Sinopomarańczowa chmura, mająca kształt podkowy, zachwyciła jednego z Reporterów 24. To tzw. arcus, będący podniebną zapowiedzią silnego szkwału. O tym, czym jest, a także jak się tworzy arcus, opowiada synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński.
W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia z frontem atmosferycznym, przemieszczającym się od Dolnego Śląska w kierunku Podlasia i Suwalszczyzny.
Mieszkańcy Wielkiej Brytanii w ciągu najbliższych godzin muszą być przygotowani na uciążliwe skutki wysokiego poziomu zanieczyszczenia, który właśnie dotarł nad wyspy. Czerwony pył przyniosły tam znad Sahary silne wiatry wiejące od strony Czarnego Lądu.
- Dzisiejsza noc była bardzo zimna. Termometry w Białymstoku wskazały -7 st. C - informuje Dorota Gardias, prezenterka TVN Meteo. Najbliższe noce nie będą co prawda aż tak chłodne, ale miejscami temperatura będzie spadać poniżej zera. Cieplej zrobi się dopiero od niedzieli, więc do tego czasu wychodząc rano warto pamiętać o kurtce i szaliku.
Pięć osób nie żyje, a kilkanaście zostało rannych w wyniku trzęsienia, które nawiedziło wybrzeże Chile. Amerykańska Służba Geologiczna oceniła siłę trzęsienia na 8,2 st. w skali Richtera. Dotychczas nie udało się oszacować strat. Prezydent Chile Michella Bachelet ogłosiła we wtorek rano stan klęski żywiołowej na północy kraju - w dwóch najbardziej zniszczonych regionach.
- Nie jedzcie nietoperzy i małp, nie dotykajcie chorych i martwych zwierząt - apelują Lekarze bez Granic (MSF) do mieszkańców Gwinei, gdzie rozprzestrzenia się wirus Ebola. Z lokalnych doniesień płyną informacje do zwiększającej się liczbie ofiar tej zabójczej choroby. Dotychczas zmarło już 78 osób, a wirus zaczyna zabijać w sąsiednich krajach. Pierwsze przypadki odnotowano w Sierra Leone i w Liberii.
Większa część naszego kontynentu pozostaje w strefie pogodnej, wyżowej aury. Największą ilością słońca będą się cieszyć mieszkańcy Skandynawii, Włoch i Bałkanów. Rozpada się w Portugalii i Hiszpanii, a na Wyspach Brytyjskich i lokalnie w Niemczech tylko przelotnie pokropi.
Polska jest pod wpływem układu wyżowego z centrami nad Bałtykiem i Białorusią. Tylko na południowym zachodzie zaznacza się strefa mało aktywnego frontu atmosferycznego.
Słoneczna aura i chłodne masy powietrza zaowocowały zjawiskowym widokiem na niebie. Parhelion można było obserwować m.in. nad Bydgoszczą. Nie umknął on czujnemu oku i obiektywowi FLASHBYDGOSZCZA.
Według synoptyków środa będzie całkiem pogodna. Miejscami mogą jednak pojawić się niewielkie opady deszczu. Na ogół będziemy odczuwać komfort termiczny, bo termometry wskażą od 7 do 16 st. C.
W ciągu dnia kierowcy na ogół nie powinni narzekać na warunki drogowe. Prawie w całym kraju będzie pogodnie. Jedynie na zachodzie mogą pojawić się niewielkie utrudnienia.
Najbliższe dni to dobry czas na wypatrywanie zórz polarnych. Jak przekonuje astronom dr hab. Arkadiusz Olech, w sprzyjających warunkach możemy je dostrzec także w Polsce. I właśnie mamy do czynienia z taką sytuacją - Księżyc tuż po nowiu nie rozświetla za mocno nieba, a w okolice naszej planety zaczynają docierać cząstki naładowanej materii z silnego wybuchu na Słońcu.
Wulkan Ubinas w południowo-zachodnim Peru przebudził się po wieloletnim uśpieniu. Wybuch wyrzucił popiół na wysokość kilometra. Dzień później władze rozpoczęły ewakuację mieszkańców pobliskich miejscowości.
Po bardzo ciepłej końcówce marca nadeszło lekkie ochłodzenie. Niezadowolonym przypominamy, że pogoda mogła być dla nas znacznie mniej łaskawa. Wystarczy sobie przypomnieć, że dokładnie rok temu było znacznie zimnej i biało, a wiele osób lepiło wielkanocne zające ze śniegu.
Członek załogi jachtu biorącego udział w międzynarodowych regatach "The Clipper Race" wypadł za burtę podczas zmiany żagla. 46-letni Brytyjczyk Andrew Taylor przez 90 minut walczył o życie w lodowatych wodach Pacyfiku. Akcję ratunkową przeprowadziła i nagrała jego załoga, która przez ponad godzinę prowadziła poszukiwania na wzburzonym oceanie.
