Ciekawostki

Ciekawostki

Naukowcy "odkodowują" śpiew ptaków. Program rozpozna gatunek po dźwiękach

Co tak śpiewa? - takie pytanie zadajemy sobie, kiedy znajdziemy się w plenerze i nagle natura przypomni nam o niesamowitych dźwiękach, jakie potrafią wydawać ptaki. Niedługo będzie można łatwo znaleźć odpowiedź, bo naukowcy opracowali oprogramowanie pozwalające zidentyfikować gatunek ptaka na podstawie wydawanych przez niego dźwięków. Liczą, ze oprócz praktycznego zastosowania w postaci aplikacji do identyfikacji ptaków po głosie, ich praca wpłynie na badania nad rozwojem języka ludzkiego.

Gigantyczny krater pojawił się w Rosji. Nie wiadomo, skąd się tam wziął

W ostatnich dniach po portalach społecznościowych zaczęły krążyć zdjęcia tajemniczego krateru. Ta wielka jama o średnicy 60 metrów pojawiła się na Półwyspie Jamalskim na północy Rosji. W związku z sensacyjnym odkryciem w środę 16 lipca zorganizowano ekspedycję naukowców, którzy mają ustalić, czym jest tajemniczy twór.

Kąpiele w morzu za darmo. Za wypoczynek na plaży trzeba zapłacić

Jadąc do Włoch trzba mieć na uwadzę to, że na plaży nie będziemy wylegiwać się za darmo. Koszt wynajmu łóżka do opalania to nawet 12 euro. Jednak, jeśli ktoś będzie miał ochotę tylko wykąpać się w morzu, nie musi płacić za bilet - przypomnina krajowy związek najemców kąpielisk. To ważna informacja dla turystów, którzy często nie wiedzą, do czego mają prawo.

Ogromne ciśnienie skompresowało diament. Potężny laser "udawał" wnętrze Jowisza

Za pomocą największego i najpotężniejszego lasera na świecie naukowcy po raz pierwszy eksperymentalnie odtworzyli warunki istniejące w głębi planet gigantów. Wytworzona przez nich fala ciśnienia skompresowała diament tak, że odparował w niewyobrażalnie małym ułamku sekundy i znacznie zmienił swoją gęstość. Ten eksperyment pozwolił zrewidować teoretyczne prognozy, według których dotąd opisywano planetarne wnętrza.

Tylko jedna trzecia pacjentów otrzymuje właściwe leki. Powód? Złe rozpoznanie

Większość pacjentów z objawami przeziębienia i grypy wychodzi z lekarskiego gabinetu z receptą na lek, który bardziej zaszkodzi niż pomoże, ogłosili naukowcy po przeanalizowali blisko 7 tys. osobnych przypadków. Do takich wniosków doszli zestawiając ze sobą wyniki badań próbek pobranych od pacjentów z informacjami z kart medycznych o przepisanych lekach.

Rekin udławił się posiłkiem. Uchatka okazała się za duża

Australia poznała prawdę o przyczynach śmierci żarłacza białego, którego ciało odnaleziono na plaży u zachodniego wybrzeża kraju. Rekin udławił się posiłkiem - uchatką, która okazała się za duża - poinformował w czwartek australijski departament ds. rybołówstwa.

Przewodnik radzi, jak przygotować dzieci na wyprawy po górach

Każda wyprawa w góry wiąże się z ryzykiem. Tym bardziej, jeśli tę wyprawę zamierza się odbyć z dzieckiem. Marcin Kacperek, przewodnik górski, podaje kilka wskazówek dla osób, które planują górskie wędrówki ze swoimi podopiecznymi. "Przygotować dziecko, zabierać je na długie spacery, a przede wszystkim nie przemęczać" - radzi ekspert.

Młode rybołowy pierwszy raz wyfrunęły z gniazda

Potomki pary rybołowów zamieszkujących gniazdo w Nadleśnictwie Lipka pierwszy raz wyleciały z gniazda. Lasy Państwowe we współpracy z PSE i Orange transmitują życie rodziny tych rzadkich w Polsce ptaków.

