Ciekawostki

Ciekawostki

106 dni ciemności i noce pełne magii

"Mrok spowijał Arktykę, byliśmy odcięci od świata, a pogoda płatała nam figle" - tak o minionej zimie piszą polscy polarnicy ze Stacji Badawczej Hornsund. Mimo, iż na Spitsbergenie jedną trzecią roku spowijają ciemności, wszystko wynagradzają niezwykłe zorze polarne.

Katedrę z cegły zastąpią katedrą z kartonu

Władze Nowej Zelandii chcą wybudować katedrę z papieru w miejscu 130-letniej ceglanej, którą zniszczyło ubiegłoroczne trzęsienie ziemi. Papierowa świątynia w Christchurch ma być gotowa do końca roku.

Niże zdominowały Europę

Nad Europą dominują układy niskiego ciśnienia. Polska nie jest wyjątkiem. Za sprawą niżu znad Białorusi będziemy czuć chłód.

Łowcy burz uchwycili narodziny tornada. Zobacz niezwykłe nagranie z USA

Chmury układają się w wirujący lej, który się powiększa, dotyka ziemi, a potem pędzi przez równinę - ten widok w weekend stał się udziałem mieszkańców USA. Łowcy burz nagrali film, na którym widać, jak powstaje tornado, które w sobotę nawiedziło miejscowość Cherokee w stanie Oklahoma. To jedno z ponad 120 tornad, które zaobserwowano przez weekend na terenie środkowych Stanów Zjednoczonych.

Zielone niebo zapowiada tornado?

Mieszkańcy obszarów nawiedzanych przez tornada są przekonani, że ich nadejście zapowiada zielony kolor nieba podczas burzy. Nietypowe zjawisko postanowili dokładniej zbadać naukowcy. Ich obserwacje potwierdziły, że taka barwa nieba rzeczywiście zwiastuje kłopoty. Wciąż jednak brakuje precyzyjnej odpowiedzi na to, jak powstaje efekt zielonej burzy.

Saturn tak blisko, że będzie widać pierścienie

Dzisiejszej nocy Saturn znajdzie się w opozycji, co stwarza bardzo dobre warunki do jego obserwacji, przynajmniej w niektórych regionach Polski - tam, gdzie chmury nie zasłonią nieba. Szykujcie teleskopy i aparaty - czekamy na Wasze zdjęcia!

Gadżet ze "Star Treka" dostępny w sieci!

Kanadyjski doktorant stworzył urządzenie inspirowane gadżetem z kultowej serii "Star Trek". Jego tricorder nie jest zabawką dla fanów serialu, lecz podaje rzeczywiste dane o otoczeniu. Konstruktor udostępnił swoje projekty w sieci licząc, że internauci pomogą mu je testować i udoskonalić.

Pioruny preferują rodzaj męski

Czy pioruny rozróżniają płeć wybierając swoje ofiary na ziemi? Patrząc w statystki można pomyśleć, że tak, bowiem od uderzenia pioruna ginie cztery razy więcej mężczyzn niż kobiet. Naukowcy tłumaczą to jednak różnicami w zachowaniach płci.

Sto lat temu stanął oko w oko z górą lodową

Miał być szybszy, większy, lepszy i niezatapialny - ale poszedł na dno podczas dziewiczego rejsu. Katastrofa Titanica pochłonęła ponad półtora tysiąca ludzkich istnień. Do tragedii doszło na Atlantyku - dokładnie 100 lat temu w nocy z 14 na 15 kwietnia, statek zderzył się z górą lodową. W Polsce był wtedy poniedziałek rano.

Wielkie liczenie pingwinów. Dwukrotny przyrost w trzy lata

Pingwinów cesarskich zamieszkujących Antarktydę jest dwa razy więcej, niż dotychczas sądzono. I to nie dlatego, że w ostatnich latach zaczęły rozmnażać się na potęgę. Po prostu dokładniej je policzono. Pomogła nowa technologia.

Baloniarze z całego świata zjechali do Genewy

30 balonów unoszonych przez gorące powietrze zdominowało w piątkowy wieczór przestrzeń powietrzną nad Genewą. W Szwajcarii rozpoczął się trzydniowy, międzynarodowy festiwal baloniarski Montgolfiades.

"Na 99 proc. jestem pewien, że jest tam życie"

Na Czerwonej Planecie na 99 proc. istnieje życie, twierdzą naukowcy z Włoch i Stanów Zjednoczonych. Do takiego wniosku doszli analizując skład marsjańskiej gleby, poznany dzięki misji Viking w 1976 r.

