Ciekawostki

Ciekawostki

Curiosity sfotografował Marsa nocą

Są pierwsze nocne zdjęcia powierzchni Marsa wykonane przez Curiosity. Łazik wykonał je, by naukowcy mogli poszukać tzw. minerałów fluorescencyjnych.

Walczą o przetrwanie. Ludzie inkubują ich jaja

Szerokie plaże Pacyfiku w południowych stanie Chiapas od niepamiętnych czasów stanowią miejsce narodzin żółwi morskich. Tym łagodnym olbrzymom zagraża wyginięcie, dlatego miejscowe władze i wolontariusze ruszyli im na ratunek, zbierając i inkubując ich jaja.

Piękno wykute w śniegu. Smoki, psy i zamki

Na kilka dni w roku amerykańskie Breckenridge w stanie Kolorado staje się prawdziwą mekką rzeźbiarzy. W miasteczku od rana do wieczora słychać jak w potężnych, białych blokach wykuwają się niezwykłe wizje śnieżnych artystów.

Wiązka światła ze Star Treka już w realu

Wiązka światła ze "Star Treka", która przyciągała obiekty i umożliwiała cumowanie statkom kosmicznym, nie jest już tylko fikcyjnym wynalazkiem. Właśnie odtworzyli go naukowcy ze szkockiego uniwersytetu St. Andrew, tyle że w wersji mikro.

Delfin "poprosił" nurków o pomoc. "To mnie zwaliło z nóg!"

Nurkowie z Hawajów przeżyli niezwykłe spotkanie z delfinem. Zwierzę, które do nich podpłynęło było owinięte żyłką wędkarską. - Miał oplątany pysk i lewą płetwę. Wyciągnąłem w jego stronę rękę i pokazałem: podpłyń do mnie. A on to zrobił! - relacjonuje Keller Laros.

Psy ewoluowały dzięki śmieciom?

Psy mogły wyewoluować na śmietnikach pierwszych rolników - wynika z badań szwedzkich naukowców. W DNA tych zwierząt odleziono geny zaangażowane w trawienie skrobi. Było ich więcej niż u wilków.

Betelgeza i tajemnicze pasmo materii. Kosmiczna kolizja w Pasie Oriona?

Gwiazdozbiór Oriona może stać się areną kosmicznej kolizji. Najnowsze obserwacje pozwoliły odkryć w pobliżu Betelgezy, jego drugiej najjaśniejszej gwiazdy, tajemnicze pasmo materii. Według astronomów te dwa obiekty zderzą się całkiem niedługo, co w kosmicznej skali oznacza około 5 tys. lat.

Zapisali sonety Szekspira w DNA. Alternatywa dla CD i dysków pamięci?

Poezja, artykuł naukowy, nagranie, zdjęcie własnego instytutu - takie informacje brytyjscy badacze zapisali w sekwencji DNA, a następnie bez problemów z niej odtworzyli. Przekonują, że taka metoda molekularnego przechowywania danych może być idealna do magazynowania dużych ilości informacji nawet przez tysiące lat. Jedną z zalet jest ogromna pojemność DNA - jeden gram jego sekwencji pomieści taką ilość informacji, dla której potrzebowalibyśmy aż 3 mln płyt CD.

Łosie wróciły nad morze

Na terenie sąsiadującego z aglomeracją trójmiejską Nadleśnictwa Kolbudy pojawiły się łosie. To, jak zaznaczają leśnicy, powrót zwierząt w te rejony Polski.

Poleciał na 3 miesiące, bada Marsa już 9 lat

Jego misję planowano na 3 miesiące, tymczasem trwa już 9 lat. Zamiast zakładanych 600 metrów przejechał już ponad 35 km. Łazik Opportunity to już prawdziwy marsjański wyjadacz i nic nie zapowiada, żeby w najbliższym czasie miał przejść na emeryturę.

Słońce świeci we wszystkich kolorach

Pierwsze skojarzenie ze Słońcem? Żółty kolor. Dla astronomów to niekoniecznie takie oczywiste, bo podczas w swojej pracy oglądają naszą gwiazdę także w pomarańczowym, zielonym, niebieskim czy fioletowym kolorze. Naukowcy z NASA wytłumaczyli, dlaczego.

Moskwa zasypana. Ćwierć metra ponad normę

Zwały śniegu w Moskwie. Stolica Rosji zmaga się z gigantyczną ilością białego puchu, którego napadało dotąd aż o 23 cm więcej niż powinno napadać w styczniu w ogóle. W poniedziałek próbujące przedzierać się przez zasypane ulice samochody rozwijały prędkość od 10 do 30 km/h.

"Koty opychają się ile wlezie, zima potrzyma"

"Koty, przynajmniej te w Warszawie, jedzą na potęgę, opychają się ile wlezie, wylizują miski" - pisze w swoim blogu Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo. Jak to się przekłada na zimę?

Spaliny statków korzystne dla klimatu

W atmosferze naturalne aerozole konkurują z cząsteczkami sztucznie wytworzonymi w wyniku działalności człowieka. Widać to na przykładzie różnych typów chmur zaobserwowanych w rejonie amerykańskiego Zachodniego Wybrzeża. Okazuje się, że te powstałe ze spalin są często jaśniejsze od zwykłych obłoków, przez co mogą być pożyteczne dla klimatu.

"Szukać złota uczą się już w szkołach"

Australijczycy już od najmłodszych lat uczą się jak znaleźć złoto. - W szkołach i liceach prowadzone są zajęcia podczas których uczniowie szukają drogocennego kruszcu - opowiada wychowana w Australii Patrycja Volny.

Z kosmosu widać Curiosity i jego ślady

Curiosity ma swojego podglądacza. Jednej z należących do NASA sond kosmicznych udało się sfotografować z orbity ślady, jakie pozostawił po sobie łazik. Na zdjęciu widać i robota "we własnej osobie".

Płatki śniegu w trójwymiarze

Amerykańska armia postanowiła dokładniej przyjrzeć się malutkim płatkom śniegu. Dzięki opracowanej na uniwersytecie w Utah superdokładnej kamerze, wojskowi mogą lepiej oceniać zagrożenie lawinowe, a synoptycy prognozować pogodę.

Ten jeleń myśli, że jest owcą

Młodemu jeleniowi z angielskich lasów wydaje się, że jest owcą. Spaceruje, je i śpi w stadzie. Co ciekawe, został bez trudu przez nie zaakceptowany.

Wirtualny spacer po lesie i włościach Zamoyskich

Spacer po lesie bez ruszania się z domu? Bezcenne, zwłaszcza gdy za oknem siarczysty mróz. Nadleśnictwo Lubartów uruchomiło właśnie wirtualną mapę swoich lasów. Możemy wędrować do woli, a nawet podejrzeć, jak mieszka myśliwy.

Helikopterem odśnieżyli jezioro. Chcieli pojeździć na łyżwach

Jakie sprawdzone metody odśnieżania znacie? Zapewne będzie to łopata, pług, solarka... A słyszeliście kiedyś o odśnieżaniu za pomocą helikoptera? W Holandii śmigłowiec wymiótł śnieg ze skutej lodem powierzchni jeziora - wszystko dlatego, że okoliczni mieszkańcy chcieli pojeździć na łyżwach.