Najnowsze

Najnowsze

"Typowa sinusoida z trendem spadkowym"

Prognoza szesnastodniowa to typowa sinusoida z trendem spadkowym temperatury powietrza - zapowiada synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. Wyjaśnia, jak zmieniająca się cyrkulacja będzie wpływać na pogodę w drugiej połowie października

Dzięki naukowcom marsjańskie chmury pojawiły się na Ziemi

Naukowcom z MIT udało się wytworzyć marsjańskie warunki w jednym z niemieckich laboratoriów. Badacze doprowadzili do powstania chmur, które występują na Czerwonej Planecie. Jak twierdzą naukowcy, to dopiero początek badań nad marsjańską atmosferą.

Trenuje w Dąbrowie Górniczej, by przepłynąć Kanał La Manche

Przepłynięcie kanału La Manche to cel trudny do osiągnięcia, ale możliwy. Przygotowuje się do niego Leszek Naziemiec - pływak z Dąbrowy Górniczej. O tym, jak wyglądają treningi, jakie zagrożenia czyhają w chłodnych wodach oraz co skłoniło mężczyznę do takiego wyboru, opowiada redaktorowi TVN24.

Wenecję zalewa nawet 50 razy w roku. Włosi postanowili bronić miasta

Wenecja od samego początku istnienia musiała walczyć z wodą, jednak dopiero niedawno rozpoczęła się długo oczekiwana przez Włochów inwestycja o nazwie MOSE, która ochroni miasto przed powodziami. Przy wyspie Lido montowane są zapory hydraulicznie, które mają wystawać ponad 1,5 metra ponad lustro wody - tak, żeby nawet największy przypływ nie mógł już dotknąć miasta.

"Wioski wypełnione wodą, zalane domy"

Cyklon Phailin w sobotę wieczorem zaatakował wschodnie wybrzeża Indii. W kilku pierwszych godzinach żywioł zabił pięć osób, w niedzielny poranek doszły informacje o kolejnych dwóch ofiarach. Przygotowania na nadejście cyklonu trwały od kilku dni, ewakuowano około 550 tys. osób. Władze wprowadziły czerwony stan alarmowy.

Jak spać, żeby się wyspać

Nawet niewielka różnica w długości snu może niekorzystnie wpłynąć na nasze życie. Niedawno brytyjscy naukowcy przeprowadzili eksperyment, w którym postanowili sprawdzić, jaki wpływ na organizm człowieka będzie miała godzina snu więcej.

Sztuki uwodzenia możemy uczyć się od... pająków

- Pająki mają bogate życie miłosne. Swojej wybrance potrafią przynieść podarunek w postaci tłustej muchy lub też zagrać na sieci niczym wytrawny muzyk - powiedział dr Robert Rozwałka z Zakładu Zoologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Mglisto, deszczowo, burzowo, wietrznie

Pogoda nie dopisze kierowcom w ciągu dnia. W przeważającej części kraju może popadać, a miejscami nawet zagrzmieć, dlatego warunki drogowe będą utrudnione. Poza tym rano spodziewamy się gęstych mgieł.

Stefan Niesiołowski kładzie kres mitom na temat inwazji biedronek

W ostatnim czasie coraz częściej usłyszeć można o potencjalnie niebezpiecznej dla człowieka odmianie biedronki. Jest nią tak zwana biedronka azjatycka, która w naszym kraju jest gatunkiem inwazyjnym. Jednak czy rzeczywiście powinniśmy bać się tych owadów? Wątpliwości rozwiał prof. Stefan Niesiołowski, z wykształcenia entomolog.

Żuraw spacerował ulicami Szczecina

Pewien żuraw wyszedł dziś na spacer po jednej ze szczecińskich ulic. Ptak spacerował po niej wraz ze swoim opiekunem, pracownikiem Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt.

To biologia, a nie romantyzm. Całowanie zawdzięczamy ewolucji

Popularne powiedzenie głosi, że trzeba pocałować wiele żab, aby znaleźć księcia. Z najnowszych badań wynika, że ma ono solidne ewolucyjne podstawy. Okazuje się, że w taką przyjemną dla nas formę natura ubrała narzędzie służące zainteresowaniu sobą potencjalnego partnera, sprawdzeniu jego genetycznego dopasowania, a potem zacieśnieniu relacji.

Plastikowa "zupa" w oceanie. Wyspa śmieci truje i wyniszcza

Miliony ton plastiku dryfujących po oceanie za sprawą prądów morskich łączy się ze sobą, tworząc ogromną wyspę śmieci. Rozkładające się masy plastiku są zabójcze dla setek tysięcy zwierząt rocznie. Choć ludzie badają zjawisko od ponad dekady, rozwiązania tego problemu wciąż nie znaleźli.

Deszcz diamentów? Możliwy na Saturnie i Jowiszu

Jeśli najlepszym przyjacielem kobiety są diamenty, to najwięcej miałaby ich na Jowiszu lub Saturnie. Tam, jak twierdzą naukowcy, diamenty dosłownie spadają z nieba. To zasługa tamtejszych warunków atmosferycznych. Według badaczy, na Saturnie mogą istnieć diamentowe góry, zaś na Jowiszu - oceany płynnego minerału.

Od 14 lat nie widzieli takiego giganta. "Ma szansę stać się supercyklonem"

Potężny cyklon tropikalny, który sunie na wschodnie wybrzeże Indii, w piątek przybrał na sile. Kiedy poruszał się nad Zatoką Bengalską, wykonano jego zdjęcia satelitarne. Widać na nich, że ma rozmiar połowy Indii. Prędkość wiatru wzrosła do 220 km/h, w porywach zaś osiągając prędkość 235 km/h. Z jego powodu setki tysięcy ludzi ucieka ze wschodniego wybrzeża Indii.

Europa z pogodą w kratkę

Sobotnia pogoda w Europie będzie bardzo mieszana - synoptycy przewidują zarówno deszcz, jak i słońce, którego nie przesłoni ani jedna chmura. Równie duże różnice odnotujemy w temperaturze - miejscami słupki rtęci sięgną ledwo 9 st. C, by w innym europejskim mieście wskazać nawet 28 st. C.

Pogoda utrudni podróże tylko na zachodzie

Sobotnia aura w większości regionów będzie sprzyjać podróżującym. Jedynie na zachodzie kraju kierowców czekają trudności. Deszcz sprawi, że drogi tam staną się śliskie, a widzialność ograniczona.

Trimaran wylądował do góry dnem. Wywrócił go silny wiatr

Wiatr potrafi być groźny, o czym przekonało się dwóch żeglarzy podczas przygotowań do regat na Oceanie Atlantyckim. Silny podmuch wywrócił trimaran, łamiąc jego maszt na kilka części. Niebezpiecznie wyglądająca wywrotka skończyła się jednak szczęśliwie - jeden z dwóch żeglarzy mocno się poobijał.

Mocny polski akcent w kosmosie. Dwa nasze satelity krok od startu

Lem i Heweliusz to pierwsze obiekty, które w stu procentach zostały zbudowane przez polskich naukowców. Znajdą się 800 kilometrów nad nami już w drugiej połowie listopada, by obserwować prawie 300 najjaśniejszych gwiazd. Dotychczas polskim akcentem w kosmosie były jedynie elementy, jakie składały się na całość orbitujących nad nami satelitów.