Ciekawostki

Ciekawostki

Płatki śniegu w trójwymiarze

Amerykańska armia postanowiła dokładniej przyjrzeć się malutkim płatkom śniegu. Dzięki opracowanej na uniwersytecie w Utah superdokładnej kamerze, wojskowi mogą lepiej oceniać zagrożenie lawinowe, a synoptycy prognozować pogodę.

Ten jeleń myśli, że jest owcą

Młodemu jeleniowi z angielskich lasów wydaje się, że jest owcą. Spaceruje, je i śpi w stadzie. Co ciekawe, został bez trudu przez nie zaakceptowany.

Wirtualny spacer po lesie i włościach Zamoyskich

Spacer po lesie bez ruszania się z domu? Bezcenne, zwłaszcza gdy za oknem siarczysty mróz. Nadleśnictwo Lubartów uruchomiło właśnie wirtualną mapę swoich lasów. Możemy wędrować do woli, a nawet podejrzeć, jak mieszka myśliwy.

Helikopterem odśnieżyli jezioro. Chcieli pojeździć na łyżwach

Jakie sprawdzone metody odśnieżania znacie? Zapewne będzie to łopata, pług, solarka... A słyszeliście kiedyś o odśnieżaniu za pomocą helikoptera? W Holandii śmigłowiec wymiótł śnieg ze skutej lodem powierzchni jeziora - wszystko dlatego, że okoliczni mieszkańcy chcieli pojeździć na łyżwach.

Do Paryża północy ze Śląska. Cel: zorza polarna

Śląscy miłośnicy astronomii wyruszyli za koło podbiegunowe, gdzie będą podziwiać zorzę polarną. Celem ich podróży jest wyspa Tromsoya, na której leży tzw. Paryż północy - miejsce, gdzie zorzę widać prawie każdej nocy.

Brakujące ogniwo ewolucji manata. Naukowcy świętują

Łagodne, aczkolwiek uchodzące za niezgrabne, manaty i diugonie - morskie ssaki roślinożerne - są spokrewnione z afrykańskimi słoniami. Dotąd jednak nauka nie była w stanie wskazać przodka syrenowatych, który mógłby ewoluować w Afryce. W środę francuscy naukowcy poinformowali, że prawdopodobnie go odnaleźli.

Za oknami Sokoła Millenium nie było smug gwiazd, lecz bardzo jasny blask

Sokół Milllenium mknący z prędkością światła przez Wszechświat i smugi gwiazd za jego oknami. To widok dobrze znany miłośnikom "Gwiezdnych Wojen". Zdaniem angielskich studentów fizyki, w rzeczywistości pilotujący go Han Solo nie zdołałby zobaczyć tych ciał niebieskich. Oślepiałby go za to blask zupełnie innego typu.

Żubry tańczyły z wilkami. Póki nie puściły im nerwy

Film akcji z żubrami w rolach głównych i z wilkami w roli szwarccharakterów mogli podziwiać w niedzielne popołudnie wszyscy ci, którzy podglądali życie królów puszczy online, w ramach projektu Lasów Państwowych. Jak przebiegło spotkanie zwierząt w podlaskim lesie, możecie zobaczyć także u nas.

Rosjanie chcą na Księżyc. Już za dwa lata

Wysłanie na Księżyc wehikułu, który poszuka na nim wody, planują na 2015 rok Rosjanie. To tylko część siedmioletniego planu, który ma odwrócić złą passę, jaką w sferze kosmicznej miała w ostatnich latach Rosja.

Burzliwym czasom towarzyszy ochłodzenie

Średniowieczna epidemia dżumy i najważniejsze, długotrwałe wojny z późniejszych stuleci mają ze sobą coś wspólnego - przypadały w czasach ochłodzenia. Fazy oziębienia klimatu łączą się z burzliwymi okresami w historii - wynika z badań naukowców. Potwierdziły je analizy dendrochronologiczne próbek drewna ze słowackich obszarów Karpat.

Amatorzy odkryli dowody na istnienie 42 planet. Astronomowie je przeoczyli

Kolejny sukces astronomów amatorów, którzy zamiast w obserwatoriach, pracują przed własnymi komputerami. Odkryli 42 nowe kandydatki na planety, w tym jedną wielkości Jowisza, posiadającą księżyce, na których mogą istnieć warunki sprzyjające życiu. - Niesamowicie jest pomyśleć, że absolutnie każdy może odkryć planetę - komentuje naukowiec zaangażowany w projekt.

Pompeje miastem politycznych graffiti

Ściany domostw w starożytnych Pompejach służyły za tablice ogłoszeń. Rysunki i napisy tworzyły swoistą sieć społeczną łączącą ówczesnych mieszkańców miasta - uważają archeolodzy.

"Za nami poważna zmiana pogody". "List z przeszłości" otwarty

"Drogi Jarku! Jest poniedziałkowy poranek 14 stycznia. Za nami poważna zmiana pogody..." - tak zaczyna się list z przeszłości napisany niemal przed tygodniem przez Tomasza Wasilewskiego. Choć wątpliwości nie brakowało, długoterminowa prognoza pogody okazała się wyjątkowo trafna.

"Niosąca koniec świata" planetoida większa niż myślano

99942 Apophis większa niż ocenialiśmy - donosi Europejska Agencja Kosmiczna. Planetoida, która miała przynieść koniec świata, nie uderzy jednak w Ziemię. Po dokonaniu dokładnych pomiarów NASA mówi: wykluczamy taką ewentualność.

Co kryje czerwony marsjański pył?

Nasze wyobrażenie Marsa jako Czerwonej Planety może niebawem legnąć w gruzach. Wszystko dlatego, że Curiosity pozamiatał marsjański pył. Używając swojej "zmiotki", łazik ujawnił, że pod rdzawą warstwą czerwieni ukrywa się bladoszara powierzchnia.

"Skok na stok" o narciarskich nowościach

"Skok na stok" - znana i lubiana seria i w tym roku gości na stronach tvnmeteo.pl. W tym odcinku miłośników białego szaleństwa, i nie tylko, zapraszamy do wizyty w Kotelnicy Białczańskiej.

Pożegnalne nagranie z roztrzaskanej sondy

Bliźniacze sondy Ebb i Flow zakończyły swoją misję uderzeniem o powierzchnię Księżyca prawie miesiąc temu. NASA opublikowała teraz pamiątkę z ich misji. Zobaczcie fragmenty ostatniego przelotu, nagrane przez kamery jednej z sond.