Nowoczesne, superwytrzymałe kamizelki kuloodporne czy lekkie i niezwykle odporne pokrycie samolotów - to tylko niektóre zastosowania substancji odkrytej przez naukowców teksańskiego Rice University. Polimerowe tworzywo z wyglądu przypomina szkło, ale nie kruszy się i nie pęka jak ono. Może zatrzymać rozpędzony pocisk, a na dodatek częściowo "naprawić" spowodowane przez niego uszkodzenia.
Naukowcy z Rice University w Teksasie odkryli nowe polimerowe tworzywo o niezwykłych właściwościach. Jest ono w stanie powstrzymać 9-milimetrowy pocisk - taki, jakie stosuje się w zwykłych pistoletach i karabinach maszynowych - a także samoczynnie zasklepić zrobione przez nie otwory wlotowe.
Rewolucja w produkcji kamizelek i... samolotów
To odkrycie może się okazać rewolucją w produkcji kamizelek kuloodpornych dla żołnierzy i policjantów. Może być także znaczące dla przemysłu lotniczego, bo umożliwi produkcję lekkiego, ale niezwykle wytrzymałego pokrycia zewnętrznego samolotów oraz takich elementów, jak łopaty turbin silników.
Nowo odkryty materiał jest syntetycznym związkiem otrzymanym w laboratorium. Podczas demonstracji jego właściwości w utworzony z niego niewielki dysk wielkości krążka hokejowego wystrzelono kilka pocisków, które wbiły się w tworzywo.
Naboje "zastygły" w krążku
Właśnie ten krążek z tkwiącymi w nim nabojami pokazywał Ned Thomas, dziekan Szkoły Inżynierii George'a R. Browna w Rice University. Na zdjęciu możemy zobaczyć, jak zachowało się nowe tworzywo poddane "testowi postrzałowemu". Wygląda, jak kawałek przejrzystego szkła z niewielkimi wgłębieniami w miejscach, gdzie tkwią pociski, sprawiają one wrażenie częściowo zatopionych.
- Polimer praktycznie zatrzymał kule i je zakleił. Nie ma makroskopowych uszkodzeń, materiał nie zawiódł, nie popękał. Nadal można przez niego patrzeć. Byłby świetny na balistyczne szyby - wyjaśniał Thomas.
Sekret: topnienie części warstw
Dla naukowców było zagadką, co dokładnie sprawia, że tworzywo wykazuje takie specyficzne właściwości. Z jednej strony ma cechy szkła, dzięki czemu jest mocne i twarde. Z drugiej - wykazało cechy gumy - jest elastyczne, może się wyginać, a po odkształceniu samoczynnie wracać do pierwotnej formy.
Przeprowadzając "testy postrzałowe" na poziomie mikroskopowym, naukowcy odkryli, że polimer topniał w sytuacji, gdy coś przenikało przez niego z dużą prędkością. Jednak dzięki temu, że składa się z tysięcy ledwo dostrzegalnych warstw, stopnieniu ulegała tylko część z nich bezpośrednio sąsiadująca z "obcym" obiektem. Natomiast reszta tworzywa pozostawała w swoim normalnym stanie, pozwalając mu zachować kształt i wytrzymałość.
Dzięki temu materiał, choć twardy, nie jest kruchy i łamliwy, więc może pochłaniać wstrząsy, nie łamiąc się przy tym i nie wyginając.
Autor: js/rs / Źródło: tvnmeteo.pl, dailymail.co.uk