"Seksualnie elastyczni", czyli homoseksualne zwierzęta

Samice makaków kopulują ze sobą dla zwiększenia doznań seksualnychShutterstock

Dla przyjemności, dla korzyści społecznych, dla przetrwania gatunku. To główne powody dla których zwierzęta wykazują zachowania homoseksualne. Może to i dziwne, ale świadczy o ich "seksualnej elastyczności".

Zachowania homoseksualne są bardzo powszechne w królestwie zwierzą i to poczynając od owadów, na ssakach kończąc. Ale czy to oznacza, że zwierzęta mogą w takim samym stopniu co ludzie wykazywać zachowania homoseksualne? Naukowcy twierdzą, że nie. Zwierzęta kopulują bowiem z partnerami tej samej płci w różnych celach, ale głównym jest przetrwanie gatunku, jakkolwiek dziwnie by to nie brzmiało. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych przykładów zachowań homoseksualnych u zwierząt. Warto podkreślić, że takie zachowania nie są u nich sporadycznymi wybrykami, a raczej codziennością.

Zwiększenie przyjemności seksualnej

Samice makaków japońskich kopulują z innymi samicami, bo doświadczają głodu seksualnej przyjemności. Wykazał to w 2006 r. zespół badawczy Paula Vaseya z Uniwersytetu Lethbridge w Albercie (Kanada). Obserwacja makaków wykazała, że samice bardzo często zachęcały samców do częstych zbliżeń. Gdy rozwinęły tę umiejętność, zaczęły ją stosować także na samicach. Te bowiem używały większej różnorodności pozycji i ruchów niż mężczyźni. Co więcej relacje homoseksualne wydawały się o wiele bliższe niż heteroseksualne. Podczas stosunku samice patrzyły sobie głęboko w oczy, co prawie nie miało miejsca w relacjach samica-samiec. Okres godowy potrafił trwać nawet tydzień i dochodziło w nim do kilkuset zbliżeń. Samice potrafiły też ostro bronić swoich partnerek przed rywalami.

- Kontakty płciowe między samicami maksymalizowały ich doznania, co nie oznaczało, że nie były zainteresowane samcami. Samice był w stanie szukać przyjemności seksualnej zarówno w relacji homo, jak i hereoseksualnej - wyjaśnia Vasey.

U much owocówek zachowania seksualne zwiększają szansę na potomstwoShutterstock

Okrężna droga do zapłodnienia

W niektórych przypadkach homoseksualne zachowania wynikają z czysto ewolucyjnego powodu. Muszki owocówki w ciągu pierwszych 30 minut życia, starają się kopulować z samcem lub z samicą. Po pewnym czasie, uczą się rozpoznawać zapach dziewiczych samic i dopiero wtedy skupiają się na nich.

- To podejście metodą prób i błędów wydaje się nieefektywne, ale w rzeczywistości to dobra strategia - mówi David Featherstone z Uniwersytetu Illinois w Chicago. - Muchy w różnych środowiskach mogą mieć nieco inne mieszanki feromonów. Samiec mógłby stracić wiele możliwości zapłodnienia, jeśli kierowałby się tylko jednym pewnym zapachem, a tak jego szanse wzrastają - tłumaczy Featherstone.

Z kolei samce chrząszczy kopulują ze sobą w celu uzyskania spermy, którą później, podczas współżycia, przenoszą na samice. Może więc zdarzyć się i tak, że samica zostanie zapłodniona spermą samca, z którym nie miała w ogóle kontaktów seksualnych.

W obu przypadkach zachowania homoseksualne samców prowadzą okrężną drogą do zapłodnienia samic.

Samce chrząszczy kopulując ze sobą, zwiększają swoje szanse na dotarcie ze spermą do samicyShutterstock

Lepszy rydz niż nic

Albatrosy ciemnolice zamieszkujące Hawaje, wykazują zachowania seksualne przez całe swoje życie. Ptaki te zwykle łączą się w pary na całe życie, podobnie jak łabędzie. Rodzice wspólnie zajmują się pisklętami, doskonaląc umiejętności rodzicielskie. Jest jednak populacja ciemnolicych, zamieszkująca wyspę Oahu, gdzie 32 proc. par to pary składające się z dwóch samic. Ich młode są wynikiem zapłodnienia przez samca, który już pozostaje w długotrwałym związku.

