Ciekawostki

Ciekawostki

Złośliwe skutki zalegiwania na plaży

Na słoneczne dni, gdy termometry wskazują wartości grubo powyżej dwudziestu kilku stopni Celsjusza, wiele osób czeka z utęsknieniem przez wszystkie chłodniejsze miesiące. Wówczas plaże, miejskie kąpieliska czy parki, gdzie można rozłożyć koc, przeżywają wówczas oblężenie. Niestety - po dniu spędzonym na opalaniu na naszej skórze może pojawić się coś więcej niż opalenizna.

W chińskich i polskich bursztynach uwięzione zostały podobne owady

W bursztynach pochodzących z nadbałtyckich plaż i w bursztynach, które znaleziono 10 tys. km dalej, w chińskim mieście Fushun uwięzione zostały podobne gatunki owadów. Naukowcy na łamach czasopisma "Current Biology" przyznają, że to niemałe zaskoczenie. Dotąd uważali, że zwierzęta nie były w stanie pokonać naturalnej bariery w postaci przesmyku Turgaj.

Wielka operacja NASA: chowają marsjańskie sondy przed kometą

Pędząca z zawrotną prędkością 56,330 tys. metrów na sekundę kometa C/2013 A1 (Siding Spring) stanowi ogromne zagrożenie dla instrumentów NASA znajdujących się na orbicie Marsa. Inżynierowie i naukowcy agencji kosmicznej starają się ocalić drogi sprzęt, który 19 października przelatująca skała może zamienić w kosmiczny złom.

Skąd się wziął cytrynowy Księżyc?

Amerykański zespół naukowców z Kalifornijskiego Uniwersytetu opracował teorię "cytrynowego" kształtu naszego satelity. Według badaczy Księżyc został uformowany, kiedy jeszcze był ciepły, a w jego wnętrzu płynęła gorąca magma. Wpływ na kształt satelity miały siły pływowe i obrotowe oddziałujące w dalekiej przeszłości.

Coraz więcej pary w atmosferze. To nasili ocieplenie klimatu

W nadchodzących dziesięcioleciach czeka nas coraz intensywniejsze ocieplenie klimatu. Według amerykańskich naukowców kluczowym czynnikiem nasilającym wzrost temperatur jest zwiększający się poziom atmosferycznej pary wodnej. Badacze wykazali jednak, że to my sami przyczyniamy się do coraz większego "nawilżenia" w wysokich warstwach atmosfery.

Tajemnicze kręgi na polu w Bawarii: "Czuje się energię tego miejsca. Pochodzi wprost z Ziemi"

- Czuje się energię emanującą z tego miejsca. Jest zupełnie inna, pochodzi wprost z Ziemi - opisuje kobieta, która przyjechała do Bawarii by na własne oczy zobaczyć niezwykłe kręgi w zbożu. - Panuje tutaj niezwykły spokój - dodaje inna. Podobnie twierdzą dziesiątki innych "pielgrzymów", którzy pośród kopuł astronomicznych spacerują, leżą lub medytują w wygniecionym w zbożu kręgu.

Konflikt lokalny, skutki globalne: wojna atomowa przyniosłaby 20-letnią zimę

Co się stanie z Ziemią i zamieszkującymi ją ludźmi, gdyby któreś z państw zdecydowało się na wszczęcie wojny nuklearnej? Na całym świecie zapanowałaby zima, a ludzie umieraliby z głodu lub szeregu chorób - odpowiadają naukowcy z Kolorado, którzy mają nadzieję że opublikowane przez nich badania skłonią supermocarstwa do rezygnacji z broni atomowej.

Tegoroczny sierpień to enigma? Synoptyk: "Modele wariują!"

Modele wariują. Skąd ta myśl? Wystarczy spojrzeć na model długoterminowy NCEP amerykańskiej NOAA (Narodowej Administracji ds. Atmosfery i Oceanu) oraz globalny model GFS (Global Forecast System), też obsługiwany przez NOAA. Wydaje się, że kreślą nieco odmienne scenariusze pogodowe.

Laserami zmienili powietrze w światłowód

Naukowcy opracowali nową, szybką i wydajną metodę transmisji danych. To specyficzny rodzaj światłowodu, zrobiony z powietrza. Po dopracowaniu takie powietrzne włókno optyczne pozwoli nie tylko na przesyłanie sygnału nawet w miejsca niedostępne zwykłym światłowodom, ale także jego odbieranie.

Kosmiczny sekseksperyment wymknął się spod kontroli

Rosyjscy naukowcy stracili kontakt z eksperymentalnym satelitą, na pokładzie którego znajdowały się... gekony. Miały być one przedmiotem badań nad rozmnażaniem się tych zwierząt w warunkach mikrograwitacji. Po trzech dniach udało się jednak przywrócić połączenie. Statek kosmiczny ze zwierzętami znów jest pod kontrolą.

Małpy użyły naukowców jako żywych tarcz

Grupa naukowców prowadząca badania nad zachowaniami małp w Afryce Południowej doszła do zaskakujących wniosków. Okazało się, że wszyscy byli przez ssaki traktowani jako "żywa tarcza", chroniąca małpy przed drapieżnikami, gdy te schodziły z drzew.

