Dunaj, Dniestr, Dniepr i Don wpadają do Morza Czarnego. A w nim? Fitoplankton, który dzięki składnikom naniesionym przez wielkie rzeki rozrósł się tak, że można zobaczyć go z kosmosu. Zdjęcie światu pokazała NASA.
Fitoplankton to mikroskopijne rośliny, które rosną przeważnie w nasłonecznionych wodach powierzchniowych oceanów i mórz.
Różne typy fitoplanktonu odbijają różnokolorowe światło. Gatunki, które kwitną głębiej mają ciemniejszą barwę, bo odbijają mniej promieni, dlatego widoczny na zdjęciu obraz jest tak zróżnicowany.
Kolonie fitoplanktonu rozwijają się wiosną i latem tam, gdzie promienie słoneczne pobudzają fotosyntezę, a wody są stosunkowo spokojne. Organizmy żyją tylko kilka dni, ale jego wykwity utrzymują się na wodach powierzchniowych jeszcze długo potem.
Łatwość rozwoju
W Morzu Czarnym rozkwit fitoplanktonu to dość częste zjawisko. W górnej warstwie wody, która jest lżejsza, świeższa i mniej słona takiego rodzaju organizmom łatwiej się jest rozwijać. Dlatego kolonie mikroskopijnych roślin łatwo rozprzestrzeniają się w tym akwenie. Dodatkowo rzeki wpływające do morza dostarczają roślinom mnóstwo substancji odżywczych.
Autor: ar/rs / Źródło: NASA