Ciekawostki

Ciekawostki

Neonowi surferzy u wybrzeży Australii

W Sydney pojawiła się nowa moda. Surferzy postanowili uprawiać swój sport również nocą. By ułatwić sobie to zadanie, zakładają świecące w ciemności neonowe kombinezony. I wyglądają jak zwykle świetnie.

Węgierski wyż przynosi nam ciepło

Nad Europą północną i północno-zachodnią zalegają niże. Pozostałą część kontynentu obejmują układy wysokiego ciśnienia z centrami nad Hiszpanią i Węgrami.

Większość brytyjskich ostryg ma wirusa

Ponad trzy czwarte ostryg z brytyjskiej hodowli zawiera norowirusy, które wywołują zatrucia pokarmowe. Wykazały to badania zlecone przez Food Standards Agency (FSA).

Ziemniak-gigant. Ma ponad metr

Rolnik z południowo-zachodniej prowincji chińskiej Yunnan wyhodował gigantycznych rozmiarów słodkiego ziemniaka. Warzywo mierzy 118 centymetrów.

Pierwsza gwiazdka all inclusive. Polacy wyjeżdżają na święta

Niepewną aurę i korki na drogach chętnie zastąpią leżakami na brzegu hotelowego basenu. Mimo kryzysu, Polacy masowo wyjeżdżają na święta z kraju. Wielu spędzi je daleko od domu: barszczyk z uszkami zastąpi gazpacho, a smażonego karpia - grillowana ośmiornica.

NASA opracowała sanie św. Mikołaja

Skąd pochodzi technologia używana na co dzień w domu, samochodzie lub komputerze? Jak uważa NASA, w znacznej części z badań kosmicznych. Agencja zleciła nakręcenie animacji, w której pokazuje, że zaawansowaną technologię wykorzystuje także… św. Mikołaj.

Rusza naukowy "Mam Talent". Wikipedię wyśpiewa Szyc

3 minuty na opowiedzenie o swojej pracy badawczej będą mieli uczestnicy konkursu FameLab. Pierwszą polską edycję tego konkursu naukowych talentów ogłoszono we wtorek w Warszawie. To poważna idea, ale w niezbyt poważnej formie. Zgłoszenia potrwają do 31 stycznia 2012 r.

Pogoda sprzyjała... polskim winoroślom

Ponad 10 ton winogron z jednego hektara zebrali w tym roku właściciele winnic na Podkarpaciu. W zeszłym roku zebrano niespełna pięć ton. W tym regionie uprawia się winorośl od X-XI wieku.

Dlaczego pogoda "zwariowała"?

Nikt by się nie dziwił, gdyby o tej porze wszędzie dookoła leżał śnieg, a na termometrach było "poniżej zera". Tymczasem jest kilka, a nawet kilkanaście stopni "na plusie" i niektóre drzewa zaczynają kwitnąć. Zgodnie z prognozami ma tak być jeszcze przez jakiś czas. Dlaczego? Odpowiedzi szukał Łukasz Wieczorek w programie "Polska i Świat".

Noc bez prądu na Pomorzu

22 tysiące gospodarstw w Pomorskiem, głównie na Kaszubach i Kociewiu, we wtorek rano nadal pozbawionych jest prądu. Skutki awarii, spowodowanych przez silny wiatr, który wiał z niedzieli na poniedziałek, usuwało ponad 130 kilkuosobowych ekip energetyków.

Cyklony wzmacnia brązowa chmura

Grupa naukowców z amerykańskich i koreańskich ośrodków badawczych alarmuje: rosnące zanieczyszczenie atmosfery w rejonie Oceanu Indyjskiego zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia silnych cyklonów na Morzu Arabskim.

33 dni dryfowali po Pacyfiku

Amerykańska straż przybrzeżna uratowała dwóch mężczyzn, którzy ponad miesiąc temu zaginęli na wodach Pacyfiku. Obaj przez 33 dni dryfowali po oceanie.

Narciarski kryzys w Europie. Alpejskie kurorty liczą straty

Wielu narciarzy czeka już na zimowe szaleństwo. Zdjęcia ośnieżonych stoków ze stron ośrodków kuszą. W rzeczywistości nie wiadomo, kiedy na dobre rozpocznie się sezon narciarski w Europie. Powodem jest brak śniegu oraz jedna z najcieplejszych i najbardziej suchych jesieni w Europie od lat.

Bajkalska delta skuta lodem

Kiedy w Polsce nie widać jeszcze oznak srogiej zimy, w głębi Rosji mróz skuwa brzegi jezior i rzek. Znakomicie widać to na niezwykłym zdjęciu zrobionym przez astronautę z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Przedstawia ono pokrytą lodem deltę rosyjskiej rzeki Selenga uchodzącej do Bajkału.

Spacer po zaśnieżonym Tbilisi

W stolicy Gruzji spadł w niedzielę śnieg. Tbilisi zostało przykryte białym puchem. Przygotowaliśmy dla Was galerię zdjęć z tego pięknego miasta na Kaukazie.

Ostatni posiłek dinozaura

To pierwszy taki przypadek, kiedy paleontolodzy odkryli w żołądku dinozaura niestrawione resztki ptaka. O swoich badaniach informują na łamach tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Obiad dla małp za 16 tys. dolarów

W ostatnią niedzielę listopada tajskie miasto Lompuri słynące ze starożytnych świątyń khmerskich urządza dla swoich najbardziej licznych i psotnych mieszkańców - makatek jawajskich, 5-gwiazdkowy bufet.

Chcesz kupić wieś? Już możesz

Marzysz o posiadaniu własnego miasta? W tym pomóc nie możemy, ale w zamian proponujemy kupno wsi. Wyludniona miejscowość Pereiro w portugalskim regionie Alentejo została wystawiona na sprzedaż. Licytacja startuje od 7 mln euro.

Śmierdzący ser na stacji kosmicznej

Holenderski astronauta, Andre Kuipers, który rozpocznie swoją misję na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ma powody do radości. Na orbicie okołoziemskiej czekała na niego będzie specjalna przesyłka – kawał jednego z najlepszych holenderskich serów.

Łabędzie jeszcze nie odleciały

Mamy niebywale ciepłą jak na tę porę roku aurę, jak dotąd padało też mało deszczu. Efekt? Zwierzęta nie odlatują do ciepłych krajów. Zobacz zdjęcia Reportera 24, który nadesłał nam fotografie łabędzi. Jeśli nie odlecą do końca miesiąca, zostanie zakłócony ich naturalny rytm życia.