Historia o Wieży Babel, zbudowanej przez ludzi mówiących wspólnym językiem zawiera wg. badaczy ziarno prawdy - mieszkańcy Europy i Azji porozumiewali się wspólnym językiem. Zespół naukowców odtworzył już 23 antyczne słowa.
Ryzyko wystąpienia powodzi sprawiło, że odwołano zaplanowany na wtorek półfinałowy mecz piłkarskiego Pucharu Francji między ES Troyes i Girondins Bordeaux, w barwach którego gra reprezentant Polski Ludovic Obraniak.
Zarodki rekinów to kanibale. Amerykańscy naukowcy na podstawie badań nad tawroszami piaskowymi ustalili, dlaczego największy embrion zjada inne, pozostawiając przy życiu tylko jednego osobnika.
Pierwszy na świecie karabin, którego elementy wydrukowano na drukarce 3D, wystrzelił - informuje BBC News. Wokół pomysłodawców eksperymentu nie cichną kontrowersje, bo grupa Defense Distributed zamierza udostępnić gotowe do druku modele w internecie.
Postawienie stopy na Marsie do 2030 r. to priorytet USA, powiedział na specjanie zwołanej konferencji szef NASA, Charles Bolden. - Ameryka powinna wydać na ten cel każdego dostępnego dolara - dodał.
"W tym roku wiosna zapewne będzie trwała ultrakrótko" - piszą Lasy Państwowe na facebookowym profilu Żubrów Online. Leśnicy i obserwatorzy internetowej strony postanowili zatrzymać wiosnę na dłużej i każdego dnia fotografują dąb. Drzewo rośnie na tej samej polanie, po której brykają białowieskie żubry.
Eksperymentalny, bezzałogowy statek powietrzny stworzony na zlecenie Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych osiągnął w czasie testów w Kalifornii prędkość 5-krotnie większą od dźwięku - podaje w komunikacje Boeing.
Jeden ze starożytnych cudów świata - wiszące ogrody królowej Semiramidy - nie istniały w Babilonie. Najprawdopodobniej rozpościerały się prawie 500 km na północ, w Niniwie, donoszą najnowsze, ponad 20-letnie badania naukowca z Oksfordu.
Setki ludzi zjechało się, by oglądać niezwykłą rywalizację - Wyścig Maldon Mud. Prawie trzystu zawodników wystartowało w biegu przez śmierdzące błoto. A to wszystko, by pomóc potrzebującym i wesprzeć finansowo okoliczne organizacje charytatywne.
Korowódka dębowa licznie atakuje drzewa, sprawiając że w krótkim czasie wieloletnie rośliny umierają. Stanowią zagrożeniem także dla ludzi - są pokryte parzącymi włoskami, których wdychanie może się skończyć wizytą w szpitalu.
Fuerteventura to w dosłownym tłumaczeniu "wyspa mocnych wrażeń". Nazwa nie zawiodła: w poniedziałek nad ranem wyspę obsypał deszcz meteorów - co widać na powyższym zdjęciu.
Za masową śmierć delfinów, jaka miała miejsce w 2008 roku w Kornwalii, brytyjscy naukowcy obwiniają Królewską Marynarkę Wojenną. Ich zdaniem delfiny zabiły sonary, jakimi podczas ćwiczeń namierzano skrywające się pod powierzchnią wody okręty podwodne.
Wystarczy lornetka, by na majowym niebie zobaczyć dwie komety. Pierwszą z nich, C/2011 L4 (PanSTARRS), można obserwować w Polsce przez całą noc. Drugą, C/2012 F6 (Lemmon), dostrzeżemy przede wszystkim nad ranem.
Gigantyczna eksplozja w konstelacji Lwa może okazać się potwierdzeniem teorii polskiego naukowca o powstawaniu czarnych dziur. Wybuch był tak potężny, że zarejestrowało go wiele teleskopów na całym świecie.
Wody w okolicach Hongkongu i Kanału Panamskiego to największe na świecie ogniska inwazji obcych gatunków morskich stworzeń. Dzieje się tak głównie dlatego, że wody balastowe statków towarowych nie są dokładnie filtrowane.
Lasy borealne spowalniające globalne ocieplenie przesuną się nawet 160 km na północ. Wędrować będą za odpowiednim klimatem. Z wyliczeń wynika, że może to nastąpić jeszcze w tym stuleciu. Ich miejsce zajmą trawy.
Świętokrzyska wieś to jedno z lepszych miejsc do obserwacji ptaków w Polsce. Świadczą o tym zdjęcia, jakie przesłał nam Enrique, któremu udało się tam uchwycić w obiektywie aparatu naprawdę piękne okazy.
Pioruny są tworzone przez oddziaływanie promieniowania kosmicznego w wyniku interakcji pochodzących z kosmosu cząstek o wysokiej energii i kropelek wody z burzowych chmur - donoszą rosyjscy naukowcy, cytowani przez magazyn "Science".
W portugalskim mieście Covilha dobiega końca budowa ulicy, która wytwarza prąd elektryczny, wykorzystując nacisk poruszających się po niej pojazdów i pieszych. Do końca maja br. podobne rozwiązania pojawią się również w Guimaraes i Lizbonie.
Spragnione drzewo wydaje ponaddźwiękowe krzyki, kiedy próbuje pochłonąć resztki wilgoci w czasie suszy - donoszą francuscy naukowcy. Uczeni wierzą, że po raz pierwszy udało im się zarejestrować krzyk wołających o wodę drzew.
Na wyludniającej się portugalskiej prowincji rośnie liczba opustoszałych wiosek przebudowywanych na ośrodki wypoczynkowe i hotele. Całe wioski kupują znudzeni miejskim życiem Portugalczycy albo zagraniczni inwestorzy.
Księżyc wschodzący nad USA sfotografował dowódca ISS Chris Hadfield. To jedno z jego ostatnich zdjęć - astronauta spędzi w Kosmosie jeszcze tylko tydzień.
Hiszpanie mają corridę, a w Szwajcarii odbywają się walki krów, które należą do bardzo walecznej rasy. Krowa, które zwycięży, otrzymuje tytuł "królowej królowych".
W portugalskim mieście Covilha dobiega końca budowa ulicy, która wytwarza prąd elektryczny, wykorzystując nacisk poruszających się po niej pojazdów i pieszych. Do końca maja bieżącego roku podobne rozwiązania pojawią się również w Guimaraes i Lizbonie.
Wiatrak - do tej pory uważany za symbol Holandii - staje się wizytówką Filipin. Stragany w nadmorskiej miejscowości Bangui zapełniły się miniaturkami turbin wiatrowych. Rzędy wielkich wiatraków stojących na plażach zapewniają prawie połowę energetycznego zapotrzebowania prowincji.
Kolejka zasilana energią słoneczną stała się w sobotę nową atrakcją turystyczną węgierskiej miejscowości Kiralyret w górach na północy kraju. Już w pierwszym dniu na torach cieszyła się ogromną popularnością.