Ciekawostki

Ciekawostki

W Zamościu było minus 6 st. C. W 1977

28 dzień września to istotny dzień w statystykach meteo. W roku 1977 pod tą właśnie datą umieszczony jest rekord zimna dla tego miesiąca. W Zamościu nad ranem temperatura spadła wtedy do minus 6 stopni Celsjusza.

Omenaa: a gdyby było cieplej o 45 st.?

My tu się cieszymy z PZJ (polska złota jesień), a na półkuli południowej rozpoczyna się wiosna. Na Ziemi Ognistej, w Kapsztadzie, w Tasmanii, w Nowej Zelandii, w Australii… A gdyby tak nasza dzienna gwiazda w swej pozornej wędrówce postanowiłaby trochę zawrócić?

Wrzesień nas rozpieszcza

W czasie wakacji słoneczne niebo budziło entuzjazm i zaciekawienie – było zjawiskiem rzadkim. Wrzesień ze swoją pogodą przyzwyczaja nas do luksusu bezchmurności.

15 dowodów na to, że przyszła jesień

Przyszła jesień. Widać ją za oknem, czuć w powietrzu. Reporterzy 24 przesyłają nam zdjęcia, które udowadniają tylko, że nowa pora roku objęła już władzę w całej Polsce. Wybraliśmy 15 zdjęć, które udowadniają, że lato mamy już za sobą.

Chiny szykują kolejny skok w kosmos

Chiny szykują się do nowego przełomowego kroku w swoim dynamicznym programie kosmicznym. Na wyrzutni stoi gotowa do startu rakieta ze statkiem Tiangong-1, który pozostanie na orbicie przez dwa lata i będzie służył jako prowizoryczna stacja, do której będą dokować startujące w późniejszym terminie statki załogowe.

Jak brzmi temperatura, wilgotność i słońce?

Co słychać, kiedy słychać pogodę? Wielu odpowie, że świst wiatru czy stukot kropli deszczu na parapecie. Poza samymi dźwiękami natury, ludzie podejmują próby muzycznego opisu zjawisk pogody. Czego przed 300 laty próbował Vivaldi, dzisiaj robi odpowiednio zaprogramowany komputer, podłączony do stacji meteorologicznej.

"Naród ogląda prognozy pogody"

Koniec września mamy wyjątkowo przyjazny. Dziś we Wrocławiu temperatura doszła do 23 stopni, leniwie słoneczna pogoda panowała także w wielu innych regionach kraju.

Jak powstają cyklony?

Na stronach portalu tvnmeteo.pl co chwila pojawiają się wiadomości o kolejnych cyklonach tropikalnych. To zjawisko od Polski dość odległe, ale mimo to fascynujące.

Jesień wśród tysiącletnich olbrzymów

Jesienią miło jest wybrać się na spacer po lesie. A co powiecie na przechadzkę po lasach deszczowych Ameryki Południowej, które pamiętają jeszcze czasy dinozaurów? Na wspólną wędrówkę wśród prastarych drzew pachnących cynamonem, zaprasza Wojciech Doroszewicz, który w Chile realizował swój projekt badawczy, oraz portal TVN Meteo.

Krokodyl zżółkł, bo "kąpał się w coli"

Krokodyl Snappy zmienił barwę z zielonej na żółtopomarańczową. Zdaniem właścicielki niezwykły kolor wywołała woda, o kwasowości zbliżonej do pH coli. Zwierzę nie może teraz skutecznie wtopić się w naturalne środowisko. Na szczęście niefortunne kąpiele nie spowodowały u niego żadnej choroby.

Kilkadziesiąt trąb wodnych na jeziorze. Winna jesień

Niestabilne połączenie chłodnego jesiennego powietrza i ciepłych wód śródlądowych zrodziło dziesiątki trąb wodnych w sobotę nad jeziorem Michigan. National Weather Service wydało ostrzeżenia przed żywiołem. Zobaczcie jak powstaje jedną z trąb.

Wyrusz w świat z TVN Meteo

Chcesz zobaczyć, gdzie narodził się największy odkrywca świata, Krzysztof Kolumb lub poznać blaski i cienie Francji. Koniecznie obejrzyj premierowe odcinki z serii "Wybrzeża Świata: Europa" w TVN Meteo już w najbliższą niedzielę.

Zabaw się w Wielkiego Brata. Podejrzyj dzikie zwierzęta

Takiego reality show jeszcze nie widzieliście. W ukrytej kamerze można zobaczyć nocne kąpiele i miłosne zaloty. W wykonaniu dzikich świń, makaków, jeżozwierzy i wielu innych dzikich zwierząt. Niezwykłe sceny z życia indonezyjskiego lasu możemy zobaczyć dzięki projektowi Narodowego Parku Leuser na Sumatrze. Ukryte kamery zamontowane w lesie mają stać się nieocenionym narzędziem badawczym.

"Mamy kłopot, ale tylko z neutrinami"

- Depesza mrozi krew w żyłach nie tylko filozofów, bo musimy zmierzyć się z autorytetem Alberta Einsteina. Ale żaden poważny fizyk nie będzie teraz wyciągał zbyt pochopnych wniosków - mówi o najnowszym odkryciu naukowców z CERN Jacek Błoniarz-Łuczak z Centrum Nauki Kopernik w poranku TVN24.

Satelita NASA spadł na Ziemię. W Kanadzie?

