Najnowsze

Najnowsze

Tornado i ulewy atakują Portugalię. Na północy Hiszpanii silny sztorm

Padające od piątku ulewne deszcze spowodowały podtopienia i osunięcia ziemi w kilku miejscowościach w środkowej i północnej Portugalii. Największe zniszczenia są w mieście Parede, przez które w sobotę przeszło tornado. Gwałtowna aura nęka też północną Hiszpanię - władze prowincji Kantabria ogłosiły tam czerwony alarm pogodowy.

Śnieg i mróz opanowały wschód USA. Atak zimy dotknie niemal połowę Amerykanów

Nawet 140 mln ludzi z ponad 20 stanów może według CNN odczuć skutki rozległego frontu wywołującego śnieżyce i silne mrozy w USA. W północno-wschodniej części kraju atak zimy uziemił tysiące samolotów, spowodował zamknięcie szkół i instytucji państwowych, a także pochłonął już kilkanaście ofiar śmiertelnych. To nie koniec problemów, bo według prognoz w najbliższych dniach stany środkowego zachodu i Nowej Anglii będą się musiały mierzyć z nadchodzącą znad Kanady kolejną falą ponad 30-stopniowych mrozów i wichrów.

Rekordowe mrozy w Toronto: można odmrozić nos w 10 minut

Fala rekordowych chłodów przetoczyła się przez Kanadę. Temperatury gwałtownie spadły, w Toronto odnotowano najniższą temperaturę w historii pomiarów dokonywanych na początku stycznia. Meteorolodzy ostrzegają przed odmrożeniami, a władze nalegają, by pozostać w domu. Teraz niebezpieczny front przesuwa się w kierunku USA.

Astronom o peryhelium Ziemi i Kwadrantydach - "najpiękniejszym roju meteorów tego roku"

- Perseidy są fajne, Leonidy są super, Geminidy są ekstra, ale niestety warunki ich obserwacji nie są zbyt atrakcyjne - mówi Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik. Naukowiec zachęca więc do obserwacji roku Kwadrantydów, które wczoraj miały swoje maksimum, ale z pewnością do niedzieli będą widoczne. W porannym programie "Wstajesz i weekend" astronom tłumaczy też, co oznacza, że Ziemia znajduje się w peryhelium.

Jowisz zabłyśnie jasno na tle Bliźniąt

W niedzielę Jowisz, największa planeta Układu Słonecznego, znajdzie się w opozycji - informuje dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Taka konfiguracja zdarza się co 13 miesięcy i podczas jej trwania panują najlepsze warunki do obserwacji.

Dwoje turystów zgubiło się w Bieszczadach. Leśniczy pokierował ich przez telefon

Dwoje turystów zgubiło się w czwartek w jednym z lasów Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne. Zbłądzili z trasy na wschód od Jeziora Solińskiego. Gdy po pewnym czasie wędrówki zrozumieli, że nie są w stanie odszukać drogi powrotnej, poprosili o pomoc ratowników z Grupy Bieszczadzkiej GOPR. Na ich prośbę miejscowy leśniczy przez telefon poinstruował zagubionych, jak dotrzeć do celu.

Głęboki niż zalewa wodą Europę Zachodnią

- Pogodny wyż znajdzie się nad Azorami i Wyspami Kanaryjskimi, natomiast drugi ośrodek wyżowy znajdzie się nad południową Rosją. W Europie Zachodniej pogodą będzie rządzić niż bardzo głęboki i rozległy. Centrum tego niżu będzie przemieszczać się nad Oceanem i Morzem Norweskim - wyjaśnił Tomasz Wasilewski, prezenter TVN Meteo.

Prognoza pogody na dziś: sporo słońca

Pogoda będzie się poprawiać i w pierwszej części dnia popada już tylko na Podlasiu i Suwalszczyźnie. Sobota będzie zatem w większości pogodna i słoneczna, a termometry odnotują nawet 9 st. C.

Suche drogi w niemal całym kraju

Z biegiem godzin będzie się wypogadzać i w ciągu dnia warunki drogowe znacznie się polepszą. Słabe opady deszczu mogą się pojawić jedynie w pierwszej części dnia na Podlasiu i Suwalszczyźnie.

Termometry w styczniu pokażą nawet dziesięć stopni Celsjusza

W najbliższych dniach noce będą lekko mroźne, ale dni ciepłe, jak na styczeń - zapowiadają synoptycy. Nocne wartości na termometrach spadną maksymalnie do -2 st. C, podczas gdy przewidywana dzienna temperatura będzie wzrastała od 7 st. C do nawet 10 st. C. W ciągu najbliższych dni niewykluczone są opady przelotnego deszczu, głównie w północnych województwach kraju.

Płynął na ratunek, sam utknął w lodzie

Chiński lodołamacz, który uczestniczył w misji ratunkowej rosyjskiego statku naukowo-badawczego "Akademik Szokalski", sam utknął w piątek w lodach Antarktydy. Pokrywa lodowa miejscami ma ponad 3 grubości

Ziemia najbliżej Słońca już jutro o 13.00

W sobotę o 13 Ziemia znajdzie się najbliżej Słońca. - Oba ciała będzie wtedy dzielił dystans tylko 147,1 milionów kilometrów - poinformował Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Nie to jest jednak przyczyną ciepłej dotychczas zimy.

Najcieplejsze miejsce w Europie? Alicante

21 st. Celsjusza będzie w hiszpańskim Alicante, które - jak wynika z prognozy - w piątek zasłuży sobie na miano najcieplejszego miejsca w Europie. Nie wystąpią tam opady deszczu. A jakiej aury należy spodziewać się w innych miejscach Starego Kontynentu?