Najnowsze

Najnowsze

Prognoza pogody na pięć dni: "kulminacja kwietniowego upału"

- Napłynie do nas powietrze, którym teraz oddychają Hiszpanie. To będzie kulminacja kwietniowego upału - zapowiadał na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski z TVN Meteo mówiąc o tym, co czeka nas w czwartek. Będzie nie tylko gorąco, lecz także burzowo. Weekend zapowiada się chłodniej.

"Nie spodziewaliśmy się tak dużej wody"

- Żeby woda wdarła się na nasze podwórka, brakuje 10 cm - mówił we wtorkowe popołudnie mieszkaniec gminy Hanna na Lubelszczyźnie. To właśnie tam obecnie sytuacja jest najcięższa. Z kolei wzbierająca na Mazowszu woda zagraża m.in. Toruniowi.

"Wszystko zaczęło bardzo mocno drgać". Polka z Dubaju o trzęsieniu ziemi

- Jedyne, co chwyciłam, to telefon, oczywiście pieska i wybiegliśmy - opisuje ewakuację jednego z osiedli w Dubaju mieszkająca tam Polka. Ludzie opuszczali budynki po wstrząsach, jakie wczesnym popołudniem nawiedziły Azję Południową i rejon Zatoki Perskiej. Choć epicentrum trzęsienia znajdowało się w Iranie, odczuli je również mieszkańcy okolicznych krajów.

Takiego blasku astronomowie jeszcze nie widzieli

Przestrzeń kosmiczną rozświetla właśnie najjaśniejszy blask, jaki astronomowie kiedykolwiek zaobserwowali we Wszechświecie. Wyemitował go blazar o egzotycznie brzmiącej nazwie Markarian 421.

Jak przebiega sakura-zensen? Japończycy śledzą z atencją

Podczas gdy my z uwagą oczekujemy informacji na temat pogody, Japończycy z taką samą atencją podchodzą do prognoz, ale tych dotyczących rozkwitu wiśni. Od początku sezonu po głównym wydaniu wiadomości emitowane są szczegóły na temat tego, jak przebiega "wiśniowy front" i gdzie w najbliższych dniach zrobi się biało-różowo.

Wycieńczyła go długa zima. Był bezsilny

Przedłużająca się zima doprowadziła bielika z okolic Olsztyna do skrajnego wycieńczenia. Zwierzę było na tyle słabe, że nawet nie próbowało bronić się przed ludźmi. Trafiło do Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Dąbrówce koło Olsztyna.

Rzeki przekraczają stany alarmowe. W Płocku alarm powodziowy, Hanna odcięta od świata

Przybywa miejsc, w których rzeki przekroczyły stany alarmowe i ostrzegawcze. Nadal wzrasta poziom Wisły, szczególnie w okolicach Płocka, a także Bugu i Odry. W poniedziałek 30 gospodarstw w jednej z gmin na Lubelszczyźnie zostało odciętych od świata po tym, jak w ciągu doby Bug przybrał w tamtym rejonie pół metra. - Lokalnie mogą być problemy, ale takiego zagrożenia krajowego dla jakiejś dużej powodzi nie ma - uspokaja minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Najazd ślimaków-gigantów. Przegryzają się nawet przez gipsowe ściany

Afrykańskie ślimaki lądowe zaatakowały południową Florydę. Te mięczaki uważane są za jeden z najbardziej niszczycielskich gatunków, bo żywią się ponad 500 gatunkami roślin i zjadają niemal wszystko na swojej drodze. Przegryzają się nawet przez gipsowe ściany, bo potrzebują wapnia, który stanowi budulec ich muszli.

Głosujący dostaną ochronę przed słoniami

W południowoindyjskim stanie Karnataka trwają przygotowania do lokalnych wyborów. Tamtejsza komisja wyborcza, przewidując szczególnie poważne zagrożenie, postanowiła poprosić o pomoc Departament Lasów. Ma on zapewnić idącym na głosowanie ochronę przed atakiem... słoni.

Leciały na oślep. Zderzyły się z wyciągiem

Na dziesiątki martwych ptaków natykali się narciarze zjeżdżający ze słowackiego Chopoku. Najprawdopodobniej ptaki straciły życie w wyniku zderzenia z tamtejszym wyciągiem w trudnych warunkach atmosferycznych.

Lody, pikniki, opalanie. Wiosna w Europie

Coraz więcej ciepła, słońca i zieleni - pogoda w weekend zachęcała do spędzania czasu plenerze. Skwapliwie skorzystali z tego mieszkańcy Europy. Zainaugurowali sezon nie tylko na desery lodowe i orzeźwiające piwo, ale nawet na opalanie.

Czerwone mrówki skuteczne jak sejsmografy

Wybór miejsca do zamieszkania przez czerwone mrówki nie jest przypadkowy. Okazuje się, że najchętniej wybieraną przez nie lokalizacją są pęknięcia w płycie tektonicznej Ziemi. Choć jest to sprzeczne z logiką, to właśnie tam najchętniej budują mrowiska.

Trzy miliony nazwisk na dnie Morza Arktycznego

Młodzi działacze Greenpeace dotarli na biegun północny, by pod grubą warstwą śniegu i lodu zatopić "kapsułę czasu". Zawiera ona blisko trzy miliony nazwisk osób popierających ruch ocalenia Arktyki.

"Nie będzie wody po szyję, raczej do pół łydki"

- Moim zdaniem teraz nie dojdzie do powodzi - zaznaczał w poniedziałek na antenie TVN24 hydrolog Janusz Żelaziński. - W tej chwili śniegu praktycznie nie ma w Polsce. Ten, który jest w górach, jest zupełnie niegroźny - argumentował. Ekspert powiedział, że w Polsce "nie będzie wody po szyję, ale raczej do pół łydek".

Zapolujcie na szóstą planetę od Słońca

W nadchodzących tygodniach warto poszukać na niebie Saturna, bo warunki do obserwowania go będą bardzo dobre. Niewykluczone, że ci, którzy posłużą się lunetą, dojrzą także pierścienie i księżyce tej szóstej od Słońca planety.

Jowisz spotkał się z Księżycem

W niedzielę w pobliżu księżycowego rogala znalazł się jasny punkt. To Jowisz zbliżył się do ziemskiego satelity na odległość około 3 stopni. Astronomiczne spotkanie na pogodnym niebie zarejestrowali internauci.