Najnowsze

Najnowsze

Ziemskie bieguny mogą się zamienić miejscami w trakcie naszego życia

Biegun południowy na miejscu północnego? Naukowcy podkreślają, że dla naszej planety nie byłoby to nic nietypowego. Proces przebiegunowania, czyli zamiana północnego bieguna geomagnetycznego z południowym, miał miejsce w dziejach planety wiele razy. Dotychczas uważano, że ten proces trwa przez setki tysięcy lat. Analiza magmy z dnia włoskiego jeziora wykazała, że "przeskok" o 180 stopni może nastąpić niepokojąco prędko.

Moskwa będzie deszczowa. Termometry pokażą tylko 3 st. C

Piątek będzie ciepły i słoneczny w Hiszpanii, Grecji, we Włoszech i Francji. W niektórych włoskich miastach termometry pokażą nawet 30 st. C. Zupełnie inna aura będzie towarzyszyć mieszkańcom Moskwy. Tam synoptycy prognozują duże zachmurzenie, opady deszczu i niską temperaturę. W rosyjskiej stolicy odnotujemy tylko 3 st. C.

Prognoza pogody na dziś: tylko na północnym wschodzie zaświeci słońce

- Piątek będzie zachmurzony i mokry - zapowiada prezenter TVN Meteo, Tomasz Wasilewski. O poranku prawie wszędzie występować będą zamglenia i mgły, ustępujące w późniejszych godzinach. Przykładu z nich nie wezmą opady deszczu. Chmury nie zawisną jedynie nad północno-wschodnią Polską, gdzie będzie pogodnie i utrzymają się neutralne warunki biometeo. W pozostałych regionach będą niekorzystne.

Powódź we Włoszech zbiera śmiertelne żniwo. 9 osób nie żyje

Włochy zmagają się ze skutkami ulewnych deszczy, osunięć ziemi i lawiny błotnej. Zniszczeniu uległy m.in. domy, infrastruktura drogowa i cmentarz. Najgorsza sytuacja jest w Genui, Parmie, Ligurii i Toskanii. Lokalne media informują, że w wyniku powodzi dziewięć osób nie żyje, a sześć zaginęło.

Niezwykłe spotkanie Marsa i komety coraz bliżej

Naukowcy z NASA szacują, że 19 października dojdzie do bliskiego spotkania komety Siding Spring z Czerwoną Planetą. Obiekt przeleci obok Marsa z prędkością ponad 200 tys. km/h. Ten niezwykły moment obejrzą i zarejestrują roboty pracujące na powierzchni planety. Teraz NASA pokazuje światu animację zbliżenia.

Margit szaleje nad zachodnią Europą

Dzisiejszy poranek swoim ciepłem zachwycił nie tylko Polaków - ciepłem raczy się cała zachodnia Europa. Niemcy rozwodzą się nad „milde Luft”, bo powietrze jest rzeczywiście „sehr mild”.

Kilkadziesiąt osób zginęło przez "naturalną anomalię". Hudhud odpowiada za lawinę

Nietypowe o tej porze roku burze śnieżne, które wywołały lawinę w rejonie przełęczy Thorong La na popularnym szlaku trekkingowym wokół Annapurny (góra Nepal), są pokłosiem cyklonu Hudhud. To, jak przyznaje przyznaje synoptyk TVN Meteo, Arleta Unton-Pyziołek, całkiem możliwe. - Wpływ takiego zjawiska rozciąga się na obszar oddalony nierzadko o tysiące kilometrów od "oka cyklonu" - zauważa.

Prognoza pogody na dziś: pokropi, może zagrzmieć. Będzie dosyć chłodno

Meteorolodzy zapowiadają, że czeka nas typowo jesienny dzień, a słońca, z powodu dość licznych chmur, doświadczymy niewiele. Na północnym wschodzie i w części województw zachodnich spadnie deszcz i niewykluczone, że lokalnie pojawią się burze. W całym kraju utrzyma się wrażenie chłodu i również niekorzystny biomet.

Nawałnica w Alabamie zabiła dwie osoby

Intensywne opady deszczu i potężna nawałnica przeszły przez stan Alabama, zabijając co najmniej dwie osoby. W całym regionie zniszczone zostały samochody, domy i budynki użytkowe.

Skoki ciśnienia w najbliższych dniach. Wypogodzi się w weekend

- Amerykańskie modele meteorologiczne wskazują, że ta pierwsza zima ma do nas trafić w listopadzie. Ten miesiąć ma być dosyć nieprzyjemny. Potem grudzień i styczeń będzie spokojniejszy - zapowiada prezenterka TVN Meteo Agnieszka Cegielska. Nim to się stanie, będziemy mogli cieszyć się ciepłym, ale mokrym październikiem.

Naukowcy z Greenpeace zaatakowani w wodach pomiędzy Rosją a Alaską

Dwuosobowa załoga amerykańskiego odziału Greenpeace kilka dni temu badała podwodny świat. Najwyraźniej praca naukowców nie należy najbezpieczniejszych. Podczas podwodnego rejsu w Morzu Beringa pomiędzy Rosją, Alaską, członkowie organizacji zostali zaatakowani przez kałamarnice. To nieprzyjazne spotkanie zarejestrowali naukowcy. Materiał zamieszczono na jednym z portali społecznościowych Greenpeace.

Południowa Francja odpocznie od deszczu

Środa będzie deszczowa głównie w Portugalii i Wielkiej Brytanii. Synoptycy nie wykluczają również burz. Wypogodzi się natomiast we Francji. Piękna pogoda będzie towarzyszyć Włochom i Grekom.

12-latek z Sandomierza wysłał "w kosmos" jajka

Ma 12 lat i marzy o zostaniu lekarzem kosmicznym. Chemia, fizyka i astronomia interesują go "od zawsze". Wynikiem tej pasji było wysłanie do stratosfery kapsuły, w której umieszczono przepiórcze jajka. Celem eksperymentu jest zbadanie wpływu podróży „w kosmos” na białko i żółtko.

Nad południowo-zachodnią częścią USA zawisła chmura metanu

Naukowcy z NASA Jet Propulsion i Uniwersytetu w Michigan potwierdzili, że nad południowo-zachodnią częścią Stanów Zjednoczonych znajduje się chmura metanu o powierzchni 6500 kilometrów kwadratowych. Według badaczy jej źródłem jest działalność górnicza w San Juan Basin w stanie Nowy Meksyk. Naukowcy mówią, że chmura w USA zatrzymuje więcej ciepła, niż cała roczna emisja dwutlenku węgla w Szwecji.

Tropikalny cyklon przeszedł nad Bermudami

Cyklon tropikalny który wytworzył się na Pacyfiku o nazwie Fay w weekend przeszedł nad obszarem Bermudów. Silny wiatr jaki towarzyszył żywiołowi, powalił drzewa, zniszczył dachy, powybijał okna. Teraz Fay oddala się od wysp. Został zdegradowany do poziomu burzy tropikalnej.