Ciekawostki

Ciekawostki

Chmury jak fale tsunami nad Alabamą

W piątkowy poranek na niebie nad amerykańskim stanem Alabama pojawiły się chmury o kształcie fal tsunami nazwane przez miejscowych "marzeniem surfera". Niesamowite? Okazuje się, że meteorologia dobrze zna to zjawisko.

Stworzą pół ptaka, pół dinozaura?

W 2012 roku na Ziemię mogą powrócić dinozaury. A przynajmniej jeden. Plan "stworzenia" ptaka z widocznymi szczegółami anatomicznymi prehistorycznych dinozaurów zapowiedzieli naukowcy z USA i Kanady.

Dziwne smugi nad Śląskiem. Internauci zaniepokojeni

- Katastrofa lotnicza? Kometa? - zastanawiają się Reporterzy 24. W poniedziałek około godziny 15:30 na śląskim niebie pojawiły się dziwne smugi. Były bardzo gęste i miały niespotykane kształty. Zaniepokojeni internauci wysyłali zdjęcia na Kontakt 24.

Sztuczna czy prawdziwa? Jaką wybrać choinkę

Już tylko pięć dni do Wigilii. Większość z nas nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez choinki. W domach trwa spór o to, jakie drzewko wybrać: prawdziwe czy sztuczne? Problem pomagają rozwiązać leśnicy.

Jak skompletować sprzęt snowboardowy?

Coraz więcej amatorów białego szaleństwa zamienia dwie deski na jedną. Przy wyborze odpowiedniego sprzętu snowboardowego kierujemy się jednak nieco innymi parametrami, niż przy wyborze sprzętu narciarskiego. Podpowiadamy jak zrobić to profesjonalnie.

Łyżwiarze na ratunek jelonkowi

Na zamarzniętym kanadyjskim jeziorze Black Sturgeon utknął młody jelonek. Zwierzę nie było w stanie powrócić na ląd o własnych siłach. Na pomoc ruszyło mu trzech nastolatków z miasteczka Kenora w stanie Ontario.

Jeśli wierzyć przesądom...

"Co na nowy rok, to przez cały rok" - jeden z noworocznych przesądów. Idąc tym tropem pogodowo sytuacja się zmieni.

"Pierwszą gwiazdką" będzie Wenus

Czwarty tydzień grudnia będzie łaskawy dla tych, którzy lubią patrzeć w niebo. Po raz ostatni w tym roku będziemy mogli zobaczyć Księżyc, a na dodatek - w towarzystwie Merkurego. Ponadto w wigilijny wieczór, jako pierwsza gwiazdka, zaświeci nam Wenus.

W czwartek przyjdzie do nas zima. Astronomiczna

Zima zbliża się do nas wielkimi krokami. W najbliższy czwartek rano Słońce wstąpi w znak Koziorożca. Moment przesilenia zimowego, a więc początek astronomicznej zimy wypadnie w tym roku 22 grudnia o godzinie 6.30 czasu polskiego.

Tomasz Z. pyta, "Grzyby w grudniu to normalka?"

Weekend spędziłem na Suwalszczyźnie. Pojechałem w zimowej kurtce. Na wszelki wypadek do samochodu wrzuciłem zimowe buty - niektóre modele matematyczne zapowiadały śnieżyce. Śniegu było tyle co kot napłakał, nawet w Wiżajnach pogoda przemawiała jesienią.

Jowisz zjada własne "serce"

Najnowsze badania pokazują, że Jowisz - największa planeta Układu Słonecznego, zniszczył część swojego centralnego rdzenia. Jak na ironię, winę za taki stan rzeczy ponosi wodór i hel, czyli pierwiastki, dzięki którym Jowisz jest gazowym gigantem. To one otaczają bowiem "serce" Jowisza.

