Ciekawostki

Ciekawostki

Niezwykły spektakl w Nowym Jorku. Zobacz Manhattanhenge

Zdarza się od dwóch do czterech razy w roku i przyciąga tysiące turystów z całego świata. Mowa o Manhattanhenge - niezwykle efektownym zjawisku polegającym na tym, że zachodzące słońce wręcz idealnie pokrywa się z 42. ulicą Manhattanu. Spektakl ten można było podziwiać w weekend.

Teleskop, w którym walczył Bond, wychwycił sygnał spoza naszej galaktyki

Wykazują każdą oznakę tego, że pochodzą spoza naszej galaktyki - mówią astronomowie o tajemniczych, trwających zaledwie tysięczne ułamki sekund radiowych sygnałach. Choć tzw. szybkie wybuchy radiowe były rejestrowane już kilka razy wcześniej przez inny instrument, dopiero wykrycie ich przez najczulszy radioteleskop Arecibo potwierdziło, że to nie pomyłka. Teraz naukowcy muszą ustalić, jakie obiekty spoza Drogi Mlecznej generują takie impulsy.

Einstein się mylił? Prędkość światła w próżni może nie być stała

Profesor James Franson z Uniwersytetu w Maryland w USA poruszył świat fizyki, zamieszczając artykuł w czasopiśmie "New Journal of Physics", w którym twierdzi, że prędkość światła w próżni jest mniejsza niż powszechnie się uważa. Naukowiec podważa tym samym ogólną teorię względności, którą stworzył Albert Einstein.

Trzęsienie ziemi czy meteoryt? Ustalono zasięg tsunami na Bałtyku, ale skąd się ono wzięło?

Naukowiec z Pomorskiego Oddziału Państwowego Instytutu Geologicznego, dr Andrzej Piotrowski, znalazł dowody na potwierdzenie przekazów kronikarzy, którzy pisali o tsunami na Bałtyku. Fala została nazwana przez nich Morskim Niedźwiedziem, ze względu na pomruk, który towarzyszył wodzie wdzierającej się na ląd. Wydarzenia te miały miejsce w 1497 roku oraz w drugiej połowie XVIII wieku.

Czeka nas astronomiczny hat trick: superksiężyc zaświeci trzy razy z rzędu

W tym roku część letnich wieczorów uatrakcyjni nam efektowne zjawisko. Podczas trzech kolejnych pełni na niebie zalśni wyjątkowo duży, bliski i jasny superksiężyc. Ponieważ pierwszy raz pojawi się akurat w weekend kończący piłkarskie mistrzostwa świata, w pełni uprawnione wydaje się zapożyczenie sportowej terminologii i nazwanie tej serii astronomicznym hat trickiem.

Miejska wyspa ciepła: powszechne i coraz bardziej uciążliwe zjawisko

Miejska wyspa ciepła to zjawisko meteorologiczne, które charakteryzuje się wyższą temperaturą panującą w mieście niż na innych okolicznych terenach. Wpływa ona na zmianę ważnych czynników, takich jak temperatura, pochłanianie promieniowania słonecznego bądź jego odbijanie (albedo), spadek prędkości wiatru oraz obniżenie wilgotności powietrza. Nowe badania przeprowadzone przez Uniwersytet Yale w Connecticut po raz pierwszy pokazują, dlaczego miejska wyspa ciepła (MWC) jest zjawiskiem powszechnym i jak może ona wpłynąć na zdrowie mieszkańców aglomeracji.

Sami zbudowali teleskop i od razu dokonali odkrycia. To może być nowa klasa galaktyk

Ledwie rozpoczął obserwacje, a już odkrył siedem nieznanych dotąd galaktyk karłowatych. Astronomowie z Uniwersytetu Yale mogą być zadowoleni z debiutu teleskopu Dragonfly skonstruowanego przez nich z kilku teleobiektywów fotograficznych. Ich badania mogą się przyczynić do otwarcia nowego rozdziału w astronomii, bo niewykluczone, że niewidoczne wcześniej "kosmiczne niespodzianki" zwiastują odkrycie nowej klasy obiektów kosmicznych.

Masz skłonności do kamicy? Strzeż się upałów!

