Wojska Obrony Terytorialnej

Wojska Obrony Terytorialnej

"Przepraszam, nie znalazłem nam syna"

Wyobraź sobie, że kładziesz się spać i wiesz, że wszyscy twoi bliscy są w domu. Czeka cię wolny weekend, zapowiadają piękną pogodę. Gdy budzisz się rano, w domu brakuje jednego dziecka. - Nas, proszę pani, już nie ma. Rodzina bez Krzysia nam się rozpada.

Wojska Obrony Terytorialnej. Jak dostać się do WOT, ile trwa szkolenie i na czym polega służba?

W 2021 roku Wojska Obrony Terytorialnej liczyły 32 tys. żołnierzy, na 2023 przewiduje się wzrost tej liczny do 55 700 tys. Żołnierze WOT pełnią służbę na obszarze swojego zamieszkania, a ich głównym zadaniem jest ochrona i wspieranie miejscowej ludności w czasie pokoju, np. podczas klęsk żywiołowych, oraz wojny – działania militarne. Choć służba pełniona jest zazwyczaj w czasie wolnym od pracy, wiele przepisów chroni prawa zarówno pracodawcy, jak i żołnierza WOT. 

15 tysięcy funkcjonariuszy na granicy z Białorusią

Na granicy służby postawione są w stan najwyższej gotowości. Na miejscu jest około 15 tysięcy funkcjonariuszy. Na granicy polskiej straży pomagają żołnierze - między innymi z 16. dywizji zmechanizowanej i 18. tak zwanej Żelaznej Dywizji. Są też terytorialsi w ramach operacji Silne Wsparcie. Aleksandra Kąkol.