Ciekawostki

Ciekawostki

"Blog nie zawsze musi być o pogodzie"

Chciałabym napisać rzeczowo o pogodzie, jakiejś kolejnej jej odsłonie. Ale dowiedziałam się właśnie o nowej książce ks. Isakowicza-Zaleskiego "Nie zapomnijmy o Kresach" i naszły mnie smutne myśli.

Najsłodszy włamywacz świata: zasnął na kanapie

Pewna młoda foka wybrała się na zwiedzanie nowozelandzkiego wybrzeża. Penetrowała okoliczne ogródki, korzystając z wszelkich uroków wolności. Zmęczona całodzienną wyprawą ucięła sobie drzemkę na kanapie, wprawiając w zakłopotanie właścicielkę wypoczynku.

350 mld dolarów. Tyle kosztują klęski w 2011

Klęski żywiołowe i katastrofy spowodowały w 2011 roku straty wycenione na 350 mld dolarów. To rekordowa kwota. W ubiegłym roku klęski żywiołowe i katastrofy spowodowały straty sięgające 226 mld dol. Straty oszacowała szwajcarska firma reasekuracyjna Swiss Re.

Oświadczył się pogodynce na antenie

Nie tylko pogoda potrafi być nieprzewidywalna i zaskakująca. To, co stało się w studiu jednej z amerykańskiej stacji, zaskoczyło wszystkich, a przede wszystkim samą prezenterkę.

"Teorie zostaną potwierdzone, lub powstaną nowe"

- Ewentualne odkrycie cząstki Higgsa potwierdzi istniejące teorie, ale nie zamknie drogi do nowych - komentuje wtorkową konferencję w CERN prof. Maria Krawczyk z Uniwersytetu Warszawskiego. Inny fizyk, profesor Jan Królikowski przypomina, że w eksperymentach CERN biorą udział Polacy.

Jak powstał mróz?

Prognozy wymagają oprócz rzetelnej wiedzy i intuicji także odrobiny dystansu. Często spotykamy się ze zjawiskami i pojęciami opisującymi te zjawiska nie zastanawiając się skąd się one wzięły.

Głodny miś utknął na śmieciarce

Mieszkańców jednej z ulic w kanadyjskim Vancouver odwiedził niecodzienny gość. Na przedmieściach pojawił się niedźwiedź. Zwierzę przyjechało do miasta na... śmieciarce.

"Biegun południowy zdobyty!"

"Biegun południowy został zdobyty!" Ta wiadomość obiegła świat dokładnie 100 lat temu. Wreszcie cel o zdobyciu, którego marzyło tak wielu podróżników, badaczy i poszukiwaczy przygód został osiągnięty. Jako pierwszy dotarł tam norweski polarnik Roald Amundsen.

Wojna o kłódki na moście. Burmistrz kontra zakochani

W Rzymie wybuchł spór o kłódki, przyczepiane od kilku lat przez zakochanych na moście Milvio. Ku oburzeniu zwolenników tej nowej tradycji, władze dzielnicy postanowiły je usunąć. Burmistrz chce poradzić się autora powieści, która zwyczaj ten wylansowała.

Znaleźli ślady "boskiej cząstki". Więcej będzie wiadomo w 2012

Wyniki najnowszych eksperymentów w Wielkim Zderzaczu Hadronów sugerują, że poszukiwany od lat przez naukowców bozon Higgsa istnieje. Jeśli to prawda, naukowcom udało się potwierdzić jedną z najważniejszych teorii współczesnej fizyki. Dane komentuje dla portalu TVN Meteo prof. Ernest Bartnik, fizyk UW.

Zubi powalczy o zimę

Dziękuję za wpisy, o które prosiłem w zeszłym tygodniu. Przypomnę, że namawiałem do wyrażenia swojej opinii w kwestii zimowej pogody na początku grudnia: tak lub nie.

Nieznane skarby głębin. Poznaj manaty, kosogony i "kanarki oceanów"

W tym tygodniu TVN Meteo wyemituje serię filmów dokumentalnych, dzięki którym będziemy mieli szansę przenieść się do podwodnego świata, w którym królują niezwykłe stworzenia - manaty, kosogony i "kanarki oceanów". Ponadto odwiedzimy Dolinę Śmierci, a także przyjrzymy się mikroorganizmom.

