Ciekawostki

Ciekawostki

Przełom w szukaniu życia pozaziemskiego

Kosmiczny Teleskop Spitzera wykrył światło emanujące z planety klasy super-Ziemia położonej poza naszym układem słonecznym. Choć nie nadaje się ona do zamieszkania, to badanie jest historycznym krokiem w kierunku poszukiwania śladów życia na innych planetach. Odkrycia dokonano za pomocą urządzenia, które wymyślono w czasach, kiedy o istnieniu "super-Ziem" nikt jeszcze nie miał pojęcia.

1600 zł za godzinną przejażdżkę gondolą w Wenecji

Gondolier z Wenecji zażądał od rosyjskich turystów 400 euro (ponad 1600 zł) za niespełna godzinną przejażdżkę gondolą. To skandal, ponieważ zgodnie z obowiązującą taryfą kosztuje to 5 razy mniej. "Nie ujdzie mu to na sucho", twierdzi związek gondolierów.

Idzie ocieplenie. 2 stopnie w ciągu 40 lat?

Coraz większa emisja dwutlenku węgla spowoduje w ciągu 40 lat wzrost średniej globalnej temperatury o 2 st. C, a do 2080 r. ocieplenie nawet o 2,8 st. C. Taki scenariusz prognozuje Klub Rzymski. Zdaniem tego prestiżowego think tanku, jest mało prawdopodobne, by rządy ograniczyły emisję CO2 o tyle, żeby powstrzymać zmiany klimatyczne, a co za tym idzie występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych.

"Po deszczu zawsze wychodzi słońce"

"Po deszczu zawsze wychodzi słońce" - tymi słowami pocieszał nas nasz przyjaciel Chorwat, kiedy byliśmy w deszczowej Opatiji. I chociaż ma on niewiele wspólnego z prognozowaniem pogody, to nie musieliśmy długo czekać, żeby jego słowa się sprawdziły.

Astronauci też oglądali Super Księżyc

Nawet obserwowany z Ziemi, w sobotnią noc był zauważalnie większy niż zwykle. Oglądany orbity naszej planety wyglądał jeszcze bardziej spektakularnie. W sobotę czarowi Super Księżyca poddali się także astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Ten miś nie lubi matematyki

Niedźwiadek włamał się do szkoły podstawowej w New Jersey. W pościg za misiem, który staranował szklane drzwi wejściowe, a potem przebiegł się po korytarzu, rzucił się woźny. Zwierzę nikomu nie wyrządziło krzywdy, podarło tylko kilka podręczników do matematyki.

Trzy lata walczył o kawę dla kotów

Wiedeń, miasto o bogatej kawiarnianej tradycji, idzie z duchem czasu. Otwarto tam pierwszą kawiarnię dla ... kotów. Futrzaki mogą wraz ze swoimi właścicielami napić się kawy lub uciąć sobie drzemkę w specjalnie przygotowanych dla tego celu miejscach.

Samotnie dookoła świata. Kapitan Cichocki zamknął wielką pętlę

Tomasz Cichocki po 312 dniach ukończył samotny rejs wokół globu. W poniedziałek wieczorem 54-letni żeglarz z Olsztyna na jachcie "Polska Miedź" typu Delphia 40.3 minął latarnię morską Pointe du Petit Mineau w pobliżu francuskiego Brestu, skąd 1 lipca 2011 roku rozpoczął swój rejs. Przed godziną 19 wpłynął do portu.

Podają bakteriom żelazo, a one produkują magnesy

Specjalny rodzaj bakterii może już niedługo posłużyć do produkcji mikroskopijnej wielkości dysków twardych i przewodów elektrycznych. Nowa technologia została opracowana przez naukowców z Leeds i Tokio.

Wydzielały gazy, aż się zadusiły?

Krowy zagrażają naszemu klimatowi, bo efektem końcowym ich procesu trawienia jest metan. Brytyjscy naukowcy uważają, że to samo dotyczyło dinozaurów. Za czasów swojej świetności miały emitować 250 milionów ton tego gazu rocznie. Ilość ta zdecydowanie mogła doprowadzić do globalnego ocieplenia - jednej z prawdopodobnych przyczyn wyginięcia wielkich gadów.

Lepiej od nas wie, gdzie jest huragan

Aqua – jeden z trzech najważniejszych dla świata nauki satelitów - obchodzi właśnie dziesięciolecie działalności na orbicie naszej planety. Od 2002 roku bada on cyrkulację wody i wszystko, co z kosmosu da się w tej sprawie wypatrzeć. Zawdzięczamy mu wiele – od pięknych zdjęć po niespodziewane odkrycia.

