Najnowsze

Najnowsze

Polska Agencja Kosmiczna zatrzyma naukowców w kraju i rozkręci gospodarkę?

Utworzenie Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) zostało przegłosowane. Już wkrótce spełni się marzenie wielu polskich talentów z dziedziny astronomii. Paweł Abramowicz, reporter "Faktów", postanowił sprawdzić, jakie inne korzyści przyniesie POLSA. - To rozkręci naszą gospodarkę. To rozkręci naszą myśl techniczną - wyliczał jeden z posłów, który jest entuzjastą powstania Polskiej Agencji Kosmicznej.

Paryż pod chmurami, Kopenhaga też

Sobota w wielu miejscach Europy będzie pochmurna, deszczowa, burzowa. Jednak będą i takie miejsca, gdzie na niebie pojawi się słońce. Według prognoz po południu słupki rtęci powędrują od 20 do 34 st. C.

Myśleli, że to gigantyczny szczur. Miał trafić na stół

Pogłoska o schwytaniu 5-kilogramowego szczura wzbudziła poruszenie na targu zbożowym w mieście Guiyang w południowochińskiej prowincji Kuejczou. Ostatecznie zwierzak okazał się bambusowcem, ale można podejrzewać, że na targu nie znalazł się przypadkiem. I raczej nie chodzi o to, że szukał tam pożywienia - prwdopodobnie sam miał skończyć w garnku.

Powstanie Polish Space Agency. Przeciw było tylko 3 posłów

434 posłów zagłosowało za ustawą o utworzeniu Polskiej Agencji Kosmicznej - w skrócie POLSA od Polish Space Agency. W myśl projektu agencja ma realizować badania przestrzeni kosmicznej, wpierać rozwój technologii kosmicznej i satelitarnej i jej wykorzystanie w przemyśle, obronności i nauce.

Przez 84 lata zbierał dane o pogodzie. Teraz zostanie za to nagrodzony

Od ponad 80 lat skrupulatnie notuje stan pogody w swoim mieście Bridgehampton w stanie Nowy Jork. Ma 101 lat i jest najstarszym wolontariuszem amerykańskiej Narodowej Służby Meteorologicznej. W młodości był rolnikiem i monitorowanie pogody było dla niego ważne. Z czasem bardzo polubił to zajęcie. Teraz za swoją długoletnią pracę obserwatora zostanie nagrodzony.

Tornado zrównało kemping z ziemią

Aż 27 osób spośród 1300 gości na polu kempingowym zostało rannych po przejściu tornada przez część dwóch hrabstw w Wirginii, Northampton i Accomack. Uderzenia żywiołu nie przeżyły dwie osoby. Silny wiatr przewalił drzewo, miażdżąc małżeństwo i poważnie raniąc ich dziecko. - Niebo nagle zrobiło się ciemne - opowiadali świadkowie wichury, której towarzyszyło gradobicie bryłami lodu wielkości piłek golfowych.

Płynęli kajakiem, znaleźli się na grzbiecie wieloryba

Pływanie kajakiem może dostarczyć wiele niezapomnianych wrażeń. Przekonało się o tym dwoje Argentyńczyków, którzy natrafili na stado wielorybów. W pewnym momencie wielki waleń wpłynął pod kajak i uniósł go na swoim grzbiecie. Kajakarze zachowali zimną krew, a co więcej, udało im się nagrać całą sytuację. Film robi furorę w sieci.

Komunikat dla alergików

Główny okres pylenia traw dobiega końca. Stężenie pyłku traw na terenach zurbanizowanych będzie już niskie, natomiast na terenach podmiejskich może nadal osiągać wartości średnie. Stan taki utrzyma się do połowy września.

Pasożyt pomoże wygrać z rakiem? U myszy już się to udało

Toksoplazmoza - choroba, którą można zarazić się m.in. przez kontakt z kotem - może mieć swoje dobre strony. Naukowcy z jednego z amerykańskich uniwersytetów medycznych zauważyli, że pasożyt Toxoplasma gondii może pomóc w walce z rakiem. Podczas badań laboratoryjnych badaczom udało się poprawić stan zdrowia 90-proc. badanych myszy, które cierpiały na czerniaka.

Gwałtowna przemiana pulsara: jest już 5-krotnie jaśniejszy

Należący do NASA teleskop Fermi zarejestrował intensywne zmiany w podwójnym układzie gwiazd zawierającym szybko wirującą gwiazdę neutronową. Zaniknął emitowany przez nią wcześniej sygnał radiowy, za to cały obiekt pojaśniał pięciokrotnie w rozbłysku potężnego promieniowania gamma. Okazuje się, że astronomowie mogą po raz pierwszy w historii obserwować przemianę tworzącego układ binarny pulsara, który przechodzi w stan wysoko energetyczny, przechwytując materię od swojego towarzysza.

Afrykańskie upały przy kole podbiegunowym

Od kilku dni nie tylko w Sztokholmie, ale także na dalekiej północy Szwecji, w okolicach koła podbiegunowego, temperatura przekracza 32 st. Celsjusza. Szwedzki instytut meteorologii SMHI po raz pierwszy w historii ostrzegł w czwartek przed upałem.

Tajfun Matmo uderzył w Chiny i osłabł. Ale nadal niesie niebezpieczne ulewy

W czwartek Matmo dotarł do wybrzeży Chin. Po pokonaniu górzystego terenu w prowincji Fujiab osłabł i osiągnął status burzy tropikalnej. Do tej pory w Chinach nikt nie ucierpiał. Dzień wcześniej w Tajwanie tajfun zabił jedną osobę, ranił pięć i spowodował szereg szkód. Ewakuowano z zagrożonego obszaru setki mieszkańców i 5 tysięcy turystów.