Ciekawostki

Ciekawostki

Omenaa: jeździcie na wakacje w październiku?

Większość z nas tradycyjnie planuje wakacje miedzy czerwcem a sierpniem i podczas typowej zimowej pogody, czyli gdzieś od stycznia do końca lutego. Takie są statystyki częstotliwości wyjazdów. A co z najbardziej parszywymi pogodowo miesiącami?

Debiut małych tygrysów

We wtorek 25 października w ogrodzie zoologicznym Taronga w australijskim Sydney trzy należące do rzadkiego gatunku tygrysiątka sumatrzańskie pierwszy raz pokazały się na wybiegu.

Zostajemy w rosyjskim wyżu. Będzie chłodno

Nad Europą nadal dominować będą dwa układy baryczne; na zachodzie głęboki niż z centrum nad północnym Atlantykiem, a na wschodzie mglisty, jesienny wyż z centrum nad Rosją.

Gady i nietoperze już śpią, niedźwiedzie jeszcze nie

- W Bieszczadach gady i nietoperze po pierwszych przymrozkach zapadły już w zimowy sen. Miejsc zimowego odpoczynku szukają salamandry plamiste. Nadal aktywne są niedźwiedzie - powiedział w poniedziałek Edward Marszałek, rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie.

Sposób na poranną pobudkę. Mocna kawa w 6 sekund

623 kawy w ciągu zaledwie godziny zaparzyło dwóch barmanów z Mediolanu, którzy podczas zawodów w tym mieście otrzymali tytuł najszybszych na świecie. Na przygotowanie jednego espresso potrzebowali niecałych 6 sekund.

Tak wygląda Warszawa z kosmosu

Warszawa widziana z odległości 400 kilometrów? Takie widoki mają jedynie mieszkańcy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jeden z astronautów przebywających na ISS, Ron Garan postanowił uwiecznić stolicę Polski na zjawiskowym zdjęciu.

"Wyż zgnił i zepsuł pogodę"

Polska jest pod wpływem wyżu. I co z tego? Pogodnie jest tylko na północy, a reszta kraju pod chmurami. Wyż zapowiadany jako pogodny okazał się tzw. zgniłym wyżem. A zgnił z powodu inwersji temperatury.

Do Gruzji na lampkę wina

Wrzesień i październik to jedne z najbardziej depresyjnych pór roku. Kończy się okres wakacji, dni stają się szare, krótkie i robi się coraz zimniej. Jednym z najlepszych sposobów, aby skutecznie walczyć z jesienną depresją jest wyruszenie w podróż. A najlepiej do Gruzji na szklaneczkę półsłodkiego białego Kisi.

Meksykanie czekają na romans rosyjskich niedźwiedzi

17-letni Lasser i 14-letnia Vania to para niedźwiedzi brunatnych, które przeniosły się do nowego domu w zoo w Mexico City. Opiekunowie zwierząt zapewniają, że cieszą się one dobrym zdrowiem i mają teraz idealne warunki do założenia rodziny.

Wyż przyniesie ładną pogodę

Stwórca wysłuchał mych próśb, przynajmniej tych związanych z pogodą. Rozbudował się wyż nad Europą Środkową, chmury powoli rozchodzą się, rozmywają.

Europa ruszyła na podbój kosmosu

Z kosmodromu w Kourou w Gujanie Francuskiej wystrzelono w piątek z rakietę Sojuz, która ma wynieść na orbitę dwa pierwsze operacyjne satelity europejskiego systemu nawigacyjnego Galileo - poinformowała Komisja Europejska.

Ekosystem to więcej niż fauna i flora

Ekosystem - pojęcie pochodzące od angielskiego "ecological system" zrobiło na świecie zawrotna karierę. Nie wszyscy natomiast pamiętają, że ekosystem to: biocenoza, czyli ogół organizmów występujących na danym obszarze oraz biotop - nieożywione elementy tego obszaru.

Najmłodszy gazowy gigant w historii astronomii

Nową planetę LkCa 15 b, najmłodszą, jaką do tej pory odnaleziono, udało się zaobserwować dzięki badawczemu trikowi pary naukowców. Przy użyciu zdeformowanych luster byli w stanie rozproszyć światło pobliskiej gwiazdy i dzięki temu dostrzec formującą się planetę.

