Ciekawostki

Ciekawostki

Oto początek lata na Antarktydzie

Wraz z końcem grudnia na Antarktydzie kończy się wiosna, a zaczyna lato. Słońce świeci tu niemalże bez przerwy, a z wszechobecnym lodem dzieją się różne rzeczy.

Satelity sprawdzą, jak powstał Księżyc

Na orbitę wokół Księżyca weszły dwa satelity NASA. Urządzenia stworzą specjalną mapę, która ma dać odpowiedź na nurtujące pytania o powstanie i ewolucję naturalnego satelity Ziemi.

Zimy wciąż nie ma. Bobry się pomyliły

Choć prawdziwa zima jeszcze nie nadeszła, bobry robią coraz większe zapasy. Pracownicy Wigierskiego Parku Narodowego zastanawiają się, czy to możliwe, że zwierzęta tracą swój instynkt pogodowy.

Tajemniczy pan w kapciach i rajstopy Doroty

Praca w telewizji pełna jest niespodzianek. Doskonale wie o tym Dorota Gardias, która dla wszystkich miłośników pogody postanowiła przygotować prezent - filmową pigułkę ze śmiesznymi sytuacjami zarejestrowanymi podczas realizacji programu "Meteo Maniak". Podejrzyj kulisy pracy w studiu TVN Meteo.

Orka zagnała rekina aż na plażę. Ku uciesze Pchły

Mieszkańcy nowozelandzkiej Wyspy Południowej uczestniczyli w widowisku, które choć w przyrodzie nie jest niczym wyjątkowym, na ludzkich oczach odbywa się rzadko. Mieli okazję zobaczyć, jak orka poluje na grupę rekinów.

Benilde. Silny cyklon na Oceanie Indyjskim

Tropikalna burza Benilde uformowała się nad południową częścią Oceanu Indyjskiego w środę. W piątek amerykańskie Navy’s Joint Typhoon Warning Center (JTWC) doniosło, że Benilde stała się cyklonem i znajduje się 1010 km na południowy wschód od Diego Garcia, największej wyspy Brytyjskiego Terytorium Oceanu Indyjskiego.

12 km nad ziemią, 365 dni w roku

Podglądanie to czyn społecznie niepożądany, ale nie w przypadku, gdy podglądający to miłośnik awiacji, a podglądanym najwspanialsze samoloty, jakie przelatywały nad Polską. Reporter 24 przesłał na Kontakt Meteo film pokazujący najdorodniejsze podniebne modele, jakie sfotografował w 2011 roku.

Piaski Sahary 450 km od pustyni

Pył saharyjski nad Republiką Zielonego Przylądka i to 450 kilometrów od pustyni? Jak najbardziej tak. Silne prądy powietrza przeniosły piaski największej pustyni świata nad Atlantyk. To ciekawe zjawisko sfotografowała satelita należąca do amerykańskiej agencji kosmicznej.

Miasteczko przykryte tonami tajemniczej piany

To nie są bajkowe ilustracje, a biały puch nie jest śniegiem unoszonym przez porywisty wiatr. Mieszkańcy nadmorskiej miejscowości Cleveleys położonej na północnym wybrzeżu Wielkiej Brytanii obawiają się tej spienionej śnieżycy. Dlaczego?

Niemcy słuchają kazań w lodowym kościele

W Niemczech w miejscowości Mitterfirmiansreut 28 grudnia odprawiono pierwszą mszę w kościele zbudowanym wyłącznie z lodu. Do jego konstrukcji użyto 1400 metrów sześciennych śniegu. Ta sakralna, lodowa konstrukcja kosztowała 300 tys. euro.

Zimowa anomalia w Szwecji: zakwitły pąki na drzewach

To jeden z 10 najcieplejszych zimowych miesięcy na przestrzeni 250 lat. Prawie w całym kraju słupki rtęci nie spadły poniżej zera. Nie ma też śniegu i jak na razie nie zanosi się, aby spadł. Tymczasem na drzewach zaczynają pojawiać się pączki.

Dokąd i czy pojechać na ferie?

Warszawskie w drugiej połowie stycznia - więc czasu na decyzję niewiele. W góry na narty? A może Mazury lub Suwalszczyzna - i biegówki?

Porozmawiaj z astronautą. Na żywo z kosmosu

Co widać na Ziemi z kosmosu i czy na Stacji Kosmicznej obchodzi się święta? Takie m.in. pytania zadadzą pomorscy uczniowie i studenci astronautom przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Rozmowa na żywo odbędzie się w Gdańsku w Sylwestra.

Subiektywne astronomiczne "naj" 2011 roku

Nagroda Nobla z fizyki dla astronomów, kolejne odkrycia planet pozasłonecznych, nowe teleskopy - to jedne z najciekawszych wydarzeń roku 2011 w światowej astronomii.

Zmieniają czas, tracą dzień

Mieszkańcy Samoa niebawem stracą cały jeden dzień życia. A przynajmniej dzień kalendarzowy. Ich państwo zmienia bowiem strefę czasową.

Druga Ziemia, neutrina i "boska" cząstka. Rok 2011 w nauce

Dobiegający końca rok obfitował w epokowe wydarzenia naukowe. Fizycy znaleźli ślady "boskiej" cząstki Higgsa, zakończył się 30-letni program lotów amerykańskich wahadłowców, przyznano Nobla nieżyjącemu badaczowi. Również polscy uczeni przyczynili się do tego, że bilans wygląda tak imponująco.

Bobry szkodzą za miliony rocznie. Należy je odstrzelać?

Ponad 2,5 mln złotych wynosi wysokość rekompensat za szkody, jakie wyrządziły w tym roku na Warmii i Mazurach bobry i wilki. Do końca roku odszkodowania zostaną wypłacone ponad 900 rolnikom - zapewnia Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Olsztynie.

Jak dbać o cerę na nartach

Narciarski wypoczynek nie oznacza wolnego od pielęgnacji skóry. Na stokach narażona jest na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych takich jak mróz, ostre słońce i wiatr. TVN Meteo podpowiada, jak dbać o cerę podczas wyjazdu w góry.

Gołębie potrafią liczyć. Jak małpy

Gołębie wcale nie mają ptasich móżdżków. Okazuje się, że ich zdolności matematyczne nie odbiegają od tych, jakimi dysponują niektóre naczelne, dowodzą naukowcy na łamach najnowszego numeru magazynu "Science".