Im jest cieplej, tym do szpitala zgłasza się więcej osób chorych na kamicę nerkową. Lekarze z USA przebadali kilkadziesiąt tysięcy Amerykanów. Okazało się, że gdy temperatura w ciągu dnia wzrosła co najmniej o 10 st. C, wzrosło też ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych u mieszkańców Atlanty, Chicago, Dallas i Filadelfii. Nieco inaczej jest w przypadku mieszkańców Los Angeles.

Olbrzymie wieże oczyszczą powietrze ze smogu. Będą wyższe niż dubajska Burdż Chalifa

W Chinach może stanąć składająca się z dwóch wież budowla służąca do oczyszczania powietrza i wody. Autorami tego pomysłu są brytyjscy naukowcy. Zaproponowali stworzenie budynków, które mają oczyszczać powietrze i wodę w Wohan. Jeśli projekt uda się zrealizować, powstanie najwyższy budynek na świecie. Ma być wyższy od obecnego lidera - Burdż Chalifa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - o prawie 200 metrów.

Bóle w krzyżu? To nie przez pogodę

Bóle reumatyczne w krzyżu to jedna z najczęstszych i najdokuczliwszych dolegliwości. Australijscy naukowcy wykazali, że nie są one wcale powiązane z warunkami pogodowymi takimi jak temperatura, wilgotność, ciśnienie powietrza, kierunek wiatru i opady.

"Po ekranie biega pająk sprzed 400 mln lat"

Naukowcy postanowili sprawdzić, w jaki sposób poruszał się przodek współczesnych pająków. Przy użyciu dobrze zachowanych skamieniałości i programu komputerowego stworzyli animację pajęczaka, który chodził po naszej planecie około 400 mln lat temu.

Otyli mają ciężkie i krótkie życie. Więcej chorują, szybciej umierają

Otyłość 3. stopnia grozi śmiertelnymi w skutkach chorobami serca, udarem, cukrzycą, niewydolnością nerek i wątroby - alarmują naukowcy. Wraz z dodatkowymi kilogramami rośnie ryzyko śmierci już w młodym wieku. Badacze podkreślają, że osoby z dodatkową masą ciała żyją znacznie krócej niż ich szczuplejsi rówieśnicy.

Cztery wydarzenia z historii ludzkości, które były jak nadejście apokalipsy

W historii ludzkości dochodziło do wielu katastrofalnych wydarzeń, które zagrażały człowiekowi. Wiele z nich wyglądało tak, jakby spełniały się najgorsze przepowiednie. Biblijna plaga szarańczy, świat pogrążony w ciemnościach czy ryby spadające z nieba. Jednak nauka potrafi wyjaśnić każde z tych zjawisk i nie pozostawia złudzeń: nie wszystko, co z pozoru wygląda dziwnie, musi zwiastować apokalipsę.

Nad jeziorem Maracaibo piorun uderza cztery razy na minutę przez pół roku

Jest na ziemi takie miejsce, gdzie przez 160 dni w roku, 280 razy na godzinę pojawiają się na niebie pioruny - Catatumbo. Nazwa pochodzi od rzeki Catacumbo w zakątku Ameryki Południowej w Wenezueli. W miejscu spotkania się rzeki z wodami jeziora Maracaibo można zaobserwować ponad milion błysków. Charakteryzują się one wyjątkowymi barwami od czerwieni po ciemny fiolet.

Krzywy Las pod Gryfinem. Jego powstanie ciągle jest zagadką

W zachodniej Polsce, w pobliżu miejscowości Gryfino, znajduje się owiany tajemnicą Krzywy Las. Rosną w nim sosny, które na dole pnia wygięte są pod kątem 90 stopni. Istnieje wiele teorii mówiących o przyczynie zakrzywień tych drzew, ale do tej pory nikt naprawdę nie wie, dlaczego te drzewa tak wyglądają.

Pierwszy w tym roku huragan na Atlantyku. Tak wygląda z kosmosu

Amerykańska i europejska agencja kosmiczna (NASA i ESA) opublikowały niezwykłe zdjęcie huraganu Arthur, widzianego z kosmosu. Początkowo jako sztorm tropikalny, który wytworzył się na Atlantyku, dotarł do wybrzeży Ameryki we czwartek 3 lipca i przyniósł liczne zniszczenia.