Ciekawostki

Ciekawostki

Mamy pierwsze zdjęcia Ziemi z Sentinela

Sentinel-1 rozpoczął pracę 3 kwietnia i już uchwycił pierwsze obrazy radarowe Ziemi. Może je pozyskiwać bez względu na chmury, deszcz czy noc. Zaawansowana technologia satelity ma pomóc w poprawie zarządzania środowiskiem i obserwacji ewentualnych zagrożeń. Mimo, że obecnie znajduje się w fazie "rozruchu", owoce pracy Sentinela-1 już teraz pokazują potężne możliwości radaru.

Meteoroid z impetem zderzył się z Ziemią. Upadek nagrał wideorejestrator policji

Kamery w radiowozach policyjnych - przynajmniej w Kanadzie - rejestrują nie tylko piratów drogowych. Stojąc na światłach na trasie Mulock Drive policjanci nagrali spadający meteoroid nieopodal miasteczka Newmarket w prowincji Ontario. Zdaniem ekspertów obiekt mógł mierzyć około metra i ważyć kilka ton, o czym świadczy zarejestrowana fala uderzeniowa, równa skutkowi eksplozji kilkudziesięciu ton trotylu.

Wystrzały i malownicze smugi na niebie. Dziś w nocy najlepiej oglądać Eta Akwarydy

Dzisiejszej nocy, a także we wtorek na krótko przed świtem, niebo rozświetlą rozbłyski jednego z najbardziej efektownych rojów meteorów - Eta Akwarydów. Meteory te są bardzo jasne i często zostawiają po sobie smugi. Chociaż na półkuli północnej są trudniejsze do obserwacji niż na południowej, warto zerwać się przed świtem, by zobaczyć, jak efektownie "wystrzeliwują" nad horyzont.

Inwazja pożeraczy much na Istrię. Mieszkańcy wznoszą barykady

Centymetrowej wielkości żabki okazały się ogromnym problemem dla miasteczka Valbandon na Istrii. Zamiast trzymać się swojego naturalnego środowiska, czyli miejscowego stawu, wychodzą na ulice i dostają się do budynków. Zdesperowani mieszkańcy próbują je powstrzymać, stawiając barykady.

Ranking zabójców. Oto zwierzęta, które uśmiercają najwięcej ludzi

Każdego roku najwięcej ludzi zabijają moskity. Na drugim miejscu tego rankingu znajduje się człowiek. Sporo osób ginie również w wyniku starcia z hipopotamem lub ze słoniem. O tym dlaczego zwierzęta te są agresywne, opowiadał w porannym programie "Wstajesz i weekend" Michał Targowski, dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego.

Gęsty dym nad Koreą Północną. Przeniknął go satelita NASA

Silne zadymienie na południowo-wschodnich krańcach Korei Północnej zaobserwował satelita NASA. Dym pochodził z kilkudziesięciu pożarów rozsianych w rejonie nieopodal z granicy z Koreą Południową. Powodów do niepokoju raczej nie ma - według specjalistów, którzy dokładnie zbadali zdjęcie satelitarne, ogień zapłonął tam na skutek działań rolniczych.

Posiekać, zatopić, zakopać czy wywieźć? Naukowcy o sposobach na pozbycie się wieloryba

Posiekać i wywieźć, zakopać czy może pozostawić w miejscu odnalezienia? To pytanie nurtuje naukowców, którzy co roku na plażach odnajdują zwłoki wielorybów. Ostatnio w mediach głośno jest o martwym płetwalu błękitnym, który od kilku tygodni zalega na jednej z kanadyjskich plaż. Naukowcy postanowili zająć się zwierzęciem. Jednak jak podkreślają, usunięcie tuszy może zająć nawet kilkanaście dni.

W takich skafandrach kosmonauci polecą na Marsa

NASA 30 kwietnia opublikowała wyniki publicznego głosowania na projekt skafandra. Zwycięski prototyp mieliby nosić amerykańscy astronauci w pierwszej załogowej misji na Marsa. O wyborze skafandra decydowali internauci z całego świata za pośrednictwem przygotowanej na tą okazję strony.

