Naukowcy z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA są podekscytowani najnowszym odkryciem. W odległości około 1400 lat świetlnych od naszej planety krąży "bliźniaczka" Ziemi Kepler 452b. Jednak nadzieję na eksploatację tego obiektu studzi polski dziennikarz naukowy Tomasz Rożek. - My tam chyba nigdy nie dolecimy - mówił w TVN24.
- Możemy uznać Keplera 452b jako starszego i większego kuzyna Ziemi. Daje on nam okazję do refleksji o zmieniającym się środowisku na naszej planecie. Ta planeta istnieje dłużej niż Ziemia w ekostrefie. Sprawia to, że zwiększa się szansa na powstanie życia i utworzenie się niezbędnych warunków na tej planecie - mówił Jon Jenkins z NASA.
1400 lat świetlnych
Jak podkreśla Rożek, odległość pomiędzy Ziemią a nowo odkrytym obiektem jest niewyobrażalnie duża. W fizyce - przynajmniej obecnie - największą prędkością jest prędkość światła. Oznacza to, że podróż z taką prędkością na Keplera 452b zajęłaby nam 1400 lat.
- Bardzo trudno jest mi sobie wyobrazić rakietę, która porusza się z połową prędkości światła - mówi naukowiec. Dodaje on również, że "jeżeli nie znajdziemy jakiegoś sposobu fizycznego na skracanie odległości, może jakiegoś tunelu czasoprzestrzennego, to my tam nie dolecimy".
Krótkie życie
Poza tym człowiek, który miałby ewentualnie postawić stopę na bliźniaczej Ziemi, nie dożyłby 1400 lat. Na ten moment naukowcy nie są w stanie sobie wyobrazić hibernacji na tak długi czas.
- My tam chyba nigdy nie dolecimy - mówił w TVN24 Tomasz Rożek.
Podobny do Ziemi
Ciało niebieskie, które nazywa się Kepler 452b, jest o 60 proc. większe od Ziemi i znajduje się 1400 lat świetlnych od naszej planety. Badacze sądzą, że gwiazda Kepler 452 wokół której krąży Kepler 452b jest o 20 proc. jaśniejsza i o 10 proc. większa od Słońca. Co ciekawe, na obu gwiazdach panuje taka sama temperatura. Poza tym, odległość pomiędzy Keplerem 452b a gwiazdą jest zaledwie o 5 proc. większa niż w przypadku Ziemi i Słońca.
Kepler 452b jest więc pierwszą planetą o podobnych rozmiarach co Ziemia, orbitującej w ekosferze wokół gwiazdy podobnej do Słońca przez prawie taką samą ilość dni (385 dni).
Autor: PW/mk / Źródło: TVN Meteo, NASA
Źródło zdjęcia głównego: NASA