Mógł bez trudu połknąć człowieka

Mierzyły ponad osiem metrów długości i mogły z łatwością połknąć człowieka. Ślady tych przedstawicieli nieznanego dotąd gatunku prehistorycznych gadów odkrył naukowiec Iowa University, analizując zbiory paleontologiczne kenijskiego Muzeum Narodowego.

Przykry koniec majówki. Dom zawisł na krawędzi

Przymusową ewakuacją zakończył się długi weekend dla pewnego londyńczyka. Jego nadmorska posiadłość w Devon w Wielkiej Brytanii częściowo runęła z klifem do morza. Dom wygląda tak, jakby zaraz też miał osunąć się w przepaść.

Zamiast Bruce'a Willisa rój mikrosatelitów

Choć na razie nic nie zapowiada, żeby w najbliższej przyszłości naszej planecie miało zagrozić niszczące zderzenie z asteroidą, naukowcy nie przestają szukać sposobu obrony przed takim zagrożeniem. Nowy pomysł mają młodzi brytyjscy inżynierowie. Ewentualną asteroidę, która znalazłaby się na kursie kolizyjnym z Ziemią, chcą zbombardować rojem satelitów wielkości paznokcia.

Widzicie strusia? Skrył się w chmurach

Zwykle kojarzą się z barankami, ewentualnie ze statkami, o czym śpiewał na początku lat 90 Andrzej Krzywy z De Mono. Strusia jak z kreskówki nie spodziewaliśmy się. Zdjęcia takiej właśnie chmury przesłał na Kontakt Meteo Reporter 24. Zobaczcie sami!

Nawet w Chorwacji pogoda potrafi zaskoczyć

Pogoda potrafi zaskoczyć nawet w Chorwacji. Dziś zarówno w naszym kraju, jak i w kraju lawendy, im dalej na północ tym było chłodniej. Wczoraj wieczorem, kiedy dotarliśmy do miasta Poreć zaczęło padać.

Cały świat na tropie Super Księżyca

Minionej nocy mogliśmy oglądać Super Księżyc. Optycznie był 14 procent większy i 30 procent jaśniejszy. Z zapartym tchem przyglądał mu się cały świat. Zobacz, jak wyglądał na różnych szerokościach geograficznych.

Super Księżyc w obiektywach Reporterów 24

Tej nocy nad naszymi głowami zawisł "Super Księżyc". Jego tarcza jest 14 proc większa i 30 proc. jaśniejsza od tarczy zwykłego Księżyca. Istnieją teorie mówiące, że takie zjawisko skutkuje katastrofami naturalnymi i gwałtownymi zmianami pogody.

Na Spitsbergenie górnicy latają do pracy czarterami

Jak żyje się na Spitsbergenie? Całkiem nieźle: pracownicy kopalni na poranne zmiany latają samolotami. O codziennych zmaganiach z klimatem osadników archipelagu Svalbard opowiadają naukowcy z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund.

Już wiedzą, dlaczego Pigmeje są tacy mali!

Zidentyfikowano geny odpowiedzialne z mikrą posturę Pigmejów. To przełom. Do tej pory sądzono, że ich niewielki wzrost spowodowany jest raczej przez warunki klimatyczne, w których żyją.

W 584 dni dookoła świata. Na bateriach słonecznych

Ekologiczny statek pokonał 32 tys. mil morskich i opłynął świat dookoła. Brzmi jak z powieści Juliusza Verne'a? Od 4 maja 2012 roku to już rzeczywistość. Planet Solar dopłynął po prawie dwóch latach rejsu do ostatniego zaplanowanego na swojej trasie portu - Monako.

La Niña wreszcie odpuszcza, Australijczycy odetchną

Wszystko wskazuje na to, że La Niña - zjawisko pogodowe odpowiedzialne m.in. za powodzie w Australii - wygasła na jakiś czas. - Wody Oceanu Spokojnego, przez dwie kolejne zimy chłodniejsze niż wynosi średnia, wreszcie się ociepliły. To oznacza, że o zjawiskach, do których przyczynia się La Niña możemy na razie zapomnieć - zapewniają badacze z Climate Prediction Center, jednostki U.S. National Weather Service.

Zabójcze pole czarnego potwora

Po raz pierwszy badaczom udało się ustalić tożsamość gwiazdy, która padła ofiarą supermasywnej czarnej dziury. Śmierć nieszczęśnicy może dać im cenne wskazówki dotyczące funkcjonowania gigantycznego potwora, który zabija za pomocą swojego pola grawitacyjnego.

"Pisklę Orła i Reszki jest bardzo silne"

Kilka dni temu przywitaliśmy na świecie pisklę Orła i Reszki - bielików, których życie od miesiąca śledzimy na żywo online. Razem z nami ptaki podgląda już ponad 100 tysięcy Internautów. O kondycji malucha opowiedziała nam Hanna Kolasińska z Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi.