Wojska Obrony Terytorialnej

Wojska Obrony Terytorialnej

15 tysięcy funkcjonariuszy na granicy z Białorusią

Na granicy służby postawione są w stan najwyższej gotowości. Na miejscu jest około 15 tysięcy funkcjonariuszy. Na granicy polskiej straży pomagają żołnierze - między innymi z 16. dywizji zmechanizowanej i 18. tak zwanej Żelaznej Dywizji. Są też terytorialsi w ramach operacji Silne Wsparcie. Aleksandra Kąkol.

Informacje z policji dla Obrony Terytorialnej? "Istotą jest, czy nie będzie to nadużywane"

Zapis w zakresie wymiany informacji może być zapisem, który będzie niebezpieczny, w zależności od tego, kto i jak będzie go interpretował - skomentował w "Faktach po Faktach" TVN24 projekt umowy Wojsk Obrony Terytorialnej z policją były prokurator krajowy Janusz Kaczmarek. Były wiceszef policji generał Adam Rapacki podkreślił z kolei, że w zakresie działania WOT powinno znaleźć się zastrzeżenie, iż siły te nie mogą być wykorzystywane do przywracania porządku publicznego wewnątrz kraju.

"Tworzą nowe ORMO". MON chce, żeby policja szkoliła Wojska Obrony Terytorialnej

Policja powinna przekazywać swoje informacje Wojskom Obrony Terytorialnej i szkolić jej członków - wynika z projektu, który powstał w Ministerstwie Obrony Narodowej. Dokument o współpracy z WOT trafił już do Komendy Głównej Policji. - Projekt umowy bardzo mnie niepokoi - komentuje generał Adam Rapacki, były wiceszef policji. Krytykuje go także generał Stanisław Koziej, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Macierewicz przekazał obronie terytorialnej "tradycje Komendy Głównej AK"

- Pokazaliście, że Polska może być Polską, pokazaliście, że nigdy nie zostawiacie swoich, nigdy nie zostawiacie ojczyzny - zwracał się do weteranów Armii Krajowej minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas uroczystości przekazania Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej tradycji Komendy Głównej Armii Krajowej.