Ciekawostki

Ciekawostki

Szkockie pandy są już w nowym domu

Edynburg ma dwoje nowych mieszkańców. Do stolicy Szkocji przyleciały właśnie Yang Guang i Tian Tian, dwie pandy wielkie. Zamieszkają w specjalnie przygotowanym przez zoo miejscu.

Suchy czy mokry - z którego śniegu da się ulepić bałwana?

Jeden jest ciężki i nadaje się do robienia bałwana, drugi jest sypki i nie da się go zlepić. Mokry i suchy śnieg. W Polsce na razie białego puchu brakuje, niewielkie opady zapowiadane są w nadchodzącym tygodniu. Jakiego śniegu możemy się spodziewać?

Niby-osy jak ludzie. Klecanki widzą twarze

- Choć klecanki, podrodzina osowatych, mają mózgi milion razy mniejsze niż ludzie, wytworzyły sobie analogiczny do ludzkiego mechanizm rozpoznawania twarzy - twierdzą Michael Sheehan i Elizabeth Tibbets z Uniwesrsytetu Michigan.

Nie mogą dowieźć paliwa na Alaskę

Zima paraliżuje Alaskę. Z powodu bardzo niskich temperatur, które skuły grubym lodem wybrzeże, do leżącego nad Morzem Beringa miasteczka Nome nie może dotrzeć transport z paliwem.

"Im więcej zobaczysz, tym więcej będziesz miał do zobaczenia"

Czterech Amerykanów poświęciło sześć miesięcy na obserwowanie, jak o różnych porach roku zmienia się Oregon, stan, w którym mieszkają. Ze zdjęć, które udało im się zrobić, stworzyli poklatkowy film ukazujący jego piękno. Obejrzyjcie go koniecznie.

Śnieg przykrył Góry Skaliste

Późnojesienny śnieg pokrył Góry Skaliste białą czapą. Zobaczcie zdjęcie zrobione przez znajdujący się na pokładzie należącego do NASA satelity Aqua spektroradiometr MODIS .

Ubierała choinkę, aż ta odleciała

Przedświąteczna gorączka w Kanadzie trwa, mieszkańcy przygotowują oryginalne bożonarodzeniowe dekoracje domów. Czasami ich starania mają zaskakujący finał. W mieście Kelowna w Kolumbii Brytyjskiej pewna choinka wzbiła się w powietrze i odleciała w nieznane.

Dwa tygodnie w lodowatej wodzie

W sobotę w Szczecinie zakończyła się ponad dwutygodniowa wyprawa siedmiorga pływaków z klubu morsów, którzy przepłynęli 741 km Odrą. Wyruszyli z Kędzierzyna-Koźla. Ich wyprawa miała na celu promocję żeglugi na Odrze i zwrócenie uwagi na turystyczne walory rzeki.

"Niże się wykluwają". Spadnie śnieg

Dostaliśmy się pod wpływ niżów znad Północnego Atlantyku, które wykluwają się jeden po drugim. Na mapach prognostycznych ciśnienia atmosferycznego, które właśnie przeglądam, roi się od nich nad Atlantykiem, aż strach.

Arktyka coraz bardziej zielona

Globalne ocieplenie wpływa także na krainę wiecznego lodu. Zdaniem naukowców, Arktyka wkracza w nową fazę: bardziej zieloną i cieplejszą.

Co łączy ziemniaka z mózgiem?

Pewne białka w komórkach ziemniaka są identyczne z białkami obecnymi w neuronach mózgu ssaków, w tym człowieka - wykazali polscy naukowcy. Ich zdaniem, w przyszłości odkrycie może pomóc w opracowaniu leków łagodzących skutki zawału serca i udaru mózgu, a także kosmetyków odmładzających skórę

"Przed nami okres naprawdę złej kosmicznej pogody"

Nadchodzący cykl aktywności Słońca może być katastrofalny w skutkach. Naukowcy przewidują, że magnetyczne burze będą najsilniejsze od lat. Według niektórych specjalistów mogą one spowodować bilionowe straty i zniszczyć infrastrukturę energetyczną.

W zeszłym roku, o tej samej porze...

Warszawa. 2 grudnia ubiegłego roku temperatura maksymalna, po mroźnej nocy z 13-stopniowym mrozem, wzrosła do -5 st. C. Pokrywa śnieżna miła grubość 33 cm.

To nie kometa, to łazik marsjański

W niedzielę 27 listopada, ok. 2.15 czasu lokalnego, na australijskim niebie nieoczekiwanie rozbłysła kometa. Bez trudu można było ją dostrzec gołym okiem. Jak się po chwili okazało, wcale nie była kometą, tylko... łazikiem marsjańskim "Curiosity", który w sobotę 26 listopada wystartował z Cape Canaveral na Florydzie.

Choinka na komórkę, a może tradycyjna szopka?

Na krakowskim Rynku zatrzęsienie szopek, a w Poznaniu nowoczesne technologie w służbie tradycji. Polskie miasta przygotowują się do świąt. Co wybieracie: choinkę sterowaną telefonem komórkowym czy odświętnie wystawione jasełka?

Ropucha przewidzi trzęsienie ziemi

Czy ropucha może przewidzieć trzęsienie ziemi? Okazuje się, że tak. - Zwierzęta są w stanie wyczuć zmiany zachodzące w składzie chemicznym otaczającego ich środowiska na wiele dni przed przed tym, zanim zatrzęsie się ziemia - podali brytyjscy i amerykańscy badacze.

Przyszła zima, a nadal mamy wiosnę

Mimo, że od kilkunastu godzin mamy meteorologiczną zimę, na drzewach pojawiły się pąki. Mazowieckie wierzby skuszone dodatnimi temperaturami postanowiły zakwitnąć. Reporter 24 przesłał nam swoje zdjęcia.

Początek meteorologicznej zimy

1 grudnia oficjalnie rozpoczęła się zima meteorologiczna. Przed nami najchłodniejsze miesiące w roku. Meteorolodzy zapowiadają, że już wkrótce spadnie śnieg.

"Pogoda nie jest najważniejsza w święta"

Za niecały miesiąc Święta Bożego Narodzenia. Różny jest ich wymiar. Może je widzieć jako święto religijne, część tradycji, okazja do spotkania z rodziną i bliskimi, czas wolny, moment dawania i otrzymywania prezentów (Święty Mikołaj to jedna z ważniejszych postaci).

Neonowi surferzy u wybrzeży Australii

W Sydney pojawiła się nowa moda. Surferzy postanowili uprawiać swój sport również nocą. By ułatwić sobie to zadanie, zakładają świecące w ciemności neonowe kombinezony. I wyglądają jak zwykle świetnie.

Węgierski wyż przynosi nam ciepło

Nad Europą północną i północno-zachodnią zalegają niże. Pozostałą część kontynentu obejmują układy wysokiego ciśnienia z centrami nad Hiszpanią i Węgrami.

Większość brytyjskich ostryg ma wirusa

Ponad trzy czwarte ostryg z brytyjskiej hodowli zawiera norowirusy, które wywołują zatrucia pokarmowe. Wykazały to badania zlecone przez Food Standards Agency (FSA).

Ziemniak-gigant. Ma ponad metr

Rolnik z południowo-zachodniej prowincji chińskiej Yunnan wyhodował gigantycznych rozmiarów słodkiego ziemniaka. Warzywo mierzy 118 centymetrów.