Trójmiasto

Trójmiasto

Wałęsa wycofał pozew przeciw Wyszkowskiemu

Adwokat prezydenta Lecha Wałęsy wycofała pozew skierowany przeciw Krzysztofowi Wyszkowskiemu za słowa: „Lech Wałęsa był agentem, brał za to duże wynagrodzenie, robił to ochoczo, współpracował całą gębą”.

Rośnie Akademia Lechii

Akademia Lechii otwiera nowy oddział w Bytowie. Będzie dbała o rozwój młodych wielbicieli piłki nożnej. Szanse ma każdy, kto chce trenować pod okiem fachowców.

Gdańsk w trzykilogramowej "pigułce"

200 naukowców, 4000 haseł, 1600 ilustracji, 1080 stron w twardej oprawie – tak właśnie wygląda Encyklopedia Gdańska - wszechstronny obraz miasta od zarania dziejów do współczesności.

Reprezentacja dostała boisko „po Niemcach”

Białoczerwoni korzystają z przywilejów, które jeszcze niedawno należały do niemieckiej reprezentacji piłki nożnej. Mieszkają w tym samym hotelu i trenują na boisku, które powstało specjalnie dla niej, na Euro 2012.

W Tczewie prawie jak w Hollywood. Każdy mieszkaniec jest gwiazdą

W Hollywood jest aleja, na której gwiazdy odbijają swoje dłonie. Podobne promenady utworzyły już także m.in. Międzyzdroje i Władysławowo. Aleja, która właśnie powstała w Tczewie jest jednak wyjątkowa, bo odcisk stopy może zostawić w niej każdy mieszkaniec miasta.

Nielegalna amunicja w domu 83-latka

W sopockim mieszkaniu starszego mężczyzny policjanci znaleźli i zabezpieczyli 21 sztuk nielegalnej amunicji. Mężczyzna nie miał pozwolenia na posiadanie takiej amunicji nie potrafił też wytłumaczyć skąd ona pochodzi.

Ułani odparli atak "Niemców" pod Krojantami

Blisko 120 kawalerzystów, ponad stu pieszych żołnierzy, konie, czołgi, samolot i widowiskowe eksplozje. To wszystko można było podziwiać w ten weekend pod Krojantami. Po raz jedenasty zrekonstruowano w tym miejscu jedną z pierwszych bitew II Wojny Światowej – tzw. szarżę pod Krojantami. Według szacunków organizatorów inscenizacje oglądało blisko 20 tysięcy widzów. To absolutny rekord.

Dworzec w Malborku nagrodzony

Zabytkowy dworzec kolejowy w Malborku wygrał ministerialny konkurs. Jego remont został uznany najlepszą modernizacją 2011 roku.

Dłuższe wakacje przez remont

Nieoczekiwanie dłuższe wakacje będą mieli uczniowie jednej ze Szkół Podstawowych w Kościerzynie. W placówce nie zakończył się jeszcze remont.

Przed meczem z Czarnogórą zamieszkają w Dworze Oliwskim

Kadra Waldemara Fornalika rozpoczyna trzydniowe zgrupowanie w Gdańsku. Piłkarze zatrzymają się w luksusowym Dworze Oliwskim, tym samym w którym w czasie Euro 2012 nocowała reprezentacja Niemiec. W piątek 7 września biało-czerwoni zagrają pierwsze spotkanie eliminacji do mistrzostw świata 2014 z Czarnogórą.

Deski, rolki i BMXy. Widowiskowe triki na Ergo Arenie

Blisko 75 najlepszych zawodników z Europy i USA zaprezentowało w gdańskiej Ergo Arenie szereg skomplikowanych i widowiskowych trików. Zakończyły się zawody Baltic Games, czyli jedyna impreza w Polsce, która gromadzi rzesze entuzjastów rolek, deskorolek i BMX-ów.

Prezydent: Pamięć o 1 września płynie z potrzeby serca

- Przypominając 1 września czynimy to i z potrzeby serca, ale także dla głębszej refleksji o dniu dzisiejszym i o przyszłości Ojczyzny - powiedział w sobotę prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości upamiętnienia wybuchu II wojny światowej w Tczewie.

Jak "babcia pomorska" uczyła prezydenta poprawnej polszczyzny

- Była nieprawdopodobnie czuła, dziś może powiedzielibyśmy przeczulona, na punkcie poprawnego używania języka polskiego. W jej domu nie wolno było powiedzieć żadnego słowa po niemiecku ani pochodzenia niemieckiego - wspomina prezydent Komorowski swoją babcię, której zawdzięcza szacunek do ojczystego języka.

Para buch, koła w ruch i... awaria

O świcie z dworca głównego w Poznaniu wyruszył pociąg z zabytkową lokomotywą na czele. Mimo wczesnej pory, wzbudził duże zainteresowanie na peronie. W trasie nie obyło się jednak bez problemów.

Kamień węgielny pod Muzeum II Wojny Światowej wmurowany

Kamień węgielny na budowie jednej z największych inwestycji Gdańska, Muzeum II Wojny Światowej, został w sobotę przed południem wmurowany, m.in. przez premiera Donalda Tuska. Był to głaz znaleziony przez archeologów w czasie prac poprzedzających budowę placówki, na terenie działki, na której powstanie muzeum.

73 lata temu na Westerplatte padły pierwsze strzały

Dokładnie 73 lata temu, o godz. 4.45 niemiecki pancernik "Schleswig-Holstein" otworzył ogień w kierunku polskiej składnicy wojskowej na Westerplatte. W tym momencie rozpoczęła się II Wojna Światowa. Uroczystości upamiętniające ten dzień rozpoczęły się nad ranem na Westerplatte, od inscenizacji historycznej pt. "Zaczęło się w Gdańsku - Honor Żołnierza".

Tłumy na odsłonięciu pomnika ks. Jankowskiego

Ma 3,7 metrów wysokości, wykonany jest z brązu, a w ręce trzyma Pismo Święte - monument prałata Henryka Jankowskiego został oficjalnie odsłonięty w Gdańsku. W rocznicę podpisania porozumień sierpniowych poświęcił go metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

Podróż w czasie z Poznania do Gdyni

W ostatnią sobotę wakacji ze stolicy Wielkopolski do Gdyni wyruszy zabytkowy skład pociągu prowadzonego parowozem O149. Wyjedzie z Poznania o 4:20. O tej godzinie 73 lata temu wojska niemieckie zaatakowały Polskę, rozpoczynając tym samym II wojnę światową.

Dymisje za Amber Gold

Są już pierwsze dymisje zapowiedziane w czwartek w Sejmie przez ministra finansów Jacka Rostowskiego. W związku ze sprawą Amber Gold stanowiska stracili wicedyrektor Izby Skarbowej i naczelnik III Urzędu Skarbowego w Gdańsku.

Duda: nie chcę być blisko Wałęsy

Lech Wałęsa obchodzi rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych osobno, "Solidarność" osobno. Jej obecny przewodniczący wielkich szans na pojednanie nie widzi. - Wyciągałem rękę, ale za to co robimy chce się nas pałować – ucina Piotr Duda.