Święta wielkanocne

Święta wielkanocne

Dał się ukrzyżować po raz 28. "Idzie się przyzwyczaić"

Najpierw jest samobiczowanie w czasie uroczystej procesji, później koledzy w strojach rzymskich żołnierzy wyciągają kilkunastocentymetrowe gwoździe z nierdzewnej stali i proszą o położenie ręki na belce drewna. Gdy upewnią się, że gwóźdź utrzyma ciało, wznoszą krzyż z pokutnikiem. Chętnych do ukrzyżowania na wzgórzach filipińskiego San Fernando jest więcej niż miejsc, dlatego po kilku minutach stają następne krzyże. I tak co roku. Ci z największym doświadczeniem mówią, że "idzie się przyzwyczaić".

Kard. Nycz: Kapłan ma służyć wiernym i Kościołowi

- Kapłaństwo ma być kapłaństwem służebnym wobec wiernych i całego Kościoła - podkreślił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który w Wielki Czwartek odprawił mszę św. dla księży. Z kolei kard. Stanisław Dziwisz powiedział kapłanom modlącym się w Łagiewnikach, że księżmi "jesteśmy zawsze" i "zawsze mamy być dla innych", a istota posługi kapłańskiej zawiera się w dwóch słowach: "kochać i służyć".

Cud Świętego Ognia w Jerozolimie

Liturgia Cudu Świętego Ognia rozpoczęła obchody prawosławnej Wielkanocy w Jerozolimie. Do miasta przybyło ponad 20 tys. wyznawców prawosławia z całego świata.

Wielkanoc w kraju kawy i w drodze na dach świata

Wysoka temperatura, plaża, imprezy - tak wygląda Wielkanoc w Brazylii. Zupełnie inaczej spędza się święta w Himalajach, gdzie o typowych potrawach wielkanocnych można zapomnieć. W obu tych miejscach świętują rodowici poznaniacy - Michał Scheffler i Bartłomiej Wróblewski.

Śnieg nie przeszkodzi? Dziś lany poniedziałek

Dziś drugi dzień Świąt Wielkanocnych, traktowany przez polski Kościół katolicki jako kontynuacja święta zmartwychwstania Chrystusa. W tradycji ludowej poniedziałek wielkanocny, znany jest jako śmigus-dyngus albo lany poniedziałek.

"Mówienie o prześladowaniu katolików w Polsce jest dla mnie czymś niezrozumiałym"

- Mówienie o jakimś strasznym prześladowaniu chrześcijan, katolików w Polsce jest dla mnie czymś niezrozumiałym - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 bp Grzegorz Ryś, odnosząc się do prześladowania chrześcijan, m.in. w Nigerii. Duchowny tłumaczył też, że sposobem na rozwiązanie problemów Kościoła nie jest wewnątrzkościelna dyskusja, a ewangelizacja wiernych.

"W perspektywie zmartwychwstania ciemne strony nabierają blasku"

W perspektywie zmartwychwstania nabierają blasku ciemne strony ludzkiej egzystencji, cierpienia, przemijania, śmierci - mówił metropolita lubelski abp Stanisław Budzik podczas mszy w Niedzielę Wielkanocną. Jak tłumaczył, wszystko to, co trudne w naszym życiu, "każda ciężka niewdzięczna praca, cierpienia i ofiary, mają głębokie zbawcze znaczenie, jeżeli niesiemy je razem z Chrystusem". W całym kraju katolicy upamiętniają dzień zmartwychwstania Chrystusa.

Jedyne takie "bziukanie" w Polsce

W Koprzywnicy co roku, w czasie wieczornej mszy rezurekcyjnej, odbywa się bziukanie, czyli wydmuchiwanie nafty na płonące pochodnie. Nikt nie pamięta, skąd wzięła się ta praktykowana od pokoleń tradycja. Wiadomo jednak, że prawdopodobnie nigdzie indziej nie ma podobnego zwyczaju wielkanocnego.

Franciszek: Nie bójmy się niespodzianek Boga

W homilii podczas Mszy Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę papież Franciszek wzywał wiernych, by nie popadali w zniechęcenie i nie tracili ufności. Apelował, by nie zamykać się na nowość, jaką w życie może wnieść wiara w Boga.

Kardynał Dziwisz życzył nadejścia wiosny, "znaku życia, radości, pokoju"

Przeżycia najgłębszej radości, która płynie ze zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, życzył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz w Wielką Sobotę, podczas tradycyjnego święcenia pokarmów przed Bazyliką Mariacką na Rynku Głównym w Krakowie. - Chrystus zmartwychwstały jest symbolem życia dla nas wszystkich - mówił kard. Dziwisz.

Filipińczycy znów przybili się do krzyża. Wbrew Kościołowi

Dwa tuziny Filipińczyków dało się przybić w Wielki Piątek do krzyża zgodnie z żywą w północnej części Filipin tradycją, której nie pochwala Kościół katolicki. Pokutnicy mają nadzieję, że wyproszą u Boga łaski dla siebie i rodziny albo odpokutują winy.

Tysiące pielgrzymów na Drodze Krzyżowej w Jerozolimie

W Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie wcześnie rano rozpoczęły się wielkopiątkowe uroczystości religijne. Drzwi bazyliki otwarto na chwilę, aby do środka na liturgię Męki Pańskiej weszli oczekujący wierni i łaciński patriarcha Fuad Twal.