Bałtyk jest coraz uboższy w tlen. Niedostatek tego pierwiastka przy dnie morza prowadzi do śmierci zwierząt i roślin. Eksperci alarmują: należy ograniczyć uwalnianie związków azotu i fosforu do Bałtyku. W przeciwnym razie grozi nam katastrofa ekologiczna.
Naukowcy znaleźli skamieniałości dinozaurów w Luksemburgu. To pierwsze takie odkrycie w tym kraju. Szczątki najprawdopodobniej należą do dwugrzebieniastego jaszczura żyjącego około 200 milionów lat temu na obszarze dzisiejszej Europy. Na ślady tego drapieżnika trafili wcześniej polscy paleontolodzy w Górach Świętokrzyskich.
Po wyjątkowo ciepłym weekendzie do Moskwy wróciła zima. Temperatura spadła tam poniżej zera, a ulice przykryła 10-centymetrowa warstwa śniegu. Mieszkańcy nie ukrywali zaskoczenia.
Miłośnicy astronomii nie będą się nudzić w kwietniu. W tym miesiącu bowiem wystąpią bardzo dobre warunki do obserwacji Marsa, Saturna, Ceters i Westy, a za pomocą teleskopu będzie można zobaczyć czapy suchego lodu na biegunach Czerwonej Planety.
Synoptycy prognozują dość burzliwy początek kwietnia. W ciągu dwóch pierwszych dni miejscami spodziewane są słabe, przelotne opady deszczu, a trzeciego dnia rozpętają się burze. Po czwartkowych ulewach i grzmotach meteorolodzy spodziewają się rozpogodzenia w całym kraju.
Co 10 lat sezon topnienia pokrywy lodowej Arktyki wydłuża się o kilka dni - donoszą naukowcy z NASA i z National Snow and Ice Data Centre. Istnieje ryzyko, że do końca obecnego stulecia Ocean Arktyczny latem będzie całkowicie pozbywać się lodu.
Na północnym wschodzie Stanów Zjednoczonych z powodu burzy śnieżnej zamknięto szkoły i urzędy. Władze trzech stanów apelują do mieszkańców o pozostanie w domach i nie wyruszanie w podróż. - Takie warunki pogodowe w tej części kraju nie są niczym niezwykłym o tej porze roku - komentują wiosenne śnieżyce meteorolodzy.
Pogoda nie wpłynie dziś na komfort prowadzenia pojazdów. Według synoptyków prawie w całym kraju będzie pogodnie. Miejscami pojawią się opady deszczu, ale będą one zbyt słabe, by pogorszyć warunki na drogach.
Wtorek będzie na ogół pogodny. Niewykluczone jednak, że miejscami pojawią się słabe opady deszczu. Nadal będzie całkiem ciepło, słupki rtęci zawędrują nawet do 17 st. C.
Blisko 14 tys. ludzi zostało zablokowanych na drogach w północnym Iranie przez obfite opady śniegu, które zdarzają się tam rzadko o tej porze roku - podały w poniedziałek irańskie służby ratownicze.
W najbliższych dniach na przeważającym obszarze Polski przewidywane jest bardzo wysokie stężenie pyłku brzozy. Jedynie na Wybrzeżu (przy wietrze wiejącym od morza) oraz w wyższych partiach gór stężenie pyłku brzozy będzie bardzo niskie.
Deszcz, a także gradobicie, które od kilku dni występują na południowym wschodzie Chin, to przyczyna śmierci kilkunastu osób, a także poważnych zniszczeń. Jak donoszą media, w nocy z niedzieli na poniedziałek lokalnego czasu bryły lodu wielkości piłek golfowych uszkodziły m.in. dach galerii handlowej w Hongkongu. Przez dziury do centrum handlowego wpadały kaskady wody.
W Niemczech wiosna zagościła na dobre: jest tak ładnie i ciepło, że zdecydowano się na otwarcie miejskich kąpielsk. Jak informują synoptycy, do końca tygodnia we wszystkich niemieckich landach utrzyma się temperatura oscylująca na poziomie 20 st. Celsjusza. Eksperci spodziewają się jednak wystąpienia typowo wiosennych słabych opadów deszczu.
Niewielki bilans opadów w tym roku sprawił, że mapa polskich lasów wygląda niepokojąco. Dominuje na niej wprawdzie żółty kolor oznaczający średnie zagrożenie pożarowe, ale za to nie ma obszarów (przynajmniej pośród tych, które monitorują Lasy Państwowe), których zagrożenie nie obejmuje. - W tym roku mieliśmy 2-3 razy więcej pożarów w porównaniu do ubiegłego - informuje w rozmowie z nami rzeczniczka Lasów Państwowych.