Naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), wraz z konsorcjum Airbus, niebawem rozpoczną prace nad supernowoczesnymi satelitami meteorologicznymi. Dostarczając bardzo dokładnych danych pogodowych, pozwolą one m.in. na skuteczne przeciwdziałanie tragicznym skutkom klęsk żywiołowych.
Europejska Agencja Kosmiczna wkrótce podpisze kontrakt wart setki milionów euro z międzynarodowym konsorcjum Airbus. W efekcie umowy powstaną trzy pary satelitów drugiej generacji. Będzie to kontynuacja obecnie trwającego projektu Metop.
Metop to seria trzech satelitów meteorologicznych, umieszczanych na orbitach polarnych. Program wywiera ogromny wpływ na jakość prognozowania pogody. Czujniki satelitów zbierają dane o warunkach panujących w każdej warstwie atmosfery.
- Metop stał się istotną serią satelitów w prognozowaniu pogody. Projekt dostarcza najbardziej szczegółowych pomiarów, służących prognozowaniu pogody z przestrzeni kosmicznej - wyjaśnił Graeme Mason.
Projekt opłacalny dla całego kontynentu
Naukowcy jednak na bieżąco pracują nad systemem, bo według szacunków, jego ulepszanie pozwoli uniknąć śmierci wielu ludzi, a także zaoszczędzić każdego roku miliardy euro.
Podpisanie umowy ESA z Airbusem jest zatem niezwykle ważne dla całego kontynentu, ponieważ zapewni ciągłość w dopływie danych, gdy już satelity Metop odejdą na emeryturę.
Naukowcy podkreślają trzy główne cele misji satelitów drugiej generacji. - Pierwszym celem jest po prostu kontynuacja obserwacji. Nie można dopuścić do przerwy w badaniach. Drugi to poprawa rozdzielczości, by dostrzec najdokładniejsze elementy - zaznaczają eksperci.
Nie jeden, a kilka instrumentów
Jest jeszcze jedno zadanie. Naukowcy chcą przeprowadzić szereg dodatkowych pomiarów, dlatego zamierzają wysłać na orbitę "kilka nowych instrumentów". Metop-SG (czyli drugiej generacji) wyniesie na orbitę 11 instrumentów pomiarowych rozmieszczonych na dwóch platformach. I to jest zasadnicza różnica między pierwszą a drugą generacją. Inną zasadniczą różnicą pomiędzy tymi dwoma seriami będzie proces powrotu satelity na Ziemię.
Statki kosmiczne pierwszej generacji satelitów będą okrążać Ziemię do czasu, aż nie "wejdą" w atmosferę i nie ulegną zniszczeniu. Powinno to zająć nie więcej niż 25 lat. Z kolei satelity drugiej generacji powrócą na ziemię szybciej (w ciągu zaledwie miesiąca) i w znacznie bardziej kontrolowany sposób.
Satelity będą latać z większymi zbiornikami paliwa (z czego dwie trzecie zarezerwowane będą wyłącznie dla manewru związanego z powrotem) i będą wyposażone w znacznie mocniejsze silniki odrzutowe, dzięki czemu będą spadać w rejon Południowego Pacyfiku.
Ciągłość pomiarów do 2040 roku
Pierwsza para satelitów Metop-SG powinna rozpocząć misję w roku 2021/22. Z kolei trzeci prawdopodobnie wystartuje w 2030 roku, zapewniając ciągłość danych do 2040 roku. Airbus do swoich prac wykorzysta zakłady w Niemczech, we Francji i w Wielkiej Brytanii.
Autor: kt/map / Źródło: BBC