Niezwykła mapa wysokości drzew świata

Amerykańska Agencja Kosmiczna opracowała mapę, pokazującą wysokość światowych lasów. Do jej stworzenia naukowcom posłużyły dane ze wszystkich dostępnych NASA narzędzi badawczych, m.in. ze spektoradiometru MODIS i amerykańsko-japońskiego satelity mierzącego opady deszczu. Mapa pozwala dojść do bardzo ciekawych wniosków.

"System ostrzegania przed tsunami zawiódł"

Indonezyjskie władze przyznają, że system ostrzegania przed tsunami po silnym trzęsieniu ziemi w środę zawiódł. - Biegłem z żoną i synem w głąb lądu, kiedy usłyszeliśmy pierwsze syreny alarmowe ostrzegające o tsunami. A to było 30 minut po trzęsieniu - powiedział jeden z mieszkańców prowincji Aceh w rozmowie z mediami. Eksperci po wstrząsie w środę oceniali, że tsunami może nadejść nawet ciągu 20 minut - tak, jak to było w 2004 roku, kiedy w tym rejonie świata fala zabiła ponad 200 tys. osób.

"Trzymajcie się z daleka od globalnego ocieplenia"

Grupa byłych pracowników NASA, wśród których znaleźli się i astronauci, wezwała Agencję do zaprzestania rozpowszechniania niesprawdzonych i niepotwierdzonych informacji dotyczących zmian zachodzących w klimacie. W szczególności tych wskazujących na to, że wpływ ma na nie człowiek. Co na to NASA?

Putin zdecydował: Żegnamy się z Bajkonurem

Tylko w tym roku Rosja przeznaczy około miliarda dolarów na budowę własnego kosmodromu, ogłosił w czwartek Władimir Putin. - Własne centrum lotów kosmicznych pozwoli uniezależnić się Rosji od kazachskiego Bajkonura. Ponadto powstanie przy nim wygodne, nowoczesne miasteczko dla 40 tysięcy ludzi - podkreślił prezydent-elekt.

Flagowy europejski satelita bez odbioru

Europejski satelita obserwacyjny Envisat przestał komunikować się z Ziemią po dziesięciu latach służby w kosmosie - podała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Trwają próby połączenia z maszyną. Na razie bezskuteczne.

Różany ogród na syberyjskie mrozy?

Marzę o ogrodzie różanym. Myślałam, że założenie go to sprawa prosta. Kupić krzaczki, wkopać, podlać i rośnie. A tu problemy zaczynają się już przy samym wyborze róż.

Tak szedł pod wodę "niezatapialny". Zobacz ostatni rejs Titanica

Sto lat temu Titanic miał za sobą już ostatni przystanek w Europie - irlandzkie Queenstown - i płynął przez Atlantyk w kierunku Nowego Jorku. Celu nie osiągnął po tym, jak w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku zderzył się z górą lodową. Na animacji przygotowanej przez TVN24 odtworzyliśmy jego dziewiczy rejs.

W ostatni lot na grzbiecie boeinga. Innych pasażerów nie będzie

Wyobraźcie sobie długi lot nieklimatyzowanym samolotem, podczas którego nie macie gdzie usiąść i nie możecie nawet skorzystać z łazienki - pomimo że przysługuje wam status VIP. Podróż właśnie w takich warunkach czeka niebawem wyjątkowych pasażerów - cztery wahadłowce należące do NASA, które trafią do amerykańskich muzeów.

Życie na Marsie może czyhać w jaskiniach

- Na Marsie mogą istnieć jaskinie, w których chronią się mikroorganizmy - uważają badacze z Europejskiej Agencji Kosmicznej, badający trzy prawdopodobne scenariusze powstania tzw. łańcuchów wgłębień na powierzchni Marsa. - W przyszłości z takich schronisk mogliby korzystać astronauci - dodają.

Wulkan zaplata warkocze w chmurach

Na początku kwietnia wiejący nad Morzem Grenlandzkim wiatr napotkał na przeszkodę w postaci położonego na wyspie Jan Mayen wulkanu. Dzięki temu spotkaniu utworzył się niesamowity wzór pośród chmur - tzw. ścieżka wirów von Karmana.

58 st. C najwyższą temperaturą powietrza na Ziemi? Niekoniecznie

58, 70,7, a może 80 stopni Celsjusza - jaka jest najwyższa temperatura, jaką osiągnęła ziemska atmosfera. Na razie oficjalny rekord uznawany przez Światową Organizację Meteorologiczną to 58 stopni odnotowane w stacji meteo na libijskiej pustyni. Steve Running, ekolog z Uniwersytetu w Montanie, uważa, że na Ziemi bywa dużo cieplej.