Tsunami zmyło naturalne przejście między Europą a Wyspami Brytyjskimi

Tajemnica Doggerlandu została odkryta. Brytyjscy naukowcy twierdzą, że potężna fala tsunami doprowadziła do zatopienia tego obszaru około 8 tys. lat temu. Według ich teorii, pod wodą znalazł się zarówno ląd, jak i znajdujacy się na nim ludzie. Skalę wydarzenia można porównywać z potężnym tsunami z 2011 roku, które uderzyło w japońskie wybrzeże.

Ten wieloryb to tykająca bomba. Może eksplodować w każdej chwili

Mieszkańcy Nowej Fundlandii w Kanadzie obawiają się, że wyrzucony przez fale oceanu wieloryb w każdej chwili może wybuchnąć. Ten morski ssak leży na deptaku od ponad tygodnia. Jest jednym z kilku zwierząt tego gatunku, które zginęły w wyniku uwięzienia w lodzie kilka tygodni temu.

Polska gospodarzem kosmicznych zawodów

Kilkanaście drużyn z całego świata weźmie udział w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich European Rover Challenge 2014, których gospodarzem będzie Polska. W poprzedniych edycjach nasi studenci wielokrotnie odnosili sukcesy, więc teraz Mars Society organizuje imprezę w naszym kraju. Rejstracja uczestników zakończyła się 30 kwietnia.

Księżyc "pożerał" tarczę Słońca. Na chwilę stało się ognistą obrączką

We wtorek rano mieszkańcy części Australii, a także południowej Indonezji mogli oglądać, jak Księżyc przysłaniał tarczę Słońca. W szczytowym momencie został z niego tylko ognisty pierścień, ale ten widok można było obserwować tylko w jednym rejonie Ziemi. Choć w Polsce zjawisko nie było widoczne, mogliśmy je śledzić dzięki przekazowi na żywo. Jeśli nie zdążyliście jej obejrzeć, nic straconego - możecie zobaczyć jej zapis na tvnmeteo.pl.

Najzimniejszy brązowy karzeł jednym z naszych najbliższych sąsiadów

Mamy nowego sąsiada - informują naukowcy, którzy odkryli brązowego karła oznaczonego jako WISE J085510.83-07.442.5. Dzięki dwóm kolejnym zdjęciom, które udało się wykonać tej pseudogwieździe, naukowcy stwierdzili, że znajduje się ona zaledwie 7,2 lat świetlnych od naszego Układu Słonecznego. Co więcej jest rekordzistą, ponieważ to najchłodniejszy brązowy karzeł, jaki udało się odkryć. Jego temperatura podobna jest do tej, która panuje na biegunie polarnym.

"Wielki Pyłowy Mur Chiński" widziany z orbity

Kilka dni temu na granicy Chin i Mongolii pojawiła się potężna burza pyłowa. Ze względu na rozmiary tego zjawiska, media często określały je mianem "Wielkiego Pyłowego Muru Chińskiego". Miejscami widzialność stała się ograniczona do 50 metrów. Mieszkańcy nie mogli opuszczać budynków bez masek przeciwpyłowych. Spektroradiometrowi MODIS udało się wykonać zdjęcie tego zjawiska z orbity.

Naukowcy rozwiązali tajemnicę jednej z najjaśniejszych supernowych

Tajemnica jednej z najjaśniejszych supernowych PS1-10afx wreszcie odkryta. Naukowcy zauważyli, że między PS1-10afx a naszą planetą znajduje się wcześniej niedostrzegana galaktyka, której działanie można porównać do szkła powiększającego. Dzięki temu supernowa sprawiała wrażenie większej i jaśniejszej niż pozostałe obiekty tego typu.

Małe goryle robią furorę w nowojorskim zoo

W lasach deszczowych parku Bronx Zoo urodziły się dwa małe goryle. Stanowią obecnie największą atrakcję w nowojorskim parku. Płeć młodych nie jest jeszcze znana. Goryle nizinne są gatunkiem o wysokim stopniu zagrożenia wyginięciem.