Najnowsze

Najnowsze

Zobacz szokujący film o kurczeniu się arktycznego lodu. 27 lat w minutę

O globalnym ociepleniu i topnieniu lodowców słyszał prawie każdy, a naukowcy regularnie publikują nowe raporty wypełnione ciągiem niezrozumiałych dla większości liczb. Mało kto umie sobie jednak wyobrazić faktycznie zachodzące w pokrywie lodowej zmiany. Na pomoc przyszli badacze NOAA, którzy z map satelitarnych Oceanu Arktycznego stworzyli krótki film. Wyraźnie widać na nim szokujący ubytek lodowej skorupy na przestrzeni niespełna 3 dekad.

Prognoza pogody na dziś: nieliczne chmury, korzystny biomet i 11 st. C

Rozciągający się nad Polską wyż znad środkowej Rosji zapewni nam pogodną, pełną słońca aurę bez opadów - zapowiada synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. Z kolei napływające polarno-morskie ciepłe powietrze podniesie lokalnie temperaturę do 11 st. C, zachęcając do spacerów i aktywności na świeżym powietrzu.

Pogoda we wtorek nie da kierowcom powodów do narzekań

Wyż znad środkowej Rosji zapewni kierowcom podróżującym w ciągu dnia dobre warunki drogowe. Widzialność i przyczepność utrzyma się na bardzo dobrym poziomie, a meteorolodzy wykluczają pojawienie się czynników ograniczających komfort prowadzenia.

"Lodowe tsunami" napiera na brzeg. Zagrożone są setki domów

Na brzeg rzeki Kankakee (stan Indiana, USA) prąd nanosi potężne bryły lodu, zagrażając około 300 znajdującym się wzdłuż jej linii posiadłościom. "Lodowe tsunami" powstałe w wyniku zatoru wciąż napiera - od niektórych domów lodowe bloki dzieli niespełna 10 m.

"Mgły w lutym to rzecz niezwykła"

Pogodę w Polsce kształtuje wyż z centrum daleko nad Rosją, w rejonie pogranicza rosyjsko-kazachskiego. Związany z wyżem słaby wiatr oraz dość duża wilgotność powietrza, powyżej 80 proc. w warstwie przyziemnej, grubości około 300 m, sprzyjają powstawaniu nad ranem malowniczych mgieł.

"Za kilka lat niektóre gatunki znikną całkowicie"

Ekstremalne warunki pogodowe, które związane są ze zmianami klimatu, będą miały poważne konsekwencje dla siedlisk owadów i innych bezkręgowców - sugerują najnowsze badania. Co więcej, jeśli temperatura nadal będzie gwałtownie rosnąć, niektóre zwierzęta po prostu znikną.

Poranki będą przypominać o tym, że wciąż jeszcze jest zima

Chociaż tegoroczny luty rozpieszcza nas dodatnimi temperaturami, trzeba pamiętać o tym, że możemy na nie liczyć głównie w środku dnia. Poranki przypominają nam o tym, że ten miesiąc zwykle zaliczamy do zimy. W wielu regionach nad ranem jest mroźno, w niskich warstwach powietrza jest sporo wilgoci. W takich warunkach tworzą się gęste mgły.

Coraz mniej mgieł, zostają zamglenia

W większości regionów, które rano utonęły w gęstej mgle, sytuacja stopniowo się poprawia. Utrzymują się jeszcze zamglenia, ale widzialność robi się coraz lepsza. Największe utrudnienia utrzymują się jeszcze w rejonie Modlina i Suwałk.

"Mówiąc szczerze, jest perfekcyjnie". Gdzie panuje "lato w lutym"?

Na francuskie wybrzeże zawitała wiosna tak ciepła, że niektórzy poczuli nawet... lato. Mieszkańcy Cannes ruszyli na plaże, by cieszyć się słońcem i piękną pogodą, nie brakowało też chętnych do zamoczenia stóp w morskiej wodzie. Ze słonecznej aury korzystali też Niemcy.

Klin wyżowy zadba o pogodną aurę

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem klina wyżowego - tylko na południowym wschodzie zaznaczać się będzie zatoka niskiego ciśnienia z frontem atmosferycznym.

"Wiosenny" dzień na Waszych zdjęciach

W wielu miejscach kraju niedziela okazała się słoneczna i prawie zupełnie bezchmurna. Za oknem pogoda zachęca do spacerów pod niebem ubogim w białe obłoki, pozwalając nacieszyć się słońcem.

Wielkie Jeziora niemal zamarznięte. Pierwszy raz od dwudziestu lat

Wielkie Jeziora Północnoamerykańskie w ponad 80 proc. skute są lodem. Naukowcy informują, że "rzadko się to zdarza". Gruba warstwa lodu to jednak szansa dla turystów, którzy mogą teraz bez problemu dotrzeć do lodowych jaskiń znajdujących się na Wyspach Apostoła (Jezioro Górne).

Trzy tornada w ciągu doby. Nikt ich nie przewidział

Specjaliści z National Weather Service informują, że w piątek przez Karolinę Północną i Michigan przetoczyło się kilka tornad. Silne wiatry doprowadziły do wielu zniszczeń. Powyrywane drzewa, przewrócone samochody i wybite szyby to tylko część z nich. Zniszczone zostały przyczepy, które zamieszkiwało kilkanaście osób.

Pekin opustoszeje? Smog jest tu tak gęsty, że mieszkańcy rozważają wyprowadzkę

Nad Pekinem od kilku dni unosi się gęsty smog, dlatego władze postanowiły podnieść stopień zagrożenia przed zanieczyszczeniami. Obecnie obowiązuje tam tzw. pomarańczowy alarm. Mimo tego nie wszyscy zgadzają się z decyzją władz. - Czy poziom stężenia zanieczyszczeń pyłem PM2,5 musi eksplodować, żeby wprowadzony został czerwony stopień zagrożenia? - pytają mieszkańcy.