Trójmiasto

Trójmiasto

Na ratunek "bałtyckim delfinom". Na Helu działa "Dom morświna"

Kiedyś oblegały polskie wybrzeża, teraz walczą o przetrwanie. "Bałtyckim delfinom" grozi wyginięcie. By temu zapobiec na początku września na Półwyspie Helskim otworzono "Dom morświna". Badacze mają nadzieję, że projekt pomoże w ochronie zagrożonego gatunku.

Nie zamkną mostu w Sobieszewie, ale i tak będą utrudnienia

Mieszkańcy Wyspy Sobieszewskiej mogą odetchnąć z ulgą. Drogowcy zrezygnowali bowiem z zamknięcia mostu pontonowego w Sobieszewie, planowanego w dniach 16-19 września. Zapowiedzieli jednocześnie, że do końca września most nie będzie już zamykany, jednak wszyscy korzystający z przeprawy będą musieli liczyć się z utrudnieniami.

50 tys. ton bomb i pocisków zanieczyszcza Bałtyk

W 50 tys. ton bomb i pocisków, które trafiły do Bałtyku po II wojnie światowej, znajduje się około 15 tys. ton substancji chemicznych. Część pocisków skorodowała, a na samej Głębi Gotlandzkiej morze zanieczyszcza już 8 tys. obiektów - ustalili europejscy badacze.

Szpital na Zaspie bez dyrektora. "Utrata zaufania"

Zarząd województwa pomorskiego we wtorek wybierze nowego dyrektora Szpitala Specjalistycznego Św. Wojciecha w Gdańsku-Zaspie. W poniedziałek stanowisko straciła Krystyna Grzenia z powodu "utraty zaufania". Nie oznacza to jednak że straci pracę, bo jest w tzw. okresie ochronnym przed emerytalnym.

Gdańsk kupił Biblię za 25 tys. euro

Do zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej trafiła w środę XVIII-wieczna Biblia, należąca do rodziny von Gralath, zasłużonej dla historii Gdańska. Została ona zakupiona przez władze Gdańska od zamieszkałej we Florencji spadkobierczyni rodu Arianne Donati von Gralath.

Wyszkowski nie musi płacić za przeprosiny Wałęsy

Sąd Rejonowy w Sopocie oddalił w środę powództwo Lecha Wałęsy przeciwko byłemu działaczowi Wolnych Związków Zawodowych Krzysztofowi Wyszkowskiemu. Były prezydent żądał zwrotu 24 tys. zł - kosztów jakie poniósł za emisję oświadczenia wyemitowanego w TVN, w którym Wyszkowski przeprosił go za zarzucenie mu współpracy z SB.

Festiwal w Gdyni więcej niż dobry. Pokoleniowa "zmiana warty"

Po dwóch dniach konkursowych pokazów na festiwalu w Gdyni najwięcej mówi się o nagrodzonych już za granicą tytułach: ”Papuszy” Krauzów i „Płynących wieżowcach” Tomasza Wasilewskiego. Drugi z nich, z racji wątku homoseksualnego potraktowanego śmiało, postrzegany jest niesłusznie w kategoriach sensacji. Wydarzeniem była też premierowa prezentacja zwiastuna "Jacka Stronga" Pasikowskiego.

Zajrzyj do tunelu pod Martwą Wisłą

Gdański TBM wydrążył już ponad pół kilometra tunelu drogowego i przechodzi zasłużony serwis. Z powodu chwilowego wstrzymania prac, po raz pierwszy można było wejść na plac budowy tego jedynego w Polsce tunelu drogowego pod rzeką.

Ósma osoba z zarzutem udziału w pobiciu na plaży w Gdyni

24-letni mieszkaniec Katowic usłyszał we wtorek po południu zarzut udziału w pobiciu meksykańskich marynarzy na gdyńskiej plaży. Policja będzie wnioskować o jego aresztowanie. To ósma osoba, której postawiono zarzuty w tej sprawie, sześciu podejrzanych aresztowano.

Nieznane historie powojennego Sopotu. "Dzielą się swoim kawałkiem życia"

Muzeum Sopotu zbiera wspomnienia mieszkańców Sopotu z pierwszych lat po zakończeniu II wojny światowej. Nieznane zdjęcia i dokumenty mają pokazać nieznany szerzej powojenny okres miasta. Fotografie i poruszające wspomnienia zmarłej przed kilku laty Danieli Postek, która zamieszkała w kurorcie zaraz po wojnie, przekazał właśnie jej syn.

Samir S. zostaje w areszcie do połowy grudnia

Podejrzany o potrójne zabójstwo w Gdańsku Samir S. zostanie w areszcie do 15 grudnia. Prokuratorzy czekają jeszcze na opinię psychiatrów na jego temat. Biegli zakończyli już obserwację Rosjanina i sporządzają dokument, który rozstrzygnie, czy mężczyzna w chwili popełnienia przestępstwa był poczytalny.

Sąd podtrzymał wyrok dożywocia za trzy zabójstwa

Sąd apelacyjny w Gdańsku utrzymał w mocy karę dożywotniego więzienia wymierzoną 29-letniemu mężczyźnie przez sąd w Toruniu. Skazanemu udowodniono, że zabił małżeństwo z Gniezna oraz mężczyznę osadzonego wraz z nim celi aresztu śledczego.

Do urn poszło tylko 855 osób. Referendum nieważne

Niedzielne referendum w sprawie odwołania burmistrza Nowego Stawu Jerzego Szałacha (PO) i Rady Miejskiej jest nieważne - poinformowała inspektor ds. wyborów i referendum Jadwiga Paszkowska. Zdecydowała o tym zbyt niska frekwencja, która wyniosła zaledwie 14 proc.

Frombork nadal bez burmistrza. Będzie druga tura

Niedzielne przedterminowe wybory nie wyłoniły burmistrza Fromborka - poinformowała przewodnicząca miejskiej komisji wyborczej Barbara Chomacka. Jak dodała, głosowanie przebiegło bez incydentów, a frekwencja przekroczyła 40 procent. Druga tura głosowania 22 września.

Rusza 38. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Na otwarcie "Papusza"

Pokazem filmu Joanny i Krzysztofa Krauzów "Papusza" rozpocznie się dziś w Teatrze Muzycznym w Gdyni 38 FPFF. Wśród 14 tytułów konkursowych jest aż siedem premier, kilka - już z nagrodami zagranicznych festiwali. Obok wyróżnionej w Karlovych Varach "Papuszy", uhonorowane tam nagrodą "East of The West" "Płynące wieżowce" Tomasza Wasilewskiego, triumfator festiwalu w Montrealu, "Chce się żyć" Macieja Pieprzycy i nagrodzona w Berlinie Małgorzata Szumowska z filmem "W imię…". Na czele jury konkursowego w tym roku stoi pisarz Janusz Głowacki.