Rośliny, które zamarzły w czasie tzw. Małej Epoki Lodowcowej, ponownie rozkwitły w laboratoryjnych warunkach - donosi BBC News. Naukowcy chcą ustalić, w jaki sposób ekosystemy wybudzają się po epokach lodowcowych.
Odnóżki 400-letnich roślin z rodziny mszaków znaleźli naukowcy z kanadyjskiego Uniwersytetu w Albercie, którzy badali lodowiec Teadrop w Arktyce Kanadyjskiej.
Proces topnienia lodowca przyspieszył w 2004 roku. Teraz każdego roku kurczy się o 3-4 metry. W tym momencie lodowiec odsłonił tereny, które ukryte głęboko pod lodem nie widziały promieni słonecznych od Małej Epoki Lodowcowej, która trwała w latach 1550-1850.
Małe korzonki spod lodowca
- Kiedy szliśmy wzdłuż krawędzi lodowca, znaleźliśmy rozległą plantację zieleniących się korzonków wystających ponad czapę lodowca - wyjaśniła Catherine La Farge, szefowa zespołu badawczego.
Naukowcy zabrali korzonki do laboratorium i okazało się, że te ok. 400-letnie rośliny na nowo rozpoczęły cykl wegetacyjny.
Mszaki różnią się od roślin typowo lądowych, bo nie mają tkanki przewodzącej, którą transportowana jest woda i substancje odżywcze do różnych części rośliny. Właśnie dlatego przeżyły zasuszone w czasie arktycznych zim, ponownie ożywając w cieplejszych porach roku. Ale badaczka była zaskoczona tym, że rośliny spędziły pod lodem aż tyle czasu.
Autor: pk/rs / Źródło: BBC News
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock