Ciekawostki

Ciekawostki

Polowali na czarownice, bo było zimno?

Salem cieszy się w świecie złą sławą z powodu procesów, w których kobiety oskarżano o uprawianie magii. Wiele z nich zostało skazanych na śmierć. Teraz naukowcy i historycy wspólnie doszli do wniosku, że jednym z powodów, dla których kobiety zostały obwinione o magię, mógł być kryzys ekonomiczny: w regionie przedłużał się okres ochłodzenia, a plony niszczały.

Kosmiczna tarantula w ziemskim zwierciadle

Zdjęcie kosmicznej tarantuli jest jednym z prezentów, jakie Kosmiczny Teleskop Hubble'a daje na swoje 22 urodziny. To dzięki niemu poznajemy Wszechświat, odkrywamy nowe galaktyki i oglądamy zjawiskowe fotografie najdalszych zakamarków kosmosu.

Ambasador USA wysprzątał Tatry

Zielony worek na śmieci, rękawiczki i specjalne szczypce do podnoszenia nieczystości - w takim rynsztunku mogli dziś spotkać turyści w Dolinie Strążyskiej amerykańskiego ambasadora w Polsce Lee Feinsteina. Dyplomata wraz z władzami Tatrzańskiego Parku Narodowego i Zakopanego uczcili w niedzielę Dzień Ziemi sprzątając jeden z tatrzańskich szlaków turystycznych.

Stratocumulus undulatus. Chmura urokliwa

Nietypowe pofalowane chmury uchwycił nad Bydgoszczą Reporter 24. - Undulatus to bardzo urokliwa odmiana Stratocumulusa. Jest regularnie pofalowana i wygląda jakby z wałów chmur, przypominających nieco fale na morzu - komentuje Arleta Unton-Puziołek, synoptyk TVN Meteo.

Stonoga z głową smoka nad "miastem latawców"

Stonoga ze smoczą głową, zwierzęta, motocykle - to tylko niektóre z 1156 latawców, od których zaroiło się niebo nad chińskim Weifang. Na coroczny festiwal do "miasta latawców" zjechało 95 drużyn z Chin i całego świata. Organizatorzy chcą trafić do Księgi Rekordów Guinnessa.

Steward z Titanica poszukiwany na ulicach Liverpoolu

Ulice Liverpoolu na trzy dni zdominowały olbrzymie kukły. Sięgają nawet kilkunastu metrów wysokości i opowiadają opartą na faktach historię liverpoolskiej rodziny, rozłączonej na zawsze na skutek zatonięcia Titanica.

Meksykańscy rybacy złapali sześciometrowego żarłacza

Ważącego tonę i mierzącego sześć metrów długości żarłacza białego złowili dwaj meksykańscy rybacy z małej łódki, niewiele większej od gigantycznej ryby. Zwierzę zaplątało się w sieci w Zatoce Kalifornijskiej. W jego brzuchu znaleziono dwie foki.

Woda wycieka z jezior na grenlandzkim lądolodzie

Ocieplenie w Arktyce sprawia, że coraz większa ilość wód roztopowych z jezior na grenlandzkim lądolodzie spływa do morza. - To może przyspieszyć rozpływanie się pokrywy lodowej, a tym samym wzrost poziomu mórz - alarmują naukowcy. Przyznają jednak, że to nie jedyny możliwy scenariusz. Jeśli wody wyrzeźbią sobie drogę przez lądolód, skutki osuszania jezior mogą być odwrotne.

Kawior wart 16 tys. zł zjadł w 90 sekund

Mniej niż 90 sekund zajęło 49-letniemu Rosjaninowi zjedzenie pół kilograma kawioru wartego ok. 16 tys. złotych. Mężczyzna wygrał pierwsze w historii zawody jedzenia kawioru na czas.

Ekolodzy górą. Zagadka 600 martwych delfinów zostanie wyjaśniona

Ekolodzy dopięli swego. Będzie oficjalne śledztwo w sprawie ponad 600 martwych delfinów znalezionych na plaży w północnym Peru. Ekolodzy twierdzą, że za masowe zgony tych zwierząt odpowiedzialne są koncerny naftowe. Łącznie tego lata naliczono około 3 tysięcy padłych delfinów.

Jezioro jak w Afryce znalezione na Tytanie

Solnisko to silnie zasolony akwen, który powstaje w miejscach, gdzie parowanie substancji jest intensywniejsze niż opady. Naukowcy z NASA przy pomocy sondy Cassini odkryli taki na księżycu Saturna - Tytanie. Podobieństwa są uderzające.

Sokoły wypędziły gawrony z Jasła

Trzy przeszkolone sokoły razem ze swoim sokolnikiem zakończyły swoją misję w jasielskim Praku Miejskim sukcesem. Zadanie? Odstraszyć gawrony, bo ludzie nie chcą, by zakładały tam gniazda.

Orograficzne stratocumulusy w strumieniu

Kombinacja chmur orograficznych, a konkretniej stratocumulusów utworzyła fantastyczny wzór na firmamencie. Jak zawsze czujny satelita NASA sfotografował zjawisko i teraz możemy je sami zobaczyć. Arleta Unton-Pyziołek, meteorolog TVN Meteo natomiast wyjaśniła nam, co się na tym zdjęciu dzieje.

