Najnowsze

Najnowsze

Ziemia zatrzęsła się w Meksyku

Ziema zatrzęsła się w Meksyku z siłą 5.8 st. w skali Richtera - podały amerykańskie służby geologiczne. Wstrząsy były odczuwalne w stolicy państwa, Mexico City.

Chorwacja: odcięta od świata wieś i podtopione miasta

Wylała przepływająca przez wschodnią część Chorwacji rzeka Drawa i podtopiła zabytkową miejscowość Osijek. Na pomoc mieszkańcom przybyło wojsko, które pomagało walczyć z podtopieniami mieszkańcom z najniżej położonych terenów. Fala wezbraniowa zmierza teraz do Wukowaru, gdzie poziom wody w Dunaju podnosi się z godziny na godzinę.

Transportowiec i aneks mieszkalny w jednym. Albert Einstein dołączył do ISS

Z dokładnością do kilku centymetrów 20-tonowy Albert Einstein dokonał precyzyjnej operacji cumowania do 420-tonowej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Bezzałogowy statek transportowy Europejskiej Agencji Kosmicznej dostarczył na stację blisko 2479 kg ładunku. Pozostanie do niej przyłączony prawie do końca października, dzięki czemu załoga ISS będzie miała do dyspozycji większą powierzchnię.

Prognoza pogody na dziś: dużo słońca

Niedziela będzie pogodna i bardzo słoneczna. Przelotne opady mogą pojawić się tylko na północnym wschodzie, ale nie powinny dać się nam we znaki. Słupki rtęci wskażą nawet 28 st. C. Na taką temperaturę mogą liczyć mieszkańcy Podkarpacia.

Zatopili barki, żeby załatać wyrwę w wale

Władze Saksonii-Anhaltu poleciły w sobotę zatopić dwie dwie ciężkie barki, żeby załatać dziurę w wale przeciwpowodziowym na Łabie w Fischbeck. Wdzierająca się przez nią woda zatapiała kolejne miejscowości w okolicach Tangermuende. Kilka tysięcy osób zostało ewakuowanych, zagrożony jest zabytkowy romański klasztor.

Uczą sokoły gniazdować na drzewach

One traktują tę sztuczną klatkę swoje własne gniazdo - mówi sokolnik o pisklętach sokoła wędrownego, które z całą swoją "siedzibą" zostały umieszczone wysoko na sośnie. Przez trzy tygodnie pod obserwacją ludzi będą się przyzwyczajać do nadrzewnego domu, a potem zaczną poznawać życie na wolności. Wszystko to dla odbudowy populacji tego skrajnie zagrożonego gatunku.

Prognoza pogody na 5 dni. "Czekają nas nieziemskie upały"

Od poniedziałku zaczyna się zabawa z gorącym południowym powietrzem. Proszę się nastawić na nieziemskie upały - zapowiada Omenaa Mensah. Oznacza to, że w najbliższych dniach wartości na termometrach będą konsekwentnie rosły. W środę spodziewamy się nawet 34 st. C, ale ze wzrostem temperatury pojawią się burze - niektóre nawet z gradem.

Fala wezbraniowa przepływa przez Wrocław

Fala kulminacyjna na Odrze przepływa właśnie przez Wrocław - poinformowało w komunikacie centrum zarządzania kryzysowego miasta. Fala jest jednak zdecydowanie niższa od prognozowanej.

Bristol Europejską Zieloną Stolicą 2015

Brytyjskie miasto portowe Bristol zostanie Zieloną Stolicą Europy 2015 - ogłosił w piątek wieczorem komisarz ds. środowiska. W wyścigu o najbardziej ekologiczne miasto Bristol pobił Brukselę i Lublanę.

Balony dostarczą internet z kosmosu tam, gdzie go nie ma?

Amerykański koncern Google wysłał w kosmos ok. 30 specjalnych balonów niosące sprzęt komputerowy. Być może dzięki nim uda się zapewnić internetową infrastrukturę na terenie tzw. białych plam, czyli tam, gdzie internetu nie ma. Wynalazek jest na razie w bardzo wczesnej fazie testów.

Liliowcowe szaleństwo w arboretum

Lipiec i sierpień to czas liliowców, dlatego Maja Popielarska postanowiła zapytać o sposoby ich pielęgnacji tam, gdzie znają się na tym najlepiej. Prowadząca "Mai w ogrodzie" odwiedziła arboretum w Wojsławicach w województwie dolnośląskim.

Jak ssakom udaje się godzinami wytrzymać bez oddechu?

Naukowcy twierdzą, że rozwiązali największą tajemnicę ssaków morskich i poznali mechanizm, dzięki któremu udaje im się wytrzymać pod wodą bez oddechu nawet kilka godzin. Według nich sekret tkwi w mioglobinie. Swoje badania opublikowali w magazynie "Science".

Częściej na raka skóry chorują Brytyjki z północy. Przez solaria i tanie wakacje

Wskaźnik śmiertelności z powodu raka skóry jest zaskakująco wysoki u kobiet mieszkających na północnym zachodzie Anglii - twierdzą brytyjscy naukowcy, którzy wyniki badań opublikowali w "British Journal od Dermatology". Za taki stan rzeczy winią solaria i tanie wycieczki do egzotycznych krajów. Badania są zaskakujące, bo do tej pory to mieszkanki południa częściej chorowały na czerniaka złośliwego.

Wyspy Owcze tworzą rejestr DNA wszystkich swoich mieszkańców

Wyspy Owcze chcą poznać geny wszystkich swoich obywateli - donosi portal PopSci.com. Pula genowa obywateli malutkiego archipelagu jest mało zróżnicowana, co prowadzi do chorób o podłożu genetycznym. Poznanie DNA miałoby pomóc w ich szybszym diagnozowaniu i leczeniu. Jednak stworzenie centralnego, rządowego rejestru DNA całej populacji budzi wiele wątpliwości.

Dramatyczna akcja ratunkowa w rwącym potoku

Ratownicy uratowali dziewczynkę i dwie dorosłe kobiety z rwącego potoku. Ofiary utknęły w samochodzie, w samym środku groźnego wiru, kiedy poziom wody gwałtownie wzrósł po ulewnym deszczu. Do zdarzenia doszło w środę w stanie Iowa.