Rozpoczął się najdłuższy w tym roku miesiąc księżycowy, który potrwa aż do 24 września - informują astronomowie. Będzie o ponad 3 godziny dłuższy od średniego miesiąca naszego naturalnego satelity.
Miesiąc księżycowy, inaczej zwany lunacją albo miesiącem synodycznym, to okres następujących po sobie nowiów. Tegoroczny najdłuższy miesiąc księżycowy rozpoczął się 25 sierpnia i potrwa do 24 września. Długość jego trwania sięgnie więc 29 dni 16 godzin i 1 minutę. To o 3 godziny i 17 minut dłużej niż długość średniego miesiąca księżycowego.
Najkrótszy miesiąc księżycowy za nami
Z kolei najkrótszy miesiąc księżycowy 2014 roku wystąpił między 30 stycznia a 1 marca (w lutym nie było nowiu). Długość jego trwania sięgała wówczas 29 dni 10 godzin i 21 minut, co czyniło do o 2 godziny i 23 minuty krótszym niż średni miesiąc księżycowy i o 5 godzin i 40 minut krótszy obecnie trwającego miesiąca.
W czym tkwi różnica?
Skąd wynika różnica między długościami miesiąca księżycowego? Najdłuższy miesiąc księżycowy w roku pojawia się, gdy kolejne dwa nowie ściśle pokrywają się z księżycowym apogeum (punktem na orbicie Księżyca, który znajduje się najdalej od Ziemi). I odwrotnie, najkrótszy miesiąc księżycowy zachodzi, gdy kolejne nowie wypadają w pobliżu księżycowego perygeum - czyli punktu na orbicie Księżyca, który jest najbliżej Ziemi.
Najdłuższy miesiąc w tym stuleciu
W 2014 roku czas trwania najdłuższego i najkrótszego miesiąca księżycowego nie wykazuje dużych różnic. Faktem jest jednak, że najdłuższe i najkrótsze miesiące księżycowe w ostatnich latach odbiegają od średniej. Kiedy w XXI wieku nadejdą najdłuższe i najkrótsze miesiące księżycowe? Najdłuższy wystąpi między grudniem 2017 roku a styczniem 2018 roku. Będzie trwać 29 dni 19 godzin i 47 minut, z kolei najkrótszy wystąpi w 2053 roku między nowiem w czerwcu i w lipcu, a jego długość sięgnie 29 dni 6 godzin i 35 minut.
Autor: kt/mk/rp / Źródło: Earth Observatory
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24 / Jaszczura