Najnowsze

Najnowsze

Nawiązano kontakt z Lemem

- Dostałem SMS od naszego głównego naukowca projektu Aleksandra Schwarzenberga-Czernego, który bardzo krótko napisał: "Mamy Lema" - powiedział Tomasz Zawistowski, szef projektu BRITE-PL. - To była wiadomość, która potwierdzała, że satelita oddzielił się od rakiety i został umieszczony na orbicie. Po godz. 10.00 przyszła informacja, że nawiązano kontakt z satelitą.

Europa zachmurzona, lokalnie mroźna

Czwartek okaże się dniem deszczowym i pochmurnym w większości Europy, przewidują synoptycy. Przelotne opady pojawią się zarówno na półwyspie Iberyjskim, jak i we Francji, we Włoszech czy na Bałkanach. Także w zachodniej, środkowej i wschodniej Europie niezbędne okażą się parasole.

Lem poleciał w kosmos. "Udało się"

Z bazy wojskowej Jasny na Uralu o godz. 8.10 wystartowała rakieta Dniepr, z pierwszym polskim satelitą Lem na pokładzie. - Udało się, satelita jest teraz na zaplanowanej orbicie - powiedział w rozmowie z TVN24 Piotr Orleański, szef techniczny projektu BRITE-PL w chwilę po starcie.

Zaczęło się od Zorzy. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna kończy 15 lat

Jest największym w historii międzynarodowym projektem kosmicznym, uważanym za cud inżynierii. Od 2000 roku pozwala realizować marzenie o stałej obecności w kosmosie, a do tego przyczynia się do ulepszenia życia na Ziemi, wspomagając rozwój medycyny, technologii i różnych dziedzin nauki. Łączy nie tylko rywalizujące nieraz w historii USA i Rosję, ale też naukowców i inżynierów z kilkunastu innych krajów. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna kończy 15 lat.

Jazdę utrudni deszcz

W czwartek w wielu regionach należy spodziewać się deszczu. Popada na wschodzie, południowym zachodzie i wybrzeżu. Drogi zrobią się mokre i niebezpieczne.

Sardynia ma nową bohaterkę. Kobieta uratowała przed utonięciem sasiadkę

Odważna młoda mieszkanka Sardynii uratowała swoją 78-letnią sąsiadkę, jej córkę oraz ukochanego psa przed utonięciem we własnym domu. - Usłyszałam płacz i wołanie o pomoc - opowiadała dziennikarzom Martina Feick. - Nie zastanawiałam się dwa razy, od razu pobiegłam jej na pomoc - przyznaje.

"Kometa stulecia" jaśnieje. Z każdym tygodniem widać ją lepiej

Od niepozornej, bladej smugi do dynamicznego obiektu strzelającego strumieniami materii - taką przemianę przez ostatnie miesiące przeszła kometa C/2012 S1, czyli ISON. Z tygodnia na tydzień staje się jaśniejsza i bardziej spektakularna, co możemy prześledzić w serii zdjęć wykonanych przez astrofotografa amatora Mike'a Hankeya. Nie sposób nie zauważyć przy tym wielkiej urody tego świetlistego obiektu przecinającego niebo.

Jedna okolica, trzy trzęsienia ziemi jednego dnia

Aż trzykrotnie jednego dnia zadrżała ziemia w amerykańskim stanie Teksas . Jak donoszą sejsmolodzy, najsłabsze były pierwsze dwa wstrząsy - miały siłę zaledwie 2.5 i 2.8 w skali Richtera. Najsilniejszy był ostatni (3,6 st.).

Śnieg dotrze do Moskwy lada dzień

Na przełomie tygodnia w Moskwie może zrobić się biało. Prognozy pogody przewidują, że w niedzielę rosyjską stolicę nawiedzą obfite opady śniegu. We wtorek ze spowodowanymi przez nie utrudnieniami zmagali się mieszkańcy Chabarowska i okolic na południowym wschodzie kraju.

