Ciekawostki

Ciekawostki

Spędził 71 godzin na Księżycu, zostawił tam niezwykłą pamiątkę

Amerykański astronauta Charles Duke nie tylko zdobył sławę, lądując na Księżycu podczas misji Apollo 16. Znalazł także sposób, żeby po tej niezwykłej podróż została pamiątka dla całej jego rodziny. Przywieziona przez niego z Ziemi rodzinna fotografia troskliwie osłonięta folią prawdopodobnie do dziś znajduje się na powierzchni Srebrnego Globu.

Ruch to zdrowie. Nawet przy gorączce

Katar, ból gardła, lekka gorączka to typowe objawy przeziębienia towarzyszące nam zimą. Ćwiczyć czy nie ćwiczyć w takim stanie? Ćwiczyć - odpowiedzą ci, którzy chcą zgubić zbędne kilogramy za wszelką cenę. Nie ćwiczyć - powiedzą osoby dla których każda wymówka jest dobra, żeby nie ruszyć się z kanapy. Zanim podejmiecie decyzję, przeczytajcie, co na ten temat mają do powiedzenia lekarze.

Zdechł rekordowo wielki krokodyl. "Opłakuje go całe miasto"

Obwiniano go o śmierć rybaka i 12-latki, a imię otrzymał po urzędniku, który zmarł podczas obławy na niego. Mimo tych mrocznych epizodów z przeszłości krokodyl różańcowy Lolong był pupilem mieszkańców filipińskiego miasta Bunawan, którzy uważali go za gwaranta dobrej passy. Dlatego śmierć tego największego na świecie gada pogrążyła w smutku cały region.

Historyczny odwiert na Marsie. Curiosity pobrał próbkę skały

6,4 cm głębokości i 1,6 cm szerokości ma pierwszy w historii odwiert wykonany w powierzchni Marsa. Wykonał je łazik Curiosity, który przygotowuje się teraz do przebadania pobranych próbek za pomocą instrumentów laboratoryjnych, w które jest wyposażony. - To największe osiągnięcie od czasów lądowania - ocenił przedstawiciel NASA.

Rekordowe zbliżenie asteroidy za kilka dni. Można szykować lornetki

Duża lornetka wystarczy, żeby obserwować rekordowo bliski Ziemi przelot asteroidy 2012 DA14. Trzeba jej wypatrywać w piątek około godz. 21 na wschodnim niebie. - Będzie wyglądała jak gwiazda, która przemieszcza się na tle innych gwiazd - zapowiada w rozmowie ze "Wstajesz i weekend" Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

W Walentynki mówią "zjedz mnie!"

Japończycy w Walentynki już dawno zapomnieli o sercach. Teraz hitem są czekoladki w kształcie twarzy ukochanego. Wystarczy skan twarzy, trochę płynnej czekolady i gotowe.

Srebro z gliną skuteczne jak najlepsze filtry

Naukowcy z PureMadi, organizacji non-profit działającej przy amerykańskim University of Virginia, wynaleźli ceramiczną tabletkę, która oczyszcza wodę. Stworzono ją na potrzeby mieszkańców Republiki Południowej Afryki, gdzie dostęp do wody pitnej jest mocno ograniczony. Inspiracją były wymyślone wcześniej filtry ceramiczne.

Chiński Nowy Rok: największa masowa migracja ludności na świecie

Kilka dni poprzedzających przypadający na najbliższą niedzielę Chiński Nowy Rok stanowi okres, w którym w Państwie Środka ma miejsce największa masowa migracja ludności na świecie. Żeby spędzić święta z rodziną, Chińczycy są w stanie pokonać wieleset kilometrów.

Pierwszy ssak był wielką myszą

Ssaki łożyskowe, w tym słonie, nietoperze i w końcu ludzie, wywodzą się od małego, kudłatego owadożercy. Wyglądem przypominał dzisiejszą mysz, był tylko większych rozmiarów, informuje międzynarodowe grupa naukowców na łamach czasopisma "Science".

