Ciekawostki

Ciekawostki

Mamy już wiosnę! Ale nie w pogodzie

Dokładnie o godzinie 12:02 rozpoczęła się astronomiczna wiosna. Choć aura na to nie wskazuje, ciała niebieskie sie nie mylą. To właśnie dzisiaj długość dnia zrówna się z nocą. Niestety, na wiosnę w pogodzie przyjdzie nam jeszcze poczekać. Pojawi się wraz z tzw. wiosną klimatyczną, ale tej na razie nie widać.

Ławica rekinów straszy Australijczyków

Rzadko spotykana duża ławica rekinów pojawiła się niedaleko popularnych australijskich plaż w zachodniej części kraju. Właściciele kurortów musieli ogłosić alarm. Zakazano wstępu do wody.

Niemcy poczuli polskie trzęsienie

Trzęsienie ziemi, do którego doszło we wtorkowy wieczór pod Polkowicami, odczuwalne było w promieniu ponad 100 km. Jak informuje amerykańska służba geologiczna USGS, donosili o nim nawet mieszkańcy niemieckiego Chociebuża (Cottbus). Trzęsienie miało siłę 4,7 w skali Richtera.

Lew morski człapał ulicami kurortu

Ogromny lew morski niespodziewanie pojawił się w centrum brazylijskiego kurortu. Ku uciesze turystów cierpliwie pozował do zdjęć. Skrzyżowanie, które osobnik wybrał sobie na spacer, było zamknięte przez 20 minut.

Rów Mariański i niezwykłe odkrycie. "Duża aktywność bakterii"

Rów Mariański, a w nim bakterie? Tak i okazuje się, że mikroby świetnie sobie radzą w największych na Ziemi 11-kilometrowych głębinach. Mimo braku światła, zabójczego ciśnienia i niskiej temperatury znajdują tam bogate "paśniki", które pozwalają im rozwijać się lepiej niż na średnich głębokościach.

Trzęsienia ziemi formują złoża złota

Trzęsienia ziemi nie powodują wyłącznie szkód; mogą przyczyniać się do powstawania złóż złota - podaje "Nature Geoscience". Złoża formują się bowiem wzdłuż starych uskoków tektonicznych. Mogą one zawierać nawet po sto ton złota.

Ostatnia pogodna noc. Kometa PanSTARRS w obiektywie Reporterów24

Ostatnia bezchmurna noc i... ostatnia szansa na obserwację komety C/2011. O takich warunkach atmosferycznych do obserwacji tego niezwykłego obiektu mogliśmy tylko pomarzyć. Kometa jest na tyle jasna, że można zobaczyć ją gołym okiem. Zdjęcia komety przesłali Reporterzy24.

"Wiosno, gdzie jesteś?". Odpowiada meteorolog TVN

Nasz kolega redakcyjny znalazł w Internecie zabawny obrazek przedstawiający dziecko owinięte szalikiem, w ciepłych butkach, trzymające talerzyk ciasteczek i pytające z nadzieją w oczach: „Spring, where are you? I made you some Cookies”. Obrazek jest bardzo zabawny i oddaje nastroje chyba większości Polaków i Europejczyków, bo nie tylko u nas nie jest z wiosną różowo.

Delfin sam w Nowym Jorku

W środę do Nowego Jorku zawinął delfin. Zwierzę wpłynęło do cieśniny East River, a dostrzegli je z brzegu mieszkańcy Manhattanu.

Woda była tam 12 mld lat temu

Naukowcy zaobserwowali najbardziej odległe cząsteczki wody w Kosmosie. Dzięki radioteleskopom ALMA zauważono galaktyki, które wyemitowały światło, kiedy Wszechświat miał tylko miliard lat. Dotychczas rejestrowano tylko takie, które wysłały światło miliard lat później. Ponadto odkryto tam oznaki występowania wody.

Grał w golfa i nagle zapadł się pod ziemię

- Dookoła było ciemno. Jedyne, czego chciałem, to żeby mnie stąd wyciągnęli - wspomina Mark Mihal. W czasie gry w golfa zapadła się pod nim ziemia i wpadł do głębokiego na 5 metrów leja krasowego.

Kiedy są głodne, stają się bardziej trujące

Kiedy glonom z Zatoki Meksykańskiej brakuje odżywczego fosforu, zaczynają stawać się coraz bardziej toksyczne. To ich sposób na przetrwanie - zaznaczają naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej i z Narodowej Administracji ds. Oceanów i Atmosfery (National Oceanic and Atmospheric Administration).

Naukowcy wyhodowali ludzko-mysi ząb

Naukowcy pobrali nabłonek z dziąsła dorosłego człowieka i połączyli go z komórkami myszy. W ten sposób udało im się wyhodować ząb - donosi "Journal of Dental Research". Jednak, jak twierdzą uczeni, metoda wymaga jeszcze długotrwałych badań, więc nieprędko znajdzie zastosowanie w stomatologii.

Sikory zdradzają dla silniejszych lub bardziej kolorowych samców

Samice wielu gatunków ptaków, nie zważając na ryzyko chorób przenoszonych drogą płciową czy groźbę porzucenia ich lęgów przez partnerów, decydują się na zdradę - do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Jagielońskiego. Samica wybiera partnera, który jest większy, silniejszy lub bardziej kolorowy od tego, z którym wychowuje pisklęta.

To nie flotylla, lecz wyspy prujące brzuchy chmur

Flotylla statków, która przedzierała się przez spienione fale. To pierwsza myśl, jaka pojawia się, gdy spojrzy się na to niezwykłe zdjęcie satelitarne. W rzeczywistości to nie statki, a góry wysp Sandwich Południowy, nad którymi chmury rozwiewa wiatr.

Dorota Gardias: Spodziewam się dzidziusia

To już pewne. Po tygodniach plotek i spekulacji okazało się, że Dorota Gardias, prezenterka pogody TVN Meteo rzeczywiście jest w ciąży. Przyznała to osobiście na po rozdaniu nagród Telekamery 2013.

Będzie problem ze "złotym runem". Padają kozy

Blisko 25 tys. kóz zginęło w tym roku z głodu w indyjskim Kaszmirze z powodu dużych opadów śniegu w Himalajach. Według władz padła taka liczba zwierząt, że zagrożona jest produkcja luksusowych szali z paszminy, najdelikatniejszej wełny z włosia kóz.

Bujna roślinność wkracza na Daleką Północ

Roślinność na wysokich północnych szerokościach geograficznych rozwija się tak intensywnie, jak jeszcze 30 lat temu na obszarach oddalonych setki kilometrów na południe. Naukowcy przypisują to zjawisko efektowi ocieplania klimatu.