Ciekawostki

Ciekawostki

Miasteczko chce się oderwać od Włoch

Miasteczko Filettino w środkowych Włoszech chce się ogłosić księstwem. 15 grudnia rozpocznie się tam referendum, w którym mieszkańcy wypowiedzą się na temat projektu oderwania od reszty kraju w proteście przeciwko programowi oszczędnościowemu rządu w Rzymie.

Koniec Świata w 2012? Nic z tego

21.12.2012. Brzmi groźnie? Bo właśnie ta data to dla wielu koniec świata. Jak się skończy? Teorii jest dużo, a każda coraz bardziej przerażająca. Naukowcy NASA wzięli pod lupę mniemany "dzień zagłady" i oficjalnie stwierdzili: tego dnia żadnych wybuchów i spadających meteorów nie będzie. Oprócz tego, że będzie to dzień przesilenia zimowego, nic interesującego się nie wydarzy.

300 tysiącom ludzi zagraża potężne trzęsienie ziemi

Zburzenie miasta liczącego 1,5 miliona mieszkańców, zatrzymanie biegu rzeki, podtopienie Kotliny Kaszmirskiej i błotne lawiny na spornym terenie Indii i Pakistanu – to wszystko może mieć miejsce, jeśli Kaszmir nawiedzi trzęsienie ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera. Ten czarny scenariusz nakreślił Roger Bilham z Uniwersytetu w Kolorado w Boulder na postawie prowadzonych przez 8 lat obserwacji.

NASA zgubiła setki próbek Księżyca

Amerykańskiej Agencji Badań Kosmicznych brakuje ponad pół tysiąca kosmicznych próbek, m.in. księżycowego gruntu, które na Ziemię przywieźli astronauci misji Apollo.

Budują wielką tamę. Władze pozwolą spustoszyć Alaskę

Władze Alaski planują budowę gigantycznej zapory wodnej, która może stanąć na jednej z ostatnich dzikich rzek w tym stanie. Inwestycja negatywnie wpłynie na środowisko. Okazuje się jednak, że na drodze budowy mogą stanąć małe ryjówki.

To było ostatnie zaćmienie Księżyca w tym roku

Ostatnie w tym roku całkowite zaćmienie Księżyca zaczęło się w sobotę, 10 grudnia o 15:06. NASA wykorzystało je do przeprowadzenia ważnych badań. Dla amatorów astronomii była to okazja do obejrzenia pięknego spektaklu na nocnym niebie. Zjawisko było widoczne również w Polsce.

Najpierw stworzył "Avatara". Potem rozgryzł tajemnicę tęczy

Informatycy z UC San Diego, w tym słynny grafik Henrik Wann Jensen, postanowili stworzyć komputerowe symulacje wszystkich tęczy odkrytych w naturze. Dzięki temu wiele pytań o fizykę tego zjawiska atmosferycznego znalazło odpowiedź. W badaniach odtworzono różnorodne tęcze: te normalne, wtórne, powstające o zachodzie słońce i tworzące się w mgliste dni.

Jest śnieg, jest i pierwszy bałwan

Polska północno-wschodnia doczekała się opadów śniegu. Na Suwalszczyźnie i północnych krańcach Mazur spadło go kilka centymetrów, było więc z czego lepić. Reporter 24 przysłał zdjęcia pierwszego w tym sezonia bałwana.

Tak gwiazda-wampir wysysa energię

Astronomom z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) udało się sfotografować niezwykły układ dwóch gwiazd. Jedna z nich, niczym wampir, wysysała z drugiej bardzo dużą ilość materii. - "Ugryzienie" gwiazdy-wampira jest bardzo delikatne, ale niezmiernie efektywne – opisuje jeden z badaczy.

Polski świerk przed Parlamentem Europejskim

W całej Europie widać zbliżające się święta. Udekorowane i rozświetlone choinki stoją przed domami, siedzibami wielu firm, a także przed Parlamentem Europejskim. Po raz trzeci świąteczne drzewko, które stanęło w Brukseli pochodzi z Polski.

