Ciekawostki

Ciekawostki

Piorun uderzył w samochód. Dwudziestolatka uratował ojciec

W USA pewien 20-latek na własnej skórze przekonał się, jak niebezpieczne są pioruny. Jeden z nich trafił prosto w jego auto. Błyskawica uderzyła w pojazd chwilę po tym, jak nastolatek wsiadł do środka i zamknął drzwi. Dzięki przytomności jego ojca, który natychmiast rzucił się z gaśnicą, by zdusić snop iskier wydobywający się z pojazdu, chłopak nie zginął w płomieniach.

Małe puszczyki wyrzucone z gniazda przez rodziców

Pisklęta najczęściej spotykanej sowy w Europie właśnie opuściły gniazda na terenie Nadleśnictwa Spychowo (woj. warmińsko-mazurskie). Rodzice wyrzucili swoje nielatające dzieci z domu. Jest to naturalna kolej rzeczy. Każdy puszczyk uczy się w ten sposób życia. Przed pisklętami stoi teraz wyzwanie rzucone przez dorosłość.

Pająki coraz częściej urozmaicają swoją dietę o ryby

Na całym świecie można spotkać pająki, które owadzią dietę od czasu do czasu wzbogacają o ryby. Takich gatunków jest więcej, niż dotychczas sądzono. Przypadki polowań na ryby dokumentują zoologowie ze Szwajcarii i Australii na łamach "PLOS ONE".

W Irlandii rekin pływał z kajakarzami

Wygląda na to, że nie tylko ludzie cieszą się piękną pogodą w Irlandii. Grupa kajakarzy pływała po wodach niedaleko Cape Clear w towarzystwie rekina, któremu najwyraźniej odpowiadała ich obecność.

To są już ostatnie chwile wiosny. Lato przyjdzie do nas w sobotę

Mimo że mieliśmy już okazję w tym roku przypomnieć sobie czym są letnie upały, to dopiero w najbliższy weekend powitamy astronomiczne lato. Rozpocznie się ono w momencie, kiedy Słońce wejdzie w znak Raka. W tym roku ma się to stać w sobotę o godz. 12.51. Wtedy nasza dzienna gwiazda znajdzie się na wysokości 23,5 stopnia nad równikiem.

Pozorny paradoks: jak to jest, że mniej lasów to mniej okoni?

Wylesianie przyczynia się do opadania do rzek i jezior mniejszych ilości ściółki, która stanowi ważny składnik pożywienia dla ryb. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Cambridge wskazuje, że lasy otaczające jeziora wpływają na liczebność narybku oraz na to, ile z tych ryb osiągnie dorosłość.

Puste plaże na Krymie. Konflikt na Ukrainie przepłoszył turystów

Na początku sezonu letniego plaże na Krymie są opustoszałe. Półwysep odwiedzany był co roku przez sześć milionów turystów, z czego dwie trzecie wczasowiczów to byli Ukraińcy. Rosyjskie władze apelują do przedsiębiorstw o finansowanie pracownikom wakacji na Krymie.

Pod ziemią wody trzy razy więcej niż w oceanach. Więzi ją błękitny minerał

Ze względu na wyjątkowe, widoczne z kosmosu bogactwo powierzchniowych wód, Ziemia jest nazywana Błękitną Planetą. To określenie może zyskać dodatkowe znaczenie, bo amerykańscy geolodzy ogłosili, że głęboko w jej wnętrzu znajdują się gigantyczne masy wody. Ten podziemny "ocean", objętością trzykrotnie przewyższający wszystkie naziemne zasoby, jest jednak zamknięty w chłonnym niebieskim minerale nazywanym ringwoodytem.

Jest jak wielkie kurze udko. Zobacz, jak dokładnie udało się zbadać "Bestię"

Składa się z dwóch płatów tworzących razem zarys kręgla albo kurzego udka - takie cechy asteroidy 2014 HQ124, która tydzień temu minęła Ziemię, ukazują zdjęcia uzyskane przez naukowców z NASA. To jedne z najbardziej szczegółowych obserwacji radarowych takiego obiektu. Pozwalają dostrzec detale nawet o wielkości niecałych 4 m.

