Ciekawostki

Ciekawostki

Zagraża nam kosmiczna kupa gruzu

Według najnowszych badań asteroida 1950 DA, która stanowi potencjalne zagrożenie dla naszej planety, to wcale nie zwarta kosmiczna skała, lecz... kupa gruzu. Składają się na nią odłamki skalne pokryte regolitem, między którymi dochodzi do niezwykłych oddziaływań.

Aligator chciał do szkoły. Pomysł nie spodobał się nauczycielom

Kto powiedział, że powakacyjny powrót do szkoły to zdarzenie rutynowe i nudne? Na nauczycieli, którzy stawili się w pewnej szkole w Teksasie, by przygotować placówkę przed zbliżającym się początkiem roku szkolnego, czekała niespodzianka. W powitał ich... krokodyl. Zszokowani i przestraszeni zadzwonili po właściwe służby. Gad okazał się łagodny i bez większego trudu dał się złapać. W akcji nikt nie ucierpiał.

Za nami międzynarodowy dzień symbolu szczęścia

Największe ssaki poruszające się na lądzie we wtorek obchodziły swoje święto. Znane ze swojej długiej trąby siłacze na wolności poruszają się jedynie po bezkresnych sawannach na Czarnym Lądzie. Na ogół można je spotkać jedynie w zoo. Pracownicy ogrodów z okazji ich święta podrzucali im przysmaki i urządzali kąpiele.

Cud natury na rzece we wschodnich Chinach. Fala pływowa płynęła pod prąd

Setki turystów udało się do miasta Haining we wschodnich Chinach, by zaobserwować prawdziwy cud natury. We wtorek na rzece Qiantang można było zobaczyć niezwykłą falę pływową, która przypomina tsunami. Wysokie nawet na 10 metrów ściany wody przyciągają co roku spragnionych atrakcji turystów w ten region świata.

Nocą spójrz "na wschód i do góry". Z nieba spadnie deszcz gwiazd

Jeśli "spadająca gwiazda" przynosi szczęście, to nocą z 12 na 13 sierpnia należy koniecznie "wpatrywać się na wschód i do góry", podpowiada Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik. Wówczas w ciągu godziny mamy szansę spełnić nawet 80 swoich życzeń - dzięki spalającym się w ziemskiej atmosferze meteorom z roju Perseidów.

Problem z gęsiami? Zainwestuj w kojota

W ramach walki z odchodami gęsi, władze parku w okolicach San Francisco w Kalifornii podjęły się nowego przedsięwzięcia. Postawiono sztucznego kojota, aby odstraszał zwierzęta.

Druga Ziemia w Drodze Mlecznej?

Naukowcy sądzą, że w naszej galaktyce może istnieć wiele układów planetarnych bliźniaczych do Układu Słonecznego. Z badań wynika, że Układ Słoneczny powstał z połączenia się ogromnej chmury pyłów i gazów, które oddzieliły się od reszty naszej galaktyki, czyli Drogi Mlecznej. Doszło do tego 30 mln lat przed narodzinami Słońca, czyli 4,6 miliarda lat temu.

Superksiężyc w Waszych obiektywach

W niedzielę około godz. 20.00 na polskim niebie można było podziwiać spektakl z udziałem superksiężyca. Satelita znajdował się w tak zwanym perygeum, czyli w punkcie orbity najbliżej Ziemi. Dystans jaki nas dzielił wyniósł 356 992 km. Ci, którzy nie widzieli magicznego zjawiska, mogą obejrzeć zdjęcia otrzymane na Kontakt24 i Kontakt Meteo.

"Prysznic" meteorów i superksiężyc. Patrzcie dziś w niebo

Dzisiejszej nocy będzie się działo. Nasz satelita znajdzie się w położeniu najbliżej ziemi i stanie się superksiężycem. Poza tym będziemy mogli podziwiać deszcz meteorów. Od 10 do 13 sierpnia przypada szczyt aktywności Perseidów. Nie można tego przegapić.

Ostrzegają przed inwazją papug w Polsce. "To tylko kwestia czasu"

Zamiast wszechobecnych gołębi, na naszych chodnikach liczebną przewagę mogą przejąć niedługo półmetrowe ptaki o zielonym upierzeniu - aleksandretty. Z powodu ludzkiej niefrasobliwości, wiele osobników uciekało i dosłownie leciało w świat. Ten inwazyjny gatunek świetnie czuje się wolności - nawet jeśli temperatura spada o kilkanaście stopni poniżej zera.

Po Ziemi chodziły 2-metrowe pingwiny

Antarktyda była kiedyś domem dla największych gatunków pingwina. Te, które mieszkały na niej od 37 do 40 mln lat temu, mierzyły 2 metry i ważyły 115 kg. Już wcześniej podejrzewano, że po lodowej krainie chodziły te olbrzymy pingwiny. Teraz przypuszczenia się potwierdziły. Na ich szczątki natrafiła argentyńska badaczka Acosta Hospitaleche.

