Ciekawostki

Ciekawostki

Samolot na olej po frytkach przeleciał Atlantyk

Po serii lotów między Amsterdamem i Paryżem holenderskie linie lotnicze KLM wysłały za ocean samolot napędzany zużytym olejem kuchennym. Jak twierdzi lotniczy koncern, użycie biopaliwa ogranicza emisję dwutlenku węgla aż o 80 proc.

Gdyby trafiła w Ziemię, mogłaby zgładzić duże miasto

Asteroida wielkości boiska piłkarskiego minęła w bliskiej odległości Ziemię. Odkryto ją zaledwie sześć dni temu, a transmisję z jej przelotu można było obejrzeć w internecie dzięki teleskopowi zainstalowanemu na Wyspach Kanaryjskich. Gdyby meteor dotarł do Ziemi, mógłby zgładzić duże miasto.

Lody Antarktydy skrywają rozległe doliny

Kilkadziesiąt milionów lat temu, zanim Antarktydę pokrył lód, była ona dość płaskim, równinnym obszarem, przez który płynęły rzeki o wolnym nurcie. Współczesne badania wykazały jednak ukryte pod lodową pokrywą głębokie wąwozy. Naukowcom wreszcie udało się zagadkę, kiedy i jak powstały.

Bałwan byłby zbyt sztampowy. Postawili na nosorożca

Pewna amerykańska rodzina z Indiany znalazła nietypowy sposób, żeby uczcić zimę. Zamiast bałwana zbudowała... śnieżnego nosorożca. Jest też polski akcent w tej historii - zwierzę ze śniegu stanęło przy ulicy Poland Hill Drive.

Jedna Ziemia, jeden czas, trzy różne burze

Burza burzy nierówna. Można się o tym przekonać oglądając powyższe zdjęcie satelitarne. Widzimy na nim trzy rodzaje gwałtownych zjawisk pogodowych, występujących w tym samym czasie.

Ten kot to rzadkość. Nagrał się na wideo

Wyjątkowe zdjęcia śnieżnej pantery na wolności opublikowało dwóch chińskich miłośników dzikiej przyrody. Zagrożone wyginięciem zwierzę udało im się nakręcić ukrytą pośród skał kamerą na podczerwień.

Gwiazda starsza niż Wszechświat? Jej "metryka" mogła obalić obowiązujące teorie

Gwiazda HD 140283 od dawna uchodziła za jedną z kosmicznych seniorek. Astronomowie próbujący ustalić jej dokładny wiek w pewnym momencie stanęli przed paradoksem, bo z obliczeń wychodziło, że gwiazda jest... starsza niż sam Wszechświat. Najnowsze obserwacje teleskopu Hubble'a pozwoliły kosmiczną staruszkę nieco odmłodzić, a tym samym uratować obowiązujące teorie kosmologiczne.

Gry i zabawy ratujące planetę

Koniec z agresywnymi akcjami ekologów, przytaczaniem danych statystycznych o zanieczyszczeniu środowiska czy informowaniem opinii publicznej o masowych mordach zagrożonych gatunków. Jest nowy sposób na wzbudzenie w ludziach postaw proekologicznych i w konsekwencji uratowanie Ziemi przed dewastacją. To m.in. gry planszowe.

Wołosaty już nie śpi. Nadchodzi wiosna

W górach leży śnieg, ale to nie przeszkodziło Wołosatemu - jednemu z bieszczadzkich niedźwiedzi - poczuć zbliżającą się wiosnę. Miś, jak donosi WWF Polska, obudził się z zimowego snu.

Pszczoły wychodzą z uli

Pierwsze w tym roku obloty pszczół zaobserwowali pszczelarze na Podkarpaciu. Zimę pszczoły przetrwały w dobrym stanie - poinformował prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie Roman Bartoń.

"Myślałam, że to drewno". Dowód na to, że wielbłądy mieszkały w Arktyce

- Myślałam, że to drewno - mówi paleobiolog, która na kanadyjskiej Wyspie Ellesmere'a odnalazła fragmenty skamieniałej kości. Jest ona dowodem na to, że w przeszłości wielbłądy zamieszkiwały Arktykę. Po zbadaniu tej kości, jak piszą brytyjscy badacze, okazało się też, że żyjący w mroźnym klimacie przodkowie współczesnych wielbłądów byli od nich aż o 30 proc. więksi.

Polacy skalibrowali "kosmiczną linijkę". 160 tys. lat świetlnych do Wielkiego Obłoku Magellana

Międzynarodowemu zespołowi astronomów, którego znaczną część stanowili Polacy, udało się precyzyjnie wyznaczyć odległość do jednej z najbliższych galaktyk. Według ich pomiarów dystans między Ziemią a Wielkim Obłokiem Magellana wynosi dokładnie 160 tys. lat świetlnych. Ten wynik wyznaczający "kosmiczną linijkę" jest dla pomiarów odległości w kosmosie tym, czym na Ziemi wzorzec metra z Sevres.

Jedna piąta USA narażona na leje krasowe

Nie tylko na Florydzie mogą się tworzyć zapadliska takie jak to, w którym, zginął 37-letni mieszkaniec przedmieść Tampy. Aż 20 proc. Stanów Zjednoczonych leży na terenach, na których mogą tworzyć się leje krasowe.

Po co astronautom zdrowe zęby?

Czy wiecie, po co astronautom zdrowe zęby? Zapytani o to przez Europejską Agencję Kosmiczną Europejczycy mieli rożne, często zaskakujące pomysły. Zapewniamy - prawdziwy powód nie dla wszystkich jest oczywisty.

Na Europie może być słona woda. Taka jak w ziemskich oceanach

Na powierzchni Europy, księżyca Jowisza, może znajdować się słona woda, która prawdopodobnie wypłynęła z podpowierzchniowego oceanu. Najnowszym dowodem na jej istnienie - jak dotąd najsilniejszym - jest odkrycie na powierzchni Europy siarczanu magnezu. Naukowcy podkreślają, że ta woda może przypominać tę, która występuje w ziemskich oceanach.

Teleskop Herschela oślepnie na zawsze

Teleskop Hershela zakończy swoją misję w ciągu kilku tygodni - zapowiadają astronomowie z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Skończy mu się chłodziwo, które utrzymuje go w dobrej kondycji. Tym samym ESA straci jeden z swoich flagowych teleskopów.

"Tak wygląda lej od środka". Floryda jest nimi usiana

- Deszczówka zamienia się w wody gruntowe, które naturalnie mają kwaśny odczyn. Rozpuszczają więc wapienne skały i zaczynają tworzyć zapadliska - wyjaśnia zjawisko powstawania lejów krasowych geolog Gerry Black. Do ich formowania dochodzi bardzo często na Florydzie, której podłoże budują właśnie wapienie.

Misja Curiosity wstrzymana

Awaria komputera, spowodowana najprawdopodobniej przez promieniowanie radioaktywne, doprowadziła do wstrzymania marsjańskiej misji łazika Curiosity - poinformowali w poniedziałek przedstawiciele amerykańskiej agencji kosmicznej NASA.