Samice, które łączą się w pary, wybierają mniejsze zło. Oahu ma nadwyżkę samic w wyniku imigracji, więc nie dla wszystkich wystarcza partnerów. Samej jest bardzo trudno jednocześnie wysiadywać jajo i szukać pożywienia. Łatwiej znaleźć towarzyszkę, która pomoże w codziennych trudach macierzyństwa.

- W tym systemie jest nawet subtelna korzyść dla samic - mówi Marlene Zuk z Uniwersytetu w Minnesocie (USA), badaczka ciemnolicych. - Samice mogą być zapłodnione przez najsilniejszych mężczyzn w grupie i mogą przekazać swoje najlepsze cechy potomstwu, nawet jeśli nie pozostają w związku - tłumaczy Zuk.

Zachowania homoseksualne są tu odpowiedzią na niedobór samców.

Samice albatrosów ciemnolicych wolą wychowywać potomstwo z innymi samicami niż samodzielnieShutterstock

Korzyści społeczne

U szympansów karłowatych zarówno samce, jak i samice wykazują zachowania homoseksualne. Według badacza tych zwierząt, Fransa de Waala, podobnie jak u makaków samice robią to dla przyjemności seksualnej. Jego obserwacje, opublikowane w 1995 r., wykazały, że samice bonobo pocierając się genitaliami, emitują uśmiechy i piski, które odzwierciedlają doświadczenie orgazmu.

Z kolei samcom zachowania homoseksualne pomagają redukować napięcie. Po walce pocierają się penisami, żeby wyciszyć emocje. Rzadziej dochodzi do pocałunków i masowania genitaliów.

U szympansów karłowatych seks odgrywa także głębsze znaczenie: cementuje więzi społeczne. Młode bonobo nawiązują kontakty seksualne z bardziej dominującymi członkami grupy, co pozwala im wspinać się po drabinie społecznej. Podobne zachowania zaobserwowano u delfinów butlonosych. Jednak w obydwu przypadkach zwierzęta decydowały się na posiadanie potomstwa z płcią przeciwną.

- Nie znajdziemy dzikiego zwierzęcia, które jest homoseksualne. Możemy raczej mówić o zachowaniach homoseksualnych. Jednopłciowy seks pełni u nich rolę służebną. Zaspokaja wszystkie potrzeby, od prostych przyjemności po rozwój społeczny. Oznacza to, że zwierzęta są po prostu seksualnie elastyczne - mówi Marlene Zuk.

Bonobo wykazują zachowania homoseksualne z wielu powodówShutterstock

Autor: mar/mk / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W środę 21.05 w części Polski grzmi, lokalnie zaczyna padać silniejszy deszcz. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? W wielu regionach słychać grzmoty

Gdzie jest burza? W wielu regionach słychać grzmoty

Aktualizacja:

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega przed burzami, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu. Żółte alarmy obowiązują w dziesięciu województwach. Sprawdź szczegóły.

Burze z gradem i silnym deszczem. Ostrzeżenia dla 10 województw

Burze z gradem i silnym deszczem. Ostrzeżenia dla 10 województw

Źródło:
IMGW

Za nami trzy koszmarne tygodnie maja. Średnia temperatura maksymalna dla Warszawy wynosi na dziś zaledwie 14,6 stopnia Celsjusza, podczas gdy średnio w maju osiąga około 19-20 stopni Celsjusza. Po pierwszych ciepłych dniach maja, które napompowały tę wartość, notujemy nieubłagany spadek. Wiry niżowe, nurkujące z rejonów podbiegunowych nad wschodnią i środkową Europę, wtłoczyły kolejne porcje zimnego powietrza w nasz rejon, zamieniając maj w marzec.

Upał po koszmarnie zimnym maju? Co mówią prognozy

Upał po koszmarnie zimnym maju? Co mówią prognozy

Źródło:
TVN24+

W 2024 roku bezpowrotnie straciliśmy 6,7 miliona hektarów dziewiczych lasów tropikalnych - to niemal tyle, ile wynosi powierzchnia całej Panamy. Jak wynika z opracowania Global Forest Watch, to rekordowy wynik, najwyższy od co najmniej 20 lat.

Lasy znikają w tempie 18 boisk piłkarskich na minutę. "Czerwony alert dla świata"

Lasy znikają w tempie 18 boisk piłkarskich na minutę. "Czerwony alert dla świata"

Źródło:
PAP

Mieszkańcy południowo-wschodnich regionów Australii zmagają się z ekstremalną powodzią. W niektórych miejscach w ciągu dwóch dni spadła ilość wody odpowiadająca pięciu miesiącom opadów. Media informują o tysiącach osób odciętych od świata i czekających na pomoc ratowników.

Szukają schronienia na dachach. Wielka woda odcina miasta

Szukają schronienia na dachach. Wielka woda odcina miasta

Źródło:
ABC News, The Guardian, Reuters

Pan Szymon z Władysławowa (województwo pomorskie) we wtorek wybrał się do Wejherowa. Pod tamtejszym szpitalem miał okazję podziwiać dwa białe daniele.

Zawiózł kolegę do rodzącej żony, jego oczom ukazał się widok jak z bajki

Zawiózł kolegę do rodzącej żony, jego oczom ukazał się widok jak z bajki

Źródło:
Kontakt24

Fale upałów nie odpuszczają w Meksyku. W wielu stanach temperatury sięgają ponad 40 stopni Celsjusza, a skutki są tragiczne - od początku roku potwierdzono już sześć zgonów i 400 przypadków udaru słonecznego. Służby meteorologiczne i sanitarne apelują o ostrożność.

Sześć ofiar śmiertelnych fal upałów, kilkaset przypadków udaru

Sześć ofiar śmiertelnych fal upałów, kilkaset przypadków udaru

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Naukowcy ostrzegają: ponad trzy i pół tysiąca gatunków zwierząt jest zagrożonych globalnym ociepleniem. Jak wynika z analiz badaczy z Uniwersytetu Stanowego Oregonu, w dużej mierze dotyczy to gatunków morskich.

"Stoimy u progu egzystencjalnego kryzysu dzikich zwierząt na Ziemi"

"Stoimy u progu egzystencjalnego kryzysu dzikich zwierząt na Ziemi"

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. W środę 21.05 niebo spowiją chmury, pojawią się opady deszczu oraz burze. Lokalnie może sypnąć gradem. Termometry pokażą w całym kraju 20-22 stopnie.

Pogoda na dziś - środa 21.05. Zagrzmi i popada, ale będą 22 stopnie

Pogoda na dziś - środa 21.05. Zagrzmi i popada, ale będą 22 stopnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni przyniosą nam kolejne ochłodzenie. Przez kraj przejdzie front chłodny związany z niżem Magnus. Przyniesie deszcz, a miejscami mogą wystąpić także burze.

Idzie ochłodzenie. Mogą je poprzedzić burze z silnym deszczem

Idzie ochłodzenie. Mogą je poprzedzić burze z silnym deszczem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Władze włoskiego regionu Umbria stworzyły na jeziorze Trazymeńskim sztuczną, pływającą wyspę wyłapującą gatunek podobnych do komarów owadów. Owady te od lat są utrapieniem okolicznych mieszkańców i przybywających w ten rejon turystów.

Włochy mają nową "wyspę". Z powodu owadów

Włochy mają nową "wyspę". Z powodu owadów

Źródło:
PAP, ANSA, tvn24.pl

Załoga misji Axiom-4 (Ax-4), w tym Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski, poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w nowej kapsule Dragon - przekazała Sarah Walker z firmy SpaceX Elona Muska.

Polak poleci na orbitę w nowej kapsule Dragon

Polak poleci na orbitę w nowej kapsule Dragon

Źródło:
PAP

Gwałtowne burze nawiedziły w nocy z poniedziałku na wtorek południowe departamenty Francji. W wyniku gwałtownej aury co najmniej trzy osoby zginęły, a dwie są poszukiwane - przekazała francuska żandarmeria. Służby wprowadziły pomarańczowy poziom alertu pogodowego, drugi najwyższy w skali zagrożenia. Niebezpieczna aura ma utrzymać się nad regionem także dzisiaj.

Strumyk wezbrał i porwał samochód. Nie żyje para

Strumyk wezbrał i porwał samochód. Nie żyje para

Aktualizacja:
Źródło:
sudouest.fr, tvnmeteo.pl

Temperatura maksymalna na Grenlandii była w poniedziałek wyższa niż w Polsce. Termometry w południowej części wyspy pokazały prawie 20 stopni Celsjusza. Jeszcze cieplej jest na Islandii, gdzie niedawno padł majowy rekord temperatury.