Tak pęka lód w olbrzymiej zatoce

Zatoka Hudsona jest zazwyczaj zamarznięta od stycznia do maja każdego roku. W kwietniu lodowa pokrywa zaczyna pękać. Zjawisko to niezwykle prezentuje się z lotu ptaka. Dzięki satelicie NASA wiemy, jak rzeczywiście wygląda.

Kamienny statek na brzegu Bałtyku

59 ciężkich głazów ustawionych na szwedzkim klifie nad Bałtykiem odtwarza kształt statku. Większość naukowców uważa Ales Stenar za jedno z wielu miejsc pochówku z późnej epoki żelaza. Ale są też tacy, według których to starsza konstrukcja. Twierdzą, że to kamienny kalendarz z epoki brązu.

Rzeka atmosferyczna niesie więcej wody niż Amazonka

Rzeka atmosferyczna to nowe zjawisko pogodowe. Zostało ono odkryte dzięki analizie zdjęć satelitarnych. O takiej rzece oraz o innych zjawiskach, które powodują wielkie powodzie, opowiadał w programie "Meteo News" gość Tomasza Wasilewskiego, dr hab. Artur Magnuszewski z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Czy JUICE znajdzie życie na Ganimedesie?

Projekt wysłania sondy, która zbadałaby, czy na lodowych księżycach Jowisza może istnieć życie, ma zdaniem specjalistów największe szanse na wygranie flagowego programu Europejskiej Agencji Kosmicznej. Kiedy JUICE dotrze do celu, sprawdzi, czy pod warstwą lodu na Kallisto, Europie i Ganimedesie znajduje się woda w stanie ciekłym.

Gekon jak trzmiel i kolorowe żaby

Nowy gatunek gekona i dwa nieznane dotąd gatunki żab zdołali odkryć i opisać w ostatnim czasie biolodzy. Sprawdźcie, jak wyglądają zwierzęta, o które wzbogaciła się systematyka organizmów.

Łysej myszy wyrosły ludzkie włosy

Grupa naukowców z tokijskiego uniwersytetu wyhodowała ludzkie włosy na łysej myszy. Badacze osiągnęli to, przeszczepiając pod skórę zwierzęcia zmodyfikowane tkanki. Ich eksperyment daje nadzieję na postęp w leczeniu łysienia.

Nikt nie ucieknie przed czołem pożaru traw

62 tysiące pożarów traw gasili polscy strażacy w krótkim okresie od 1 marca do 17 kwietnia. O tym, jak niebezpieczny jest proceder wypalania traw i kiedy bywa użyteczny, opowiadał w programie "Meteo News" rzecznik komendanta Państwowej Straży Pożarnej.

Symbol wiosny rozwinął się w Chorzowie

Takich dużych kwiatów nie ma żadne z drzew rosnących w Polsce. Ich pojawienie się na gałęziach jeszcze przed liśćmi to jeden z symboli wiosny. Kwitnące magnolie, bo o nich mowa, mogą już podziwiać mieszkańcy Chorzowa.

Narodziny i przejście tornad w 30 sekund

W 30 sekund można obejrzeć skróconą historię powstania tornad, które w sobotę i niedzielę zaatakowały środkową część Stanów Zjednoczonych. Na animacji przygotowanej przez amerykańskich naukowców widać, jak ruch mas powietrza doprowadza do powstania licznych wirów. 14 i 15 kwietnia na terenie Oklahomy, Kansas, Nebraski i Iowy odnotowano ich ponad 135.

Brytyjczyków częściej zabijają spaliny niż samochody

Więcej Wyspiarzy umiera w wyniku zanieczyszczenia powietrza związanego z ruchem ulicznym niż w wypadkach drogowych. Co roku od wysokiego stężenia szkodliwych związków chemicznych ginie 19 tys. Brytyjczyków. Koszt zanieczyszczeń powietrza sięga 6 mld funtów.

Spektakularny wyrzut ze Słońca. NASA zarejestrowała wybuch

"Piękny, efektowny wybuch" - tak NASA określiła erupcję na Słońcu, do której doszło w poniedziałek. W jej wyniku doszło do koronalnego wyrzutu masy. Obłok rozgrzanych cząsteczek został wyrzucony w przestrzeń kosmiczną. Towarzyszący całemu procesowi rozbłysk został zarejestrowany przez specjalny pojazd kosmiczny obserwujący naszą gwiazdę.

Oto Moskwa, a nad nią zorza. Niepowtarzalny widok z orbity

Charakterystyczne zielone smugi nad horyzontem, a na ziemi miasto jak świetlista gwiazda - to kolejny piękny widok, jakim podzielili się z nami astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Widoczna w centrum zdjęcia metropolia to Moskwa. Za nią widać kurtynę zorzy polarnej i jasne światło przedświtu.

Przeżył zejście lawiny. Zobacz relację

Sam kilka razy przeżył spotkanie z lawiną, ale każdemu radzi unikać takich sytuacji. - Widzi się to wszystko, obserwuje. To jest żywioł niezależny od nas - mówił na antenie TVN Meteo alpinista Leszek Cichy. W programie "Meteo News" podpowiadał, jak unikać błędów, które w górach mogą kosztować życie.