Wokół gwiazdy Gliese 667C krążą trzy planety - podaje BBC News, podsumowując najnowsze ustalenia niemieckich i brytyjskich naukowców. Znajdują się na tyle blisko gwiazdy, że teoretycznie może wytworzyć się na nich życie. Wcześniejsze ustalenia mówiły o jednej planecie znajdującej się w tej strefie.
Układ gwiazdy Gliese 667C liczy najprawdopodbniej aż siedem planet, z których trzy są w odległości pozwalającej na rozwinięcie się życia. O odkryciu naukowców pisze "Astronomy & Astrophysics".
Gliese 667C
Położona stosunkowo niedaleko gwiazda Gliese 667C ma teraz trzy tak zwane Superziemie, czyli skaliste planety pozasloneczne o masie większej od masy Ziemi. Krążą one w tzw. ekosferze, czyli strefie warunków sprzyjających powstawaniu życia. W jej obrębie mogą panować warunki fizyczne i chemiczne umożliwiające powstanie, utrzymanie i rozwój organizmów żywych, z których najistotniejszym jest istnienie ciekłej wody.
Gliese 667C znajduje się 22 lata świetlne od Ziemi w Gwiazdozbiorze Skorpiona. Jest gwiazdą o niskiej jasności i wadze o 60 proc. mniejszej od Słońca. Oznacza to, że ekosfera, w której mogłoby rozwinąć się życie, jest znacznie mniejsza niż w wypadku Słońca. Naukowcy są przekonani, że w tej strefie znajdują się wszystkie trzy planety.
- Szacujemy ich masę na 2,7 - 3,8 masy Ziemi - powiedział naukowiec Mikko Tuomi. - Czas obrotu to 28, 39 i 62 dni, co oznacza, że są w mniejszej odległości od Gliese niż Merkury od Słońca. Szacowana temperatura na ich powierzchni umożliwia powstanie wody.
Naukowcy twierdzą, że te planety w całości wypełniają ekosferę Gliese i nie ma więcej orbit, którą mogłaby wykorzystać inna planeta.
Więcej planet
Poprzednie badania mówiły, że Gliese 667C otoczona jest przez trzy planety, ale tylko jedna z nich miała znajdować się w ekosferze. Według informacji miała być znacznie większa niż Ziemia i mieć skalistą budowę.
W najnowszych badaniach prowadzonych przez niemiecki Uniwersytet w Gottingen i angielski Uniwersytet Hertfordshire naukowcy uzupełnili rejestr o dwie dodatkowe planety.
Autor: pk//kdj / Źródło: BBC News
Źródło zdjęcia głównego: ESO