Najnowsze

Najnowsze

Miasto spowite mgłą w jesienny poranek

Wtorkowy poranek przywitał mieszkańców Warszawy jesienną mgłą. To stosunkowo częste zjawisko jesienią, a mgły z reguły szybko ustępują. W ciągu dnia pogoda w niemal całym kraju będzie sprzyjać spacerom. Zdjęcia pokazujące poranną atmosferę otrzymaliśmy na Kontakt 24 od internautów.

Badają prastarą wodę z kopalni Timmis. Ekstremofile pomogą szukać "obcych"?

Naukowcy rozpoczęli badania nad poszukiwaniem życia w próbkach najstarszej wody świata, która ma prawie 3 mld lat. Eksperci mają nadzieję, że dzięki tym analizom, uda im się lepiej poznać proces powstawania życia na naszej planecie. Wierzą również, że ułatwi to przyszłe poszukiwania organizmów pozaziemskich.

Rano mgły, potem słońce

Pogoda sprzyjać będzie kierowcom, zwłaszcza na północy i w centrum kraju. Na południu zmotoryzowani muszą uważać na mgły, które ustąpią w godzinach przedpołudniowych.

Woda znów podtapia Włochów

Prowincja Lukka na północnym zachodzie Włoch zmaga się ze skutkami powodzi, która pojawiła się tam po wczorajszej nocy. Gwałtowne ulewy spowodowały niebezpieczny wzrost poziomu wody w rzece. Żywioł doprowadził już do śmierci jednej osoby.

Odłamki szkła zabiły zwierzęta. Trąba powietrzna w Belgii

W belgijską miejscowość Gits w nocy z niedzieli na poniedziałek uderzyła niewielka, ale znamienna w skutkach trąba powietrzna. Zniszczyła szklarnię osłaniającą uprawę sałaty, a latające odłamki szkła zabiły sześć owiec, pasących się na pobliskim pastwisku.

Trzy ogromne pożary straszą Sydney. Boją się 200-kilometrowej ściany ognia

Strażacy obawiają się, że trzy niezależne pożary w pobliżu Sydney połączą się tworząc 200-kilometrową ścianę ognia. - Ogromne zadymienie, czerwone słońce, widoczność ograniczona, światła mniej więcej tyle, ile przy częściowym zaćmieniu słońca - tak sytuację w tym australijskim mieście opisuje Andrzej Lubieniecki z Polskiego Radia Sydney.

Powódź w Tajlandii zatrzymuje fabryki

Praca w 17 tajlandzkich fabrykach została wstrzymana w poniedziałek w jednej z głównych prowincji przemysłowych. Przyczyną jest powódź - drogi w pobliżu zostały zupełnie zalane. Trwają intensywne prace nad osuszeniem terenów, by zapobiec dalszym stratom.

Burzowy front przeszedł nad północną Polską

Choć teraz nad Polską nigdzie nie grzmi, popołudniem burzowo było na Suwalszczyźnie, na wschód od Giżycka. Wcześniej front burzowy przeszedł nad Pomorzem, potem nad Warmią. O poranku grzmoty słychać było w woj. zachodniopomorskim oraz w okolicach Zatoki Gdańskiej.

Trąba powietrzna na północy Francji. "To było jak koniec świata"

Trąba powietrzna, jaka w poniedziałek przeszła przez francuską miejscowość Bailleul, wyrządziła spore szkody. Wiele budynków jest zdewastowanych - silny wiatr zerwał dachy i poważnie uszkodził ściany. Mieszkańcy są w szoku - wcześniej nie zdarzyło im się przeżyć niczego podobnego.

Największy od 40 lat pożar w Australii. Wprowadzono stan wyjątkowy

Setki ludzi bez dachu nad głową, 37 tys. hektarów w płomieniach i jedna ofiara śmiertelna - tak wygląda bilans największego od 40 lat pożaru w Australii. A to jeszcze nie koniec, bo według synoptyków zrobi się cieplej i wietrzniej, co to tylko roznieci płomienie. Obecnie prędkość wiatru przekracza 90 km/h. Pożary przemieszczają się nawet 30 kilometrów w ciągu dnia.

Gigantyczne lustra rozświetlą mroczne miasto

Norweskie Rjukan przez pięć miesięcy pogrążone jest w mroku, a przez kolejnych siedem - w półmroku. Temu miastu, za sprawą położenia w otoczonej górami dolinie, od zawsze doskwiera brak naturalnego światła. Teraz Rjukan walczy o słońce za pomocą najnowszej technologii. Na szczytach otaczających gór zamontowano trzy systemy luster, które odbiją i skierują promienie słoneczne do centrum miasta. Oficjalne rozpoczęcie pracy heliostatów nastąpi jeszcze w październiku.