Ciekawostki

Ciekawostki

Lina pękła podczas skoku na bungee

To miało być mocne zakończenie roku i... takie rzeczywiście było. 22-letnia Australijka postanowiła w Sylwestra skoczyć na bungee nad rzeką Zambezi. Podczas lotu zerwała się lina i kobieta wpadła do wody. Cudem prawie nic jej się nie stało.

Skromni pomagają chętniej

- Ludzie cechujący się skromnością są bardziej skłonni do udzielenia pomocy innym niż ludzie aroganccy i próżni - dowiedli amerykańscy naukowcy. Wyniki swoich badań opublikowali w "The Journal of Positive Psychology". Czy wyniki badań potwierdzą się w niedzielę podczas XX finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy?

Pogoda na Marsie krzyżuje plany naukowców

Pogoda płata figle na Marsie. W wyniku bezwietrznej zimowej aury, naukowcy NASA zmieniają swoje plany badawcze. Przesuwają łazika Opportunity w bardziej nasłonecznione miejsce, by zasilające go panele słoneczne, przysypane grubą warstwą czerwonego pyłu, mogły działać sprawniej.

Ogromny bocian na indyjskim niebie

Bocian, orzeł i... portret Mahatmy Gandhiego unosiły się w sobotę na indyjskim niebie. W New Delhi odbył się pokaz niezwykłych latawców. To zapowiedź zbliżającego się 22. Międzynarodowego Festiwalu Latawców, który rozpocznie się za kilka dni w Ahmadabadzie w stanie Gudźarat.

Mniej lodu na półkuli północnej

Tegoroczne topnienie lodu na półkuli północnej jest większe niż dotychczas. Amerykański satelita Terra wykonał niezwykłe zdjęcie Ziemi Franciszka Józefa, którą kiedyś pokrywał ogromny lądolód.

Pogoda jak kobieta, lubi się zmieniać. "Diabli wiedzą, co się będzie działo"

Na stronach naszego portalu znalazł się artykuł, w którym Stephen Hawking zdradza swoje sekrety, w tym, że największą zagadką wszechświata jest kobieta… Jeśli jeden z najtęższych umysłów tego świata tak twierdzi, coś w tym musi być. Ja dodam od siebie, że obecnie równie tajemnicza i nieprzewidywalna jest pogoda.

Oko planktonu u wybrzeży RPA

Koniec wiosny i początek lata na półkuli południowej to doskonały moment na rozrost mikroskopijnych roślin: fitoplanktonu. Pobudzone przez światło słoneczne rozprzestrzeniają się na potęgę.

Tak Chińczycy bawią się lodem

Olbrzymie lodowe miasto stanęło w Chinach. Powstało z okazji Międzynarodowego Festiwalu Lodu i Śniegu, który odbywa się miejscowości w Harbin. Jest to jedna z czterech największych tego typu imprez na świecie.

Największa zagadka wszechświata? "Kobiety"

Nie najodleglejsze galaktyki, nie ciemna materia, ani nawet nie zagadka Wielkiego Wybuchu jest największą tajemnicą wszechświata, są nią kobiety - uważa Stephen Hawking. Słynny fizyk, który od lat przykuty jest do wózka, niedługo kończy 70 lat.

Dzieci, rodzice i opiekunowie na pomoc zwierzakom

Żółw, rodzina misiów koala i inne zwierzęta mieszkające Australian Reptile Park w Sydney zostały poddane akcji ratunkowej, która ma pomóc im przetrwać trwające upały. Dzieci, dorośli i opiekunowie zwierząt schładali zwierzaki zimną wodą.

Wiatr 345 km/h w Polsce? Tak wiało 22 lata temu

Jaki wiatr określamy mianem silnego? 50, 70, 100 km/h? Synoptycy zapowiadają, że dziś w górach może wiać z prędkością do 150 km/h. To zarazem dużo i... mało. Ponad 20 lat temu na Śnieżce zanotowano bowiem wiatr o prędkości 345 km/h!

Tak mógł wyglądać nowodkryty dinozaur

W niemieckim Braunschweig można oglądać szczątki gatunku dinozaura, który odkryto w 2005 roku. Dopiero teraz badacze zdecydowali się przyznać mu osobne miejsce wśród gadów naczelnych.

Ziemia zbliży się do Słońca. "Cieplej nie będzie"

Już niebawem czeka nas niezwykłe w skali roku wydarzenie. - W nocy ze środy na czwartek Ziemia znajdzie się najbliżej Słońca. Oba ciała będzie wtedy dzielił dystans 147,1 mln kilometrów - mówi Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Za trzęsienia ziemi odpowiadają tajfuny?

Występowanie silnych trzęsień ziemi może być powiązane z opadami deszczu, które towarzyszą cyklonom tropikalnym - wynika z badań, prowadzonych naukowców z Uniwersytetu w Miami (USA).

Oto początek lata na Antarktydzie

Wraz z końcem grudnia na Antarktydzie kończy się wiosna, a zaczyna lato. Słońce świeci tu niemalże bez przerwy, a z wszechobecnym lodem dzieją się różne rzeczy.

Satelity sprawdzą, jak powstał Księżyc

Na orbitę wokół Księżyca weszły dwa satelity NASA. Urządzenia stworzą specjalną mapę, która ma dać odpowiedź na nurtujące pytania o powstanie i ewolucję naturalnego satelity Ziemi.

Zimy wciąż nie ma. Bobry się pomyliły

Choć prawdziwa zima jeszcze nie nadeszła, bobry robią coraz większe zapasy. Pracownicy Wigierskiego Parku Narodowego zastanawiają się, czy to możliwe, że zwierzęta tracą swój instynkt pogodowy.