Srebrna Chmura przy Wałach Chrobrego

Panorama szczecińskiego portu przy Wałach Chrobrego w środę wzbogaciła się o niecodzienny element. Jest nim luksusowy wycieczkowiec Silver Cloud (srebrna chmura - tłum. ang.), przemierzający Bałtyk, Morze Północne i Ocean Atlantycki pod banderą Bahamów.

Meteoryty na Marsie. Wpadły w oko Curiosity

Łazik Curiosity odkrył pierwszy żelazny meteoryt na Czerwonej Planecie. To prawdziwy olbrzym mierzący prawie 2 metry. Nazwano go Lebanon. Zdjęcia przesłane przez Curiosity pokazują również mniejszą towarzyszkę giganta, a także jedną skałę "wyglądającą" spoza olbrzyma.

Przytulone szkielety wykopane w Rosji

Archeolodzy z południowej Rosji odkryli dwa szkielety z epoki brązu. Co ciekawe - miały one splecione ręce i nogi. Naukowcy podkreślają, że taki rodzaj pochówku jest nietypowy dla tego okresu. To już drugie odkrycie w tym rejonie, które przyciągnęło uwagę archeologów w tym roku.

Czarno to widzicie? Nic dziwnego, to najczarniejszy materiał świata

Brytyjscy naukowcy stworzyli najczarniejszy materiał na świecie. Vantablack pochłania rekordową ilość 99,96 proc. padającego na jego powierzchnię promieniowania, a oprócz tego może być stosowany na znacznie szerszej gamie surowców niż jego poprzednicy. Odkrycie oznacza nowe możliwości rozwoju dla produkcji instrumentów optycznych, sektora kosmicznego czy wojskowego.

Tornado zakłóciło spokój plażowiczów

Turyści, spędzający czas wolny na plaży Cocoa Beach na Florydzie, byli świadkami tornada. Wzbudziło ono ich niepokój, jednak na szczęście nie dotarło do lądu.

Ulepszyli baterie piaskiem. Będą działać nawet trzy razy dłużej

Wylegując się na wygrzanych słońcem plażach nawet nie przypuszczamy, że otaczające nas zwykłe ziarenka piasku mogą niedługo zrewolucjonizować nasze życie. Właściwie chodzi o rewolucję w produkcji baterii litowo-jonowych, którym zastosowanie obficie występującego w piasku krzemu może trzykrotnie zwiększyć trwałość. Takie akumulatory to dla samych telefonów około trzy dni pracy bez konieczności doładowania, a przecież zasilanych nimi urządzeń używamy znacznie więcej.

Niezwykły spektakl w Nowym Jorku. Zobacz Manhattanhenge

Zdarza się od dwóch do czterech razy w roku i przyciąga tysiące turystów z całego świata. Mowa o Manhattanhenge - niezwykle efektownym zjawisku polegającym na tym, że zachodzące słońce wręcz idealnie pokrywa się z 42. ulicą Manhattanu. Spektakl ten można było podziwiać w weekend.

Teleskop, w którym walczył Bond, wychwycił sygnał spoza naszej galaktyki

Wykazują każdą oznakę tego, że pochodzą spoza naszej galaktyki - mówią astronomowie o tajemniczych, trwających zaledwie tysięczne ułamki sekund radiowych sygnałach. Choć tzw. szybkie wybuchy radiowe były rejestrowane już kilka razy wcześniej przez inny instrument, dopiero wykrycie ich przez najczulszy radioteleskop Arecibo potwierdziło, że to nie pomyłka. Teraz naukowcy muszą ustalić, jakie obiekty spoza Drogi Mlecznej generują takie impulsy.

Einstein się mylił? Prędkość światła w próżni może nie być stała

Profesor James Franson z Uniwersytetu w Maryland w USA poruszył świat fizyki, zamieszczając artykuł w czasopiśmie "New Journal of Physics", w którym twierdzi, że prędkość światła w próżni jest mniejsza niż powszechnie się uważa. Naukowiec podważa tym samym ogólną teorię względności, którą stworzył Albert Einstein.