Opłatek, śledź i barszczyk w lodowatej wodzie

W ostatni weekend przed rodzinnym spotkaniem wigilijnym, morsy m.in. w Gorzowie, ale też Szwajcarii, uczciły swoim zwyczajem Boże Narodzenie. Nie obyło się bez opłatka, śledzika i barszczu. A wszystko to podane w temperaturze 2 st. C.

Joachim wciąż nad Polską

W ciągu najbliższej doby niż Joachim znad Zatoki Ryskiej przemieści się nad południową Finlandię. Północna Polska pozostanie pod wpływem tego niżu.

Jaki kupić sprzęt narciarski?

Deski, wiązania, buty, kijki, gogle, kask - to zestaw obowiązkowy dla wszystkich amatorów białego szaleństwa, tak początkujących, jak i zaawansowanych. TVN Meteo podpowiada, jak odpowiednio do umiejętności i cech fizycznych dobrać sprzęt.

Wypożyczalnia reniferów hitem na Wyspach

Brytyjczycy znudzili się sztandarowym symbolem Bożego Narodzenia, świętym Mikołajem. Przestają się za niego przebierać, za to dużo chętniej korzystają z usług wypożyczalni reniferów. Wśród nich jest m.in. premier Wielkiej Brytanii David Cameron.

Powietrze do kupienia. 5 euro za słoik

Władze portugalskiego miasta Guarda zarabiają w nietypowy sposób - sprzedają powietrze z terenu byłego sanatorium. Słoiczki z "czystym powiewem" kosztują 5 euro.

Przyroda maluje abstrakcje

Naturalny krajobraz Falklandów uchwycił 14 grudnia spektoradiometr MODIS umieszczony na satelicie NASA. Atlantyk, na wschód od wysp, opalizuje niebieskim odcieniem, a całość przykrywają wstęgi chmur.

Świąteczne dekoracje na zdrowie i dobre samopoczucie

Świąteczne dekoracje, którymi od tego weekendu zdobimy nasze domy, wzmacniają nasze zmysły, szczególnie węchu i tym samym poprawiają samopoczucie. Zapach pomarańczy nadziewanych goździkami, cynamonu i choinki są kojące, odprężające i działają antybakteryjnie.

Jak się przygotować do nart i deski?

Wyprawa na narty i deskę zaplanowana, sprzęt i akcesoria kupione, a co z kondycją? Ta wymaga wzmocnienia. Ciało potrzebuje mocnych mięśni i stawów, by zniwelować ryzyko kontuzji. TVN Meteo podpowiada, jak krok po kroku poprawić swoją sprawność fizyczną przed długo wyczekiwanym wypadem na narty.

Superdokładny satelita i jego pierwsze globalne ujęcie Ziemi

VIIRS, super-dokładne narzędzie fotograficzne zamontowane na nowoczesnym satelicie NASA o nazwie NPP, codziennie, z wysokości 824 km ponad Ziemią, zbiera ujęcia Niebieskiej Planety. To, wykonane 24 listopada, jest pierwszym kompletnym obrazem Ziemi uchwyconym przez ten aparat.

Gwiezdny anioł w konstelacji Łabędzia

W odległości 2000 lat świetlnych od Ziemi, w Konstelacji Łabędzia, znajduje się niezwykła mgławica. Sharpless 2-106 kształtem przypomina anioła, takiego jak te, które na Boże Narodzenie rozwieszamy na choinkach.

Zobacz, jak "bije serce" czarnej dziury

Międzynarodowy zespół astronomów zidentyfikował kandydatkę na najmniejszą znaną badaczom czarną dziurę. Dowód na jej istnienie pochodzi z niezwykłego wzorca promieni rentgenowskich, przypominających wzorzec bicia serca widoczny na elektrokardiogramie. Jak dotąd taki wzorzec został zidentyfikowany tylko w jednej czarnej dziurze.

100 waleni w lodowej pułapce

Ponad 100 białuch, gatunku waleni, utknęło w dwóch dziurach znajdujących się w lodzie, który rozciąga się na wodach pomiędzy Rosją a Alaską. Jedyną szansa ratunku dla nich jest interwencja człowieka.