Ciekawostki

Ciekawostki

Wrócił na Ziemię. Ale co robił w kosmosie?

Bezzałogowy wahadłowiec Pentagonu X-37B, który spędził ponad rok na orbicie w celu wiadomym tylko nielicznym amerykańskim wojskowym, wrócił na Ziemię. W sobotę wylądował w kalifornijskiej bazie Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.

Neandertalczycy potrafili malować?

Europejscy uczeni ogłosili w czwartek, że wiele słynnych malowideł naskalnych w Hiszpanii jest o tysiące lat starszych, niż myślano. Ich zdaniem te dzieła sztuki są na tyle wiekowe, że z powodzeniem mogły zostać stworzone nie przez naszych przodków, a przez neandertalczyków. To kontrowersyjna teza, której potwierdzenie pomogłoby rozwiązać kilka zagadek dotyczących ewolucji człowieka.

Chinki prognozują Euro w bikini. Walczą o miliony widzów

Skąpo ubrane dziewczęta przedstawiają prognozę pogody na Euro 2012 w kraju, w którym mało kto interesuje się tym turniejem. W taki sposób tegoroczne Mistrzostwa Europy w piłce nożnej promują i zwiększają swoją oglądalność... Chińczycy z Guangdong TV.

Zderzył się z wielorybem i przeżył

- Mężczyzna, którego łódź zderzyła się z wielorybem, jest cały, zdrowy i czuje się dobrze - informuje Straż Wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Do tego nietypowego wypadku doszło we wtorek wieczorem kilkadziesiąt kilometrów od Meksyku.

Prognoza pogody z GPS

System nawigacji satelitarnej może posłużyć nie tylko do określania pozycji. Okazuje się, że sieć satelitów może się okazać użyteczna również w prognozowaniu pogody.

Dziś święto wiatru

15 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Wiatru. Z tej okazji Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej zorganizowało happeningi, wystawy i konkursy w największych polskich miastach. Sprawdźcie, co dzieje się na waszym podwórku.

"Meteo News" schodzi pod wodę

Podwodne rezerwaty morskie, które łącznie będą miały wielkość powierzchni Indii, w niedługim czasie powstaną w Australii. To, jak bardzo piękne i zróżnicowane jest ich środowisko oraz z jakimi zagrożeniami będzie wiązać się ich powstanie zobaczycie w dzisiejszym odcinku "Meteo News".

Były na skraju zagłady. Teraz same polują

Populacja pum górskich rozprzestrzenia się na nowe tereny Stanów Zjednoczonych. Sytuacja jest tym bardziej zaskakująca, że nie tak dawno kuguarom groziło wyginięcie. Dziś populację pum górskich w USA szacuje się na 30 tysięcy.

Kosmiczny rentgen gotowy do pracy

Amerykańska agencja kosmiczna NASA umieściła w środę na orbicie rentgenowski teleskop NuStar, po którym astronomowie obiecują sobie wiele nowych informacji o czarnych dziurach oraz o powstawaniu i ewolucji galaktyk. Start rakiety z urządzeniem odbywał się nietypowo - z samolotu zamiast z powierzchni Ziemi.

Przejdzie nad Niagarą bez zabezpieczenia

33-letni akrobata z Florydy rzuca wyzwanie wodospadowi Niagara. Zamierza jako pierwsza osoba na świecie przejść nad nim po cienkiej linie bez żadnej asekuracji. Ma tego dokonać w piątek.

WHO: diesel rakotwórczy jak azbest

Spaliny oleju napędowego powodują raka u ludzi - uznała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Stawia to popularnego diesla w tej samej grupie niebezpiecznych substancji co azbest, arsen czy gaz musztardowy. Przemysł motoryzacyjny jest oburzony tą wiadomością.

Morze Czarne zakwitło za wcześnie

Morze Czarne zakwitło wcześniej niż zazwyczaj. Wolne od mikroorganizmów są tylko wybrzeże bułgarskie i rumuńskie. Pozostała powierzchnia akwenu została zdominowana przez fitoplankton, co uchwycił spektroradiometr umieszczony na satelicie Aqua NASA.

Komarom sroga zima niestraszna

Nie mamy dobrych wiadomości. Choć dotąd wydawało się, że skutecznym remedium na letnią inwazję komarów jest sroga zima, naukowcy odbierają tę nadzieję. Zdaniem polskich entomologów, agresywność owadów nie ma związku z ostrością tej pory roku.

