Ciekawostki

Ciekawostki

Sprawdzi, jak oddycha Ziemia. Nowy satelita NASA wzleciał na orbitę

Amerykańska agencja kosmiczna NASA wystrzeliła w środę na orbitę satelitę, którego zadaniem jest mierzenie stężenia dwutlenku węgla w atmosferze ziemskiej. OCO-2 to pierwszy statek, który pozwoli badać ten problem długoterminowo i w skali globalnej. Naukowcy liczą, że szczegółowe dane, jakich dostarczy, pomogą w analizie zmian klimatycznych.

Te maluchy przyszły na świat w Chinach. Zgadniecie, co to za zwierzęta?

W jednej z prowincji w środkowo-zachodniej części Chińskiej Republiki Ludowej na świat przyszły dwa osobniki gatunku na skraju wyginięcia. Mieszczące się na dłoni maluchy w niczym jeszcze nie przypominają swoich rodziców. Ich ciałka są pokryte prawie zupełnie przeźroczystym meszkiem, a ślepka - zamknięte. Zgadniecie, co to za zwierzęta?

Tańcząca sowa ruru hitem w sieci

Niektóre sowy mają wyjątkowe talenty. Potrafią między innymi tańczyć. Świadczy o tym film, który cieszy się niezwykłą popularnością wśród internautów. Został zamieszczony przez jedną z organizacji charytatywnych w Nowej Zelandii. Prezentuje tańczącą, nowozelandzką sowę ruru.

Fale surferom zagwarantował... wieloryb

Surferzy ujarzmiający fale Oceanu Spokojnego u wybrzeży australijskiego miasta Sydney ostatnio pływali w niezwykłym towarzystwie wieloryba. Niecodzienne spotkanie obserwowało wielu zaciekawionych gapiów stojących na plaży. - Wiosłowałem, gdy nagle zdałem sobie sprawę, co właściwie obok mnie płynie - powiedział jeden z surferów.

Miej prognozy zawsze pod ręką. Nowa wersja aplikacji mobilnej TVN Meteo

Najświeższe prognozy, aktualne dane dla 80 tysięcy lokalizacji w Polsce i na świecie, materiały wideo i specjalne serwisy, których nie znajdziesz nigdzie indziej - wszystkie najważniejsze pogodowe można mieć zawsze pod ręką. Wystarczy zainstalować w telefonie aplikację mobilną TVN Meteo. Tym, którzy już ją znają, polecamy teraz jej nową, odświeżoną wersję.

Drzemka na plaży? Lepiej pamiętajcie o pływach

Ciepłe promienie słońca, uspokajający szum fal - warunki na plaży niejedną osobę zachęcają do drzemki. Sen na świeżym powietrzu może być przyjemny i zdrowy, jednak warto dobrze przemyśleć miejsce, w którym oddamy się błogiemu wypoczynkowi. Jeżeli wybierzemy źle, może przydarzyć nam się nagła pobudka, jak pewnej parze plażowiczów z Kalifornii.

Latający spodek już po testach

Amerykańska agencja kosmiczna NASA przeprowadziła najważniejsze testy nowego lądownika, zrzucając go z wysokości 55 kilometrów. Dzięki temu naukowcy mieli okazję sprawdzić, jak przypominający spodek pojazd poradziłby sobie z celem, do jakiego został stworzony, czyli z lądowaniem na Marsie.

Słońce "wydmuchnęło" kłęby plazmy jak dym z papierosa

Smugi dymu wydmuchiwane przez palaczy przypominają serie powiązanych ze sobą różnorodnych erupcji w koronie słonecznej, które zarejestrowało kilka statków kosmicznych monitorujących naszą gwiazdę. Obraz stworzony z tych nałożonych na siebie obserwacji ukazuje struktur sprawiające wrażenie zwiewnych i subtelnych. To jednak pozory - w rzeczywistości w tym procesie wyzwolone zostały ogromne dawki energii.

Amerykanie oddychają coraz czystszym powietrzem

Po ulicach Stanów Zjednoczonych jeździ coraz więcej samochodów. Mimo tego jakość powietrza poprawia się. To efekt prawa i polityki - informują naukowcy z NASA, którzy zaprezentowali niedawno mapę stężenia dwutlenku azotu.

Wreszcie ślad ciemnej materii? "To śmiały strzał"

Tajemniczy rodzaj promieniowania rentgenowskiego w gromadzie galaktyk odległych od nas o 230 mln lat świetlnych wykryli astronomowie w obserwacjach teleskopu kosmicznego Chandra oraz satelity naukowego XMM-Newton. Za jego obecność mogą odpowiadać neutrina sterylne - cząsteczki tworzące ciemną materię. Choć naukowcy uważają ją za dominujący składnik Wszechświata, mimo wielu poszukiwań, dotąd nie trafili na jej ślad.

Najstarsze organizmy na świecie też chorowały na raka?