Zaskoczmy zimę, zmieńmy opony

Zmieniać opony na zimowe czy nie zmieniać. Pierwsze przymrozki mamy już za sobą. Część osób już "przesiadło się na zimówki". U wulkanizatorów ruch na razie umiarkowany.

Różowe, miedziane, złote. Barwy wschodu

Październikowe niebo o poranku mieni się różnymi barwami. Potrafi być złote od wschodzącego słońca, niebieskie zasnute mgłą lub fioletowe otulone obłokami. Zobacz zdjęcia Reportera 24.

W końcu października zmieniamy czas. Jak to wpłynie na nasze zdrowie?

W ostatnią niedzielę października zmieniamy czas. Przygotujmy się, bo może to w niekorzystny sposób wpłynąć na nasze samopoczucie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że przesunięcie zegara przyczynia się do problemów zdrowotnych, takich jak choćby: bezsenność, zaburzenia ciśnienia tętniczego czy trawienia.

Czesi już łowią karpie na wigilię

Czy to na łodziach, czy stojąc po pas w wodzie, rybacy krzątają się, żeby wyłapać jak najwięcej słynnych trzebońskich karpi. To niezwykłe widowisko rozpoczęło się w południowoczeskim Libinie, nad Spolskim Rybnikiem, którego historia sięga czasów średniowiecza.

Trzy rodzaje chmur, nie licząc kowadła

Aż trzy rodzaje gęstych chmur oraz wybijające się spośród nich kowadło - taki widok udało się uchwycić Reporterce 24. Co to za zjawisko wyjaśnia synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński.

Najszybsze spadające gwiazdy na niebie

Właśnie rozpoczyna się maksimum aktywności Orionidów, jednego z najciekawszych rojów meteorów na naszym niebie. Miłośnicy astronomii będą mogli bez trudu je zaobserwować.

Miś buszujący w marchwi. Nietypowy klient

W Polsce niedźwiedzia najłatwiej spotkać w zoo. Niektórzy szczęśliwcy mogą natknąć się na niego na górskim szlaku. W Ketchikan na Alasce wystarczy pójść na zakupy do supermarketu. Mały brązowy miś chyba był wegetarianienem, bo zamiast po dziale mięsnym, buszował po stoisku warzywnym. Całe zdarzenie telefonem komórkowym zarejestrował jeden z pracowników sklepu.

Październikowy las oczami Reportera 24

W środku tygodnia od zgiełku miasta najlepiej uciec do lasu. Tam odnajdziemy wszystkie kolory tegorocznej jesieni. Reporter 24 na spacerze nie rozstawał się z aparatem. Wy też spróbujcie!

Zubi zachwycony domem na wodzie

W magazynie "Dobre Klimaty" w tym tygodniu zaproszę widzów do domu na wodzie. Nie w Wenecji, nie w Amsterdamie, u nas we Wrocławiu.

Obłożyć Mount Everest panelami

Wydawałoby się, że panele słoneczne najefektywniej działają na rozgrzanej słońcem pustyni. Naukowcy twierdzą jednak, że więcej energii jesteśmy w stanie uzyskać z paneli zamontowanych na górskich stokach pokrytych śniegiem. Na przykład - Himalajów.

Jeźdźcy fal walczą z żywiołem

Najlepsi surferzy świata zjechali do Portugalii, by walczyć o tytuł Mistrza Świata 2011. Oznacza to nie tylko prestiż w środowisku, ale też duże pieniądze i międzynarodową sławę.

Klaus niesie wiatr, który może wszystko

Wieje w Europie za sprawą niżu Klaus, którego centrum zalega nad Morzem Norweskim. Objął on swoim zasięgiem północno-zachodnią i północną Europę. Obejmie w najbliższych godzinach zachodnią Polskę i kraje nadbałtyckie.

Foka zamieszkała w rzece. Pokochały ją tłumy

Mieszkańcy przedmieść japońskiej miejscowości Shiki, oddalonej o około 30 km od Tokio, nie są przyzwyczajeni do takiej atencji mediów. Za obecny najazd ekip telewizyjnych odpowiada foka, która zadomowiła się w przepływającej przez miasto rzece.