W trakcie wieczoru kawalerskiego przypadkiem znaleziono stegomastodona

Odkryty przez uczestników wieczoru kawalerskiego szkielet przedstawiciela rodziny gomfoterów trafił do Muzeum Historii Naturalnej i Nauki stanu Nowy Meksyk. - To najlepiej zachowany szkielet tego gatunku, jaki znaleziono na terenie USA - podkreślają eksperci. Skamieniałe kości będą przez kilka miesięcy badane, a następnie udostępnione muzealnym gościom.

Myśleli, że to wybuch gwiazdy, a to "świetlne echo"

Znajdująca się w gwiazdozbiorze Jednorożca gwiazda zmienna V838 Monocerotis fascynuje astronomów. Zwróciła na siebie uwagę 12 lat temu, rozbłyskując najmocniej ze wszystkich obiektów Drogi Mlecznej. Naukowcy nie mogli dociec przyczyn wybuchu, który wygenerowałby tak wielką ilość energii, i dopiero po szczegółowych badaniach ustalili, że za ten efekt odpowiada odbicie światła.

Jak zniechęcić komary? "Najlepszy jest goździk"

Istnieje wiele sposobów walki z komarami - na rynku jest dostępna cała gama produktów w różnych formach, w tym chemiczne i elektryczne. Powstała nawet aplikacja na telefon imitująca dźwięki odstraszające komary. Każdy ma swój patent na uniknięcie swędzących ukąszeń, jednak który z nich naprawdę działa?

Brazuca łączy piłkarzy i naukowców NASA w ciemnościach laboratoriów. Zyskują studenci

Uwagę grających w tegorocznych mistrzostwach piłkarzy, naukowców NASA oraz milionów kibiców na całym świecie skupia Brazuca - oficjalny model piłki dopuszczony do gry przetestowany przez 600 piłkarzy. W kalifornijskich laboratoriach agencji znajduje się jej kopia, poddawana w imię nauki nietypowym procedurom przy zgaszonym świetle. Dzięki kolorowym strumieniom gazów studenci na własne oczy widzą zjawiska opisywane w podręcznikach.

Efekty zmian klimatu? Powodzie i ulewy, a nie fale wielkich upałów

Zespół ekspertów z Uniwersytetu w Leeds przeprowadził ankietę dotyczącą świadomości Brytyjczyków na temat zmian klimatu. Wyniki zaskoczyły naukowców, bo większość respondentów przyznała, że dowodem przemian, jaki zachodzą w klimacie, nie są fale upałów, tylko powodzie, ulewy i erozje brzegów.

Trzy potężne erupcje na Słońcu w 24 godziny

W środę na Słońcu doszło do trzeciego z rzędu wybuchu radiowego. Ogrzewająca naszą planetę gwiazda "wypluła" w przestrzeń kosmiczną ogromną ilość materii. Niektórzy uważają, że słoneczna aktywność jest przyczyną zakłóceń fal radiowych, jakie zarejestrowano 11 czerwca na Ziemi.

To już pięćset odcinków. W niedzielę dziesiąty jubileusz "Mai w ogrodzie"

W niedzielę 15 czerwca o godzinie 9.05 na antenie TVN Meteo zostanie wyemitowany 500. odcinek magazynu "Maja w ogrodzie". To już 10 lat tego popularnego magazynu dla wszystkich wielbicieli roślin, przyrody i ogrodów. Obecnie "Maja w ogrodzie" to jeden z najdłużej emitowanych bez przerwy programów w TVN Meteo. O kulisach pracy Maja Popielarska opowie w piątek w "Dzień Dobry TVN", a także w sobotę we "Wstajesz i Weekend" w TVN24. Serdecznie zapraszamy.

Weekend w Rumunii: nawet 34 st. C

Mieszkańcy Rumunii cieszą się z wysokich temperatur i słonecznej pogody, jaka panuje obecnie w tym kraju. Rumuni czas wolny spędzają na plażach i basenach. Branża hotelowa również korzysta na sprzyjającej pogodzie i oferuje atrakcyjne ceny pobytu w ich hotelach.