Najnowsze

Najnowsze

Zobaczcie najciekawsze kosmiczne wydarzenia 2014 roku

Mijający rok obfitował w wiele ciekawych wydarzeń związanych z podbojem kosmosu. Byliśmy świadkami m.in. lądowania Philae na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko i obserwowaliśmy pierwszą fazę testów Oriona. Poniżej przedstawiamy zaledwie garstkę ciekawych momentów w dziedziny astronomii.

Pico de Fogo niepokoi mieszkańców wyspy. Wulkan wciąż jest aktywny

Od czasu pierwszej erupcji wulkanu na wyspie Fogo ewakuowanych zostało już ponad 1500 osób. Wybuch Pico de Fogo zniszczył dwie wioski. Jednak wulkan wciąż jest aktywny i wyrzuca z wnętrza Ziemi kolejne chmury pyłu i lawę. Nie ma ofiar śmiertelnych, ale straty finansowe są ogromne. Prezydent wzywa obywateli do wsparcia finansowego.

Smok uziemiony. Historyczny moment dopiero w styczniu

SpaceX zamierza zapisać się na kartach historii. Prywatna, kosmiczna firma ma nadzieję, że rakieta wynosząca Dragona w przestrzeń, będzie mogła powrócić na Ziemię i bezpiecznie wylądować na barce, a nie jak było tej pory, wodować w Pacyfiku. Pierwsze podejście do lądowania odbędzie się podczas misji, której start przesunięto na 9 stycznia.

Kolejny wilk uratowany przed okrutną śmiercią

Las jest domem i schronieniem wielu zwierząt. Niestety przez kłusowników, którzy rozstawiają pułapki, może stać się dla nich miejscem niebezpiecznym. Takim miejscem stał się dla wilczycy z północno-wschodniej Polski.

2014 najcieplejszym rokiem w historii pomiarów?

To już prawie pewne. Ten rok był najcieplejszy od początku pomiarów czyli od 1880 roku. Naukowcy zgodnie potwierdzają, że według danych do tej pory 2014 rok może okazać się rekorodowo ciepły. Nie wykluczają również, że może to być najcieplejszy okres w historii na przestrzeni 4000 lat.

Śmiertelne śnieżyce w Japonii. Trzy osoby nie żyją

W Japonii trzy osoby zginęły z powodu intensywnych opadów śniegu. W niektórych miejscach w ciągu jednej doby spadło ponad metr białego puchu. Śnieżyce, które pojawiły się na północy i zachodzie tego regionu sparaliżowały drogi i lotniska.

Zbędne kilogramy tracimy... wydychając je

Czy wiecie, gdzie podziewa się gubiony przez nas nadprogramowy tłuszcz? Powszechnie uważa się, że jest "palony" - zamieniany w energię, ciepło lub masę mięśniową. Tymczasem australijscy naukowcy dowodzą, że jest on... wydychany jako dwutlenek węgla i częściowo wydalany jako składnik potu lub moczu.

W święta USA świecą aż 1,5 raza mocniej

W okresie świątecznym USA świecą 1,5 raza mocniej. Naukowcy z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA i meteorolodzy z NOAA oszacowali, że natężenie światła w okresie Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku jest większe nawet o 50 proc. w porównaniu do innych okresów.

"Odwrócony" wodospad. Ciekawe zjawisko w Irlandii

Sztormowa pogoda na morzu jest śmiertelnie niebezpieczna. Brzeg również nie jest wówczas najbezpieczniejszym miejscem. Nagranie z Irlandii pokazuje, że Matka Natura jest nie tylko porywcza, ale i niekoniecznie lubi podporządkowywać się prawom fizyki. Przynajmniej pozornie, bo tak zwany wodospad do góry nogami to zupełnie normalna rzecz.