Bieszczadzka Kolejka Leśna znów pojedzie zimą

- Bieszczadzka leśna kolejka wąskotorowa będzie kursować podczas tegorocznej zimy - poinformował w środę prezes fundacji zarządzającej Bieszczadzką Kolejką Leśną Mariusz Wermiński. W tym roku przewiozła ponad 94 tys. turystów.

Pod lodem buzuje gorąca magma. Odkryli aktywny wulkan na Antarktydzie

Pod lodową pokrywą i warstwą gruntu zachodniej Antarktydy odkryto aktywny wulkan. To pierwszy znany taki przypadek i dowód na to, że nie jest ona tylko "zmrożonym" kontynentem. Zdaniem naukowców aktywność wulkaniczna jest potencjalnym zagrożeniem dla antarktycznego lodu - zarówno erupcja, jaki i podziemna obecność gorącej magmy mogą przyspieszyć jego topnienie.

Krzem przegrywa z nanorurkami. Cedric zapowiada przełom

Wyprzedza swoje czasy co najmniej o 10 lat - mówią naukowcy o komputerze stworzonym przez badaczy z kalifornijskiego Uniwersytetu Stanforda. Cedric jest pierwszym na świecie takim urządzeniem zawierające wyłącznie tranzystory zbudowane na bazie nanorurek węglowych. To także duży postęp w badaniach nad konstruowaniem mniejszych, szybszych i oszczędzających energię urządzeń elektronicznych.

Jazdę na zachodzie utrudni deszcz

W środę utrudnione warunki do jazdy będą w zachodniej części kraju. Spadnie tam nawet do 8 mm deszczu, drogi staną się śliskie i niebezpieczne. Po wschodniej części kraju będzie się podróżowało komfortowo.

"Wydawało się, że z nieba nie przestanie się lać"

- Wiedziałam, że będzie burza, ale nie spodziewałam się, że to będzie aż do tego stopnia, że osiągnie to takie rozmiary - mówi Edyta Kilian mieszkająca na Sardynii, którą w poniedziałek nawiedził cyklon Kleopatra. Towarzyszące mu ulewa i wichura zabiły 18 osób i spowodowały poważne szkody na wyspie. - Do dzisiaj jeszcze wszyscy są naprawdę dosyć ostro przerażeni - relacjonuje Polka.

Zima wkracza do Europy. W Wielkiej Brytanii już śnieży

Wszystko wskazuje na to, że sprawdzą się prognozy pogody zapowiadające na wtorek śnieg w wielu miejscach Europy Zachodniej. Już rano i w ciągu dnia zaczął padać w niektórych rejonach Wielkiej Brytanii, powodując sporo utrudnień na drogach. Według synoptyków biało zrobi się nawet na północy Hiszpanii.

Cyklon Kleopatra na Sardynii

W poniedziałek 18 listopada nad Sardynią przeszły nawałnice, które wywołały liczne powodzie, podtopienia, a poza tym pozbawiły życia 18 osób. Rekordowym ulewom towarzyszyła wichura, nazwana cyklonem Kleopatra. We wtorek 19 listopada włoski rząd ogłosił na wyspie stan kryzysowy.

Są miejsca, gdzie nadal leżą ciała, ludzie walczą o ryż i wodę."Rząd trochę zawiódł"

- Każdego dnia Filipińczycy długie godziny spędzają w kolejkach po butelkę wody, miskę ryżu - relacjonował w studio TVN24 Wojciech Bojanowski, który właśnie wrócił ze zniszczonych przez tajfun Haiyan wysp. Reporter twierdzi, że zawiódł rząd, a pomoc niosą głównie organizacje humanitarne. W prowincji działają zaledwie dwa szpitale polowe. - Ci ludzie by po prostu zginęli, gdyby nie to, że ktoś tam przyjechał, pojawili się lekarze, lekarstwa - relacjonował.