryła m.in. kopułę Kasprowego Wierchu, gdzie temperatura spadał do zera stopni Celsjusza - poinformował dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW.
Do zera spadła rano temperatura w Cisnej i Ustrzykach Górnych w Bieszczadach. Wędrówki turystyczne utrudnia mgła i opady deszczu. Od kilku dni w Bieszczadach i Beskidzie Niskim trwa rykowisko jeleni.