Sondaże

Sondaże

Jeszcze nigdy od wyborów w 2015 roku Prawo i Sprawiedliwość nie miał takiego poparcia w sondażach realizowanych na zlecenie serwisu OKO.press. Partia rządząca może według najnowszego badania liczyć na głosy 40 procent respondentów.

Gdyby wybory odbyły się na przełomie czerwca i lipca, na PiS głosowałoby 38 procent deklarujących chęć udziału w wyborach. Platforma uzyskałaby 22 procent poparcia, a Kukiz'15 - 8 procent. To wyniki najnowszego sondażu CBOS, przeprowadzonego częściowo przed wizytą Donalda Trumpa w Polsce, a częściowo w jej trakcie.

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w pierwszej połowie czerwca, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość z 42 procentami poparcia, drugie miejsce zajęłaby Platforma Obywatelska, na którą oddałoby głos 21 procent wyborców. Do Sejmu weszłoby jeszcze ugrupowanie Kukiz'15 z dziewięcioma procentami poparcia - wynika z sondażu CBOS.

48 procent ankietowanych źle ocenia działalność rządu, pozytywnie o pracy Rady Ministrów mówi 40 procent badanych - wynika z sondażu Kantar Public. 45 procent ankietowanych dobrze ocenia pracę premier, 44 procent - źle. Dobrze o działalności prezydenta mówi 48 procent, źle - 41 procent.

Jestem przekonany, że wzrost poparcia dla PO, odnotowany w niedawnym sondażu, jest spowodowany z jednej strony emocjami, a z drugiej spadkiem notowań Nowoczesnej, która odkryła się i pokazała, że jest partią sezonową - ocenił marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło oraz Paweł Kukiz to trójka polityków, którzy cieszyli się na początku marca największym zaufaniem Polaków. Nieufność budzili najczęściej szef MON Antoni Macierewicz i prezes PiS Jarosław Kaczyński - wynika z sondażu CBOS.

Na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 38 proc. wyborców. Kolejne miejsca zajmują Nowoczesna, Platforma Obywatelska i Kukiz'15 - wynika z październikowego sondażu CBOS. Pozostałe partie nie przekroczyły 5 proc. progu wyborczego.

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się we wrześniu, PiS uzyskałby w nich 36 proc. poparcia - wynika z sondażu TNS Polska. Kolejne miejsca zajęłyby: PO z 17 proc. głosów; Nowoczesna z 11 proc. i Ruch Kukiz'15 - z 9 proc. Pozostałe ugrupowania nie przekroczyłyby progu wyborczego.

Poparcie dla pozostania Wielkiej Brytanii w UE wynosi 44 proc., podczas gdy 42 proc. badanych opowiada się za Brexitem, czyli wyjściem ze wspólnoty - wynika z sondażu ośrodka Opinium dla ukazującego się w niedzielę tygodnika "Observer".

34 proc. badanych, deklarujących udział w wyborach, oddałoby w marcu głos na PiS, 16 proc. na Nowoczesną, a 14 proc. na PO - wynika z marcowego sondażu CBOS. Do Sejmu weszłyby także: Kukiz'15 z poparciem 12 proc. i partia KORWIN z 6 proc. poparcia.

Jeszcze nigdy oceny mijających 12 miesięcy "dla mnie" i "dla rodziny" nie były tak korzystne w badaniach prowadzonych corocznie przez CBOS, jak w grudniu 2015 roku. Nie jest już tak dobrze, gdy pada pytanie o sytuację w Polsce, a zwłaszcza na świecie. Sondaże takie prowadzone są od 1989 roku.