Ciekawostki

Ciekawostki

Warszawskie powodzie sprzed lat

Warszawa w XIX i XX wieku bardzo często zmagała się ze skutkami ulewnych deszczy. Jedną z największych powodzi była ta z 1934 roku. Intensywne opady w dniach 13-17 lipca podniosły dorzecze Dunajca. Fala powodziowa spłynęła do Wisły. W Warszawie rzeka wylała parę dni później. Wtedy odnotowano polski rekord opadów, kiedy to 16 lipca na Hali Gąsienicowej spadło 255 l/mkw. deszczu.

Kosmos ma swój dzień - oto zdjęcia NASA

21 maja przypada Światowy Dzień Kosmosu. Inicjatorami święta są amerykańscy astronauci. Motywem obchodów Dnia Kosmosu jest promocja i poszerzanie wiedzy na temat wszechświata. My przypominamy zdjęcia NASA wykonane przez teleskop Hubble'a, który pracuje na orbicie ponad 24 lata.

Rzadko spotykane superkomórki uchwycone amatorską kamerą

Istnieje wiele rodzajów burz. Najbardziej spektakularne są superkomórki niskich opadów, tzw. superkomórki LP. W niedzielę w Wyoming (USA) takie chmury utworzyły się w pobliżu Newcastle. Łowcy burz uchwycili ten moment w całości.

Brutalne i agresywne gwiazdy (neutronowe). Zobacz film ze starcia

Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta H.Goddarda należące do NASA opublikowało właśnie materiał filmowy symulujący najbardziej brutalne wydarzenie we wszechświecie. Wideo pokazuje zderzenie się gwiazd neutronowych, które łączą się i tworzą czarną dziurę, a następnie zostają przez nią pochłonięte.

14-letni emeryt wyjaśnił, co wydarzyło się ósmego maja nad Wielkimi Równinami

Nad naszymi głowami krąży niewielki satelita, który od 14 lat powinien być na emeryturze. Aparat stanowiący efekt japońsko-amerykańskiej współpracy nieustannie zaskakuje naukowców. Tym razem pomógł im zrozumieć, co właściwie wydarzyło się na początku maja na terenie Wielkich Równin. Dane dostarczone przez instrumenty na pokładzie satelity badacze wykorzystali tworząc animację potężnej burzy, która spowodowała powodzie i ogromne zniszczenia.

Pięciometrowy pyton owinął się wokół psa

Odważna Brytyjka za pomocą scyzoryka uratowała psa, którego w jednym z chińskich parków zaatakował pięciometrowy pyton. Czworonóg szybko wyzdrowiał i po nieszczęśliwym wypadku została mu juz tylko blizna.

Rosja patrzy na Księżyc. Konflikt na Ziemi przyspieszy kosmiczny wyścig?

- Przez ostatnie parę lat, kiedy w grę wchodziły tylko pieniądze, nikt nie widział sensu w lotach poza orbitę, ale kiedyś to było podyktowane prestiżem - mówił w TVN24 naukowiec z Centrum Nauki Kopernik, Karol Wójcicki. - Dzisiaj wracamy do tej retoryki, właśnie w kontekście konfliktu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Rosją. To stanie się nowym motorem tego wyścigu - uważa gość programu "Wstajesz i Wiesz".

W Polsce jest ich tylko 30 par. Zajrzyj do gniazda rybołowów

Były już bieliki, bociany, sokoły, żubry - technologia daje nam coraz więcej możliwości podglądania różnych gatunków zwierząt w ich naturalnym środowisku. Właśnie ruszyło kolejne ptasie reality show - tym ciekawsze, że dotyczy drapieżnych ptaków w Polsce zagrożonych wyginięciem. Poznajcie parę rybołowów, która już zaczęła wysiadywać jaja.

Zobacz magnetyczny "odcisk palca" Drogi Mlecznej

Wiry, pętle i łuki przypominające kosmiczny odcisk linii papilarnych - taki nowy obraz Drogi Mlecznej pokazała Europejska Agencja Kosmiczna. To struktura pola magnetycznego naszej galaktyki. Grafika powstała na podstawie danych satelity Planck, który obserwował spolaryzowane światło emitowane przez międzygwiezdny pył.

Tygrysy nad głowami zwiedzających

Zwierzęta z ogrodu zoologicznego w Filadelfii mają coraz więcej miejsca. W zoo powstały szlaki- korytarze zawieszone nad obszarami siedliskowymi. Zwierzęta mogą wędrować tuż nad swoimi sąsiadami.

Jak poruszają się egzoplanety? Niezwykła animacja doktoranta

Brytyjski naukowiec stworzył animację, która prezentuje pozasłoneczne układy planetarne. Dzięki temu można zauważyć, jak różny jest czas orbitowania tych planet wokół swoich gwiazd. Projekt zyskał poparcie środowiska ekspertów, ale - jak zaznaczają - nie jest on idealny.

Powstają kolejne dziury na Marsie. Czy było tam życie?

Marsjański łazik NASA o nazwie Curiosity po raz trzeci w historii zebrał próbki skał z Czerwonej Planety. W tym celu 5 maja wywiercił otwór w piaskowej skale o nazwie Windjana. Sproszkowane próbki trafiły do laboratorium znajdującego się na pokładzie łazika.

Prawnicy i lekarze zaludnią Marsa?

Wydawałoby się, że lot na Czerwoną Planetę z biletem w jedną stronę może odstraszać ludzi. Tymczasem do organizatorów misji zgłosiły się setki tysięcy osób, w tym prawnicy i lekarze, którzy są chętni skolonizować Marsa w 2025 roku. Holenderska organizacja wyselekcjonowała na początek 705 osób z czego dwie trzecie ma wykształcenie wyższe!

Samica psotnika ma penisa, samiec - waginę. "To bardzo, bardzo podniecające"

Pożycie czterech zamieszkujących Brazylię gatunków owadów z rzędu psotników sprawiło, że badający je naukowcy przecierali oczy ze zdumienia. Okazało się bowiem, że owady mają w pełni wykształcone organy płciowe charakterystyczne dla płci przeciwnej. Sprawność narządów potwierdziły owady, używając ich podczas trwającego nawet 70 godzin stosunku.

Samolot zawisł na czubkach drzew

Na czubkach drzew skończył się lot awionetki nad Alaską. Maszyna przegrała z silnym wiatrem, który zepchnął ją z kursu. Pilot musiał czekać na ratowników z wysięgnikami, żeby znaleźć się z powrotem na ziemi. Z tej niebezpiecznej sytuacji wyszedł jednak bez szwanku.