Najmniejszy księżyc krąży wokół Jowisza

Odkryty niedawno księżyc Jowisza jest najmniejszym naturalnym satelitą, jakiego kiedykolwiek odnaleziono - podali brytyjscy naukowcy. Ma on zaledwie 2 km średnicy. Dla porównania nasz Księżyc ma niemal 3,5 tys. km średnicy.

NASA walczy o budżet, sprzedając babeczki

W sobotę badacze NASA zajęli się nie spoglądaniem w niebo, lecz… sprzedażą ciasteczek i czyszczeniem butów. Ich nietypowa aktywność była protestem przeciwko cięciom budżetowym, jakie w 2013 roku zamierza wprowadzić w niektórych programach prezydent USA Barack Obama.

Zbudują największy teleskop świata

Zatwierdzono budowę największego teleskopu optycznego świata. Średnica jego zwierciadła będzie cztery razy większa od dotychczasowych liderów i wyniesie prawie 40 metrów. European Extremely Large Telescope (E-ELT) stanie w Chile na wysokości 3060 metrów n.p.m. i, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zacznie pracować w 2020 r.

Niedźwiedź się bawił, szyba ledwo wytrzymała

Niewiele brakowało, by młody niedźwiedź polarny Vick wydostał się na wolność z akwarium w rotterdamskim zoo. Dwaj zwiedzający nagrali moment, kiedy jedna ze szklanych tafli zbiornika pękła uderzona kamieniem rzuconym przez misia. Przedstawiciele zoo przekonują, że Vick nie próbował się oswobodzić, a rzucanie skalnymi odłamkami to po prostu taka zabawa.

Bądź lepszy od Kopernika, złap Merkurego

Podobno nie dostrzegł go sam Mikołaj Kopernik, teraz każdy miłośnik astronomii może poczuć się lepszy od słynnego Polaka, który wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię. Merkury, bo o tej planecie mowa, jest teraz szczególnie jasnym i dogodnym obiektem do obserwacji. Na dodatek żeby go oglądać, nie trzeba się zrywać o świcie.

Ile wody na Ziemi? Mniej, niż nam się wydaje

Jak bogate są ziemskie zasoby wody? Gdyby zebrać je i zamknąć w hipotetycznej "bańce", jej średnica wynosiłaby 1384 km. W porównaniu z wielkością kuli ziemskiej to niewiele. Na dodatek okazuje się, że ilość wody pitnej, z której realnie jesteśmy w stanie skorzystać, to zaledwie maleńka kropka na ilustracji.

To mogą być pierwsze obiekty, jakie powstały we Wszechświecie

- Jesteśmy zdania, że trafiliśmy na świadków bardzo dawnych czasów - mówi Alexander Kashlinsky z NASA. Należący do Agencji Kosmiczny Teleskop Spitzera prawdopodobnie wypatrzył grupę pierwszych obiektów, jakie powstały po Wielkim Wybuchu, z którego zdaniem niektórych wyłonił się Wszechświat. Mogą sobie one liczyć nawet 13 mld lat.

Upał wypaczy wynik meczu?

Arbitrzy sędziujący mecze piłki nożnej mogą miewać problemy z podejmowaniem decyzji, kiedy jest im zbyt ciepło bądź zbyt zimno. Przykładem może być pomyłka Malijczyka Komana Coulibaly'ego, który dwa lata temu sędziował mecz pomiędzy USA a Słowenią.

Tak się bawią amerykańskie dzieciaki

Kilkuset uczniów z amerykańskiego stanu Oregon w nietypowy sposób spędziło sobotni, wolny od szkoły poranek. Rywalizowali oni ze sobą w wyścigach samochodzików napędzanych energią słoneczną, które sami zaprojektowali i wykonali.

Sygnał z komórki nawodni Afrykę

Technologia komórkowa wkrótce pomoże wiejskim społecznościom w Afryce lepiej korzystać ze źródeł wody. Brytyjscy naukowcy storzyli nadajniki do montowania w ręcznych pompach studni - będą one wysłać wiadomości o awarii urządzenia. "Inteligentne" pompy już w lipcu będą testowane w 70 kenijskich wioskach.