Na Grenlandii cieplej niż w Polsce, na Islandii padają rekordy

Na Grenlandii cieplej niż w Polsce, na Islandii padają rekordy

Źródło:
IMGW, Copernicus, tvnmeteo.pl

Gromy dźwiękowe powstające podczas startu rakiet SpaceX mogą przypominać niewielkie trzęsienia ziemi. Jak wynika z badań amerykańskich naukowców, moment startu bywa słyszalny - lub odczuwalny - nie tylko w sąsiedztwie bazy kosmicznej. Typ gromu zależy od wielu czynników.

Starty rakiet SpaceX mogą być odczuwane jak trzęsienie ziemi

Starty rakiet SpaceX mogą być odczuwane jak trzęsienie ziemi

Źródło:
Acoustical Society of America

Organizacja non profit CEEW opublikowała we wtorek niepokojący raport. Wynika z niego, że blisko 60 procent indyjskich dystryktów, zamieszkanych przez trzy czwarte ludności kraju, jest narażonych na wysokie lub bardzo wysokie ryzyko związane z ekstremalnymi upałami. Rosnąca temperatura powietrza i wilgotność względna mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie mieszkańców Indii.

Niepokojący raport o ekstremalnych upałach

Niepokojący raport o ekstremalnych upałach

Źródło:
Reuters, ceew.in

Piorun uderzył w zaparkowany radiowóz. Moment zarejestrowała kamera bezpieczeństwa obserwującą parking przed komisariatem. Do zdarzenia doszło podczas burzy, która przechodziła w poniedziałek nad stanem Oklahoma.

Piorun uderza w radiowóz. Zobacz nagranie

Piorun uderza w radiowóz. Zobacz nagranie

Źródło:
News on 6, Newcastle Emergency Management

Ponad 700 strażaków walczy z pożarem Greer Fire, jaki wybuchł na północnym wschodzie Arizony. Do tej pory ogień strawił już ponad osiem tysięcy hektarów terenu. W regionie obowiązują lokalne stany wyjątkowe. Służby ewakuują mieszkańców najbardziej zagrożonych terenów.

Tysiące hektarów w ogniu. Ogłoszono stan wyjątkowy

Tysiące hektarów w ogniu. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
ABC News, AZ Dept. Forestry and Fire Management

Mikroplastik może zakłócać działanie układu odpornościowego. Jak ustalili badacze z Uniwersytetu w Pittsburghu, malutkie cząstki tworzyw sztucznych, które trafią do układu oddechowego, osłabiają działanie obecnych w płucach makrofagów - komórek pochłaniających patogeny. Zaburzenia w ich pracy wpływają nie tylko na płuca.

Wdychamy je codziennie. Mogą być szkodliwe dla całego organizmu

Wdychamy je codziennie. Mogą być szkodliwe dla całego organizmu

Źródło:
PAP, American Thoracic Society

W hrabstwie Laurel w stanie Kentucky trwa sprzątanie po przejściu tornada. Żywioł wyrządził spore zniszczenia na lotnisku, które jest kluczowe dla usług transportu medycznego. Jak donoszą amerykańskie media, silny wiatr podnosił śmigłowce i rzucał nimi jak zabawkami.

Tornado zdewastowało lotnisko. Nagrania

Tornado zdewastowało lotnisko. Nagrania

Źródło:
ENEX, avweb.com, Fox Weather, lex18.com,

Burza przeszła przez francuską miejscowość Longages w departamencie Górna Garonna. Podczas wyładowań mocno sypnęło gradem. Załamanie pogody zostało uchwycone na nagraniu.

Załamanie pogody. Mocno sypnęło gradem

Załamanie pogody. Mocno sypnęło gradem

Źródło:
Reuters, Meteo France

Ulewne opady deszczu doprowadziły do powstania gwałtownych powodzi w mieście Bengaluru w Indiach. Ludzi ewakuowano z zalanych domów za pomocą pontonów. - Woda wdarła się do ponad stu domów - powiedział Neelufar Ahmad, jeden z mieszkańców.

Zalane domy i ulice. Ludzi ewakuowano za pomocą pontonów

Zalane domy i ulice. Ludzi ewakuowano za pomocą pontonów

Źródło:
Reuters, The Hindu

Wstrząsy zostały zanotowane przez sejsmometry w poniedziałek rano w południowo-zachodniej Polsce. Według USGS ich magnituda wynosiła 4,1. Co było przyczyną tej aktywności?

