Najnowsze

Najnowsze

Część Słowenii walczy z powodziami. Zalane drogi utrudniają akcję ratunkową

Część Słowenii zmaga się ze skutkami obfitych ulew, jakie przetoczyły się przez region. Poziom rzeki Drawy jest niebezpiecznie wysoki - w kilku miejscach wystąpiła ona z koryta. Powódź zalała zachodnie, południowe i centralne regiony kraju, rujnując wiele budynków i gospodarstw. Ratownicy mają problem z dostaniem się do wszystkich poszkodowanych ze względu na nieprzejezdność wielu podtopionych dróg.

Amerykanie szykują się na arktyczny mróz

Masy zimnego powietrza, o najniższej temperaturze w tym sezonie, docierają nad Stany Zjednoczone. Konsekwencje mrozu dotkną w sumie mieszkańców 42 stanów, czyli blisko 200 mln osób. - Nawałnice ominą jedynie Florydę, Hawaje i południowo-zachodnią część USA - zapowiadają eksperci.

W Izraelu upał i słońce, ale w Polsce na pogodę też nie można narzekać. Będzie aż 17 stopni

Tej jesieni na pogodę w kraju nie możemy narzekać. Co prawda nie jest tak ciepło jak w Izraelu, gdzie obecnie przebywa prezenter TVN Meteo Tomasz Wasilewski, to jednak w najbliższych dniach będziemy mogli cieszyć się dość wysokimi wartościami na termometrach. Miejscami słupki rtęci powędrują aż do 17 st. C. Ponadto we wtorek i w środę w całym kraju zza chmur wyjrzy słońce.

"Czarny lód" przyspiesza topnienie Grenlandii

Grenlandia odkrywa przed nami swoje tajemnice. Pod pokrywą białego puchu znajduje się "czarny lód", który odsłania się na coraz większej powierzchni wyspy. Ciemne lodowe wstęgi na Grenlandii wpisały się już na stałe w jej letni krajobraz.

Poszukiwaczem skarbów może zostać każdy. Wystarczy wyjść z domu

By udać się na poszukiwanie skarbów wcale nie trzeba organizować statku, czarnej bandery z trupią czaszką i pirackiej załogi. Wystarczy zebrać grono przyjaciół, uruchomić w swoim smartfonie aplikację i ruszyć się z domu w stronę lasu, miejskiego parku lub w pobliże przepływającej w okolicy rzeki. Wykazując się umiejętnością odczytywania mapy i odrobiną fantazji, możemy znaleźć ukryte w dziuplach lub pod kamieniami skrzynie pełne skarbów.

Polacy zapiszą się w historii misji Rosetty

Na kluczowy moment misji Rosetta - osadzenie na komecie lądownika Philae - niecierpliwie czekają polscy naukowcy. Wraz z lądownikiem, na powierzchni komety, znajdzie się też skonstruowany przez Polaków przyrząd Mupus, który będzie m.in. badał jej temperaturę. Kulminacyjną scenę trwającej od dekady misji, będzie można śledzić na żywo w Internecie.

Na cienkiej linie nad "Ryczącym smokiem"

Choć chodzenie po linie zwykle uważa się za cyrkową sztuczkę wyćwiczonych akrobatów, to parające się tym osoby nierzadko mają z cyrkowcami niewiele wspólnego. Tak, jak dwóch mężczyzn, którzy przeszli z minimalnym zabezpieczeniem po linie rozpiętej nad afrykańskimi Wodospadami Wiktorii, zwanymi "Ryczącym Smokiem".

Mgła w Polsce. W Gdańsku uziemiła samoloty

- Po dniach opadów deszczu i dużej wilgoci, Polska znalazła się w obszarze podwyższonego ciśnienia - zauważa synoptyk TVN Meteo. Niestety w to skutkuje mgłami, tak powszechnymi w przedostatnim miesiącu tego roku. Stopień zagęszczenia tak zwanego mleka jest uważnie monitorowany i na bieżąco aktualizowany.

Hard rock! Czyli niezwykły minerał odkryty w kraterze

Podczas badań prowadzonych na terenie krateru uderzeniowego w Wisconsin, naukowcy odkryli niezwykle rzadką odmianę krzemianu cyrkonu. Minerał oznaczony wzorem ZrSiO4 wyróżnia się gęstością większą od innych minerałów o około 10 procent, wynikającą z poddania go ogromnemu ciśnieniu i wysokiej temperaturze. Występuje tylko na terenie trzech innych kraterów, powstałych w wyniku uderzenia w planetę meteorytu.

Prognoza pogody na dziś: aura nie dopisze tylko w kilku regionach

Niedziela w większości kraju będzie pogodna, choć na niebie utrzyma się nieznaczna ilość chmur. Jednak, jak zapowiadają meteorolodzy TVN Meteo, tylko na południu i wzdłuż wschodniej granicy spodziewane są słabe opady deszczu. Warunki biometeorologiczne będą na neutralnym poziomie.

"Minihuragan" przeszedł przez Maltę. Takich zjawisk będzie coraz więcej

W Europie utworzył się "minihuragan", wyglądem przypominający potężne cyklony, które atakują wybrzeże Ameryki Środkowej i Północnej. Na zdjęciach satelitarnych basenu Morza Śródziemnego można podziwiać idealnie uformowanego "ślimaka". Ten ośrodek niskiego ciśnienia generował wiatr o prędkości sięgającej 135 km/h. Według badań częstość pojawiania się tego zjawiska w tym rejonie wzrasta.

Ziemskie bieguny niedostępności. Nowe miejsca do zdobycia?

Ziemia ma co najmniej kilka biegunów. Poza tymi najbardziej znanymi, geograficznymi, wyróżnia się również m.in. bieguny niedostępności. To miejsca, które niby niczym się nie wyróżniają, jednak odległość, w jakiej znajdują się od lądu lub oceanów (w zależności od rodzaju powierzchni) jest imponująca.

Na El Nino jeszcze poczekamy? Szanse na rok bez anomalii rosną

Szanse na pojawienie się El Nino w tym roku spadły do 58 procent. Jeszcze w lipcu sięgały one ok. 80 proc. Skąd taka tendencja? Eksperci tłumaczą, że wszystkiemu winna jest atmosfera i to, że zależności między gazową powłoką naszej planety a oceanem są dość słabe.