Każdego roku miliony ludzi na świecie zapadają na chorobę nowotworową. Wielu z nich marzy o zwycięstwie w walce z rakiem. Niestety naukowcy z Uniwersytetu Christiana-Albrechta w Kilonii w Niemczech nie mają dobrych wieści. Z ich najnowszych badań wynika, że rak istnieje na świecie tak długo, jak życie wielu komórek, dlatego prawdopodobne jest, że nigdy nie będziemy w stanie wyeliminować tej choroby.

Pierwszy marsjański rok Łazika na Marsie zakończony sukcesem

Misja Curiosity na Marsie trwa już marsjański rok, czyli 687 ziemskich dni. Głównym celem tej misji jest ustalenie, czy na Czerwonej Planecie było życie. Pierwszym, co odkryto, było koryto rzeczne, obok którego wylądował łazik w sierpniu 2012 roku. Udało się dzięki niemu ustalić, że na Marsie była woda, która spełniała podstawowe warunki do utrzymania przy życiu form mikrobiologicznych.

Na granicy Ziemi i Kosmosu lśnią obłoki srebrzyste

Zwróćcie oczy ku niebu. Obłoki srebrzyste mogą pojawiać się w letnie wieczory w najwyższej warstwie atmosfery, oddzielającej Błękitną Planetę od przestrzeni kosmicznej. Są to jedyne chmury powstające tak wysoko. Te chmury pojawiają się tylko w określonych warunkach, ale kiedy już pojawią się na niebie, w spektakularny sposób wyróżniają się spośród innych pospolitych chmur.

Rekord został pobity. Tegoroczny maj najcieplejszym w historii

Tegoroczny maj najgorętszym w historii rozpoczęcia pomiarów. Temperatura Ziemi Globu była na tyle wysoka, że pobity został rekord z 2010 roku. Naukowcy zaznaczają jednak, że to nie koniec wysokich temperatur. Rok 2014 jest na dobrej drodze do tego, by zostać najgorętszym okresem w historii.

Tytan starszy od Saturna?

Tytan może być starszy niż dotychczas myślano - dowodzą najnowsze badania. Bardzo prawdopodobne jest, że ten największy z księżyców Saturna formował się wraz z początkiem tworzenia Układu Słonecznego.

Rosja z kosmosu. Moskwa jak wielki, złoty pająk

Astronauci Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wykonują serię zdjęć Ziemi. Jedno z nich - niesamowita nocna fotografia Europy Wschodniej - przedstawia zorzę polarną oraz światła największych miast, w tym Moskwy.

Falisty prąd strumieniowy. On odpowiada za ekstremalną pogodę

Susze, powodzie, upały, chłody w dużej mierze zależą od wielkości zafalowań na prądzie strumieniowym - donoszą najnowsze badania. Zdaniem naukowców te wiatry, które wieją kilkanaście kilometrów nad naszymi głowami, mogą wpływać na to, czy będziemy zmagać się z ekstremalną pogodą.

8 mln dolarów na ratunek pszczołom

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska i Departament Środowiska podejmują działania w celu stworzenia nowych siedlisk dla pszczół. Populacja tych owadów spadła o 23 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Amerykańskie władze zamierzają przeznaczyć na ten cel 8 mln dolarów.

Rozpoczęło się astronomiczne lato

21 czerwa w sobotę o godzinie 12.51 Słońce wstąpiło w znak Raka. Znalazło się w maksymalnej wysokości kątowej nad równikiem niebieskim, co oznacza moment rozpoczęcia astronomicznego lata.

Czosnkowy oddech? Jest na to rada

Czosnek nadaje potrawom charakterystyczny smak. Często stosowany w kuchniach świata, ma istotną wadę: nieprzyjemny zapach z ust po zjedzeniu takiej potrawy utrzymuje się długo po posiłku. Naukowcy z USA wiedzą już, co neutralizuje ten odór.

ISS ma nową antenę. Jej montaż przedłużył się o niemal godzinę

Dwaj rosyjscy kosmonauci Oleg Artemjew i Aleksandr Skworcow pierwszy raz w życiu wyszli w przestrzeń kosmiczną. Doszło do tego w czwartek 19.06, spacer kosmiczny transmitowała na żywo stacja telewizyjna NASA. Wyjście miało trwać sześć i pół godziny, ale wystąpiły problemy techniczne i cała operacja przedłużyła się o niemal godzinę - do siedmiu godzin i dwudziestu minut.

Piorun uderzył w samochód. Dwudziestolatka uratował ojciec

W USA pewien 20-latek na własnej skórze przekonał się, jak niebezpieczne są pioruny. Jeden z nich trafił prosto w jego auto. Błyskawica uderzyła w pojazd chwilę po tym, jak nastolatek wsiadł do środka i zamknął drzwi. Dzięki przytomności jego ojca, który natychmiast rzucił się z gaśnicą, by zdusić snop iskier wydobywający się z pojazdu, chłopak nie zginął w płomieniach.