Głębinowe życie kąpielowego czepka

Na każdy kilogram planktonu w oceanach przypada aż sześć kilogramów śmieci. Ten wstrząsający fakt zainspirował australijską fotografkę Kim Preston do stworzenia serii zdjęć "Plastikowy Pacyfik". Czepek kąpielowy występuje tam w roli meduzy, a słomki do picia - morskiej trawy.

W drodze na tarło łososie kierują się polem magnetycznym ziemi

Łososie odbywają jedne z najtrudniejszych migracji w świecie zwierząt, ale rozwinęły też wyjątkową strategię nawigacyjną pozwalającą im trafić w rodzinne strony. Amerykańscy badacze udowodnili, że te ryby w podróży z Oceanu do macierzystych strumieni kierują się geomagnetyzmem. Zapamiętują pole magnetyczne miejsca, gdzie ich "ojczysta" rzeka uchodzi do morza.

Wystrzelili rakietę prosto w zorzę, by zbadać, jak tlen wycieka z atmosfery

W nocy ze środy na czwartek z poligonu rakietowego Poker Flat Research Range na Alasce wystrzeliła w niebo rakieta sondująca VISIONS, badająca procesy zachodzące podczas zorzy polarnej. Miała śledzić nietypowe, wysokoenergetyczne cząsteczki tlenu uciekające w czasie zorzy z atmosfery w przestrzeń kosmiczną. Według wstępnych ocen naukowców zaledwie 15-minutowa misja zakończyła się sukcesem.

Curiosity zrobił pierwszą dziurę w Marsie

Curiosity wkręcił się swoim wiertłem w Johna Kleina - skałę, w której już za kilka dni wykona pierwszy odwiert. Na powierzchni Czerwonej Planety powstało okrągłe, głębokie na 2 centymetry wgłębienie. To pierwsze wgłębienie, jakie zrobił na powierzchni Czerwonej Planety jakikolwiek łazik marsjański w historii.

Żółwie nie mają ochoty na seks. Nawet, gdy gra Richard Clayderman

Ratunkiem dla żółwi z Galapagos, którym grozi wymarcie, jest prokreacja. Jednak długowieczne gady mieszkające w zoo w Londynie nie wydają się nią zainteresowane. Nie podziałał nawet pomysł rozpalenia ich uczuć koncertem na żywo - i to nie byle kogo, bo słynnego francuskiego pianisty.

Pełzająca lawa zastyga w obsydianowe jezioro

Choć od trwającej 10 miesięcy erupcji wulkanu Puyehue Cordón Caulle minął niemal rok, wyrzucone podczas niej lawa wciąż jest w ruchu. Powoli przekształca się w obsydianową skałę o niezwykłych właściwościach. Na zdjęciu satelitarnym pokryty przez nią obszar przypomina rozległe ciemne jezioro rozlewające się po pokrytych popiołem terenach.

Śnieżyca: od tańca drobinek do szaleństwa

Ten, kto przeżył prawdziwą śnieżycę, wie, że zjawisko to człowieka niemogącego się przed nim skryć przyprawia niemal o szaleństwo. Wywołuje wręcz klaustrofobiczne uczucie u osoby zamkniętej w pojeździe.

To może być kometa stulecia. Warkocz już teraz ma 64 tys. km

Możemy już obejrzeć kometę ISON, która jesienią prawdopodobnie urządzi efektowny spektakl na naszym niebie. NASA opublikowała poklatkowe nagranie stworzone z pierwszych zdjęć obiektu zrobionych przez sondę Deep Impact. Na podstawie dostarczonych przez nią danych naukowcy oszacowali, że ISON jes już aktywna i ma całkiem imponujący ogon liczący ponad 64 tys. km

Dietetyczny drink szybciej zwala z nóg

Mieszasz alkohol z napojem w wersji light? Uważaj. Jak pokazują badania, upijesz się bardziej: z pozoru niewinny dietetyczny drink szybciej zwali Cię z nóg.