Sondaże

Sondaże

W marcu rząd cieszył się poparciem 25 proc. ankietowanych, a jako jego przeciwnicy określiło się 43 proc. badanych - wynika z sondażu CBOS. Z tego, że Radą Ministrów kieruje Donald Tusk, zadowolonych było 30 proc. badanych, a 57 proc. było z tego faktu niezadowolonych.

Tylko jedna trzecia Polaków (33,4 proc.) sądzi, że wolny rynek jest lepszy niż socjalistyczna, państwowa gospodarka planowa. Pozostali nie mają zdania - pisze "Rzeczpospolita".

Dokładnie co czwarty wyborca zagłosowałby na Platformę Obywatelską, gdyby wybory odbyły się na początku marca - wynika z sondażu CBOS, dotyczącego wyborczych preferencji Polaków. Na PiS głosować chce 22 proc. badanych, co oznacza spadek w ciągu ostatniego miesiąca o dwa punkty procentowe. Do Sejmu, obok PO i PiS, weszłyby jeszcze SLD, PSL i Ruch Palikota, który cały czas znajduje się tuż nad progiem wyborczym.

Nieprzewidywalna Korea Płn. ze swym programem nuklearnym i rakietowym oraz cyberterroryzm stanowią bardzo poważne zagrożenie dla Ameryki - poinformowali we wtorek szefowie amerykańskich agencji wywiadowczych w raporcie dla Kongresu USA.

Czy Aleksander Kwaśniewski powinien wrócić do czynnego uprawiania polityki? Ten pomysł ma nieznacznie więcej przeciwników, niż zwolenników, ale już sam projekt Europa Plus sygnowany nazwiskami byłego prezydenta i Janusza Palikota w wyborach do europarlamentu poparłoby więcej wyborców niż SLD - wynika z sondażu przeprowadzonego przez SMG/KRC dla "Faktów TVN".

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w nadchodzącą niedzielę, wygrałaby w nich Platforma Obywatelska "o włos" wyprzedzając Prawo i Sprawiedliwość. Na PO swoje głosy oddałoby 32 proc. obywateli, a na PiS 31 proc. Kolejne partie od tej dwójki dzieli już przepaść - wynika z sondażu SMG/KRC dla "Faktów TVN".

Socjalista Francois Hollande ma najmniejsze poparcie społeczne ze wszystkich prezydentów Francji od 1981 roku - wynika z comiesięcznego sondażu dla dziennika "Le Figaro". Spadają również notowania premiera Jean-Marca Aurault.

56 proc. respondentów uważa, że Bronisław Komorowski dobrze wypełnia obowiązki prezydenta - wskazuje sondaż TNS Polska. Negatywnie pracę głowy państwa ocenia 34 proc. Zadowolonych z tego, jak Donald Tusk wypełnia obowiązki premiera, jest 32 proc. badanych, a 59 proc. wyraża niezadowolenie.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w lutym, wygrałaby je PO, uzyskując 33 proc. poparcia; na drugim miejscu uplasowałoby się PiS z 29-procentowym poparciem - wynika z najnowszego sondażu TNS Polska. Do Sejmu weszłyby jeszcze SLD, Ruch Palikota i PSL, dostając po 6 proc. głosów.

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się na początku lutego, już tylko co czwarty z nas zagłosowałby na partię Donalda Tuska - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Na gwałtownym spadku PO (aż o 6 pkt. proc. wobec stycznia) skorzystało m.in. PiS, które zyskując 2 pkt proc. uzyskało wynik 24 proc. Według CBOS, jest to najgorszy wynik PO od czasu ostatnich wyborów parlamentarnych.

Połowa Rosjan popiera zakaz adoptowania rosyjskich dzieci przez Amerykanów, ale około dwóch trzecich wątpi jednocześnie, czy władzom uda się poprawić sytuację sierot w Rosji - wynika z opublikowanego w środę sondażu niezależnego Centrum Lewady.

Tylko 22 proc. badanych przez TNS Polska uważa, że Donald Tusk dobrze wypełnia obowiązki premiera, a przeciwnego zdania jest 67 proc. Prace rządu oceniane są jeszcze gorzej; w pozytywnym świetle widzi je tylko 17 proc. badanych, a aż 75 proc. w negatywnym. Połowa respondentów pozytywnie wyraża się za to o prezydencie Bronisławie Komorowskim.