Najnowsze

Najnowsze

Car Mikołaj I: „Dwaj generałowie, którym może zaufać Rosja, to generał Styczeń i generał Luty”

Pogoda wpływa dosłownie na wszystko, również na historyczne wydarzenia. Rozegrane starcia w innych warunkach pogodowych mogłyby się przyczynić, że mapa podziału politycznego, którą znamy dziś, wyglądałaby inaczej. Do najbardziej znanych wydarzeń historycznych, w których „pierwszą szablą” była pogoda była m.in. bitwa w lesie Teutoburskim, czy wyprawa Karola XII na Moskwę

Magiczny wschód słońca okiem internautki

Po wietrznych dniach niedziela rozpoczęła się wyjątkowo pięknie na północy Polski. Zachwycona pogodną aurą jedna z internautek chwyciła za aparat. Efekty jej pracy otrzymaliśmy na Kontakt Meteo. Zobaczcie zdjęcia.

Pogoda na 16 dni: zimy nie widać. Maleją szanse na białe święta

Prawie z szybkością Pendolino przemykają nad Europą kolejne niże i fronty atmosferyczne, przynosząc zmienną, dynamiczną i wietrzną pogodę. Prędkość niewiele mniejszą od szybkiego pociągu, osiąga wiatr na północy kontynentu i da się to odczuć, na szczęście w mniejszej skali, również u nas.

To nie asteroida zabiła dinozaury? Naukowcy: przyczyną mogły być wulkany

Współcześnie obowiązująca teoria głosi, że około 66 mln lat temu ogromna asteroida zderzyła się z Ziemią, w rezultacie czego wyginęły dinozaury. Teraz naukowcy znaleźli dowody na podważenie tej koncepcji, a jako powód masowego wymarcia dinozaurów wskazują przede wszystkim wysoką aktywność wulkaniczną.

Atlantyckich niżów ciąg dalszy nastąpi

Wiatr wciąż dość mocno wieje. W sobotę porywy nad morzem osiągnęły w Łebie ponad 70 km/h. Silniejsze porywy odnotowano na Podkarpaciu, ponad 80 km/h, w Lesku i Krośnie (86 km/h). W Tatrach, na Kasprowym Wierchu, w porywach wiatr osiąga 94 km/h, natomiast rano na Śnieżce wiatr powiał z prędkością 144 km/h. W centrum Polski wiatr jest umiarkowany i dość silny, w porywach do 50-60 km/h.

Pierwsze tornado od 10 lat przeszło przez Los Angeles

Chwile trwogi przeżyli mieszkańcy południowej części Los Angeles. Przez miasto przetoczyło się tornado. Żywioł zarejestrowała kamera. Ostatnie takie zjawisko mieszkańcy Miasta Aniołów mogli zaobserwować 10 lat temu.

Tysiące Kalifornijczyków ewakuowanych w obawie przed lawinami błota

Stany Zjednoczone są coraz mniejsze. Wszystko za sprawą Oceanu Spokojnego, który podkrada brzeg stanu Kalifornia. Za zaistniałą sytuację odpowiedzialna jest pogoda, która ostatnimi dniami przynosi wielkie deszcze na Zachodzie USA. Tysiące osób ewakuowano a ponad 280 tys. zostało odciętych od dostawy prądu.

Czerwony zachód słońca: ludowa prognoza silnego wiatru

Piątkowy wieczór był wyjątkowo romantyczny. Niebo w niektórych rejonach naszego kraju przybrało czerwone odcienie. Autorem pięknych widoków jest sama natura. Reporterzy Kontaktu Meteo chwycili za aparaty i uwiecznili przepiękne pejzaże. Istnieją także wierzenia, że czerwony zachód słońca zwiastuje przybycie silnego wiatru i opadów deszczu.

Prognoza na pięć dni: czeka nas kolejna dawka deszczu i śniegu

W ciągu najbliższych kilku dni na pewno nie ujrzymy słońca. Niebo będzie się chmurzyć, a nierzadko pojawią się również opady deszczu lub śniegu. Dodatkowo, w sobotę i w środę będzie można spodziewać się silnego wiatru, który skutecznie obniży temperaturę odczuwalną.

Prognoza pogody na dziś: wiatr w porywach do 80 km/h spotęguje odczucie chłodu

Mimo że wszędzie termometry wskażą wartości powyżej zera, silny wiatr obniży odczuwalną temperaturę powietrza. Synoptycy przestrzegają, że na północny w porywach jego prędkość przekroczy 80 km/h. Poza tym na przeważającej części kraju może pokropić. W drugiej połowie dnia mieszkańcy południowych regionów mogą liczyć na przejaśnienia.

Prawie 270 tysięcy ton plastiku pływa w wodach wszechoceanu

Ponad 5,25 bilionów pojedynczych plastikowych elementów, o łącznej masie 269 tysięcy ton, może pływać w wodach wszechoceanu - alarmują naukowcy. To pierwsze tego typu szacunki, bowiem dotychczas środowisko ekspertów nie posiadało tak dokładnych danych.

Tarło rafy koralowej. "Rafa jakby się paliła"

Koralowce Wielkiej Rafy Koralowej po raz drugi w ciągu dwóch miesięcy uwolniły miliony jaj i plemników do wód otaczających ten ekosystem. Jest to dość niedawno odkryte i bardzo rzadko obserwowane przez człowieka zjawisko.

Gągoły już zimują, niedźwiedzie jeszcze nie

Bytujące na Podkarpaciu niedźwiedzie nadal są aktywne. W ostatnich dniach misie swoje tropy zostawiły m.in. w Bieszczadach. Natomiast ponad 1,5 tys. ptaków, m.in. gągołów, łabędzi niemych i kormoranów, rozpoczęło zimowanie nad zbiornikiem wodnym w Myczkowcach. Misie pójdą spać dopiero wtedy, gdy warstwa białego puchu sięgnie pół metra.