Ukraina. Nowy rząd Jaceniuka

Ukraina. Nowy rząd Jaceniuka

Ukraina chce uruchomić pomoc z MFW

Rada Najwyższa Ukrainy ratyfikowała we wtorek memorandum o udzieleniu Ukrainie przez Unię Europejską pomocy makroekonomicznej w wysokości 610 mln euro.

Ostatnie chwile "błękitnego chłopca". Na Majdanie czekał na ojca

Oczy świata zwrócone są na Krym - tak, jak jeszcze kilkanaście dni temu na Majdan, gdzie wszystko się zaczęło. O zabitych, Ukraińcy mówią "niebiańska sotnia", czyli oddział. Dołączył do niego trafiony przez snajpera, 19-letni Ustym Hołodniuk. Ostatnie chwile życia "chłopaka w błękitnym hełmie" przypadkowo nagrała nasza kamera.

Sienkiewicz: Polska nie może zostać sama

- Polityka realizowana przez polski rząd nie jest polityką wymachiwania szabelką ani kapitulacji, ale rozsądnym dialogiem sił międzynarodowych - powiedział Bartłomiej Sienkiewicz w "Kropce nad i". Podkreślił jednocześnie, że Polska musi współpracować z pozostałymi krajami Unii Europejskiej. - My jako rząd polski, musimy pilnować, by Polska nie została sama. Musimy prowadzić politykę wspólnoty europejskiej i transatlantyckiej - zaznaczył minister spraw wewnętrznych.

Spadki na giełdach, drożeją surowce, zyskuje dolar i frank

Konflikt na Ukrainie spowodował wyprzedaż akcji na całym świecie, a na parkietach Polski i Rosji inwestorzy pozbywali się ich w panice. Wzrosły ceny surowców, m.in. ropy, a także i złota. Inwestorzy skierowali swoje oczy na dolara, jena i franka.

Miller po posiedzeniu RBN: III wojny światowej nie będzie

Strategia polskich działań w sprawie Ukrainy, możliwość wprowadzenia sankcji wobec Rosji, dalsze posunięcia NATO i UE - to niektóre tematy poruszone podczas poniedziałkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Politycy zwracali uwagę między innymi na konieczność zwiększenia presji na Rosję, natomiast Leszek Miller pytany o najgorszy możliwy scenariusz rozwoju wypadków, podkreślił, że oczekiwanie, "iż za chwilę wybuchnie trzecia wojna światowa, jest bez sensu".

Gaz do Polski płynie bez zakłóceń. Ale Gazprom nie wyklucza kłopotów

Dostawy gazu ziemnego importowanego przez PGNiG m.in. przez terytorium Ukrainy przebiegają bez zakłóceń - poinformowała w poniedziałek firma w komunikacie prasowym. Minister energetyki Ukrainy Jurij Prodan twierdzi, że sytuacja na Krymie nie wpłynie na tranzyt do Europy rosyjskiego gazu. Ale Gazprom nie wyklucza zakłóceń w dostawach gazu do Europy.

Jaceniuk: Krymu nikt nikomu nie odda

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk oświadczył, że Ukraina nikomu nie odda Krymu. Szef rządu uprzedził także samozwańcze władze Krymu przed odpowiedzialnością wobec ukraińskiego prawa.

Putin "osiągnął to, co chciał"

Władimir Putin osiągnął to, co chciał na Krymie, ale ogólnie jest osłabiony, bo wydarzenia na Ukrainie są dla Rosji największym ciosem od rozpadu ZSRR. Odpowiedź Zachodu musi być ostrzejsza niż po inwazji Rosji na Gruzję - mówi ekspert CFR Charles Kupchan.

Tusk na linii z Merkel i Cameronem

Możliwość zwołania nadzwyczajnego spotkania Rady Europejskiej w sprawie sytuacji na Ukrainie była jednym z tematów niedzielnych rozmów telefonicznych premiera Donalda Tuska z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem oraz kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Donald Tusk apeluje również do polskich polityków, żeby nie pozwolić światu odwrócić się od Ukrainy.

Miller: Martwmy się o Ukraińców, ale i Polaków

Leszek Miller zwraca uwagę na gospodarczy efekt konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, który będzie miał wpływ na interesy Polaków. Według gościa "Faktów po Faktach" rząd powinien przygotować fundusz dla polskich przedsiębiorców, którzy poniosą straty. - Martwmy się o Ukraińców, ale i Polaków - zaapelował szef SLD.

Dowódca ukraińskiej marynarki odpowie za zdradę stanu. "Chciał złożyć broń Rosjanom"

Denys Berezowski, dowódca ukraińskiej marynarki wojennej, został zdymisjonowany. Przeciwko kontradmirałowi wszczęto też śledztwo w związku z ewentualną zdradą stanu, której mógł się dopuścić. Berezowski opublikował nagranie, w którym złożył przysięgę na wierność "narodowi krymskiemu". Wcześniej miał też wydać rozkaz dowódcom, by w razie blokady przez żołnierzy rosyjskich "nie stawali żadnego oporu" i "przekazywali im broń".

NATO "potępia" Rosję. "Zaprzeczenie zasad. Wzywamy do deeskalacji napięcia"

"Potępiamy eskalację wojskową rosyjskich działań na Krymie. Działania Rosji są naruszeniem prawa międzynarodowego, zaprzeczeniem zasad. Wzywamy Rosję do deeskalacji napięcia" - napisali w oświadczeniu ambasadorowie państw NATO, którzy zebrali się na posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej. Sekretarz Generalny NATO Anders Fogh Rasmussen podkreślił, że Sojusz "stoi przy Ukrainie jako przy bardzo ważnym partnerze".

Rosyjska flaga nad Krymem. Jaka będzie odpowiedź?

- To kryzys, który może zaważyć na historii Polski i Ukrainy, konflikt, który może poprzedzić wojnę - mówił dziś po spotkaniu liderów polskiej polityki i ekspertów szef rządu Donald Tusk. O sytuacji za naszą wschodnią granicą rozmawiać będą goście Grzegorza Kajdanowicza w "Faktach po Faktach": były premier Leszek Miller, uczestnik dzisiejszego spotkania.