Najnowsze

Najnowsze

"Mgły w lutym to rzecz niezwykła"

Pogodę w Polsce kształtuje wyż z centrum daleko nad Rosją, w rejonie pogranicza rosyjsko-kazachskiego. Związany z wyżem słaby wiatr oraz dość duża wilgotność powietrza, powyżej 80 proc. w warstwie przyziemnej, grubości około 300 m, sprzyjają powstawaniu nad ranem malowniczych mgieł.

"Za kilka lat niektóre gatunki znikną całkowicie"

Ekstremalne warunki pogodowe, które związane są ze zmianami klimatu, będą miały poważne konsekwencje dla siedlisk owadów i innych bezkręgowców - sugerują najnowsze badania. Co więcej, jeśli temperatura nadal będzie gwałtownie rosnąć, niektóre zwierzęta po prostu znikną.

Poranki będą przypominać o tym, że wciąż jeszcze jest zima

Chociaż tegoroczny luty rozpieszcza nas dodatnimi temperaturami, trzeba pamiętać o tym, że możemy na nie liczyć głównie w środku dnia. Poranki przypominają nam o tym, że ten miesiąc zwykle zaliczamy do zimy. W wielu regionach nad ranem jest mroźno, w niskich warstwach powietrza jest sporo wilgoci. W takich warunkach tworzą się gęste mgły.

Coraz mniej mgieł, zostają zamglenia

W większości regionów, które rano utonęły w gęstej mgle, sytuacja stopniowo się poprawia. Utrzymują się jeszcze zamglenia, ale widzialność robi się coraz lepsza. Największe utrudnienia utrzymują się jeszcze w rejonie Modlina i Suwałk.

"Mówiąc szczerze, jest perfekcyjnie". Gdzie panuje "lato w lutym"?

Na francuskie wybrzeże zawitała wiosna tak ciepła, że niektórzy poczuli nawet... lato. Mieszkańcy Cannes ruszyli na plaże, by cieszyć się słońcem i piękną pogodą, nie brakowało też chętnych do zamoczenia stóp w morskiej wodzie. Ze słonecznej aury korzystali też Niemcy.

Klin wyżowy zadba o pogodną aurę

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem klina wyżowego - tylko na południowym wschodzie zaznaczać się będzie zatoka niskiego ciśnienia z frontem atmosferycznym.

"Wiosenny" dzień na Waszych zdjęciach

W wielu miejscach kraju niedziela okazała się słoneczna i prawie zupełnie bezchmurna. Za oknem pogoda zachęca do spacerów pod niebem ubogim w białe obłoki, pozwalając nacieszyć się słońcem.

Wielkie Jeziora niemal zamarznięte. Pierwszy raz od dwudziestu lat

Wielkie Jeziora Północnoamerykańskie w ponad 80 proc. skute są lodem. Naukowcy informują, że "rzadko się to zdarza". Gruba warstwa lodu to jednak szansa dla turystów, którzy mogą teraz bez problemu dotrzeć do lodowych jaskiń znajdujących się na Wyspach Apostoła (Jezioro Górne).

Trzy tornada w ciągu doby. Nikt ich nie przewidział

Specjaliści z National Weather Service informują, że w piątek przez Karolinę Północną i Michigan przetoczyło się kilka tornad. Silne wiatry doprowadziły do wielu zniszczeń. Powyrywane drzewa, przewrócone samochody i wybite szyby to tylko część z nich. Zniszczone zostały przyczepy, które zamieszkiwało kilkanaście osób.

Pekin opustoszeje? Smog jest tu tak gęsty, że mieszkańcy rozważają wyprowadzkę

Nad Pekinem od kilku dni unosi się gęsty smog, dlatego władze postanowiły podnieść stopień zagrożenia przed zanieczyszczeniami. Obecnie obowiązuje tam tzw. pomarańczowy alarm. Mimo tego nie wszyscy zgadzają się z decyzją władz. - Czy poziom stężenia zanieczyszczeń pyłem PM2,5 musi eksplodować, żeby wprowadzony został czerwony stopień zagrożenia? - pytają mieszkańcy.

Lodołamacze wciąż w akcji

Choć poziom Wisły jest poniżej stanów ostrzegawczych i w siedmiu powiatach odwołano alarm powodziowy, praca na rzece wre. Na Wiśle w sobotę można było spotkać dwie pracujące jednostki przebijające rynnę w lodzie skuwającym koryto. Umożliwiły tym samym swobodny spływ wody i kry, zapobiegając zatorom na rzece.

"Ghislaine de Feligonde", przymrozki i biedronki na oknie

Idzie wiosna. Wczoraj w mojej kuchni obudziła się wielka mucha. Chcąc wylecieć na dwór, niemiłosiernie tłukła się po szybie i głośno bzyczała. Kiedy uchylałam jej okno, moja córeczka narobiła rabanu, że na parapecie siedzi biedronka. Biedactwo takie było niemrawe, dopiero obudzone, wyblakłe. Córka zerwała listek z doniczkowego kwiatka, aby biedronkę nakarmić... Tak więc budzi się drobne towarzystwo, które zimowało w zakamarkach mieszkań, komórek oraz w suchych trawach i stertach drewna w ogrodzie.

Kosmiczne czarne wdowy. Z ich partnerów zostaje jedynie pył

Naukowcy NASA zauważyli, że kilka pulsarów - gwiazd neutronowych wysyłających regularnie potężne impulsy - "zmieniło" lub "zgubiło" obiekty na swoich orbitach. Gdy badacze uważnie przyjrzeli się temu zjawisku, okazało się, że zmiany były efektem działania samych pulsarów. Niewielkie, bardzo gęste gwiazdy, zachowywały się jak pająki znane pod nazwą czarna wdowa - pochłaniały materię z orbitujących dookoła obiektów zupełnie je eksterminując.