- Szczątki satelity UARS niemal na pewno spadły na Ziemię. Czekamy na potwierdzenie wojska - podała NASA. Nie wiadomo jeszcze czy szczątki wyrządziły jakiekolwiek szkody. Prawdopodobieństwo tego jest jednak bardzo małe.

Jedz kasztany! To samo zdrowie

Kasztany jadalne są uznawane za jeden z najbardziej ekskluzywnych dodatków do dań i deserów kuchni europejskiej. Jada się je gotowane, pieczone lub prażone. Można je zemleć na mąkę, a następnie używać jej do przyrządzania ciast, chleba, naleśników. Mają też dużo wartości odżywczych.

"To odkrycie zasługuje na sto Nagród Nobla"

Cząstki elementarne, neutrina, są szybsze od światła. Informacja o tym przełomowym odkryciu obiegła świat o świcie. Fizycy doświadczalni z CERN na konferencji prasowej tłumaczyli wyniki swoich badań. Portal TVN Meteo towarzyszył wybitnemu teoretykowi fizyki prof. Ernestowi Bartnikowi, który na bieżąco komentował ich ustalenia. - Nie podważono ich. To odkrycie zasługuje na sto Nagród Nobla - powiedział nam profesor.

Prędkość światła przekroczona?

Naukowcy z CERN nie mogą uwierzyć - z przeprowadzonych przez nich badań wynika, że neutrino osiągnęło prędkość przekraczającą prędkość światła. Gdyby ich obliczenia okazały się prawdziwe, oznaczałoby to podważenie szczególnej teorii względności obowiązującej w fizyce od ponad 100 lat.

"Jeśli to prawda, będziemy mogli podróżować w czasie"

W piątek rano świat obiegła informacja o tym, że fizycy z CERN dokonali przełomowego odkrycia - wysłane przez nich neutrina pokonały 732-kilometrową trasę szybciej niż światło. Co dalej? Jakie to otwiera przed nami możliwości? Jak bardzo zmieni to nasze życie? Na te pytania odpowiada w rozmowie z portalem TVN Meteo prof. Ernest Bartnik, fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego.

4,5 tys. rozjechanych koali. Australia mówi dość

Zaostrzenie przepisów ruchu drogowego i budowa specjalnych tuneli dla koali ma zapobiec wymieraniu gatunku będącego symbolem Australii - wynika z raportu przedstawionego w czwartek przez członków jednej z komisji australijskiego Senatu. Zwierzęta najczęściej giną pod kołami samochodów. Taką śmierć poniosło już ponad 4,5 tys. misiów.

"Przeprowadziłem remontów kilka, jako inwestor"

Remont. Wydarzenie często oczekiwane, nierzadko konieczne, zazwyczaj kosztowne, z reguły uciążliwe i z pewnością nieudane. Przeprowadziłem remontów kilka, jako inwestor. Wrażenia niezapomniane.

Żegnamy lato. A witamy... polecie

Lato kończy się definitywnie. Prawa natury są nieubłagane i dlatego w piątek 23 września o godz. 11.05 oficjalnie żegnamy najcieplejszą z pór roku. Jeśli jednak macie opory przed przywitaniem rozpoczynającej się wtedy astronomicznej jesieni, to mamy propozycję. Powitajcie polecie.

Nieczynny satelita spadnie w ten piątek

Do Ziemi zbliża się ważący 6,5 tony nieczynny amerykański satelita badawczy UARS. NASA spodziewa się, że spadnie on w piątek po południu czasu wschodnioamerykańskiego. Włosi uważają, że będzie to między godziną 21 w piątek, a 5 rano w sobotę polskiego czasu.

"Wściekłe pięćdziesiątki" tworzą wiry w chmurach

Wyspa Heard jest położna w niezwykle ciekawym miejscu. Na Oceanie Południowym stale atakowana jest przez wiatry zwane "wściekłymi pięćdziesiątkami". Te, w połączeniu z dużym zachmurzeniem, powodują niezwykły, wirujący układ chmur.

Tak wygląda zorza polarna z kosmosu

Zorza polarna widziana z Ziemi jest jednym z najbardziej efektownych zjawisk pogodowych. Rzadkość jej występowania na zamieszkanych przez człowieka terenach czyni ją jeszcze bardziej atrakcyjną. Teraz, dzięki NASA, mamy okazję zobaczyć, jak wygląda ona z kosmosu.

Przetwory na zimę warto zrobić samemu

W ostatnią niedzielę, w pałacu w Jabłonnie, odbył się, pod patronatem starosty legionowskiego Jana Grabca, festiwal nalewek im. Księcia Pepi. Coraz częściej wracamy do przepisów "babci i dziadka". Możliwe, że doczekamy także festiwalu marynat, powideł i innych przetworów.

Płynie do nas niż znad Skandynawii

W ciągu najbliższej doby klin wyżowy osłabnie i północna część Polski znajdzie się pod wpływem niżu znad Skandynawii. Zacznie napływać nieco chłodniejsze powietrze polarno-morskie (PPm) znad Morza Północnego.

Wyspa napędzana kokosem i słońcem

Kokosy i słońce wkrótce zapewnią całą niezbędną energię elektryczną grupie wysp Tokelau na południowym Pacyfiku. Do sprawnego działania mieszkańcy będą używać... 200 orzechów dziennie. Takich ekologicznych wysp jest więcej.