Odkryto 208 nowych gatunków. Psychodeliczny gekon jednym z nich

- Psychodeliczny gekon i małpa przypominająca grzywą uczesanie Elvisa Presleya znalazły się pośród 208 nowych gatunków zwierząt i roślin odkrytych w ubiegłym roku w dorzeczu Mekongu w Azji Południowo-wschodniej - ogłosili w poniedziałek przedstawiciele WWF.

Astronauta sfotografował burzę piaskową

22 listopada Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) przelatywała nad Argentyną. Jeden z astronautów, Michael Trenchard, dostrzegł unoszącą się nad tym południowoamerykańskim krajem burzę piaskową i zrobił jej niesamowite zdjęcie.

Tak z bliska wygląda Słońce

Jeden z należących do NASA satelitów przesłał dziś na Ziemię trzy zdjęcia Słońca wykonane w ciągu mniej więcej 30 minut. Zobaczcie, jak wygląda centralna gwiazda Układu Słonecznego z bliska.

Wrony zaatakowały Białystok

Białystok przeżył dziś nalot z powietrza. Nad miastem pojawiły się tysiące wron, które zaczerniły niebo. Chmurę ptaków zarejestrowała kamera TVN24.

We wtorek ostatni tegoroczny deszcz meteorów

Wielkimi krokami zbliżamy się do maksimum Geminidów, ostatniego w tym roku deszczu meteorów, który będzie miał miejsce w nocy z 13 na 14 grudnia. - Niestety jasnoświecący Księżyc może nam utrudnić obserwowanie tego zjawiska - mówi Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

Hergen przyniesie huraganowy wiatr

Nad Europą południowo-wschodnią oraz Półwyspem Iberyjskim zalegają wyże. Pozostałe obszary kontynentu obejmuje głęboki niż o nazwie Hergen z centrum w rejonie Islandii.

To będą najbardziej zielone święta od początku XXI wieku

Martwicie się, że święta będą bez śniegu? Okazuje się, że to żadna nowość. Od 2001 roku mieliśmy już zielone święta. Jednak ani razu od początku tego wieku nie zdarzyło się, żeby do grudnia spadła tak mała ilość śniegu. Specjalnie dla Was sprawdziliśmy jak wyglądało 10 ostatnich zim.

Rekin chciał mu odgryźć nogę. Trafił w deskę

Chwile grozy przeżył australijski surfer. Mężczyzna może mówić o wielkim szczęściu po tym, jak w niedzielę rano został zaatakowany przez rekina. Drapieżnik chciał odgryźć mu nogę. Nie zdołał. Zatopił zęby jedynie w desce.

Gdzie ta zima? Rok temu już była

Grudzień już w połowie, a zima jeszcze nie nadeszła. Najbardziej dobitnie uświadamiają to zdjęcia zrobione przez Reportera 24. Fotografie, które zrobiono teraz zdecydowanie różnią się od tych z 2010 roku. Wtedy

Zima nie chce do nas przyjść

Zimy nie widać. Daje nam co prawda dyskretne znaki, że jest blisko. To pomrozi nocą, to gdzieniegdzie sypnie śniegiem. Ale przyjść nie ma ochoty.

Śnieg na stokach Szwajcarii i Niemiec

W Oberstdorfie, Jenaz i Davos spadł śnieg. Jego gruba warstwa oznacza dla mieszkańców niemieckiego miasteczka i szwajcarskich kurortów jedno - sezon narciarski jest rozpoczęty.

"Magia telewizji" kontra wzrost Agnieszki Cegielskiej

Prezenterka pogody Agnieszka Cegielska, podczas programu "Wstajesz i Wiesz", do prowadzącego Marcina Żebrowskiego zwróciła się "malutki". Wszystko przez to, że prezenterka górowała nad nim wzrostem. W ich następnym wejściu dziennikarz nie dał za wygraną i próbował przerosnąć Agnieszkę, wywołując tym samym śmiech wszystkich pracujących w studio.