Najnowsze

Najnowsze

Ostatnie chwile przed historycznym lądowaniem w cieniu skały

Przez ponad dekadę Rosetta przemierzała kosmos, by dokonać przełomowego w historii osadzenia lądownika na powierzchni komety. To się udało, co widać na opublikowanych przez ESA zdjęciach rejestrujących ostatnie minuty lotu, punkt pierwszego zetknięcia się z powierzchnią i ostateczne miejsce lądowania. Jak wiadomo lądownik Philae z powodzeniem zakotwiczył się w kosmicznej skale, choć zupełnie nie tam gdzie powinien.

Polak w misji Rosetta. Opowieść Andrzeja Olchawy

Na komecie pierwszy raz w historii wylądowała maszyna. To wielkie wydarzenie nadal rozpala emocje. W rozmowie z TVN24 Biznes i Świat Andrzej Olchawa, Polak pracujący w ESA opowiada o wieloletniej pracy zespołów związanych z misją Rosetty.

20 lat bombardowania Ziemi przez kosmiczne skały na mapie

Małe asteroidy, o rozmiarze około jednego metra, uderzają w ziemską atmosferę częściej niż nam się wydaje. Pomimo dużej częstości tych zjawisk, ciężko jest je wytropić, ponieważ są przypadkowe - nigdy nie wiadomo, kiedy nad swoimi głowami zobaczymy spadającą gwiazdę. Zobaczcie - dzięki mapie opublikowanej przez NASA - ile tego typu zdarzeń odnotowano w latach 1993-2013.

Na część dróg spadnie deszcz

W niedzielę warunki na dogach będą różne w zależności od regionu Polski. Na zachodzie i na południu kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w postaci słabego opadu deszczu.

Polski penetrator przytwierdził lądownik do komety. Jednak Philae nadal jest uśpiony

Mupus poprawił orientację Philae na komecie. Teraz lądownik mocniej trzyma się pędzącego ciała niebieskiego. Jednak w kosmosie zrodziły się inne problemy. Philae zeszłej nocy stracił swą moc i przeszedł w stan uśpienia. Hubert Bartkowiak, ekspert z kosmonauta.net, we "Wstajesz i weekend" uspokaja, że lądownik zdążył wykonać swoje zadanie i - jeśli wszystko wróci do normy - dalsze badania zostaną wznowione.

"12 miesięcy z Mają Popielarską" - nowa książka prezenterki pogody TVN Meteo

Maja Popielarska prezenterka TVN Meteo napisała nową książkę. To już jej szósta pozycja. Tym razem stanowi ona swoiste kalendarium prac w ogrodzie i na tarasie, a autorka radzi jak dbać o nasze rośliny przez cały rok. Książka jest dobra dla każdego, zarówno dla zapalonego ogrodnika i dla tych, którzy w tej dziedzinie stawiają dopiero pierwsze kroki.

Gdzie jest mój samochód? Porwał go... lej krasowy

W piątkowy ranek na podwórku jednej z posesji na Florydzie zniknął samochód. Nie trzeba było go daleko szukać, ponieważ był w tym samym miejscu tylko parę metrów pod ziemią. Na działce utworzył się lej krasowy. W obawie przed powiększaniem się jego rozmiarów ewakuowano pięć sąsiednich rodzin.

Do końca stulecia pioruny będą uderzały częściej. Winne globalne ocieplenie

Skutki globalnego ocieplenia przejawiają się na wiele sposobów, np. poprzez topnienie lodowców. Kolejną konsekwencją rosnącej średniej temperatury planety będą znacznie częstsze i silniejsze zjawiska pogodowe. - Obecnie w USA rejestrujemy około 30 milionów uderzeń piorunów. W 2100 roku możemy spodziewać się około 45 milionów takich zjawisk - zapowiadają naukowcy.