Najnowsze

Najnowsze

GPS lepiej ostrzeże przed tsunami?

Jak najlepiej informować o groźnym tsunami? Za pomocą danych, jakie zapewnia nawigacja satelitarna, jak uważają niemieccy badacze. GPS pozwala nie tylko bardzo precyzyjnie określić rozmiar trzęsienia ziemi i rozmiar fali, lecz także zapewnia takie informacje tylko w trzy minuty.

Czas na "kosze-antymisie". Zwierzęta "będą musiały odejść z kwitkiem"

To jest miejsce, gdzie misie będą musiały się podrapać po głowie swoją włochatą łapą i odejść z kwitkiem - opisuje specjalny "antymisiowy" śmietnik Maciej Mażul, pracownik Babiogórskiego Parku Narodowego. To jeden ze sposobów zniechęcania niedźwiedzi do wchodzenia na ludzkie szlaki. Szukające łatwo dostępnego w zwykłych koszach pożywienia zwierzęta narażają na niebezpieczeństwo i turystów, i siebie.

Front atmosferyczny uciążliwy dla kierowców

Przez front atmosferyczny warunki drogowe na przeważającym obszarze kraju chwilami mogą być nie najlepsze. Spodziewamy się, że m.in. w centrum wystąpią nie tylko opady deszczu, lecz także burze.

Poniedziałek z burzowym frontem

W niedzielę mogliśmy odpocząć od burz. Jednak w poniedziałek sytuacja nie będzie już tak dobra. W nocy dotrze do nas z południowego zachodu burzowy front, który w ciągu dnia będzie się przemieszczał w głąb kraju.

Czy można rozpalać grilla na balkonie?

Wraz z temperaturą powietrza rośnie temperatura sąsiedzkich sporów o grillowanie na balkonie. Co nam grozi, jeśli mimo zakazu nałożonego przez spółdzielnię rozpalimy grilla na balkonie? Czy możemy dostać mandat, jeśli sąsiedzi wezwą straż miejską?

Do końca miesiąca termiczna wiosna

Po kilku gorących dniach w połowie miesiąca w jego końcówce przeważą bardziej umiarkowane temperatury. Mimo ochłodzenia nie unikniemy lokalnych burz, w niektóre dni ma też obficie popadać. Jak podsumowuje synoptyk Artur Chrzanowski - będzie wiosennie.

Pogoda na 16 dni: więcej wiosny niż lata

Do końca maja powinniśmy się liczyć z dość kapryśną aurą. Choć słońca nie zabraknie, przez kraj okresami mają przechodzić opady i burze. Temperatury się obniżą i będą wskazywać wartości typowe dla wiosny, a nie letnie - jak w połowie miesiąca.

Jadowite tarantule osiedliły się na Białorusi

Nie tylko bobry są zwierzętami, z którymi Białorusini mają kłopoty. Na południu tego kraju osiedliły się jadowite tarantule, jak poinformował pracownik naukowy ośrodka ds. biosfer Państwowej Akademii Nauk Białorusi Michaił Maksimienkau, cytowany przez agencję BiełTA.

Teksas po zabójczych tornadach. Nie wszyscy mają gdzie wracać

Trwają prace nad tym, by mieszkańcy Granbury w Teksasie - miasta nawiedzonego przez niszczycielskie trąby powietrzne - mogli znów zacząć normalnie żyć. Nie wszystkim uda się to szybko. Domy części z nich zostały dosłownie zmiecione z powierzchni ziemi.

Sielsko i romantycznie wśród kęp drzew

Zamiast kwitnących rododendronów - graby, głogi, dęby, sosny, brzozy i modrzewie. Wiele lat cierpliwej pracy na pewnej mazowieckiej działce dało wspaniały efekt. Powstało dobrze zakomponowane, naturalistyczne siedlisko ozdobione brzozami i wieloletnimi jabłoniami.

Wiatraki podbijają Europę Wschodnią

W 2012 roku pobito wszelkie rekordy w budowie parków wiatrowych - pisze Deutsche Welle, cytując dane Światowego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (WWEA). Zachodnie kraje goni w budowie wschód Europy.

Curiosity na miejscu. Tu po raz drugi wwierci się w Marsa

Curiosity przesłał na Ziemię nowe zdjęcie. Przy pomocy Hazcam, czyli kamery umieszczonej po lewej stronie z przodu łazika, sfotografował swoje ramię. Znajdowało się ono tuż nad skałą, w którą niebawem wwierci się robot. Przejazd z miejsca poprzedniego odwiertu zajął dwie doby marsjańskie.

Węgry: Ewakuacje z powodu silnych burz

W nocy z piątku na sobotę nad Węgrami przeszły intensywne burze. Towarzyszył im porywisty wiatr i duże opady deszczu. W Brabancji i Szentistvanie z powodu podtopień ewakuowano mieszkańców podtopionych terenów.

36 zabitych, straty na setki milionów dolarów

36 osób zginęło, a 10 zaginęło w wyniku intensywnych opadów deszczu, które od środy nawiedzają chińską prowincję Guangdong. Skala zniszczeń, jakie dotknęły region, jest ogromna.

Przy słupach wysokiego napięcia ptaki mają raj

Porośnięte chwastami skrawki ziemi, które znajdują się pod słupami wysokiego napięcia zainstalowanymi na polach, to dla ptaków cenna oaza. - Zaskoczyło nas, jak wiele gatunków można tam spotkać - mówi Piotr Tryjanowski, który należy do międzynarodowego zespołu badaczy studiujących to nietypowe środowisko.