Młoda Ziemia przetrwała kosmiczne bombardowanie. Zmieniło jej skorupę

Topienie, wypalanie, mieszanie warstw - takim przekształceniom ulegała we wczesnej młodości nasza planeta w wyniku licznych uderzeń gigantycznych asteroid. Według naukowców niektóre z tych obiektów, jakie ponad 4 mld lat temu "bombardowały" Ziemię, mogły mieć nawet około 1000 km szerokości. Te wydarzenia nie tylko zdeterminowały geologiczny rozwój Ziemi, ale też były istotne dla późniejszego rozwoju życia.

Naukowcy z Wrocławia zachwycili NASA. Niesamowite zdjęcia

Zdjęcia, które robią, na pozór wyglądają na prześwietlone i nieudane. Jedynie specjaliści wiedzą, jak są unikatowe. Fizyk i astronom z Wrocławia fotografują pozorną wędrówkę Słońca na niebie. Dzięki tym zdjęciom widać, kiedy Słońce było za chmurami, kiedy dzień był upalny. Jedna z ich fotografii zachwyciła już NASA. Astronomowie byli gośćmi Jarosława Kuźniara we "Wstajesz i wiesz".

Koszmar nocy letniej - komar. Czy mamy szansę go pokonać?

Walka z komarami nieraz przypomina walkę z wiatrakami. Na rynku istnieje wiele produktów w różnych formach do odstraszania tych insektów - od maści po urządzenia elektryczne uwalniające nieprzyjemne dla komarów zapachy. Potrzebę rynku dostrzegli również twórcy aplikacji mobilnych. Dostępne są odstarszacze komarów na telefon. Jednak wrażliwi na ukąszenia nie zawsze mogą uniknąć swędzących wysypek.

Niecodzienne spotkanie z kilkutonową kalifornijską parą i irlandzkim szpiegiem

W głębinach oceanu żyje niezliczona mnóstwo stworzeń o różnych kształtach i rozmiarach. Wiele z nich niejednokrotnie wynurza się na powierzchnię. Tego typu wydarzenia są jednak bez wątpienia tym bardziej spektakularne, im większy jest wynurzający się z wody stwór. Przykład? Dwa humbaki u wybrzeży Kalifornii lub waleń udający przed Irlandzkimi Siłami Powietrznymi szpiega.

Tropikalne ryby pojawiły się u wybrzeży Norwegii

Coraz więcej tropikalnych ryb można zobaczyć w Morzu Północnym, między Szwecją, Danią i Norwegią. Dorady, barweny i mątwy znalazły nowy dom w Morzu Północnym. Gatunki te wybierają raczej ciepłe morza, takie jak Śródziemne, Południowochińskie.

Młody orzeł wypadł z gniazda. Uratowali go weterynarze

Weterynarze z Przemyśla ocalili młodego orła przedniego, który wypadł z gniazda podczas burzy. Po przejściu niezbędnych badań diagnostycznych ptak powrócił do rodziców. – Nie chcieliśmy, aby orzeł przebywał u nas za długo, bo mógłby stracić zdolności do polowania – mówią weterynarze.

Złośliwe skutki zalegiwania na plaży

Na słoneczne dni, gdy termometry wskazują wartości grubo powyżej dwudziestu kilku stopni Celsjusza, wiele osób czeka z utęsknieniem przez wszystkie chłodniejsze miesiące. Wówczas plaże, miejskie kąpieliska czy parki, gdzie można rozłożyć koc, przeżywają wówczas oblężenie. Niestety - po dniu spędzonym na opalaniu na naszej skórze może pojawić się coś więcej niż opalenizna.

W chińskich i polskich bursztynach uwięzione zostały podobne owady

W bursztynach pochodzących z nadbałtyckich plaż i w bursztynach, które znaleziono 10 tys. km dalej, w chińskim mieście Fushun uwięzione zostały podobne gatunki owadów. Naukowcy na łamach czasopisma "Current Biology" przyznają, że to niemałe zaskoczenie. Dotąd uważali, że zwierzęta nie były w stanie pokonać naturalnej bariery w postaci przesmyku Turgaj.

Wielka operacja NASA: chowają marsjańskie sondy przed kometą

Pędząca z zawrotną prędkością 56,330 tys. metrów na sekundę kometa C/2013 A1 (Siding Spring) stanowi ogromne zagrożenie dla instrumentów NASA znajdujących się na orbicie Marsa. Inżynierowie i naukowcy agencji kosmicznej starają się ocalić drogi sprzęt, który 19 października przelatująca skała może zamienić w kosmiczny złom.