Ciekawostki

Ciekawostki

Ciemna strona jasnych rozbłysków

Niezwykle silne wyładowania okazują się poprzedzać rozbłysk błyskawicy. Naukowcy zdołali je powiązać z energią gromadzoną w chmurach burzowych i uwalnianą w postaci promieniowania gamma tuż przed uderzeniem pioruna.

Idzie lato, więc będzie więcej seksu

Pogoda okazuje się czynnikiem warunkującym zachowania seksualne. Ze statystyk wynika wyraźnie - pary kochają się częściej, kiedy jest ciepło i słonecznie.

Ogień olimpijski zapłonie w Kosmosie?

Znicz olimpijski, na chwilę przed igrzyskami w Soczi, trafi w Kosmos? Roskosmos tego nie wyklucza. Aby tak się stało, trzeba by zmienić ustalone od dawna plan wylotów i przylotów statków kosmicznych kursujących na ISS.

Naukowcy już wiedzą, jak opóźnić ciążę

Samice myszy i innych ssaków mają zdolność do wstrzymywania ciąży, aż warunki zewnętrzne zrobią się korzystne dla porodu. Naukowcy zidentyfikowali mechanizm molekularny, który kryje się za tą niezwykłą zdolnością.

Marsjański łazik kręci kółka

Wygląda na to, że marsjańskie łaziki to nie bezduszne maszyny i też potrafią spłatać Ziemianom figla. Monotonne przemierzanie Czerwonej Planety umilają sobie robieniem zdjęć. Czasem, gdy spojrzy się na nie pod pewnym kątem, można dostrzec osobliwe kształty.

Nie lubimy, gdy roboty "cierpią"

Roboty potrafią generować w nas ludzkie uczucia. Okazało się, że na ich krzywdę reagujemy podobnie, jak na krzywdę ludzką. Proces współodczuwania w stosunku do sztucznej inteligencji potrwa jednak długo, bo wciąż traktujemy ją jako rzecz.

Na Jowiszu jest woda. Przybyła wraz z kometą

Obecność cząsteczek wody w górnych warstwach planety była dla naukowców niewyjaśniona. Teraz udało się zdobyć niepodważalny dowód, że woda obecna w atmosferze Jowisza pochodzi m.in. ze spektakularnego zderzenia z kometą Shoemaker - Levy 9.

Holendrzy musieli importować kwiaty. Przez przedłużającą się zimę

Zimniejsze i suchsze niż zwykle przedwiośnie sprawiło, że kwiaty w Belgii i Holandii rozkwitają znacznie później niż zwykle. Przedłużająca się zima dotknęła szczególnie Holendrów, którzy słyną z eksportu, m.in. tulipanów. W tym roku doszło do tego, że na festiwal kwiatowy musieli sprowadzić kwiaty z Francji.

Fatalne skutki uprawiania seksu w Kosmosie

To nie jest dobra informacja dla potencjalnych uczestników misji Mars One, mających polecieć na Marsa i stworzyć tam ludzką kolonię. W trakcie wielomiesięcznego lotu przy ewentualnym zbliżeniu w stanie nieważkości mogą im grozić siniaki, a już po wylądowaniu kobiety przebywające w kolonii prawdopodobnie będą musiały zrezygnować z posiadania dzieci.

Paliwo do diesla z bakterii z jelit

Naukowcy zmusili bakterię Escherichia coli - występujące w jelicie grubym pałeczki okrężnicy - do produkowania oleju napędowego. Jak twierdzą, paliwo jest identyczne z oryginalnym.

Szykują harpuny na kosmiczne śmieci. Bo będą coraz groźniejsze

W ciągu najbliższych dwóch wieków niektóre orbity satelitów okołoziemskich staną się wyjątkowo niebezpiecznymi obszarami - ostrzegają naukowcy. Wszystko przez ryzyko kolizji z kosmicznymi śmieciami, których w ciągu 200 lat ma przybyć około 30 proc. Groźne są nie tylko odłamki niebieskich ciał, ale przede wszystkim pozostałości po kosmicznej działalności ludzi.

10 tysięcy chętnych do zamieszkania na Marsie

"To idealistyczna misja. Coś, co naprawdę może zmienić Ziemię. Pamiętacie, co się wydarzyło gdy astronauci wylądowali po raz pierwszy na Księżycu? Zmienił się cały świat. I to także zmieni cały świat" - tak o marsjańskiej misji mówił Bas Lansdorp, szef projektu Mars One.

Nie biegli na darmo. Kalorie przerobili na waty

Tegoroczny 37 Maraton Paryski, który odbył się 7 kwietnia, na pewnym odcinku miał drobną niespodziankę dla zawodników. Na Champs Élysées na odcinku 25 metrów wyłożono specjalną matę, pod naciskiem nóg biegaczy produkującą energię elektryczną.

Plantacja homarów u stóp wiatraków

Homary znów mogą zasiedlić wody u wybrzeża wyspy Helgoland. Idealnym siedliskiem dla tych skorupiaków okazują się fundamenty znajdujących się na Morzu Północnym turbin wiatrowych.

Zagadka wyspy widmo rozwiązana?

Wyspą widmo, która przez ponad 100 lat widniała na mapach świata prawdopodobnie był... pumeks dryfujący z Fidżi w kierunku Australii. Tak przynajmniej twierdzą badacze, którzy w ubiegłym roku ostatecznie potwierdzili, że Sandy Island nie istnieje.

Wpływowi jak Obama. Trzej pracownicy NASA na liście magazynu "Time"

Nie tylko sławy jak Barack Obama i Beyoncé, lecz także trzej pracownicy jednego z laboratoriów NASA znaleźli się na tegorocznej liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Magazyn "Time" nagrodził ich za poszukiwanie obiektów zagrażających Ziemi i za wysłanie łazika Curiosity na Marsa.

Końcówka XX w. była najcieplejsza od 1,4 tys. lat

Ziemia sukcesywnie wychładzała się do końca XIX wieku, ale już sto lat później jej średnia temperatura była najwyższa od 1400 lat. To wyniki najnowszych globalnych badań klimatycznych przedstawionych w niedzielę w czasopiśmie "Nature Geoscience".