Ciekawostki

Ciekawostki

Przez globalne ocieplenie woda się rozszerza

Nawet o 120 cm wzrośnie do końca XXI wieku poziom oceanu światowego, a problemy mogą mieć przez to m.in. mieszkańcy Holandii i Florydy. Jednym z czynników, który odpowiada za taki wzrost, jest globalne ocieplenie. Woda o większej temperaturze to woda o większej objętości - ostrzegają naukowcy.

Nawet kęs hamburgera może być szkodliwy

Nawet ci, którzy bardzo dbają o to, co trafia do ich ust, od czasu do czasu sięgają po tzw. śmieciowe jedzenie. Badacze z University of Massachusetts Medical School sugerują, że nawet niewielka ilość niezdrowego jedzenia może negatywnie wpływać na nasze zdrowie.

Wrocławscy uczeni ulepszyli jajko

Kurze jaja nowej generacji - wzbogacone o m.in. witaminy i kwasy tłuszczowe omega 3 - opracowali wrocławscy naukowcy. Uzyskali z nich preparaty, które po przetestowaniu będzie można wykorzystać jako suplementy diety. Mają one w przyszłości wspomagać leczenie nadciśnienia czy terapię takich schorzeń, jak miażdżyca, depresja i choroba Alzheimera.

W nocy przestawiliśmy zegarki. Spaliśmy godzinę krócej

W nocy przesunęliśmy wskazówki zegarów z godziny 2 na 3. Jak się okazuje, skrócony czas na sen to nie jedyny skutek zmiany czasu z zimowego na letni. Japończycy podają, że dzięki niej liczba ulicznych kradzieży spada o 10 proc. Brytyjczycy uważają zaś, że przez zmianę czasu ich dzieci są zdrowsze. Z kolei zdaniem Amerykanów zwiększa ona ryzyko wystąpienia zawału serca aż o 10 proc.

Ewolucja a rewolucja: prajaszczur imienia Lenina

Imieniem Lenina nazwano skamieniałe szczątki ichtiozaura, które odnaleziono na południowym zachodzie Rosji. Przywódcą politycznym, którego wcześniej uhonorowano w podobny sposób, jest Barack Obama.

Wiosna niebawem? Przybyli już zwiadowcy

Pierwsze bociany przyleciały na Warmię na zwiady. Sprawdzają, czy warunki lęgowe są tak dobre, jak w ubiegłych latach. Zdaniem ornitologów ich przylot zapowiada zwykle krótkotrwałe pogorszenie pogody i ostatnie opady śniegu.

Manewry trzykrotnie przyspieszyły lot Sojuza

Tylko cztery okrążenia Ziemi musiał teraz wykonać statek Sojuz, by dostać się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Do tej pory było to 35 okrążeń. Astronauci osiągnęli to dzięki nowemu systemowi kontroli lotu, umożliwiającej odpalanie silników w precyzyjnie określonych momentach.

Rekordowo szybki lot w kosmos

Rakieta Sojuz z trzema kosmonautami na pokładzie - dwoma Rosjanami i Amerykaninem - doleciała w piątek nad ranem polskiego czasu do międzynarodowej stacji kosmicznej ISS. Sojuz, który wyniósł załogę na orbitę wystartował z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie raptem sześć godzin wcześniej. To absolutny rekord prędkości.

Tak widowiskowo eksplodowało Słońce

Jest 149 mln km stąd. Na co dzień trudno zobaczyć, co się na nim dzieje, ale dzięki NASA możemy śledzić jego aktywność. Mowa o Słońcu. W połowie miesiąca eksplodowało z wyjątkową siłą. Skutkami wyrzutu masy były zorza polarna, film z Podlasia z tym pięknym zjawiskiem przesłał na Kontakt Meteo Reporter 24.

Aplikacja na smartfona przyniosła 17-latkowi miliony

Uczył się do egzaminów licealnych, a w wolnym czasie zarobił miliony. 17-letni Brytyjczyk Nick D'Aloisio stworzył nową aplikację do przekazywania informacji w smartfonach. W marcu kupił ją za ponad 30 mln dol. gigant branży internetowej - portal Yahoo!.

Nowy typ supernowej: wersja mini

Odkryto nowy typ supernowej, czyli kosmicznej eksplozji, która powoduje powstanie na niebie niezwykle jasnego obiektu, który już po kilku tygodniach lub miesiącach staje się niemal niewidoczny. Dotąd znano dwa główne typy supernowych.

Niedźwiedzie poczuły wiosnę

Kilka ostatnich cieplejszych dni sprawiło, że poczuliśmy wiosnę. Jak się okazuje, nie tylko my. Choć dookoła jeszcze biało i chłodno, polskie niedźwiedzie już się budzą z zimowego snu.

Gwiazda Bollywood namawia do oszczędzania wody

Znany bollywoodzki aktor Amitabh Bachchan, oświadczył, że w tym roku będzie obchodził święto Holi bez wody. Namawia do tego innych rodaków, by ze względu na jej ograniczoną ilość wzięli z niego przykład.

Odkrywca planety odnaleziony. "Miałem trochę wolnego czasu"

Rafał Herszkowicz ze Zgierza okazał się pierwszym odkrywcą planety pozasłonecznej PH2b. Odkrycia dokonał, biorąc udział w społecznościowym projekcie naukowym. Przedstawiciele platformy zrzeszającej astronomów amatorów poszukiwali go jeszcze w środę rano, wiedząc tylko tyle, że używa loginu rafcioo28 i posługuje się językiem polskim.

Rosjanie mogą zbudować nową stację kosmiczną na "gruzach" ISS

Rosjanie nie wykluczają stworzenia własnej stacji kosmicznej. Na jej podwaliny miałyby składać się nowe moduły, które do 2020 roku zostaną przyłączone do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (International Space Station, w skrócie ISS). Nowa stacja kosmiczna powstałaby prawdopodobnie po deorbitacji ISS.

Naukowcy przejmą batyskaf Camerona

James Cameron, słynny hollywoodzki reżyser, postanowił podarować swój historyczny batyskaf naukowcom. To właśnie w nim dokładnie rok temu dokonał przełomowego wyczynu - w pojedynkę zszedł 11 km w głąb Rowu Mariańskiego i nakręcił film w 3D.

Ruszyła maszyna po szynach ospale...

Poszczególne części statku kosmicznego Sojuz są zwożone w okolice wyrzutni rakiet kazachskiego kosmodromu Bajkonur. To znak, że już lada moment, na Międzynarodową Stację Kosmiczną trafią nowi astronauci.