Najnowsze

Najnowsze

Ryba-gigant zwiastuje trzęsienie ziemi?

Kiedy kilka dni temu plażowicze w Kalifornii wyciągnęli na plażę 5,5-metrowego wstęgora królewskiego, mówiło się, że takie znalezisko trafia się raz w życiu. Pięć dni później woda wyrzuciła na brzeg kolejną rybę-giganta. Naukowcy przestrzegają, że może to zwiastować trzęsienie ziemi lub jakieś inne gwałtowne zjawisko.

Fałszywe czarne wdowy prześladują uczniów

Najbardziej jadowite pająki Wielkiej Brytanii - fałszywe czarne wdowy - opanowały jedną ze szkół w Forest of Dean (hrabstwo Gloucestershire), przez co w środę została ona zamknięta. Klimatolodzy uważają, że za wzrost aktywności pająków odpowiadają zmiany klimatyczne.

Inwazyjne norki groźne jak barszcz Sosnowskiego

Ministerstwo Środowiska chce, by norka amerykańska znalazła się na liście zwierząt inwazyjnych - poinformował w środę wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski. W Polsce hoduje się ok. 4 mln sztuk norek amerykańskich. Na liście jest już m. in. barszcz Sosnowskiego, rdestowiec japoński, rak amerykański.

Krótsza praca, mniej snu i rozrywek. Zobacz, ile czasu kradnie ci internet

Wiadomo już, ile czasu przeznaczonego na pracę, wypoczynek, sen czy sprzątanie domu "kradnie" każda minuta, jaką bez wyraźnego celu spędzamy w sieci. Scott Wallsten, starszy pracownik naukowy w Tech Policy Institute przeanalizował amerykańskie badania spędzania czasu (American Time Use Survey) - przeprowadzane od 2003 r. na zlecenie rządu. Sprawdził, na co poświęcamy mniej czasu, żeby móc spędzić go w internecie.

Zaginął łazik. Pozostawił tylko ślady kół

W Łodzi doszło do nietypowego zaginięcia - w centrum handlowym zniknął marsjański łazik. Od trzech dni trwają gorączkowe poszukiwania niewielkiego, samobieżnego robota, który lada chwila może umrzeć. Jak zapewniają jego twórcy, znalazca zostanie nagrodzony pobytem na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Balonem na granicę kosmosu. Wycieczki za prawie ćwierć miliona złotych

Kilkugodzinne wycieczki balonem na granicę kosmosu - to kolejny pomysł na niezwykłe doznania dla zamożnych. Firma World View z Arizony szykuje alternatywę dla suborbitalnych lotów planowanych przez firmę miliardera Richarda Bransona. Balonowe eskapady na wysokość 30 km mają być nieco niższe, ale dłuższe i tańsze niż u konkurencji.

Od poniedziałku solidne ochłodzenie. "Będzie to powrót do normalności"

Chociaż końcówka października przyjemnie zaskoczyła wysokimi temperaturami, takie warunki nie utrzymają się do ostatnich dni miesiąca. W przyszłym tygodniu trzeba będzie przeprosić się z cieplejszymi kurtkami i szalikami. - Ta niedziela będzie taką granicą w pogodzie, dość radykalną - zapowiada prezenter TVN Meteo Tomasz Wasilewski.

Środa w Europie: sporo deszczu, burze i śnieg

Synoptycy przewidują, że w środę zwłaszcza w Europie zachodniej spadnie sporo deszczu. Tego dnia w niektórych miejscach nawet zagrzmi, i pojawi się pierwszy śnieg. Słupki rtęci odrobinę się obniżą, miejscami nawet poniżej zera. Jedno jest pewne - na ulicy pojawi się sporo parasoli, bo lać będzie niemalże na połowie kontynentu.

Mgły utrudnią poranne podróże. Potem lepsze warunki

W środę głównym utrudnieniem dla kierowców będą poranne mgły, które mogą się pojawiać w północno-wschodnich, wschodnich i południowych regionach. W ciągu dnia jednak pogoda nie powinna dawać się we znaki zmotoryzowanym. Jedynie na zachodzie drogi mogą się zrobić mokre.

Połączyli dwa pożary, by je opanować. Meteorolodzy: "To ryzykowny krok"

- Nie widziałem takiego pożaru, jak długo żyję - przyznał Stephen Hirst, dowódca straży pożarnej w Nowej Południowej Walii. Sytuacja jest naprawdę patowa. Strażacy we wtorek postanowili celowo połączyć dwa pożary, by opanować sytuację. "To ryzykowny krok, biorąc pod uwagę prognozy na środę przewidujące silniejszy wiatr i nieznaczne opady deszczu" - przestrzegają meteorolodzy.

Temperatura rośnie, poziom wody się podnosi - a fundusze maleją

W porównaniu z 2011 rokiem zmniejszyły się globalne wydatki na walkę ze skutkami zmian klimatu. Pozostają przy tym dużo poniżej poziomu, jaki jest wymagany, by zapobiegać najgroźniejszym skutkom globalnego ocieplenia. Takie informacje podaje opublikowany we wtorek raport Inicjatywy Polityki Klimatycznej (ang. Climate Policy Initiative).

Uruchomili ogrzewanie, pojawił się gęsty smog

Gruba warstwa zanieczyszczeń unosi się nad Harbinem. Od wczoraj nad miastem zalega gęsty smog. Zanieczyszczenie powietrza w chińskich miastach staje się coraz większym zagrożeniem dla stabilności państwa; władze obawiają się rosnącego niezadowolenia ze strony obywateli.

Zjawisko niemal tak stare jak Wielki Wybuch

W zaledwie kilka trylionowych sekundy po Wielkim Wybuchu doszło do zjawiska, które pomoże badaczom opisać najwcześniejsze chwile Wszechświata. Naukowcy pracujący przy dwóch obserwatoriach odkryli w tzw. mikrofalowym promieniowaniu tła polaryzację magnetyczną.

Jak chronić się przed asteroidami?

Poszukiwanie asteroid potencjalnie niebezpiecznych dla Ziemi nawet dla naukowców nie jest prostym zadaniem, bo obiekty te są ciemne i trudno je dostrzec z naszej planety. Dlatego eksperci chcą stworzyć nowy, skuteczniejszy plan działania i wykorzystają w nim nowy kosmiczny teleskop Sentinel, który prześwietli w podczerwieni Układ Słoneczny. Jednak do czasu, kiedy uda rozpocznie się jego misja, pozostała im tradycyjna metoda obserwacji za pomocą teleskopów.