Najnowsze

Najnowsze

"Wydawało się, że z nieba nie przestanie się lać"

- Wiedziałam, że będzie burza, ale nie spodziewałam się, że to będzie aż do tego stopnia, że osiągnie to takie rozmiary - mówi Edyta Kilian mieszkająca na Sardynii, którą w poniedziałek nawiedził cyklon Kleopatra. Towarzyszące mu ulewa i wichura zabiły 18 osób i spowodowały poważne szkody na wyspie. - Do dzisiaj jeszcze wszyscy są naprawdę dosyć ostro przerażeni - relacjonuje Polka.

Zima wkracza do Europy. W Wielkiej Brytanii już śnieży

Wszystko wskazuje na to, że sprawdzą się prognozy pogody zapowiadające na wtorek śnieg w wielu miejscach Europy Zachodniej. Już rano i w ciągu dnia zaczął padać w niektórych rejonach Wielkiej Brytanii, powodując sporo utrudnień na drogach. Według synoptyków biało zrobi się nawet na północy Hiszpanii.

Cyklon Kleopatra na Sardynii

W poniedziałek 18 listopada nad Sardynią przeszły nawałnice, które wywołały liczne powodzie, podtopienia, a poza tym pozbawiły życia 18 osób. Rekordowym ulewom towarzyszyła wichura, nazwana cyklonem Kleopatra. We wtorek 19 listopada włoski rząd ogłosił na wyspie stan kryzysowy.

Są miejsca, gdzie nadal leżą ciała, ludzie walczą o ryż i wodę."Rząd trochę zawiódł"

- Każdego dnia Filipińczycy długie godziny spędzają w kolejkach po butelkę wody, miskę ryżu - relacjonował w studio TVN24 Wojciech Bojanowski, który właśnie wrócił ze zniszczonych przez tajfun Haiyan wysp. Reporter twierdzi, że zawiódł rząd, a pomoc niosą głównie organizacje humanitarne. W prowincji działają zaledwie dwa szpitale polowe. - Ci ludzie by po prostu zginęli, gdyby nie to, że ktoś tam przyjechał, pojawili się lekarze, lekarstwa - relacjonował.

Supercichy i supernowoczesny. Będzie badał morskie życie

Wyposażony w nowinki technologiczne nowoczesny, cichobieżny statek badawczy to najnowszy nabytek amerykańskich służb oceanicznych i meteorologicznych (NOAA). Jest tak cichy, że nie usłyszą go morskie zwierzęta - przekonują eksperci. Łódź będzie zbierała dane nt. życia w morzu z niespotykaną dotąd dokładnością.

Mgły i mżawka o poranku, później się rozpogodzi

O poranku pogoda utrudni podróżowanie niemal w całym kraju. Bowiem wszędzie mogą pojawić się mgły, a na północnym wschodzie dodatkowo mżawka. Jednak z biegiem czasu będzie się wypogadzać i w ciągu dnia warunki drogowe mają być dobre.

Tornado na antenie. Stacja musiała przerwać nadawanie prognozy pogody

- Chyba coś słyszę, Chuck. Myślę, że teraz my powinniśmy się skryć - powiedziała do kolegi ze studia Sandy Gallant. Prezenterka pogody czytała właśnie ostrzeżenie przed tornado, kiedy usłyszała hałas. Okazało się, że telewizyjne studio znalazło się na torze tornada.

Zabrali martwego wieloryba z plaży. Trafi na Hel

Zakończyła się akcja podniesienia martwego wieloryba z plaży w okolicy Unieścia (woj. zachodniopomorskie). Martwe zwierzę, znalezione w zeszły piątek na brzegu Bałtyku, to prawdopodobnie młody samiec wala butlonosego. Ssak trafi teraz na Hel, gdzie odbędzie się jego sekcja zwłok. Jeśli potwierdzi ona jego gatunek, będzie to pierwszy tego typu przypadek na polskim wybrzeżu.

Sonda MAVEN ruszyła badać tajemnicę Marsa. Najważniejsza misja NASA?

Według astronomów, miliardy lat temu warunki na Marsie były bliźniaczo podobne do ziemskich i zaczęły się zmieniać dopiero po tym, jak tajemniczo zaniknęło jego ochronne pole magnetyczne. Naukowcy nie wiedzą jednak, dlaczego dokładnie do tego doszło i liczą na to, że brakujących elementów tej układanki dostarczą badania rozrzedzonej warstwy gazów, obecnie otaczającej planetę. Ma się nimi zająć najnowsza sonda kosmiczna MAVEN, która wystartowała o 19.28.

Jesień na półkuli północnej. Są miejsca z 20 st. C, są i zimowe krainy

Jesień w pełni, a co za tym idzie na całym kontynencie eurazjatyckim coraz bardziej widoczna jest mozaika pogodowa. W samej tylko Europie mamy do czynienia jednocześnie i ze śniegiem, i z temperaturą powyżej 20 st. C. Natura daje o sobie znać także na wschodzie Azji, która staje się coraz bardziej kolorowa.

Zachwyceni podążali za trąbą powietrzną. "Nie zrozumcie źle naszego podekscytowania"

Tornada, jakie przetoczyły się w niedziele przez kilka środkowo-zachodnich stanów USA, w niektórych przypadkach okazały się śmiertelnie niebezpieczne. Nagranie wiru, który pojawił się w Indianie pokazuje jednak, że momentami fascynacja niesamowitym zjawiskiem może wygrać z poczuciem zagrożenia. - To najlepsza rzecz, jaką widziałem w życiu - krzyczał jeden z obserwujących go studentów.

Doliczono się 80 tornad, 358 wichur, 40 gradobić

Bilans po niedzielnym ataku pogody na środkowy zachód USA przedstawia się dramatycznie. Region nawiedziło 80 tornad oraz 358 wichur, a z burzowych chmur grad spadał 40 razy. Zginęło co najmniej osiem osób.

53 mln Amerykanów szykowano na żywioł "gorszy niż derecho"

W niedzielę amerykańscy meteorolodzy informowali, że bardzo szybki gwałtowny układ burzowy zagraża 10 stanom środkowego zachodu USA. Na narażonych na ekstremalą pogodę terenach ogłoszono ostrzeżenia, które objęły w sumie około 53 mln mieszkańców.

Kilka regionów z utrudnieniami pogodowymi

Szczególną ostrożnością, i to przez cały dzień, będą musieli wykazać się kierowcy podróżujący po drogach północnej części kraju. Rano pogoda nie będzie sprzyjać podróżom po południowej i po wschodniej części kraju. Pojawią się tam gęste mgły, jednak z biegiem czasu będą one ustępować.

Arktyczne powietrze zmrozi końcówkę listopada

W drugiej połowie listopada temperatury będą konsekwentnie dzień po dniu spadać. Jak wyjaśnia w komentarzu do prognozy długoterminowej synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński, za chłód będą najpierw odpowiadać wilgotne masy powietrza związane z niżami. Po zmianie cyrkulacji na wyżową arktyczne masy z północy przyniosą nam już mróz, a miejscami opady śniegu.