Ciekawostki

Ciekawostki

Chmury uwieczniły szlak statków

Rzadkie oblicze smug kondensacyjnych. Zazwyczaj z dołu oglądamy te pozostawione przez samoloty. Tym razem możemy obejrzeć powstałe po rejsach statków, a do tego - z góry.

Tak wyglądały pingwiny giganty

Wiele milionów lat temu na Ziemi mieszkały ogromne w porównaniu do współczesnych pingwiny. Ich ojczyzną były tereny dzisiejszej Nowej Zelandii.

Chcesz żyć wiecznie? Koniec z seksem!

Któż nie chciałby żyć wiecznie... Niektóre płazińce w imię długowieczności zrezygnowały z seksu. Wszystko dzięki temu, że rozmnażają się przez podział komórki.

Śnieżne czapy na szczytach Atlasu

Chłodny front, który w styczniu i lutym wywołał falę mrozów i śnieżyc w całej Europie, dotarł też do Afryki. Na zdjęciu widzimy zaśnieżone góry Atlas na terenie Maroka.

Zamiast ryb łowili swoje samochody

Przykra niespodzianka czekała na uczestników finału turnieju wędkarskiego na jeziorze Winnebago w amerykańskim stanie Wisconsin. Po powrocie z zawodów wędkarze znaleźli swoje samochody do połowy zanurzone w wodzie. - Można się było tego spodziewać - podsumowuje jeden z nich.

Cała wieś na aukcji. W cenie kawalerki

Wieś w cenie kawalerki - to tegoroczny hit sezonu w branży nieruchomości. Gdzie? W zachodniej Francji. 19 budynków, basen i kort tenisowy czekają na nowego właściciela.

Spóźniony samolot, zgubiony bagaż, zły pokój. Odszkodowanie: za co się należy?

Sezon narciarski trwa. Podróżnym serce nadal szybciej bije na myśl, czy podczas wymarzonej wyprawy w góry, linie lotnicze nie zgubią przewożonego sprzętu? Albo co robić, kiedy austriacki pociąg spóźnia się już kilka godzin? Europejskie Centrum Konsumenckie w Polsce podpowiada, jak sobie radzić w takich sytuacjach i dochodzić swoich praw.

Piasek pokrył powierzchnię Morza Arabskiego

Morze Arabskie pokryły wielkie ławice piaskowego pyłu. Zdjęcia wykonał należący do NASA satelita Aqua za pomocą spektroradiometru wykorzystującego obrazowanie w umiarkowanej rozdzielczości.

Księżyc się kurczy! Dowód: Rowy tektoniczne

Odległość pomiędzy centrum Księżyca a jego powierzchnią zmniejszyła się i to aż o około 90 metrów - wynika z analiz przeprowadzonych przez naukowców NASA. Dowodów na to dostarczyły zdjęcia powierzchni Srebrnego Globu wykonane przez amerykańską sondę kosmiczną.

Reporterzy 24 i koniunkcja Księżyca z Wenus

Reporterzy 24 hiszpan i jarecki3116 w sobotni wieczór wybrali się na nietypowy seans. Oglądali nie film w kinie, nie spektakl w teatrze, a lutowe niebo, na którym spotkała się Wenus z Księżycem.

Strach jest słodki. Przynajmniej dla ryb

Kiedy jedna ryba zostanie ranna, reszta ławicy gwałtownie ucieka ostrzeżona przez tajemniczą substancję odpowiedzialną za uczucie strachu. Naukowcy postanowili zbadać jej właściwości i okazało się, że rybi strach jest... słodki.

Wenus i Księżyc tuż obok. Zaświecą bardzo jasno

Wieczorem czeka nas wspaniałe widowisko. - Będziemy mogli obserwować spotkanie Wenus i Księżyca, dwóch najjaśniejszych (zaraz po Słońcu) ciał na naszym niebie - poinformował Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Jezioro Aralskie znika. Zdjęcia z lat 60. i dziś

To było jedno z czterech największych jezior na świecie. Przez miejscowych zwane także morzem. Dziś Jezioro Aralskie zajmuje zaledwie 10 proc. swojej pierwotnej powierzchni. Katastrofalny wpływ na losy zbiornika miał rosyjski pomysł użyźnienia okolicznych pól.

Czy to najmniejsze jajko świata?

W czwartek w jednym z miast na wschodzie Chin odnaleziono jajko, które będzie aspirować do miana najmniejszego kurzego jajka na świecie - mierzy sobie ono tylko 1,3 cm.

Tak wygląda zaćmienie Słońca w kosmosie

We wtorek 21 lutego Księżyc znalazł się pomiędzy należącym do NASA satelitą SDO (Solar Dynamics Observatory) i Słońcem, dzięki czemu doszło do częściowego zaćmienia Słońca. Zobaczcie, jak to zjawisko wspaniale wygląda w przestrzeni kosmicznej.

Zapadną w zimowy sen przy Misiu Uszatku

Młodzi mieszkańcy podkarpackiego Jarosławia mają już dość zimy. W sobotnie popołudnie symbolicznie (i publicznie) położą jej kres - "zapadną w zimowy sen", a po chwili obudzi ich z niego budzik.

Przywrócili go do życia po 30 tys. lat

Choć wygląda niepozornie, jest najcenniejszym - bo najstarszym - kwiatem świata. Lepnica wąskolistna swego czasu, około 30 tysięcy lat temu, była bardzo powszechna na półkuli zachodniej. Jej prehistoryczną postać przywrócili do życia rosyjscy naukowcy, którzy już planują szukanie do badań jeszcze starszych roślin.

Prezydent w miniaturze. Obiecał Żywcowi parę danieli

Dzień wypełniony reprezentacyjnymi obowiązkami w Żywcu miała dziś prezydencka para. Po spotkaniu z podopiecznymi jednej z fundacji, wizycie w przedszkolu im. rodziny Komorowskich oraz w miejskiej stajni, Anna i Bronisław Komorowscy zwiedzili otwarty niedawno w mieście park miniatur.