Ciekawostki

Ciekawostki

Gdzie chronić się przed tornadem? Jak najniżej

Tornada (w Polsce nazywane trąbami powietrznymi) z każdym rokiem stają się silniejsze. Ich zasięg coraz bardziej się rozprzestrzenia, więc wywoływane przez nie szkody też wzrastają. Jeszcze kilkanaście lat temu nikt w Polsce nie spodziewał się tego zjawiska. Naukowcy z USA zbadali, gdzie tornada wyrządzają największe szkody i jak się przed nimi chronić.

Wyszedł z aresztu, trafił do garnka. Smutny koniec bociana "szpiega"

Wyjątkowego pecha miał bocian, którego na początku września zatrzymała egipska policja. Założony mu przez naukowców nadajnik sprawił, że podejrzewano go o szpiegostwo. Kiedy sprawa szczęśliwie się wyjaśniła, nie zdążył nacieszyć się wolnością. Krótko po wypuszczeniu z aresztu trafił na myśliwego, który uznał, że ptak idealnie nada się na posiłek.

Bociany już przyleciały. Do Jerozolimy

Jeszcze niedawno mogliśmy obserwować zwiastujące nadchodzący koniec lata odloty bocianów. Okazuje się, że pierwsze stada lecące do zimowych siedlisk w Afryce zdążyły już przemierzyć szmat drogi. Zaobserwowano je na niebie w pobliżu góry Oliwnej w Jerozolimie. Z drugiej strony część boćków tak się rozleniwiła, że postanowiła zimować w Polsce.

Chrystus z Rio spotkał Księżyc i Wenus

Połączenie fotograficznej i astronomicznej pasji może dać spektakularny efekt. Udowodnił to brazylijski fotoreporter, który w wyjątkowy sposób uchwycił koniunkcję Księżyca i Wenus nad Rio de Janeiro. Jego zdjęcie robi niesamowite wrażenie dzięki obecności trzeciego bohatera - słynnej figury Chrystusa.

Naukowcy potwierdzają: znaleźliśmy największy wulkan na świecie

Wulkan zbliżony powierzchnią do powierzchni Polski zidentyfikował zespół naukowców pod przewodnictwem prof. Williama Sagera z University of Houston. To największy pojedynczy wulkan na Ziemi, wielkością dorównuje górom marsjańskim, a to czyni go jedną z największych tego typu struktur w Układzie Słonecznym.

Rosjanie prześcignęli NASA? Chwalą się kosmiczną toaletą

Choć zimna wojna dawno minęła, wciąż daje się wyczuć element rywalizacji w rozwoju kosmicznych technologii między Rosją a USA. Rosjanie właśnie pochwalili się przewagą swojego powstającego nowego statku. To udogodnienie w postaci... toalety, której nie posiada projekt amerykańskiej konkurencji.

Kiedy zakwitnie, będzie udawać padlinę

Ogród botaniczny w Honolulu kusi atrakcją, która spodoba się raczej niewielkiej grupie koneserów. Amorphophallus titanum to okazała roślina wyglądająca trochę jak element jakiegoś fantastycznego świata. Jednak jej jeszcze bardziej niezwykłą cechą jest woń padliny.

Zbada otoczkę Księżyca i sekrety pyłu. Sonda LADEE już w kosmosie

Amerykańska agencja kosmiczna NASA w sobotę nad ranem czasu polskiego wysłała w kierunku Księżyca bezzałogową sondę LADEE. Ma ona badać gazy tworzące wokół niego rodzaj rozrzedzonej atmosfery. Naukowcy liczą także na to, że jej obserwacje rzucą więcej światła na nietypowe zachowania księżycowego pyłu, zaobserwowane jeszcze podczas ostatniej misji Apollo.

Egipcjanie byli szybsi, niż myślano

Starożytny Egipt to jedno z pierwszych państw w kształcie, jaki znamy dziś - z władzą, granicami i terytorium. Dzięki nowoczesnej technologii, naukowcy doszli do wniosku, że przodkowie Egipcjan wyjątkowo szybko przeszli ze stadium rozproszonych rolników do zorganizowanej społeczności państwowej.

"Wiele osób jest w szoku". Przeżyli trzęsienie ziemi w symulatorze

Trzęsące się meble, naczynia wypadające z szafek, utrata gruntu pod nogami - to tylko niektóre efekty wstrząsów, które w każdej chwili mogą poczuć mieszkańcy aktywnych sejsmicznie rejonów. Jak niebezpieczny podczas trzęsienia ziemi może stać się nawet własny dom, mogli przekonać się ci, którzy skorzystali z pokazów w mobilnym symulatorze. To pomysł sejsmologów z amerykańskiej Indiany na oswajanie ludzi z potencjalnym zagrożeniem.

Odkryto nowy gatunek "chodzącego" rekina

Australijscy badacze odkryli w wodach wschodniej Indonezji "chodzącego" rekina. Jest to trzeci znany gatunek rekina, który zamiast pływać czasami "chodzi", odnaleziony w tym rejonie w ciągu ostatnich sześciu lat.

"Roboty zrobiły pierwszy krok ku wspaniałej przyszłości"

Naukowcy wysyłają w kosmos wiele robotów. Każdy ma ściśle określony cel i spełnia swoje zadanie. W sierpniu wysłali do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 34-centymetrowego Kirobo, który po prostu jest towarzyszem astronautów. Dotąd, jak zapewniają, znakomicie udaje mu się spełniać swoją misję.

Przebadali czarcie kręgi. Konkurencja między roślinami to klucz do zagadki?

Afrykańskie czarcie kręgi nie dają spokoju naukowcom. Od lat pojawiają się kolejne teorie, próbujące wyjaśnić, co powoduje powstawanie regularnie rozmieszczonych, okrągłych miejsc pozbawionych roślinności na stepie pustyni Namib. Według najnowszej to efekt konkurencji między roślinami o wodę i substancje odżywcze, która skutkuje wykształceniem pewnego wzoru ich organizacji w krajobrazie.

Jedz jak Grek, a unikniesz demencji

Wprowadzając do swojego jadłospisu dietę śródziemnomorską dłużej zachowasz dobrą formę umysłu, bo składniki tej diety hamują rozwój m.in. demencji - dowiedli niedawno naukowcy.

"Obcinacz jąder" znów straszy. Tym razem w Sekwanie

Jeszcze niedawno szwedzkie i duńskie władze przestrzegały przed kąpielami w Bałtyku, ponieważ w wodach cieśniny Sund grasowała niebezpieczna ryba, popularnie zwana "obcinaczem jąder". Teraz ten rzadki gatunek został znaleziony ponownie: ryba przemierzała wody Sekwany.

Potężne burze na Saturnie wysysają wodę z dolnych partii atmosfery

Obserwacje atmosfery Saturna, które wykonywane są przez sondę Cassini, to źródło coraz ciekawszych analiz. Trzy lata temu dzięki przekazom satelitarnym można było śledzić burze na szóstej planecie od Słońca, teraz dzięki zdjęciom wykonywanym w podczerwieni można dokładniej zbadać jej atmosferę.

Zbliża się do Ziemi co 22 lata. Będzie widoczna przez lornetkę

- Planetoida Bamberga o średnicy ponad 200 kilometrów będzie niedługo widoczna przez zwykłą lornetkę. Na tak małą odległość do Ziemi nie zbliża się żaden tak duży obiekt. Bamberga robi to raz na 22 lata - wyjaśnił dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.