Trzęsienie ziemi w Polsce

Trzęsienie ziemi w Polsce

Źródło:
USGS, EMSC, KGHM, fabrykiwpolsce.pl

Za kilka dni będzie ponad 20 stopni. Jaką aurę przyniesie druga połowa maja i początek czerwca? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: przyjdzie ocieplenie, ale na moment

Pogoda na 16 dni: przyjdzie ocieplenie, ale na moment

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gorące powietrze napłynęło w weekend do południowej Hiszpanii. W Andaluzji termometry pokazały w niedzielę ponad 30 stopni.

Jest ponad 30 stopni, a ma być jeszcze więcej

Jest ponad 30 stopni, a ma być jeszcze więcej

Źródło:
ENEX, andaluciainformacion.es, europapress.es

Co najmniej sześć osób zginęło na skutek ulew, które nawiedziły południowe Chiny. W prowincji Guangdong osuwisko uszkodziło trzypiętrowy blok mieszkalny - życia trzech mieszkańców nie udało się uratować. Trwają poszukiwania jednej osoby.

Masy błota osunęły się na budynek. Tragiczny bilans ulew

Masy błota osunęły się na budynek. Tragiczny bilans ulew

Źródło:
PAP, Xinhua

Rzeka Kuiseb pojawiła się na pustyni Namib. Ciek ten rozdziela dwa różne ekosystemy - "morze piasków" na południu i kamieniste bezdroża północy. Co ciekawe, rzeka zazwyczaj pojawia się tylko na kilka miesięcy w roku, a czasami nie widać jej wcale.

Rozdziela dwa różne światy, ale znika po kilku miesiącach

Rozdziela dwa różne światy, ale znika po kilku miesiącach

Źródło:
Copernicus, NASA Earth Observatory, Gobabeb

Choroby przenoszone przez komary egipskie mogą stać się endemiczne dla Europy. Według badań niemieckich i szwedzkich naukowców, do 2060 roku na Starym Kontynencie będzie dochodziło do regularnych wybuchów epidemii dengi i czikunguni. Liczba przypadków może wzrosnąć nawet pięciokrotnie.

Choroby tropikalne coraz częstsze na południu Europy. Jeden winowajca

Choroby tropikalne coraz częstsze na południu Europy. Jeden winowajca

Źródło:
Politico, AFP, Columbia University

Co najmniej jedna osoba nie żyje, a dwie są poszukiwane w wyniku powodzi, jaka nawiedziła region Buenos Aires w Argentynie. Kataklizm wywołały ekstremalne opady deszczu. Lokalne media podały, że swoje domy musiało opuścić ponad 7500 osób.

Tysiące ewakuowanych, dwie osoby zaginione. "Nigdy nic takiego się nie wydarzyło"

Tysiące ewakuowanych, dwie osoby zaginione. "Nigdy nic takiego się nie wydarzyło"

Źródło:
CNN, Portal Montevido

Osuwisko zeszło niedaleko miejscowości Blatten w Szwajcarii. Około 100 osób, w tym turyści, musiało zostać ewakuowanych z uwagi na niebezpieczeństwo, jakie stwarzają spadające skały. W rejonie zamknięto także szlaki turystyczne i ograniczono ruch samochodowy.

Masy skał mogą spaść na wioskę. Ewakuacje, zamknięte drogi

Masy skał mogą spaść na wioskę. Ewakuacje, zamknięte drogi

Źródło:
swissinfo.ch, 20 Minuten

Co najmniej 28 osób zginęło w wyniku fali burz i tornad, jaka przetoczyła się przez środkowe i wschodnie stany USA w miniony weekend. Mieszkańcy wielu miejscowości starają się odnaleźć się w nowej rzeczywistości, gdzie tysiące domów zostało zmiecionych z powierzchni ziemi. Tylko w Saint Louis w stanie Missouri straty materialne szacowane są na około miliard dolarów.

Miliardowe straty po burzach. "Praca naszego życia została zniszczona"

Miliardowe straty po burzach. "Praca naszego życia została zniszczona"

Źródło:
ABC News, PAP, Reuters

Pogoda w niedzielę sprzyja obserwacji ciekawych zjawisk meteorologicznych. W Kujawsko-Pomorskiem w Golubiu-Dobrzyniu na niebie pojawił się lej kondensacyjny, co udało się uwiecznić na zdjęciach.

Lej kondensacyjny zawisł nad miastem

Lej kondensacyjny zawisł nad miastem

Źródło:
tvnmeteo.pl