Słońce wyniszcza powierzchnię Księżyca

- Burze magnetyczne wybuchające na Słońcu powodują erozję powierzchni Księżyca. Ziemię chroni przed tym specjalne pole magnetyczne - poinformowała NASA o swoim najnowszym odkryciu.

Przed śnieżycą. Po śnieżycy

Dziewięć dni i jedna burza - tyle potrzeba, by całkowicie zmienić krajobraz jednego stanu w USA. Kolorado - którego powierzchnia jest niewiele mniejsza od Polski - nawiedziła śnieżyca, a NASA sfotografowała je przed i po zajściu. Różnice są imponujące, a łączny zaśnieżony teren przekracza powierzchnię naszego kraju.

"Jeśli temperatura wzrośnie o 2 st., skutki będą katastrofalne"

James Hansen, dyrektor instytutu badawczego NASA, wyraził opinię, że zahamowanie globalnego ocieplenia o 2 st. Celsjusza nie wystarczy do ocalenia Ziemi przed katastrofą. Skrytykował tym samym cel dyskutowany przez uczestników szczytu klimatycznego COP17 w Durbanie.

Ogromny kawał góry lodowej wpłynął na ciepłe wody

Spektroradiometr należącego do NASA satelity Terra ma na swoim koncie niezwykłe znalezisko. 2 grudnia udało mu się uchwycić B-15J, fragment największej na świecie góry lodowej, która z kolei oddzieliła się od największego na świecie lodowca szelfowego. B-15J sam się rozpada, ponieważ znajduje się na ciepłych wodach.

"Przypomnimy sobie, co to szaruga"

Niż, który dał się we znaki Niemcom, nadchodzącej doby przejdzie przez Polskę, jutro znajdzie się nad Białorusią. Ekkehard, bo tak mu na imię, sprawił, że w środkowej części Niemiec i na południu grubość pokrywy śnieżnej wynosi od 5 cm do nawet 40 cm. Opady śniegu i śniegu z deszczem spowodowały znaczne utrudnienia w komunikacji.

Zima postarza 82 procent kobiet

Worki i sińce pod oczami - oto straty jakie panie poniosą przez pochmurne i zimne dni - donosi brytyjskie "Daily Express". Badacze przyjrzeli się 5 tys. kobiet pomiędzy 27 a 60 rokiem życia, by sprawdzić, jak zmieniające się pory roku wpływają na ich wygląd. I co się okazało?

Dzisiaj spektakl zimowych spadających gwiazd

Już od środy możemy podziwiać pierwsze meteory jednego z najaktywniejszych rojów naszego nieba - Geminidów. Jednak na nocne obserwacje najlepiej będzie wybrać się 13 grudnia. Wtedy bowiem przypada tegoroczne apogeum zimowych spadających gwiazd.

Kiedy Morze Martwe znowu umrze?

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Jerozolimie wykazały, że Morze Martwe wyschło zupełnie 120 tysięcy lat temu. Potem się ponownie napełniło, ale naukowcy uważają, że zbiornik nie przeżyje kolejnej fali suszy.

Czy zimą musimy spać więcej? Dlaczego ciągle jesteśmy senni

Późną jesienią i zimą walczymy z sennością. Wielu odczuwa ją niemal przez cały dzień i to nie za sprawą zarwanej nocy. Czy rzeczywiście, by czuć się lepiej, w najzimniejsze miesiące w roku potrzebujemy dodatkowej porcji snu? Naukowcy twierdzą, że zdecydowanie nie.

Kamera przyłapała wilka na spacerze

Przenośny monitoring używany przez wiele nadleśnictw w kraju pozwala nie tylko złapać na gorącym uczynku złodziei drewna czy ludzi podrzucających śmieci do lasu. Dzięki kamerom możemy także podglądać życie dzikich zwierząt. W okolicach Szczytna kamera zarejestrowała spacer wilka.

Ostatnie zdjęcie wielkiej góry lodowej

Przed ponad dekadą od antarktycznego Lodowca Szelfowego Rossa oderwała się góra lodowa wielkości Małopolski. Nazwano ją B-15. Na początku grudnia satelita NASA sfotografował jednego z jej potomków, B-15J pływającego 2,4 tys. km od wybrzeży Nowej Zelandii.