Myśleli, że to gigantyczny szczur. Miał trafić na stół

Pogłoska o schwytaniu 5-kilogramowego szczura wzbudziła poruszenie na targu zbożowym w mieście Guiyang w południowochińskiej prowincji Kuejczou. Ostatecznie zwierzak okazał się bambusowcem, ale można podejrzewać, że na targu nie znalazł się przypadkiem. I raczej nie chodzi o to, że szukał tam pożywienia - prwdopodobnie sam miał skończyć w garnku.

Przez 84 lata zbierał dane o pogodzie. Teraz zostanie za to nagrodzony

Od ponad 80 lat skrupulatnie notuje stan pogody w swoim mieście Bridgehampton w stanie Nowy Jork. Ma 101 lat i jest najstarszym wolontariuszem amerykańskiej Narodowej Służby Meteorologicznej. W młodości był rolnikiem i monitorowanie pogody było dla niego ważne. Z czasem bardzo polubił to zajęcie. Teraz za swoją długoletnią pracę obserwatora zostanie nagrodzony.

Pasożyt pomoże wygrać z rakiem? U myszy już się to udało

Toksoplazmoza - choroba, którą można zarazić się m.in. przez kontakt z kotem - może mieć swoje dobre strony. Naukowcy z jednego z amerykańskich uniwersytetów medycznych zauważyli, że pasożyt Toxoplasma gondii może pomóc w walce z rakiem. Podczas badań laboratoryjnych badaczom udało się poprawić stan zdrowia 90-proc. badanych myszy, które cierpiały na czerniaka.

Gwałtowna przemiana pulsara: jest już 5-krotnie jaśniejszy

Należący do NASA teleskop Fermi zarejestrował intensywne zmiany w podwójnym układzie gwiazd zawierającym szybko wirującą gwiazdę neutronową. Zaniknął emitowany przez nią wcześniej sygnał radiowy, za to cały obiekt pojaśniał pięciokrotnie w rozbłysku potężnego promieniowania gamma. Okazuje się, że astronomowie mogą po raz pierwszy w historii obserwować przemianę tworzącego układ binarny pulsara, który przechodzi w stan wysoko energetyczny, przechwytując materię od swojego towarzysza.

"Dzieci krwawiły, matka też". Lew zaatakował autobus z turystami

Traumą, a dla niektórych wizytą w szpitalu skończyła się wycieczka grupy turystów do niemieckiego parku safari. Jeden z lwów, które mieli podziwiać, wskoczył przez okno do wycieczkowego autobusu i tylko przypadek sprawił, że nie zdołał cały wejść do pojazdu. - Gdyby zdołał to zrobić, w środku doszłoby do masakry - opowiadali wstrząśnięci pasażerowie, których po dramatycznej przygodzie dotknęło jeszcze nieodpowiednie ich zdaniem zachowanie pracowników parku.

Barakuda zapolowała na wędkarzy: wyskoczyła i wgryzła się w 13-latka

Mieszkaniec amerykańskiego miasta Port Orange (Floryda) postanowił zabrać swojego syna na ryby. Historia nie byłaby nadzwyczajna, gdyby nie fakt, że plan spokojnego wędkowania pokrzyżowała 30-kilogramowa barakuda. Wielka ryba, która złapała się na haczyk, wyskoczyła z wody i wbiła się w bark nastolatka. Po chwili chłopak leżał w kałuży krwi. Łódź znajdowała się 15 mil od brzegu.

Uwaga na osy. Spotkanie z nimi może się zakończyć tragicznie

Spotkanie z osą dla niektórych osób może skończyć się tragicznie - ostrzega prof. Jerzy Kruszewski, krajowy konsultant w dziedzinie alergii. Prócz alergii na jad owadów, ludzie są wrażliwi również na niektóre produkty żywnościowe czy leki. Reakcja anafilaktyczna może być uwarunkowana immunologicznie, lub wrażliwością na jakąś substancję.

Czarna dziura przekształcona w białą może zwracać zassaną materię

Przez dziesięciolecia astrofizycy zastanawiali się, czy czarne dziury nieodwracalnie niszczą to, co do nich wpadnie. Z najnowszych teorii wynika, że czarne dziury pod koniec swojego życia przekształcają się w... białe dziury. To z nich materia, która wpadłaby do czarnych dziur, zostałaby z powrotem wyrzucona w przestrzeń. Ten nowe założenia mocno odbiegają od ogólnej teorii względności.

Na Ziemi pioruny, w Kosmosie rozbłyski. Zjawisko jest to samo, tylko skala inna

Chociaż każdego dnia na Ziemi uderza średnio 8 milionów piorunów, wciąż należą one do najbardziej zagadkowych zjawisk atmosferycznych. Coraz nowsze badania pozwalają poznać kolejne tajemnice błyskawic, ale naukowcom to nie wystarcza. Poza znanymi nam wszystkim burzowymi wyładowaniami tropią też ich jeszcze bardziej niezwykłych "kuzynów", których można spotkać np. podczas erupcji wulkanicznych albo w Kosmosie.